Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Termostat sprzęgnięty z obiegówką a obiegówka sterowana z pompy ciepła

 

Teraz na termostacie pokojowym jeżeli zostanie osiągnięta zadana przestaje pracować pompa Wilo ale dalej miesza pompa wewnętrzna, Pan mnie przekonuje że tak ma być żeby była prawidłowa temperatura na powrocie. Taki sposób jak podałeś i o którym czytałem u mnie ponoć nie ma raczej racji bytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temp. ( termistet zewnętrzny ) podłączony do PC . pompa obiegowa Wilo+ sprzęgło ( buforek 50L ) podłączona do PC .Termistat zew. pilnuje temp. w domu. Załącza PC jak i obiegówkę Wilo .Jak temp zadana w pokoju zostanie osiągnięta to PC się wyłącza wraz z całym pozostałym ustrojstwem. I tak sobie czeka aż temp spadnie zgodnie z harmonogramem ( histerezą 1 *C lub jak ktoś woli 0,5 *C )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik temp. ( termistet zewnętrzny ) podłączony do PC . pompa obiegowa Wilo+ sprzęgło ( buforek 50L ) podłączona do PC .Termistat zew. pilnuje temp. w domu. Załącza PC jak i obiegówkę Wilo .Jak temp zadana w pokoju zostanie osiągnięta to PC się wyłącza wraz z całym pozostałym ustrojstwem. I tak sobie czeka aż temp spadnie zgodnie z harmonogramem ( histerezą 1 *C lub jak ktoś woli 0,5 *C )

 

Mało się znam ale tak mi się wydawało że powinno tak wyglądać. Po co ma ta pompa wewnętrzna cały czas pracować, po co dodatkowe koszty eksplantacji, muszę to zmienić choć dalej jest stwierdzone przez fachowca, że tak powinno być żeby był prawidłowy i dokładny odczyt temperatury na powrocie z bufora i dobrze to wszystko funkcjonowało. Nie wiem czy inaczej nie umie, nie wie?

Sumując dużo lepiej u mnie będzie chodziło , oszczędzając sprzęt, zmiękczając koszty, zrobione powinno być tak jak Panowie piszecie,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na podłogówkę masz nastawę 27, a deltę masz ustawioną na 5, to na powrocie jak się wyłącza pompa jest zapewne 24st, więc ponowne załączenie sprężarki dla tej strefy będzie gdy temperatura spadnie poniżej 21st, ot cała tajemnica

 

Czyli przy takiej delcie, sterowanie podłogówką przy wyłączonej 1 strefie jest kompletnie niefunkcjonalne, 21 st. to pewnie będzie w grudniu.

 

Rozumiem, że im mniejsza delta tym pompa obiegowa będzie szybciej pracować by utrzymać zadana równicę temp.

 

Kurde muszę się z tego doszkolić, bo póki co to straszna bieda pod tym względem jest u mnie.

Edytowane przez _Grisza_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i zamiast tego termostatu w sterowniku używam sonoffa basis przerobionego na bezpotencjałowy. Zdecydowanie lepiej to działa. Sterowane to mam sensorem min max z home assistanta gdzie sensor mi pilnuje temperatury minimalnej w pomieszczeniach. Tolerancję termostatu ustawiłem na cold tolerance 0.3 stopnia. Może coś trzeba będzie dotjunować ale działa to o niebo lepiej.

 

Może by mi to jakoś nie przeszkadzało ale przedtem miałem zawory na pętlach i każdą sterowałem osobno, nie bez znaczenia jest pewnie to, że wiem że można to zrobić lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Sonoffa to przerabiać nie trzeba wg mnie , do input L i N podłączasz też L i N z pompy , a output L z terminalem H pompy , output N nie wykorzystujesz.

Ale tak, wkorzystywanie sterownika jako termostat mija się z celem .

 

Fakt, powinno zadziałać. przerobionego miałem w szafie z odzysku to go użyłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 999 dniach licznik już dalej nie zlicza energii (SDC). Czy reset do ustawień fabrycznych zresetuje również ten licznik?

 

Witaj,

ostatnio byłem trochę zabiegany- w kolejny temat się wkręciłem...

Tym razem SDC H 9kW 3 fazy u syna (my część hydrauliczna i zasilanie/instalator podłączenie elektryczne i gazowe).

Instalator ostrzegł mnie ,żebym absolutnie nie przywracał PC do ustawień fabrycznych- podobno maszyneria "głupieje"...

Więc tego bym nie robił. Zresztą te liczniki w Panasach niezbyt dokładnie liczą kWh -jak Ci zależy na pewnych wartościach , może warto założyć podlicznik (na ali z odczytem mocy i reszty pierdół kupisz za ok 150pln)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie szczegółów instalacji tej SDC :

 

-odpływ skroplin przez rurę fi150 do drenażu (pionowo przez postument), zastanawiałem się czy izolować -ale po przemyśleniu i konsultacji z jednym z naszych kolegów zostawiłem bez

-zabezpieczenie przed "tikami" napięć RNPP-301 (asymetria , Uzasilania min/max , opóźnienie do 10 min po załączeniu zasilania) , oczywiście sterowanie stycznikiem.Widziałem tu dyskusje na temat tego rozwiązania-uważam ,że w naszym przypadku lepiej je mieć (czasem są zaniki napięć), a koszt ok 200pln (sterownik+stycznik) nie jest wygórowany.

-bufor 80L+wilo

-OP 50%, reszta grzejniki

-sterowanie PC termostat (najprostszy Auraton Draco , histereza 0,2) +sonoff połączone w szereg (czyli termostat ustawiony na pracę w automacie , sonoff jako on/off CO)

-zawór mieszający Afriso do OP (dokupiliśmy sterownik 60s)

-zas CWU 300L Panas

 

Teraz tylko zabawa z parametrami pozostała i regulacja-szczególnie doprowadzenie do jak najmniejszej różnicy na Tout PC i Tout bufor (mam już opomiarowanie naszykowane).

Tak to teraz wygląda...

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow , nie wiem co ty tą rurą fi150 do skroplin będziesz lał , ale u mnie wystarcza 40mm izolowana. Stwierdziłem ,że ciepło szczątkowe z ziemi ,które idzie pionowo do góry wystarcza ,żeby nie zamarzło , i zimą przy -23stopniach zdało egzamin.

 

Taka się trafiła:D

A jak by trzeba było docieplić - to wsadzę izolację od środka i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea może być taka , że jest 300l bufor , i jak się on wychłodzi ,to go pompa zagrzeje mimo ,że dom nie potrzebuje ogrzewania. Choć wg mnie to zbędna rzecz niepotrzebnie grzać bufor.

Po prostu instalator nie wprowadził kabli od termostatu i pompy obiegowej do pompy , tylko połączył razem te dwie rzeczy poza pompą i tyle. A pompę ustawił na grzanie wg temp wody , zamiast wg zewnętrznego termostatu. Co też ma swoje zalety , bo można podnosić krzywą podczas pracy ,a w trybie termostatu bez Heishamon tego się nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea może być taka , że jest 300l bufor , i jak się on wychłodzi ,to go pompa zagrzeje mimo ,że dom nie potrzebuje ogrzewania. Choć wg mnie to zbędna rzecz niepotrzebnie grzać bufor.

Po prostu instalator nie wprowadził kabli od termostatu i pompy obiegowej do pompy , tylko połączył razem te dwie rzeczy poza pompą i tyle. A pompę ustawił na grzanie wg temp wody , zamiast wg zewnętrznego termostatu. Co też ma swoje zalety , bo można podnosić krzywą podczas pracy ,a w trybie termostatu bez Heishamon tego się nie zrobi.

 

To jest jakieś wytłumaczenie...ale wg mnie jednak kulawy układ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to stara prawda mówi , po to ,żeby instalator miał święty spokój :)

Dom z lat 70 , część grzejników panelowych , część podłogówki ,więc jakieś uzasadnienie też by się znalazło.

 

Do mnie takie wyjaśnienie niestety nie przemawia-dom mojej kuzynki ma 160 lat , grzejniki płytowe i T-cap mono 9kW to ogarnia wg "naszego" standardu ...

Naprawdę kulawy to układ...albo czegoś nie rozumiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zboczonych ;)

Tak wygląda rozebrany T-CAP 9kW czekający na pomoc ;)

Po urlopie wziąłem się za obdzwanianie serwisów Panasa, ale najbliższy termin za 3 tygodnie.

No cóż, trzeba czekać ;)

cf579e736498206dmed.jpg

Wieści z frontu, dzisiaj udało mi się dorwac fachmana,co ciekawe, z wioski obok a co jeszcze ciekawsze, ma starszego T-CAP-a ode mnie bo z 2011r tylko 1F. ;)

Po 3h badania, wstępna diagnoza to ubytek czynnika,sprawdzone było ciśnienie i jest znacznie poniżej normy, jutro odsysanie, ważenie, uzupełnianie i dalej zobaczymy.

Błąd H95 wg katalogu błędów Panasa pokazuje "brak połączenia jedn.wewnetrznej z zewnętrzną" ale dzisiaj po obserwacji stwierdziliśmy, że połączenie jest bo wentyle się włączyły a sprężarka próbowała zagadać ale tylko na chwilę popykala sobie.

Stąd wstępna diagnoza,że czynnik w pierwszej kolejności do uzupełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...