Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Panowie kilka takich jeszcze pytań technicznych, wiem że pomożecie :D

 

1. Zauważyłem, że gdy pompa przestanie grzać CO i wyłączy się wdg harmonogramu (zadaje na termostacie wewnętrznym przeniesionym z pompy 23*) to gdy ją się włączy pokazuje od razu że grzanie zadane jest na 25* na wyświetlaczu jak się przeskoczy na środek i kliknie. W apce tak samo jest, pompa się wyłączy i pokazuje wyszarzone zdana temp 25*, a ustawione jest jak wspomniałem wdg harmo 23* . Gdzie to może być zapamiętane te 25 macie jakiś pomysł? to taka pierdoła.

 

2. Pompa chodzi mi teraz wdg harmo 3h w nocy, aby jak rano się wstanie było ciepło i 6h po południu (16-22), ustawiłem 16 start full i od 17.30 Tryb Cichy 3, aby nie taktowała przy tych dodatnich temp i mnie prądu pobierała (schodzi do 1kw na godzine). Pytanie ten Tryb Cichy 3 chyba nie ma żadnego negatywnego wpływu na pompe w żaden sposób co?

 

3. Harmonogram ustawiłem 14.00 grzanie CWU i CO, ale spreżarka i tak się zatrzymuje gdy skończy CWU i startuje ponownie gdy zaczyna grzać CO, tego startu jednego tutaj nie da się wyeliminować? Musi się zatrzymać aby zacząć grzać CO ? rozumiem, że zawór 3D musi się przełączyć i pewnie stąd ten stop ?

 

4. Harmonogram wyłącza mi pompe o 22.00 - pytanie czy takie nagłe wyłączenie pompy i sprężarki nie ma jakiegoś negatywnego wpływu? Tzn czy obroty sprężarki nie powinny zostać "powoli wytrącone" ? Bo gdy wdg harmo się wyłącza to podgladałem z poziomu sterownika sprężarka natychmiastowo ma 0 Hz, a pobór spada na 0.2kw na chwile i później 0kw, czyli może jeszcze pompa obiegowa chwile chodzi (choć ona 33wat pobiera to nie wiem co to może być ? :D )

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Za bardzo nie wiem o co chodzi....

Ad.2.W trybie cichym pompa trochę bardziej zwalnia obroty zewnętrznego wentylatora ( lub wentylatorów) , więc może trochę szybciej zachodzić szronem , niż gdybyś modulował to temperaturą zadaną. Ale lód nie szkodzi chyba pompie... eneralnie trudno powiedzieć , coś w stylu czy grzać najdłużej jak się da przy najniższej modulacji , czy grzać na wyższych i robić przerwy...

Ad.3 Stop wynika stąd ,żę zmienia się gwałtownie temperatura docelowa wody ,np z 57 ( i to nie jest temperatura grzania CWU) do takiej jaka wynika z krzywej. Jakbys ustawił docelowa CO taką samą jaka jest docelowa do grzania CWU i stopniowo ją obniżał wyłączenia by nie było. To jest ewidentna niedoróbka oprogramowania.

Ad.4 Wyłącza jak wyłącza , nic z tym nie zrobisz. A kręci się jeszcze chwilę wentylator ( albo wentylatory ) jednostki zewnętrznej. No i obiegówka też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.3 Stop wynika stąd ,żę zmienia się gwałtownie temperatura docelowa wody ,np z 57 ( i to nie jest temperatura grzania CWU) do takiej jaka wynika z krzywej. Jakbys ustawił docelowa CO taką samą jaka jest docelowa do grzania CWU i stopniowo ją obniżał wyłączenia by nie było. To jest ewidentna niedoróbka oprogramowania.

To ciekawe. Masz to sprawdzone? Jakieś wartości graniczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość zmiany częstotliwości maksymalnych pracy sprężarki w 3 poziomach trybu cichego oczywiście w bezpiecznym przedziale ,czy są jakieś kombinacje klawiszy żeby wejść do takich opcji .Pomogło by to w ustabilizowaniu pracy pompy w wyższych temperaturach .Tak to ten tryb jest w sumie bezużyteczny bo pompa rzadko osiąga te maksymalne poziomy Hz a po uzyskaniu zadanej temperatury pracuje tak jak w trybie normalnym Edytowane przez zbyszekwojtal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zauważyłem wyłączeń PC po grzaniu CWU.

Jak zakończy CWU to bez (wył) przechodzi na grzanie ( CO )

 

JESTEŚ PEWIEN NA 100% ??

zlicz ON/OFF sprężarki.

No chyba że puszczasz 45* cały czas na CO wode, to może być tak jak pisze Mig wyżej.

 

Voymar mam wrażenie że Ty masz słabo ocieplony dom jak Tobie pompa w ogóle się nie wyłącza?

Pisałeś o tym już w paru tematach jako pytanie retoryczne, czemu ma się wyłączyć skoro inwerter.

T-Cap nie zejdzie niżej niż 1kw poboru na 1h, jak dostarczy już tyle energii cieplnej, że wdg krzywej i termostatu pompa uzna, że dom więcej ciepła nie potrzebuje to się wyłączy sprężarka. Bo po co ma przegrzewać dom dalej. Gdyby T-Cap modulował niżej niż 1kw to mógłby chodzić dłużej, w okresach przejściowych jak teraz na dworzu +10* to mi gdzieś wyłącza się raz na 2h. Z testów wyszło też że na Delta 8 najdłużej pracuje, na 5 pracowała krócej. A w harmonogram mam aktualnie wkmponowany jeszcze Tryb Cichy 3, że tylko na starcie przez 90min chodzi na full, a później do końca już cichy.

 

Voymar przypomnij proszę jeszcze jakiej pojemności masz bufor? bo pamiętam, że same grzejniki u Ciebie, tak jak i u mnie.

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam t-capa 9 kW 3F i przy obecnych temperaturach chodzi na 0,8kW (zużycie bieżące ) a i tak czasami się wyłącza . Sprężarka pracuje 19-20 Hz więc niżej nie może zejść .80% grzejniki temp. nast 36 st.C . Wcześniej myślałem że 1kW to minimum ale myliłem się .Powyżej 1kW bierze tylko w czasie rozruchu po wyłączeniu ,potem spada do 0,8kW .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam t-capa 9 kW 3F i przy obecnych temperaturach chodzi na 0,8kW (zużycie bieżące ) a i tak czasami się wyłącza . Sprężarka pracuje 19-20 Hz więc niżej nie może zejść .80% grzejniki temp. nast 36 st.C . Wcześniej myślałem że 1kW to minimum ale myliłem się .Powyżej 1kW bierze tylko w czasie rozruchu po wyłączeniu ,potem spada do 0,8kW .

 

T-CAP gen F czy gen H ?

Takie 0.8kw widzę także czasami u siebie, ale nie przepracuje tak pełnej 1h, wiec uznaję że pobór to 1kw - gen H, 9kw 3f split.

Mi chodzi aby miał przepracowaną pełna godzine i pobór za ten czas 0.8kw wtedy można uznać że tyle pobierze, jak obserwowałem czujniej miałem kilka takich wyników, ale nie wiem czy pompa się nie wyłączyła wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JESTEŚ PEWIEN NA 100% ??

zlicz ON/OFF sprężarki.

No chyba że puszczasz 45* cały czas na CO wode, to może być tak jak pisze Mig wyżej.

 

Voymar mam wrażenie że Ty masz słabo ocieplony dom jak Tobie pompa w ogóle się nie wyłącza?

Pisałeś o tym już w paru tematach jako pytanie retoryczne, czemu ma się wyłączyć skoro inwerter.

T-Cap nie zejdzie niżej niż 1kw poboru na 1h, jak dostarczy już tyle energii cieplnej, że wdg krzywej i termostatu pompa uzna, że dom więcej ciepła nie potrzebuje to się wyłączy sprężarka. Bo po co ma przegrzewać dom dalej. Gdyby T-Cap modulował niżej niż 1kw to mógłby chodzić dłużej, w okresach przejściowych jak teraz na dworzu +10* to mi gdzieś wyłącza się raz na 2h. Z testów wyszło też że na Delta 8 najdłużej pracuje, na 5 pracowała krócej. A w harmonogram mam aktualnie wkmponowany jeszcze Tryb Cichy 3, że tylko na starcie przez 90min chodzi na full, a później do końca już cichy.

 

Voymar przypomnij proszę jeszcze jakiej pojemności masz bufor? bo pamiętam, że same grzejniki u Ciebie, tak jak i u mnie.

 

On -off nie ma co zliczać bo wynikają one z harmonogramu i tylko z niego. PC puszczona na 8h-pracy zalicza 8h-pracy i jeden Start -Stop Jest to sprawdzane wielokrotnie. Moim zdanie zła praca PC ( taktowanie ) może wynikać ze źle ustawionego przepływu, malego zładu wody, źle ustawionej delty. Lecz chyba istotnym czynnikiem jest moc grzejników.

Obecnie na (CO )- idzie 39--41*C może być i mniej np. 37*C lecz okres nagrzania byłby dłuższy.

Ja jestem ciepłolubny nawet dziś o godz. 17.00 było 23*C lecz PC i tak załączyłem bo jakoś fajniej jest w domu jak (CO ) pracuje.

Co mnie może obchodzić na ile zejdzie z poborem T-Cap? ważne jest z jaką mocą podaje do ( CO ) Ja mam chatę ponad 230m2 tak że jest co grzać

Twierdzisz że dom słabo ocieplony!!! --- mylne stwierdzenie Bo skoro by tak było to PC na zasilaniu 39*C by nie dogrzewała domu. ( tak jak teraz godz. 18.00 i po 1h pracy z 23*C jest już 23,4*C. grzejniki mają na tyle mocy aby odebrać ciepło z PC. A że temp się podnosi do 23,6 to mi nie przeszkadza. Mogę jeszcze na krzywej ( +, - ) do 5* przestawić.

Jeszcze raz --mylnym jest twierdzić że PC nie taktuje bo dom ma słabe ocieplenie. Jakim prawem ma mi się wyłączyć PC --jak pracuje tylko na krzywej???? Jak by tak było to temp w domu by się nie podnosiła.( zimny dom )

Gdyby był dołożony termostat to może i tak by było. Temp. na zewnątrz przynajmniej u mnie nie ma nic wspólnego z Taktowaniem ( BO GO NIE MA )

Jak jest +10 to PC dogrzeje dom w 1h jak -5 to np. w 5h lecz PC przecież trzyma Deltę i jak ją ma to schodzi z mocą przecież i tak sobie śmiga aż ją wyłączę z PALUCHA ( tak teraz robię ) bo jest za ciepło, więc harmonogram jest na stop.

Ja mam mur 4-ro warstwowy a nie jak dziś budują 25cm ceramiki i aby było ciepło ciepło trzeba METRY styro. pchać na ścianę by nie zamarznąć w domu.

Cztery lata jechałem na czystym prądzie gdzie miałem do dyspozycji 17kW mocy w różnych konfiguracjach. od 2kW co 1kW tak więc zanim kupiłem PC wiedziałem że taktować nie będzie. jak kupię PC 9kW

Jak zapodałem 12kW grzałek to było to hoooooohooooooo za dużo . Na grzałkach pracowałem z róznymi mocami tak że wiedziałem ile mocy dać przy zmiennych temp. na zew. A że umie to wszystko co wiąże się z ( CO ) ogarnąć to byłem pewien że będzie to hulać.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest konkretna odpowiedź na pytanie jakie masz ustawione temperatury. Do tego jeszcze mieszasz w to umiejscowienie czujnika... Pokaż jakiś dowód ,że po grzaniu CWU sprężarka Ci się nie zatrzymuje.

 

A przy okazji pisałem tu już jak to można w jednostkach dwuwentylatorowych rozwiązać , tuż przed końcem grzania cwu wymusić defrost ,i za chwilę przełączyć na cwu . Jednostka się odlodzi z tego co tam zalega ( a jeśli nic nie zalega ,to będzie to trwało moment) , i ruszy bez zatrzymywania z grzaniem co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest konkretna odpowiedź na pytanie jakie masz ustawione temperatury. Do tego jeszcze mieszasz w to umiejscowienie czujnika... Pokaż jakiś dowód ,że po grzaniu CWU sprężarka Ci się nie zatrzymuje.

 

A przy okazji pisałem tu już jak to można w jednostkach dwuwentylatorowych rozwiązać , tuż przed końcem grzania cwu wymusić defrost ,i za chwilę przełączyć na cwu . Jednostka się odlodzi z tego co tam zalega ( a jeśli nic nie zalega ,to będzie to trwało moment) , i ruszy bez zatrzymywania z grzaniem co.

 

- A może tak szanowny kolega przeczyta posta #16120 - tam są obecne temperatury.

- Czy do PC stosuje się specjalne zbiorniki CWU? czy może być np. roczny zbiornik który służył przy piecu węglowym? Jak może być to SUPER. A jak nie może byc to dlaczego?

Jakie tu na forum mam mam przedstawiać dowody? Poprawny montaż PC daje Mega Zadowolenie z pracy PC + doświadczenie nabyte grzaniem prądem + kumanie w instalacjach ( CO i CWU )

A tak na marginesie. Odnośnie twych rad ( nie przeczę że wszystkie są -BE ) lecz jak pamiętam ( rok ) może więcej temu to radziłeś coś tam aby zastosować już nie pamiętam dokładnie o co chodziło lecz później - stwierdziłeś że to robimy na własną odpowiedzialność. Więc za takie rady dziękuję.

PS. Daj spokój mam stać przy PC i czekać aż będzie kończyć CWU i wymuszać jej defrost? CWU mam puszczone w samopas. Bo ciepła woda ma być kiedy mi sie umyśli czyli non stop. Nie będę się mył na godziny np. o 20.00 dzień w dzień . Bo ja dzis chcę o 21.00 a jutro o 23.30 a za 5 dni o 1.00 w nocy.I tak ma być.

Dalej-- Ja nigdzie nie pisałem o zatrzymaniu spręzarki !! Za to napisałem Cyt.Jak zakończy CWU to bez (wył) przechodzi na grzanie ( CO )

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-CAP gen F czy gen H ?

Takie 0.8kw widzę także czasami u siebie, ale nie przepracuje tak pełnej 1h, wiec uznaję że pobór to 1kw - gen H, 9kw 3f split.

Mi chodzi aby miał przepracowaną pełna godzine i pobór za ten czas 0.8kw wtedy można uznać że tyle pobierze, jak obserwowałem czujniej miałem kilka takich wyników, ale nie wiem czy pompa się nie wyłączyła wtedy.

 

Na godzinę to bierze ok. 0,6kWh jak się wyłączy a jak nie to wiadomo że 0,8 ale teraz jest ciepło na zewnątrz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- A może tak szanowny kolega przeczyta posta #16120 - tam są obecne temperatury.

- Czy do PC stosuje się specjalne zbiorniki CWU? czy może być np. roczny zbiornik który służył przy piecu węglowym? Jak może być to SUPER. A jak nie może byc to dlaczego?

Jakie tu na forum mam mam przedstawiać dowody? Poprawny montaż PC daje Mega Zadowolenie z pracy PC + doświadczenie nabyte grzaniem prądem + kumanie w instalacjach ( CO i CWU )

A tak na marginesie. Odnośnie twych rad ( nie przeczę że wszystkie są -BE ) lecz jak pamiętam ( rok ) może więcej temu to radziłeś coś tam aby zastosować już nie pamiętam dokładnie o co chodziło lecz później - stwierdziłeś że to robimy na własną odpowiedzialność. Więc za takie rady dziękuję.

PS. Daj spokój mam stać przy PC i czekać aż będzie kończyć CWU i wymuszać jej defrost? CWU mam puszczone w samopas. Bo ciepła woda ma być kiedy mi sie umyśli czyli non stop. Nie będę się mył na godziny np. o 20.00 dzień w dzień . Bo ja dzis chcę o 21.00 a jutro o 23.30 a za 5 dni o 1.00 w nocy.I tak ma być.

Dalej-- Ja nigdzie nie pisałem o zatrzymaniu spręzarki !! Za to napisałem Cyt.Jak zakończy CWU to bez (wył) przechodzi na grzanie ( CO )

 

Mnie to w ogóle nie interesuje jakie ty masz temperatury ,żeby czytać posty numer jakiś tam... Ty nie potrafisz przeczytać o co koledze Fanek chodziło w punkcie 3 ( dla przypomnienia ,pisze po skończonym grzaniu CWU sprężarka się zatrzymuje...) , a nie ,że podczas grzania cwu pompa taktuje ( przez co zacząłeś się niepotrzebnie puszyć i insynuować ,że wszyscy mają nieodpowiedni zbiornik cwu , a tylko Ty wiesz jaki jest naprawdę porzebny :) )

I Twój post spowodował ogólny zmęt ,bo pisaliśmy o stopie sprężarki ,a Ty walnąłeś , że pompa u Ciebie przechodzi bez wył. na CO....

 

Generalnie jak zwykle błysnąłeś.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- A może tak szanowny kolega przeczyta posta #16120 - tam są obecne temperatury.

- Czy do PC stosuje się specjalne zbiorniki CWU? czy może być np. roczny zbiornik który służył przy piecu węglowym? Jak może być to SUPER. A jak nie może byc to dlaczego?

Jakie tu na forum mam mam przedstawiać dowody? Poprawny montaż PC daje Mega Zadowolenie z pracy PC + doświadczenie nabyte grzaniem prądem + kumanie w instalacjach ( CO i CWU )

A tak na marginesie. Odnośnie twych rad ( nie przeczę że wszystkie są -BE ) lecz jak pamiętam ( rok ) może więcej temu to radziłeś coś tam aby zastosować już nie pamiętam dokładnie o co chodziło lecz później - stwierdziłeś że to robimy na własną odpowiedzialność. Więc za takie rady dziękuję.

PS. Daj spokój mam stać przy PC i czekać aż będzie kończyć CWU i wymuszać jej defrost? CWU mam puszczone w samopas. Bo ciepła woda ma być kiedy mi sie umyśli czyli non stop. Nie będę się mył na godziny np. o 20.00 dzień w dzień . Bo ja dzis chcę o 21.00 a jutro o 23.30 a za 5 dni o 1.00 w nocy.I tak ma być.

Dalej-- Ja nigdzie nie pisałem o zatrzymaniu spręzarki !! Za to napisałem Cyt.Jak zakończy CWU to bez (wył) przechodzi na grzanie ( CO )

 

Jak skończy grzać CWU to słychać zawór rozprężny ,potem się wychładza do temperatury zadanej minus delta ,potem się załącza sprężarka czyli przechodzi całą procedurę jak po wyłączeniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to w ogóle nie interesuje jakie ty masz temperatury ,żeby czytać posty numer jakiś tam... Ty nie potrafisz przeczytać o co koledze Fanek chodziło w punkcie 3 ( dla przypomnienia ,pisze po skończonym grzaniu CWU sprężarka się zatrzymuje...) , a nie ,że podczas grzania cwu pompa taktuje ( przez co zacząłeś się niepotrzebnie puszyć i insynuować ,że wszyscy mają nieodpowiedni zbiornik cwu , a tylko Ty wiesz jaki jest naprawdę porzebny :) )

I Twój post spowodował ogólny zmęt ,bo pisaliśmy o stopie sprężarki ,a Ty walnąłeś , że pompa u Ciebie przechodzi bez wył. na CO....

 

Generalnie jak zwykle błysnąłeś.

 

Nie zamierzam z kolejnym się droczyć- sentencja była inna, ale ty odczytujesz to od Doooopy strony Tak że ja kończę. Nie będę tłumaczył przez 10 stron.

Na RA Zadałem pytania na które nie zechciałeś odpisać więc PAS z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Twoje pytania w stylu " Czy do PC stosuje się specjalne zbiorniki CWU? czy może być np. roczny zbiornik który służył przy piecu węglowym?" zupełnie nie mają związku z wyłączaniem sprężarki przy przy zakończeniu grzania CWU , a służą tylko do trolowania i zmieniania tematu , a poza tym doskonale znasz na nie odpowiedź , więc nie służą także zdobywaniu wiedzy.

 

A teraz wracając do tematu:

To ciekawe. Masz to sprawdzone? Jakieś wartości graniczne?

 

Właśnie sprawdziłem tą teorię ,ustawiłem grzywą grzewczą na temperaturę 57 i stało się dokładnie to czego się spodziewałem , sprężarka się nie wyłączyła po grzaniu CWU , tylko przeszła płynnie do grzania CO.

@voymar , I zrobiłem to nie stojąc przy pompie ,a z biurka i przy pomocy narzędzi takich jak HeishaMon i Home Assistant . Taka informacja wystarczy mądremu ,żeby w systemie automatyki domowej ustawiać temperaturę docelową na 57 stopni podczas grzania cwu i obniżać ją ,jak pompa przełączy się na co ( a głupi nadal będzie myślał , że trzeba stać przy pompie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję MIG25. Ja tego nie będę sprawdzał. Grzeję podłogę.

 

Temperatura 57 jak rozumiem to nie ta, do której grzejesz CWU, tylko docelowa do jakiej pompa dąży przy jej grzaniu? W mojej pompie to 59, chodź czasami zaobserwowałem 57.

 

Zastanawiam się tylko czy jak ktoś np. grzeje CWU do 44 i CO do 44, bo ma grzejniki to czy u niego ten stop nie występuje.

 

Tyle i aż tyle -voymar-. Nie chciałem się z Tobą "droczyć" :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowa temperatura grzania cwu jest stała i niezależna od temperatury do jakiej ma się zbiornik nagrzać , Więc obojętnie czy zbiornik grzejesz do 40 , 45 czy 50 emperatura docelowa zawsze będzie 57 ( możesz to sprawdzić np w menu z informacjami). Ona tyko zmienia się z tempeaturą otoczenia , i chyba poniżej -5 na zewnątrz już nie jest 57 tylko 55. No ale w J może być jeszcze inna.

 

Więc ustawienie na CO 44 też by nie wystarczyło , musiałoby być powyżej 55.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...