Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

@saddam100

Jak (CO) jest dobrze zrobione i przepływy są -OK jak i ustawienia zrobisz tak jak ja pisałem --To ta PC zacznie PRACOWAĆ. Nie pojmuję [po co w PC ustawiać tryb cichy aby ją mocowo ograniczać? Inaczej --po co kupować mocnego T-cap a później go ograniczać ?. To ma chodzić a nade wszystko grzać .Grzać poprawnie A nie udawać że grzeje.

Nie ukrywam że te wartości którymi grzejesz to jakieś ogromne +44*C i +50 - jak układ będzie źle zrobiony a przede wszystkim montaż PC to podnoszenie wartości nic nie da. PC czy to będzie 30*C czy 50*C --Taktować będzie.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@saddam100

Jak (CO) jest dobrze zrobione i przepływy są -OK jak i ustawienia zrobisz tak jak ja pisałem --To ta PC zacznie PRACOWAĆ. Nie pojmuję [po co w PC ustawiać tryb cichy aby ją mocowo ograniczać? Inaczej --po co kupować mocnego T-cap a później go ograniczać ?. To ma chodzić a nade wszystko grzać .Grzać poprawnie A nie udawać że grzeje.

 

Ale mi właśnie o to chodzi, żeby grzało i żebym nie musiał w tym grzebać co dzień.

Nie chce ograniczać.

To główny powód dla którego zwróciłem się tu o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu na forum wiele kotów darłem aby przekonać co niektórych że mi PC NIE TAKTUJE. Mało było takich powiem więcej nie wiem czy choć jeden w to uwierzył że to może PRACOWAĆ

Dalem sobie spokój z kłotniami bo to nic nie zmieni. Nikt nie wierzy że PC pracuje wymyślają --a to dom zimny a to durszlak wszystko aby tylko nie przyznać RACJI.

Chcesz pomocy to się staram lecz podstawa to poprawna instalacja PC+ zład wody i przepływ = Zadowolenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz mój post #16201

Tak masz zrobiony bufor jak napisałem ?

Puść ten układ jak pisalem i niech to działa . Bo to działać będzie lecz musi być wszystko dobrze wykonane.

 

Mam dokładnie tak podłączone... :/

Przepływy przy takim podłączeniu sięgają u mnie 35 l/m.

Między pompą a buforem rura PP40 -> miedz 35mm. Po drodze nie ma żadnej zwężki mniej niż 5/4". Odległość pompa <> bufor około 14m.

Czy przepływ powinienem ograniczyć do tych ustawowych 26 l/m?

Zobacz na zrzut ekranu z parametrami, który dodałem w post #16209.

Czy z tego co tam widać można coś wywnioskować? Może gdzieś indziej jeszcze zrobiłem gafe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu na forum wiele kotów darłem aby przekonać co niektórych że mi PC NIE TAKTUJE. Mało było takich powiem więcej nie wiem czy choć jeden w to uwierzył że to może PRACOWAĆ

Dalem sobie spokój z kłotniami bo to nic nie zmieni. Nikt nie wierzy że PC pracuje wymyślają --a to dom zimny a to durszlak wszystko aby tylko nie przyznać RACJI.

Chcesz pomocy to się staram lecz podstawa to poprawna instalacja PC+ zład wody i przepływ = Zadowolenie

 

Jak mi starczy czasu jutro, tzn dziś to spuszczę wode po stronie CO bufora i będę wiedział ile tego jest. Tak dla swojego uspokojenia sumienia, bo chyba nie jestem w stanie tego policzyć.

Wcale się kłócić nie zamierzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie tak podłączone... :/

Przepływy przy takim podłączeniu sięgają u mnie 35 l/m.

Między pompą a buforem rura PP40 -> miedz 35mm. Po drodze nie ma żadnej zwężki mniej niż 5/4". Odległość pompa <> bufor około 14m.

Czy przepływ powinienem ograniczyć do tych ustawowych 26 l/m?

Zobacz na zrzut ekranu z parametrami, który dodałem w post #16209.

Czy z tego co tam widać można coś wywnioskować? Może gdzieś indziej jeszcze zrobiłem gafe.

 

Ja na sam początek ustawił bym przepływ nominalny dla 9kW T Cap czyli 25,4L lub 25,8L ( nie pamiętam jaki ) I to jest wartość ŚWIĘTA -zapominamy że są inne.( ustawiamy i już tam nie grzebiemy )

Bufor w jakim układzie działa? Jak jest podłaczony ( ma być równoległy ) 2 biegi pierwszy ( PC --Bufor) i (Bufor --CO ) Bufor ma 4 przyłacza jak są podłączone?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na sam początek ustawił bym przepływ nominalny dla 9kW T Cap czyli 25,4L lub 25,8L ( nie pamiętam jaki ) I to jest wartość ŚWIĘTA -zapominamy że są inne.( ustawiamy i już tam nie grzebiemy )

Bufor w jakim układzie działa? Jak jest podłaczony ( ma być równoległy ) 2 biegi pierwszy ( PC --Bufor) i (Bufor --CO ) Bufor ma 4 przyłacza jak są podłączone?????

 

Ok. Jutro ustawię przepływ na 26(?) - sprawdzę, nie pamiętam.

Bufor równolegle.

Out pompy -> górny prawy króciec bufora. ( po drodze zawór przełączający 6/4 " dla CWU + jakiś termo-manometr)

In pompy -> dolny prawy króciec bufora. ( po drodze zawór zwrotny 5/4" oraz separator + filtr FLAMCO 5/4")

 

Górny lewy króciec bufora -> termo-manometr -> pompka Malec -> zawór calowy zwrotny -> instalacja CO

Dolny lewy króciec bufora -> filtr -> instalacja CO.

 

Muszę jeszcze przyjrzeć się tej pompce, bo głośno chodzi a to jest pozostałość po starej instalacji, więc kilka sezonów już ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem dziś rejestrowanie tej temperatury. Na razie nic szczególnego nie widać, lecz cieplej się zrobiło tu i nie ma defrostów...

Chodzi o to ,żeby HEX pokazował tką samą tempeaturę jak wyjściowa ( jeśli grzałki nie są włączone) , jeśli jest różnica to trzeba popatrzeć dlaczego.

 

Ok. Przyjmuję do wiadomości, że nie tędy droga ale ciekawość nie pozwala mi nie zapytać: Jak się dostać do tego menu serwisowego? :)

Wiem ,że temat długi , ale poszukaj , nie raz było tu o kalibracji czujników. Ja o tym pisałem, jak dobrze pamiętam @codix to rozbierał na czynniki pierwsze....

 

Czy wskaźnik produkcji ciepła w trybie CO może dla mojej pompy pokazywać wartości ponad 13kW? Grzałka nigdy się nie załączyła.

 

Czy przy 28Hz nie powinno być sporo poniżej 9kW?

Pewnie powinno wic albo o tylko chwilowe dodatkowe ciepło ( np po defroście ,albo po grzaniu CWU) ,albo czujniki , bo moc to przepływ pomnożony przez deltę . Stąd jeśli czujniki temperatur wejściowej i wyjściowej są nieskalibrowane , dają w sumie wyższą deltę niż jest rzeczywiście produkowana i moc podawana przez pompę jest od razu wyższa.( pomijając jeszcze fakt, że pompa mierzy temperatury zaokrąglane do wartości całkowitch , a delta nigdy nie jest równa 5 , tlko może 4,9 , albo 5,1)

 

 

Założę się ,że kolega @voymar ( nie pierwszy raz ) nie ma wiedzy , skąd to wynika , i dla niego to jest święte...

Nominaln przepływ 25l/min dla 9kW to jest założenie dla delty 5 stopni , a jaki będzie "święty przepływ" dla delty 8 stopni , jaki dla delty 3 stopni , i dlaczego akurat dla grzejników+bufor odpowiednia delta to 5 stopni ? . Przejdź może na wiarę w deltę , a nie przepływ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

po dwóch miesiącach na SDC 9kW mod H 3 fazy u mojego syna PC spisuje się całkiem nieźle. Chałupa (ogrzewane ok 150m2) w tygodniu na podtrzymaniu ok 20/21 st , w wekendy 22/23st. Zużycie od uruchomienia od połowy września ok 600kWh , SCOP wg produkcji energii w PC i podlicznika zewnętrznego ok 4,3.

Układ ok 40% OP ,reszta grzejniki stalowe płytowe C22.Temp CO 40-48st wg KG. Bufor 80L +dwie obiegówki (OP i grzejniki).Termostat pokojowy. DT ustawiona na 4K-opomiarowałem Tout z PC i T out bufora , przy mniejszej delcie na PC jest najmniejsza różnica między Tout PC a bufor.

W PC ustawiłem max przepływ ok 35l/min-jeszcze nie zaobserwowaliśmy taktowania. Myślę ,że jest to spowodowane dobrymi przepływami po stronie wtórnej (mocne obiegówki).Jeśli będzie coś nie halo , to ustawię jak prawił Voymar na przepisowe 25l/min (chociaż jeśli przepływy na odbiorze są ok , to PC uzyska chwilowo większą moc od nominału co powinno się przełożyć na większą sprawność i krótszy czas grzania np CWU. Oczywiście kiedy nie będzie potrzeby gnać z hiper przepływem , PC zmoduluje przepływ do bieżącej sytuacji)

Generalnie widać przewagę modelu H nad moim F-obiegówka pięknie moduluje utrzymując deltę i przepływ. Oczywiście sprężarka też moduluje.

To tyle w temacie obserwacji mod H.

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow , a co by przeszkadzało , jeśli na pompie ustawił byś przepływ 3 stopnie i nie ograniczał przepływu .... Ja tak robię u siebie na sprzęgle , z tym ,że mam dwa objegi za nim podłogówek. Z buforem powinno byćpodobnie.

 

Na 3K był taki sam efekt -spróbujemy jak będzie chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boru. Masz grzejniki? Teraz tak patrzę i widzę, że piszesz o strefach z podłogówką... Czyli masz grzejniki i podłogówkę? Jak zbudowana jest Twoja instalacja? Bo 55 st w podłogę to się usmażysz jak frytki na oleju..

w dwóch łazienkach, w kuchni i wiatrołapie mam podłogówkę - ograniczam przepływ na poszczególnych obwodach przepływomierzami, a w górnej łazience RTLem. W pozostałych pomieszczeniach mam grzejniki z termostatami elektronicznymi z harmonogramem.

 

 

Zacznij od 30, przy jakiej temperaturze chcesz np +5 a 55 to daj przy -20. Wtedy co jeden skok temperatury zewnętrznej będziesz miał + 1 na grzejnikach.
ok tu pokombinuję tak aby było 1:1

 

Jaką masz deltę grzania? Grzejników nie mam, ale mniejszej jak 8 bym nie dawał. Nie rób też w harmonogramie krzywej -5 tylko całkowicie wyłączaj co.
jak wyłączę całkowicie na 4 godziny to w pomieszczeniach z grzejnikami dosyć szybko spadnie temperatura.

 

Gdzie masz sterownik pompy zainstalowany? Masz monoblok? Więc w budynku. Możesz z niego zrobić kaganiec.
nie bardzo rozumiem. Mam jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. sterownik w tej wewnętrznej. jaki kaganiec mam zrobić (sic!)

 

Jeżeli chodzi o max przepływ. Ustawienia instalatora -> ustawienia serwisowe -> max prędkość pompy obiegowej. Włączasz i ustawiasz strzałkami góra, dół, aż uzyskasz dla swojej pompy zgodnie z instrukcją te 25,8l/min. Pamiętaj, że jak zaczniesz kręcić w instalacji, np. zaworami na grzejnikach to ten przepływ także ulegnie zmianie.
zrobione - ale jak już wcześniej pisałem mam tez termostaty, które również mają swój harmonogram

 

 

Ważne też jest ciśnienie w układzie. Powinno być równe temu co jest w naczyniu wyrównawczym w pompie 1 bar. A nie jak co niektórzy łącznie z pro instalatorami twierdzą między 1,5-2.
dobiłem - miałem 0,6bar

 

Kiedy ostatnio czyściłeś filtr?
nigdy - pompa zainstalowana rok temu. CO ile powinno się czyścic? (mam wstępny filtr 20mik przed całą instalacją)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

po dwóch miesiącach na SDC 9kW mod H 3 fazy u mojego syna PC spisuje się całkiem nieźle. Chałupa (ogrzewane ok 150m2) w tygodniu na podtrzymaniu ok 20/21 st , w wekendy 22/23st. Zużycie od uruchomienia od połowy września ok 600kWh , SCOP wg produkcji energii w PC i podlicznika zewnętrznego ok 4,3.

Układ ok 40% OP ,reszta grzejniki stalowe płytowe C22.Temp CO 40-48st wg KG. Bufor 80L +dwie obiegówki (OP i grzejniki).Termostat pokojowy. DT ustawiona na 4K-opomiarowałem Tout z PC i T out bufora , przy mniejszej delcie na PC jest najmniejsza różnica między Tout PC a bufor.

W PC ustawiłem max przepływ ok 35l/min-jeszcze nie zaobserwowaliśmy taktowania. Myślę ,że jest to spowodowane dobrymi przepływami po stronie wtórnej (mocne obiegówki).Jeśli będzie coś nie halo , to ustawię jak prawił Voymar na przepisowe 25l/min (chociaż jeśli przepływy na odbiorze są ok , to PC uzyska chwilowo większą moc od nominału co powinno się przełożyć na większą sprawność i krótszy czas grzania np CWU. Oczywiście kiedy nie będzie potrzeby gnać z hiper przepływem , PC zmoduluje przepływ do bieżącej sytuacji)

Generalnie widać przewagę modelu H nad moim F-obiegówka pięknie moduluje utrzymując deltę i przepływ. Oczywiście sprężarka też moduluje.

To tyle w temacie obserwacji mod H.

Tymczasem

 

Witam!

Widzę że nie tylko u mnie PC nie taktuje bo u twego syna też. Cieszę się że tak jest- bo jak wszystko gra to tak jest.

Osobiście przestałem reagować na docinki nieprzychylnych mi osób. Odpuszczam sobie z nimi dyskusję choć nie twierdzę że są bez wiedzy. Za to o sobie slyszę to od momentu jak opisałem pracę swojej PC. Trudno im w to uwierzyć, że PC może pracować miesiąc jak i 6-mcy przy 1 Start Stop. no coż niech będzie.

Po 4-ro letniej pracy na grzałce mam tyle pozytywnej wiedzy że zanim PC zaczela u mnie pracowac wiedziałem że ---TAKTOWAĆ NIE BĘDZIE.

Pracowałem z różnymio deltami i wiem jedno na 8 lub 10 pracuje ;lecz ma malą moc PC jak już układ jest rozgrzany Najbardziej optymalna u mnie to 5 i tak chula przez cały sezon. Jak uklad jest rozgrzany to świetnie trzyma deltę ( 5 ) pracując na 24Hz i pobierając od 1,2--1,4 kW W mrozy dałem --tak z ciekawości deltę 3 i też było -OK ale MOC PC była naprawdę duża ( Nie potrzebna ) bardzo szybko nagrzewało dom i oczywiście podnosiło niepotrzebnie temp. powyżej 23,6*C. PC ustawiona na optymal 25,4L/min sama sobie steruje przepływem --raz w góre raz w dół w zależności od potrzeb ( wersja H ) Aby to pracowało a nie UDAWAŁO że pracuje przepływ min musi byc 25,4L -jak grzejniki to obowiązkowo bufor ( sprzegło ) i mocna pompka ( CO dodatkowa WILO 6 U mnie pracuje na ok 18W

POWODZENIA.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy wzór na moc :

P = 69,78*przepływ*deltaT

 

Więc matematyczne zadanie ;)

 

EDIT: Żeby nie było , stała 69,78 wynika ze stałej cieplnej , gęstości wody ( dla glikolu będzie trochę inna).

 

Dzięki. Czyli zwiększając deltę musimy zmniejszyć przepływ...

 

Czyli np. dla pompy 9kW i delcie 8 przepływ należy ustawić 16,1l/min...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...