Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam.

Proszę o pomoc w ustawieniach pompy 9kw serii J.

Nowy dom 230m całość w ogrzewaniu podłogowym, pompa przez ostanie 5 dni przepracowała 70h przy czym miała 265 załączeń i zużyła 160kWh z podlicznika, defrost pompy z tych danych występował co 15 min czy to nie za często?

Jest to pierwszy sezon pompy, krzywa grzewcza 36/-10 28/15. Dom jest jeszcze nie zamieszkały temperatura w domu ustawiona na 18 stopni.

 

Faktycznie tych załączeń jest ogrom.

U mnie za ostatnie 80h pracy 9 Zał-Wył na harmonogramie.

Nie znam PC gen. J lecz tu problem może być w odbiorze ciepła od PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jeśli ustawiona jest temperatura w domu 18stopni , to jaka jest temperatura powrotu wody ? To jest jednostka jednowentylatorowa ,a tam , jeśli temperatura powrotu podczas defrostu jest mniejsza niż 23 stopnie , to o ile grzałki się nie wyłączy w ukrytym menu serwisowym , to się załączają .

Dodatkowo , jak kojarzę w ogóle jak jest temperatura objegu wody mniejsza niż 20 stopni , to grzałka cały czas działa. To trzeba sprawdzić.

 

Temperatura powrotu wody zaraz po defroście miała 20 stopni, w ustawieniach nic nie przestawiałem to pewnie grzałka jest aktywna, ja rozumiem że dom potrzebuję dużo energii przez to pozwolę jej na pracę grzałki. Nie pokoi mnie ilość załączeń może tutaj uda się to nieco ograniczyć przez zmiany ustawień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jest sterowana za pomocą zewnętrznego czujnika temperatury, tak pompa zawsze pracuje na maksymalnych hz ograniczyłem ją do poziomu cichej pracy na poziomie 3.

 

To też nie koniecznie może być rozwiązaniem , bo oprócz ograniczania mocy pompa ogranicza również obroty wentylatora , lepiej ,gdyby temperatura wody osiągneła temperaturę docelową , wtedy pompa zacznie się modulować. Jakie masz te temperatury wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie tych załączeń jest ogrom.

U mnie za ostatnie 80h pracy 9 Zał-Wył na harmonogramie.

Nie znam PC gen. J lecz tu problem może być w odbiorze ciepła od PC

 

Moja pompa jest pompą jedno wentylatorową przy każdym defroście start sprężarki razy 2, wątpię żeby to był problem z odbiorem ciepła powierzchnia domu 230m całość podłogówka pierwszy sezon grzewczy uważam że ten beton jak i dom po potrzebuję ogrom energi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powrotu wody zaraz po defroście miała 20 stopni, w ustawieniach nic nie przestawiałem to pewnie grzałka jest aktywna, ja rozumiem że dom potrzebuję dużo energii przez to pozwolę jej na pracę grzałki. Nie pokoi mnie ilość załączeń może tutaj uda się to nieco ograniczyć przez zmiany ustawień?

 

Dopóki pompa działa na full będzie się szronić ( w zależności od warunków na zewnątrz ,ale na to wpływu nie masz) , a do tego przy niskich temperaturach wody będzie włączać grzałkę....

Jedyna metoda na ograniczanie defrostów to modulacja... A żeby była modulacja muszą być osiągnięte temperatury wody. Na początek możesz obniżać krzywą grzewczą , Wiesz jaką masz ustawioną ?

No i modulacja=oganiczanie mocy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też nie koniecznie może być rozwiązaniem , bo oprócz ograniczania mocy pompa ogranicza również obroty wentylatora , lepiej ,gdyby temperatura wody osiągneła temperaturę docelową , wtedy pompa zacznie się modulować. Jakie masz te temperatury wody ?

 

Nie ma mnie obecnie przy pompie ale jak byłem to zasilanie było na poziomie 27 stopni a powrót 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak moja krzywa grzewcza to 36/-10 28/+15

 

Więc temperatura docelowa ponad 30 stopni , a Ty temperaturę powrotu masz na poziomie 20 stopni... Przy takiej krzywej pompa jeszcze długo będzie pracowała na full...

Zobacz jakie konkretnie temperatury wyjsciowa i wejsciowa masz tuz przed defrostem , i mniej wiecej tak ustaw krzywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc temperatura docelowa ponad 30 stopni , a Ty temperaturę powrotu masz na poziomie 20 stopni... Przy takiej krzywej pompa jeszcze długo będzie pracowała na full...

Zobacz jakie konkretnie temperatury wyjsciowa i wejsciowa masz tuz przed defrostem , i mniej wiecej tak ustaw krzywą.

 

Ok super zajmę się tym. Proszę jeszcze o wskazówkę które wartości powinienem zmienić? Będzie to moja pierwsza zmiana krzywej.

Może głupie pytanie, a jak by ustawił prostą grzewczą? Czy to w ogóle nie ma sensu?

Edytowane przez slawek_s1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najpierw trzeba zrozumieć jak działa krzywa grzewcza , jak z niej odczytywana jest temperatura docelowa. ( w sumie nic trudnego).

Musisz na razie generalnie obniżać ją w dół , czyli głównie te pierwsze wartości obniżasz.

No i też zwróć uwagę , czy te 18 stopni w domu to już jest osiągnięte , i czy przypadkiem nie chcesz podnosić temperatury , bo obnizjąc krzywą grzewczą spowodujesz obniżenie mocy ,a co za tym idzie temperatura się podnosić w pomieszczeniu będzie wolniej , albo wręcz się zatrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jeśli ustawiona jest temperatura w domu 18stopni , to jaka jest temperatura powrotu wody ? To jest jednostka jednowentylatorowa ,a tam , jeśli temperatura powrotu podczas defrostu jest mniejsza niż 23 stopnie , to o ile grzałki się nie wyłączy w ukrytym menu serwisowym , to się załączają .

Dodatkowo , jak kojarzę w ogóle jak jest temperatura objegu wody mniejsza niż 20 stopni , to grzałka cały czas działa. To trzeba sprawdzić.

 

Co za znaczenie ma temperatura w domu ???? Do ktorej się odwołujesz?

Chodzi mi dokładnie o to: Cyt. Przede wszystkim jeśli ustawiona jest temperatura w domu 18stopni , to jaka jest temperatura powrotu wody ?

Bo w domu można i mieć 17*C a grzać np. wodą 35*C i deltą 5

Pytanie powinno brzmieć--- Jaka temp zasilania i jaka delta

Sprawa kolejna PC Jak powrót jest (< 27*C ) ( to defrost ) jest na grzałkach. Jakie 23*C ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupie pytanie, a jak by ustawił prostą grzewczą? Czy to w ogóle nie ma sensu?

Wg mnie jak najbardziej na tym etapie ma sens. Ustawiasz jedną temperaturę docelową , która jest niezależna od temperatury otoczenia. Poznasz wtedy manualnie zależności , jak trzeba podnieść temperaturę docelową , w zależności od temperatury zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa jest pompą jedno wentylatorową przy każdym defroście start sprężarki razy 2, wątpię żeby to był problem z odbiorem ciepła powierzchnia domu 230m całość podłogówka pierwszy sezon grzewczy uważam że ten beton jak i dom po potrzebuję ogrom energi.

 

To spróbuj grzać trochę inaczej -Może wtedy wyciągniesz poprawne wnioski które pomogą w poprawnej pracy.

Skoro dom potrzebuje wygrzania to daj zasilanie na 33*C i deltę 5 Powrót będziesz miał >27*C bo będzie 28*C i zobaczysz jak to będzie hulać.

PC puść na 24h w samopas lub na harmonogram np. Tylko II tar + okienko dzienne.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za znaczenie ma temperatura w domu ???? Do ktorej się odwołujesz?

Chodzi mi dokładnie o to: Cyt. Przede wszystkim jeśli ustawiona jest temperatura w domu 18stopni , to jaka jest temperatura powrotu wody ?

Bo w domu można i mieć 17*C a grzać np. wodą 35*C i deltą 5

Pytanie powinno brzmieć--- Jaka temp zasilania i jaka delta

Sprawa kolejna PC Jak powrót jest (< 27*C ) ( to defrost ) jest na grzałkach. Jakie 23*C ????

 

Bo będę wiedział jaka jest temperatura w objegu ( bo taka wchodzi do pompy ) , a jaka wychodzi z pompy jest mniej dla mnie ważna ( zależy od delty , wiem ,że pompa działa na full ).

Temperatura 27 stopni jest dla defrostu graniczną w jednostkach dwuwentylatorowych , W jednowentylatorowych kojarzę ,że było inaczej ( i swita mi te 23 stopnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj grzać trochę inaczej -Może wtedy wyciągniesz poprawne wnioski które pomogą w poprawnej pracy.

Skoro dom potrzebuje wygrzania to daj zasilanie na 33*C i deltę 5 Powrót będziesz miał >27*C bo będzie 28*C i zobaczysz jak to będzie hulać.

PC puść na 24h w samopas lub na harmonogram np. Tylko II tar + okienko dzienne.

Powodzenia.

 

Myślisz grzejnikami.

Dasz zasilanie 33 stopnie , to w życiu ta pompa takiej temperatury nie osiągnie , bo ją wyłączy termostat ustawiony na 18 stopni.

Włączy się , będzie pracowała na full , dużo defrostów , i stosunkowo szybko się wyłączy.

Ustawisz temperaturę docelową mniejszą , to pompa się włączy , zmoduluje , będzie pracować dłużej ,ale będzie szansa na mniej defrostó.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najpierw trzeba zrozumieć jak działa krzywa grzewcza , jak z niej odczytywana jest temperatura docelowa. ( w sumie nic trudnego).

Musisz na razie generalnie obniżać ją w dół , czyli głównie te pierwsze wartości obniżasz.

No i też zwróć uwagę , czy te 18 stopni w domu to już jest osiągnięte , i czy przypadkiem nie chcesz podnosić temperatury , bo obnizjąc krzywą grzewczą spowodujesz obniżenie mocy ,a co za tym idzie temperatura się podnosić w pomieszczeniu będzie wolniej , albo wręcz się zatrzyma.

HHHmmmm dużo przede mną rozumiem że, muszę się nauczyć pompy i domu, naprowadzić ich na współpracę. Jutro postaram się tak aby pompa zmodulowała się niżej przy tych 18 stopniach i pracowała dłużej z mniejsza ilości defrostów. Super dziękuję za pomoc wiem od czego trzeba zacząć. Zostanę jeszcze przy 18 stopniach jest to dobra temperatura do prac wykończeniowych.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...