Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nie ma mnie obecnie przy pompie ale jak byłem to zasilanie było na poziomie 27 stopni a powrót 20 stopni.

 

Mnie jeszcze zastanawia jedno--- dom 230m2 i PC jednowentylatorowa ? Jak 1 wentylator to nie większa niż 9kW .Taka jest. ? Nie mówię że nie może być lecz 230m2 to dość duży dom .Czy nie za mała ta PC? Bo skoro zasilanie jest 27*C a powrót 20*C i ta pompa ma deltę 7 -to OK lecz jak ma deltę 5 to tzreba się zastanowić gdzie jest problem. Być może problemem jest to że dom jest Nowy z wilgocią technologiczną. Ja -Nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz grzejnikami.

Dasz zasilanie 33 stopnie , to w życiu ta pompa takiej temperatury nie osiągnie , bo ją wyłączy termostat ustawiony na 18 stopni.

Włączy się , będzie pracowała na full , dużo defrostów , i stosunkowo szybko się wyłączy.

Ustawisz temperaturę docelową mniejszą , to pompa się włączy , zmoduluje , będzie pracować dłużej ,ale będzie szansa na mniej defrostó.

 

Co do termostatu to zgoda. Tylko jak się chce coś ustalić to trzeba dać jak najmniej ograniczeń . Dlatego napisałem harmonogram lub sama krzywa i samopas.

A SAMOPAS--------to jest samopas bez termostatu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jeszcze zastanawia jedno--- dom 230m2 i PC jednowentylatorowa ? Jak 1 wentylator to nie większa niż 9kW .Taka jest. ? Nie mówię że nie może być lecz 230m2 to dość duży dom .Czy nie za mała ta PC? Bo skoro zasilanie jest 27*C a powrót 20*C i ta pompa ma deltę 7 -to OK lecz jak ma deltę 5 to tzreba się zastanowić gdzie jest problem. Być może problemem jest to że dom jest Nowy z wilgocią technologiczną. Ja -Nie wiem

 

Tak dom 220-230m OZC zrobione przez Asolt, 7400w przy minus 20 stopniach. Pompa dobrana przy pomocy tego forum. Początek budowy 2019 rok prace wykończeniowe na ukończeniu - wiem że ten dom ma jeszcze bardzo dużo wilgoci technologicznej. A czy pompa jest mała też tego nie wiem pozwolę wam to ocenić po sezonie grzewczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę o pomoc w ustawieniach pompy 9kw serii J.

Nowy dom 230m całość w ogrzewaniu podłogowym, pompa przez ostanie 5 dni przepracowała 70h przy czym miała 265 załączeń i zużyła 160kWh z podlicznika, defrost pompy z tych danych występował co 15 min czy to nie za często?

Jest to pierwszy sezon pompy, krzywa grzewcza 36/-10 28/15. Dom jest jeszcze nie zamieszkały temperatura w domu ustawiona na 18 stopni.

A czy napiszesz coś o grubości wylewki bo nie doczytałem ?

Może się mylę ale problemem może być zewnętrzny sterownik, odłącz go i grzej na samej KG.

Nie ma bata, że przy nowym,nie wygrzanym domu występuje aż tyle start/stopów,pomijając standartowe defrosty ale przy obecnej temp.nie może być ich aż tyle.

Co 15 minut to nie jest możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy napiszesz coś o grubości wylewki bo nie doczytałem ?

Może się mylę ale problemem może być zewnętrzny sterownik, odłącz go i grzej na samej KG.

Nie ma bata, że przy nowym,nie wygrzanym domu występuje aż tyle start/stopów,pomijając standartowe defrosty ale przy obecnej temp.nie może być ich aż tyle.

Co 15 minut to nie jest możliwe.

 

Grubość wylewki 7-8cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co 15 min ,nie jest możliwe , ale co 35min jak najbardziej ( to minimalny czas pomiedzy defrostami) , tam jest źle policzone , 2 wyłączenia na 1 defrost trzeba liczyć.

Też za często, ostatnio miałem urlop i z wiadomych względów bacznie obserwowałem działanie pompy, przy temp.na zewnątrz 0 do +2st.C pierwszy defrost wystąpił po 1 godzinie i 15 minutach, następny podobnie ale 15 minut później, ale już trzeci po prawie 3 godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz ,że przy tej samej mocy 9kW Ty masz 2x większy skraplacz ( kolega ma jednostkę jednowentylatorową) , więc logicznie rzecz biorąc odszrania się 2x częściej...

 

Do tego u Ciebie za trzecim razem może już osiagnęła temperaturę docelową , i się zmodulowała...

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji H były też 9kW "zwykłe" - (nie T-CAP) dwuwentylatorowe....(jak i jednowentylatorowe też).

 

Z jedej strony nie ma się co martwić , bo konkurencja robi i 12kW jednowentylatorowe , z drugiej strony widać właśnie czym to skutkuje.

Jest nadzieja ,że jak dom juz bedzie wygrzany , pompa będzie miala dobrą KG , i nie bedzie racowac na full , to te defrosty będą rzadziej.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upssss, MiG 25 ma rację jest błąd w liczeniu załączeń defrost był co około 35min. I Tak moja pompa w porównaniu do t-capa gabarytowo jest o połowę mniejsza.

 

Trafiłeś na kiepski okres z rozruchem pompy. W chwili obecnej temperatury są w okolicy 0 st/C, stąd bardzo duża wilgotność, idealne warunki do szronienia pompy. Pompa dąży do podgrzania pomieszczenia, a to jest schłodzone i wilgotne i z tego względu pompa pracuję z pełną mocą, żeby osiągnąć temperaturę docelową ustawioną z krzywej, lub prostej. Z w/w względów bardzo szybko się szroni, to normalne, tak będzie dopóki nie wygrzeje pomieszczenia.

Możesz obniżać prostą, ale to niewiele da, możesz też obniżyć na razie temperaturę w pomieszczeniu, tak żeby zaczęła się wyłączać i poczekać do cieplejszych dni, a zaraz będą i wtedy podnieść temperaturę w domu i temperaturę zadaną pompy, tak by max.wykożystać ten czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś na kiepski okres z rozruchem pompy. W chwili obecnej temperatury są w okolicy 0 st/C, stąd bardzo duża wilgotność, idealne warunki do szronienia pompy. Pompa dąży do podgrzania pomieszczenia, a to jest schłodzone i wilgotne i z tego względu pompa pracuję z pełną mocą, żeby osiągnąć temperaturę docelową ustawioną z krzywej, lub prostej. Z w/w względów bardzo szybko się szroni, to normalne, tak będzie dopóki nie wygrzeje pomieszczenia.

Możesz obniżać prostą, ale to niewiele da, możesz też obniżyć na razie temperaturę w pomieszczeniu, tak żeby zaczęła się wyłączać i poczekać do cieplejszych dni, a zaraz będą i wtedy podnieść temperaturę w domu i temperaturę zadaną pompy, tak by max.wykożystać ten czas.

 

Jaki to jest rozruch , skoro przez ostatnie 5dni pompa pracuje 70h... Czyli połowę czasu pompa nie pracuje , a jak pracuje to na full i się szroni... ( do tego temperatura wody w objegu jest taka ,że na pewno grzałki podczas defrostu się włączają)

Skoro koledze 18 stopni pasuje , to trzeba tylko obniżyc temperaturę docelową ( albo KG , albo jak sam stwierdził ustawi stałą temperaturę docelową) niżej , tak ,żeby pompa zaczęła się modulować ,i pracować dłużej ,defrostów będzie wtedy mniej .

 

Dodatkowo sposób na rozruch jednowentylatorowych pomp był taki , że nagrzewało się nie od razu wszystkie pętle, tylko wszystkie się zakręcało , i dodawało się je stopniowo , jak już te osiągnęły odpowiednią temperaturę.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przestawiłem w pompie na prostą grzewczą zadana temperatura 25 stopni. Pompa przepracowała 3h i doszło jej 9 załączeń temp na zewnątrz 2 stopnie to i pewnie duża wilgotność, pompa po tych 3h zmodulowała się do 43hz. Zasilanie 25 stopni powrót 22. Temperatura w domu przed uruchomieniem pompy 18 stopni podniosłem do 18.4 w tej chwili 18.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przestawiłem w pompie na prostą grzewczą zadana temperatura 25 stopni. Pompa przepracowała 3h i doszło jej 9 załączeń temp na zewnątrz 2 stopnie to i pewnie duża wilgotność, pompa po tych 3h zmodulowała się do 43hz. Zasilanie 25 stopni powrót 22. Temperatura w domu przed uruchomieniem pompy 18 stopni podniosłem do 18.4 w tej chwili 18.2.

Za niska temp.zasilania to raz, ustaw na 35st.C,druga sprawa to jak się nie mylę to w takim wypadku powinna Ci się uruchomić grzałka,sprawdź czy nie masz jej wyłączonej.

Przy tak grubej wylewce i to w domu nowym i nie zamieszkałym dojście do zasilania 33st.C powinno trwać nawet kilka dni bez wyłączenia pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kolega chce utrzymywać temperaturę w domu 18 stopni , a nie wygrzewać.

Skoro się moduluje, a temperatura mimo to się podnosi , to na razie jest ok.

Przestawisz na 35 to zagrzejesz wodę do 30 stopni w podłodze ( jak docelowa będzie 35) , to w domu zrobi się z 24 stopnie.(gdyby nie było termostatu) .Ale tu termostat ustawiony na 18 stopni , to przestawienie temperatur docelowej wyżej znowu spowoduje ,że pompa będzie działa na full , a za chwilę ją termostat wyłączy bo to 18stopni w domu się osiągnie.. I znowu będzie działać 50% na 50%.

 

Grzałka podczas defrostu na pewno się włacza , ale koledze to nie przeszkadza. ( zawsze ją można wyłączyć w ukrytym menu).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kolega chce utrzymywać temperaturę w domu 18 stopni , a nie wygrzewać.

Skoro się moduluje, a temperatura mimo to się podnosi , to na razie jest ok.

Przestawisz na 35 to zagrzejesz wodę do 30 stopni w podłodze ( jak docelowa będzie 35) , to w domu zrobi się z 24 stopnie.(gdyby nie było termostatu) .Ale tu termostat ustawiony na 18 stopni , to przestawienie temperatur docelowej wyżej znowu spowoduje ,że pompa będzie działa na full , a za chwilę ją termostat wyłączy bo to 18stopni w domu się osiągnie.. I znowu będzie działać 50% na 50%.

 

Grzałka podczas defrostu na pewno się włacza , ale koledze to nie przeszkadza.

 

Dokładnie, moim celem jest ograniczenie defrostów i stopniowo będę podnosił temperaturę na niższej częstotliwości sprężarki.

Przez jakiś czas będę obserwował pracę na prostej potem zechcę dopracować krzywą grzewczą.

Pompa pracuję obecnie na około 40hz z zasilaniem 25 stopni powrót 22 stopnie temp w domu 18.2.

Super dziękuję za tak duży odzew z waszej strony!!!;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...