Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

kol mkm

mam takie nietypowe pytanko , chodzi o włączenie i tryb działania grzałki CO , w menu mam wybraną np. opcję 3kW (z 9kW) i działanie przy -15st.

Jeśli dobrze rozumiem instrukcję , to kiedy wcisnę przycisk Heater-dopiero wtedy włączy się dodatkowa moc z grzałek. Tylko : kiedy wciskam ten przycisk , to nie widzę żadnej różnicy na mocy w ciepłomierzu. Mogę jeszcze wył PC i uruchomić tylko Force .

Czy robię coś nie tak z włączeniem na biegu PC dodatkowej mocy ?

U mnie jest teraz -19 i PC daje 7,4-8kW w zależności od oszronienia , w domu mam 21,3st

Rano będzie znowu poniżej -20st .

Będę wdzięczny za pomoc

hej

 

aby zadziałała grzałka w modelu F musisz po lewej stronie wyświetlacza mieć potwierdzenie pozwolenia ( wyświetla heater), temp. zewn. musi być poniżej nastawy określonej przez zaprogramowany parametr (min -15), pompa nie potrafi utrzymać temp. obiegu c.o. określonej w/g krzywej minus 3 stopnie przez czas chyba 5 min.- działanie grzałki c.o. sygnalizuje "heater" po prawej stronie wyświetlacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Spójrz lepiej na licznik prądu i modulację. Grzałka powinna włączyć się, jak sądzę automatycznie. Chyba już jest włączona.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

 

robiłem pomiary przy -19st i cop był ok 1,8 , więc nie sądzę ,że się włączyła. Jeśli miała by się włączyć automatycznie , to po co jest przycisk HEATER ?

Pytanie jest jeszcze takie :

-czy dodatkowa grzałka jest załączana tylko jako uzupełnienie dodatkowej mocy do np. nominału 9kW

-czy dodatkowa grzałka włącza się jeśli jest poniżej ustalonej temp jej włączenia i jest wciśnięty przycisk heater

-czy może jej włączenie powoduje : PC max ile może +Pmax grzałki (np. przy -20st PC wyciąga 7kW+6kW grzałki , tj razem =13kW )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aby zadziałała grzałka w modelu F musisz po lewej stronie wyświetlacza mieć potwierdzenie pozwolenia ( wyświetla heater), temp. zewn. musi być poniżej nastawy określonej przez zaprogramowany parametr (min -15), pompa nie potrafi utrzymać temp. obiegu c.o. określonej w/g krzywej minus 3 stopnie przez czas chyba 5 min.- działanie grzałki c.o. sygnalizuje "heater" po prawej stronie wyświetlacza

 

mam heater tylko z lewej , kiedy wciskam przycisk .

Może powinienem wył PC , wcisnąć przycisk i znowu włączyć PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam heater tylko z lewej , kiedy wciskam przycisk .

Może powinienem wył PC , wcisnąć przycisk i znowu włączyć PC?

 

to znaczy że pozwalasz na użycie grzałki poniżej -15 (tak nastawiłeś) i teraz pompa musi jeszcze "nie potrafić" utrzymać temp. w c.o. w/g krzywej przy pomocy samej sprężarki - poniał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy że pozwalasz na użycie grzałki poniżej -15 (tak nastawiłeś) i teraz pompa musi jeszcze "nie potrafić" utrzymać temp. w c.o. w/g krzywej przy pomocy samej sprężarki - poniał?

 

poniał -poniał, Mistrzuniu,

teraz mam defrost , przyglądnę się jeszcze temp .

Jeśli będzie np. zdane 50 st , a będzie przez jakiś czas 40 st -to wtedy się załączy tylko do nadrobienia, po czym kiedy już nadrobi -to zostanie odłączona ?

Czy grzałka jest sterowana PWM , czy on/off ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiazales juz temat krzywej ? pisales ze nie mozesz osiagnac zadanych temp. z krzywej. poprawilo sie cos ? ja obnizylem krzywa do 33 i teraz przy -13 tyle grzeje i wystarcza. czekam na -20 :p

 

teraz to już w ogóle u mnie dziwnie. Ustawiłem krzywą dla -15 34*, a dla 15 30*, dzisiaj patrze na pompe - na zewnatrz -8, a na wylocie pompy 35*... w domu temperatury poprawne - wg zadanych wartosci na sterowniku, jednak mam wrazenie, ze pompa w ogole nie slucha moich ustawień :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz to już w ogóle u mnie dziwnie. Ustawiłem krzywą dla -15 34*, a dla 15 30*, dzisiaj patrze na pompe - na zewnatrz -8, a na wylocie pompy 35*... w domu temperatury poprawne - wg zadanych wartosci na sterowniku, jednak mam wrazenie, ze pompa w ogole nie slucha moich ustawień :p

tez mam takie wrazenie, ze krzywa jedno a praca pompy drugie :) ja dzis przy -8 mialem 33 st. na zasilaniu gdzie mam ustawiiona krzywa na 33st. przy -15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega chyba śpi przy pompie w kotłowni ;) I przez to mu ten szum z obiegówki przeszkadzał :):):)

 

żona mi mówi ,że przebywam nie w kotłowni-a w MORDORZE .

Coś w tym pewnie jest- a poważnie , kiedy przyszły duże mrozy chciałem przypilnować PC , żeby nie było zimno oraz aby nie zeżarł mnie rachunek za energię.

 

To może lekkie podsumowanie :

 

-kiedy mam stabilną temperaturę ok 45 st na CO , to na Vp=4 (i 3) na króćcu ssawnym pompy wodnej mam stabilne wskazanie 2 barów (poniżej i powyżej wskazówka manometru zaczyna wyraźnie drgać)

Wnioskuję ,że kiedy stan jest stabilny ciśnienia -to raczej nie przyczynia się to do powstawania kawitacji (i w konsekwencji zapowietrzenia)

-mam założony i uszczelniony balonik (Pani Kioskowej) na rurę przelewową z zaworu bezpieczeństwa 3,5 bar w PC (wyraźnie obserwuję , powiększanie się i zmniejszanie jego zawartości -teraz jest tam woda ok 4 cm średnicy) , jeśli nastąpi za duży wzrost ciśnienia-balonik pęknie (jest w wiaderku)

-prędkości pompy wodnej optymalne we wszystkich zakresach to 3 i 4 (teraz testuję je naprzemiennie-aby zostawić na stałe) , przy czym latem przejdę na Vp=5 bo jest już sprawdzone COP

-mój dom ogrzewam 45 st do -18 z mocą max -st15/10,5kW -19st/8,1kW , COP dla -18 =1,8 , grzałki załączają się (6kW) przy warunkach -15st i brak wzrostu temp (algorytm PC) -świetnie to działa , tylko ile potrzebuje do uzyskania zadanej temperatury , najniższa temp pracy PC to -20st /43st/6,7kW

-przy większym mrozach włączyłem grzałkę w zasobniku CWU wg oddzielnego sterowniczka (w PC wyłączam funkcję CWU) w godzinach tanich

-jeśli są mrozy (-20 w nocy , w dzień -10), to zużycie ok 80kWh/dzień , średnie mrozy (-15 w nocy, w dzień -7) 60 kWh-nie planuje odpalać pieca , tylko w razie awarii i mrozów w dzień poniżej 15 st

-wynegocjowałem G12W 1T/0,6849 , 2T/02442 pln brutto z przesyłem na dwa lata , średni koszt szacuję 1kWh/0,38pln

-w domu ciepło odczuwalne , temp przy dużych mrozach 21,3st , powyżej 22,5-23,5st

tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żona mi mówi ,że przebywam nie w kotłowni-a w MORDORZE .

Coś w tym pewnie jest- a poważnie , kiedy przyszły duże mrozy chciałem przypilnować PC , żeby nie było zimno oraz aby nie zeżarł mnie rachunek za energię.

 

Nie przejmuj się, szybko Ci to przejdzie;) Ja też na początku spędzałem sporo czasu w Mordorze, podziwiając pracę pompy:) Teraz jak zajdę tam raz na miesiąc to już sukces...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki jest pobór prądu przez PC gdy nie grzeje a jest na ON?

 

zastanawiam się czy jest sens ekonomiczny bawić się w Timerze w ustawianie pompy na OFF np; 07.00-12.00 gdy nigdy nie grzeję i 19.00-22.00

 

robicie to OFF czy tylko mi się nie chce?

 

chyba w tym raku na lato tak zrobię bo po co PC ma być włączona 24h jak użwyam jej z 2h/doba na CWU gdy nie chłodzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki jest pobór prądu przez PC gdy nie grzeje a jest na ON?

 

zastanawiam się czy jest sens ekonomiczny bawić się w Timerze w ustawianie pompy na OFF np; 07.00-12.00 gdy nigdy nie grzeję i 19.00-22.00

 

robicie to OFF czy tylko mi się nie chce?

 

chyba w tym raku na lato tak zrobię bo po co PC ma być włączona 24h jak użwyam jej z 2h/doba na CWU gdy nie chłodzę.

 

U mnie latem jest cały czas OFF oprócz czasu na grzanie CWU, ale zimą jest cały czas ON, bo przy OFF nie podaje zasilania na jednostkę zewnętrzną, a tam mam podłączone "systemy" do rozmrażania, które potrzebują zasilania nawet gdy pompa nie pracuje. Sama pompa w stanie spoczynku pobiera niewiele, więc kokosów na tym nie zbijesz, chyba, że sterujesz stricte pogodowo i obiegówka śmiga non stop, albo masz jakieś inne udziwnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, co wplywa na zasniezanie sie jednostki zewn. oprocz wilgotnosci powietrza ? zauwazylem ze praktycznie zawsze jednsotka jest biala po godzinie pracy i zalacza sie defrost. czy modulacja pompy wplywa na szybosc oblodzenia jednostki zewn. ? im nizszy temp. zewn tym wilgotnosc nizsza a wczoraj przy -13 co godzine mialem defrost...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak w temacie jak sprawdzić ten średni COP chętnie bym zobaczył jak to u mnie wychodzi mam T-Cap 12KW

 

witaj

mój średni pomiar COP wygląda tak :

 

-zapisuję przy przeskoku o 0,01Gj wartość na ciepłomierzu+stan podlicznika np o godz 7 rano w pierwszym dniu miesiąca

-robię drugi zapis j/w w ostatnim dniu miesiąca o podobnej porze

-od ostatnich wartości odejmuję początkowe , następnie ilość Gj mnożę x2,7777 (mam wyskalowany tak ciepłomierz), a następnie dzielę przez wartość z podlicznika .Wtedy mam średni COP w danym czasookresie

 

Oczywiście wykonuję pomiary przy różnych temperaturach i mocach sprężarki, ale tylko po to ,żeby dobrać optymalną prędkość pompy wodnej w PC (dla całego okresu grzewczego, lato mam już dograne Vp=5 tj ok 2000l/h) .

To tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się, szybko Ci to przejdzie;) Ja też na początku spędzałem sporo czasu w Mordorze, podziwiając pracę pompy:) Teraz jak zajdę tam raz na miesiąc to już sukces...

 

Oj -kolego Map,

chyba zaglądasz tam częściej -tak wnioskuję z Twoich wpisów.

Ale to nie grzech i nie wstyd przecież :stirthepot:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj -kolego Map,

chyba zaglądasz tam częściej -tak wnioskuję z Twoich wpisów.

Ale to nie grzech i nie wstyd przecież :stirthepot:

pozdrawiam

 

Ee, te pierdoły co ja tu wypisuję na prawdę nie wymagają ode mnie chodzenia do kotłowni;) Ale kiedyś przyznaję, że też studiowałem DTR-kę i duuuuużo eksperymentowałem, natomiast tak pewnie już od dwóch lat nic, ale to kompletnie nic tam nie dotykam i nie przestawiam, zgodnie z świętą zasadą "Działa dobrze - nie dotykaj":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...