Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Coś więcej można prosić? Widziałem jakiś sposób na przerobienie tego panelu od sterowania poprzez wgranie mu innego softa, ale jednak chciałbym aby dane były i tu i tu. Jakieś inne możliwości?

 

no w 2 zdania się nie da.

 

Instalujesz sobie jakiś soft do inteligentnego domu który potrafi gadać po mqtt. Wgrywasz na moduł internetowy nowy soft albo kupujesz za parę euro osobny. Podpinasz tym samym kabelkiem do pompy i sterujesz nia po mqtt.

 

Jak nie wiesz co to Home assistant, domoticz, openhub lub nie masz pojęcia co to mqtt to może być to bariera nie do przejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowie odpowie ktoś?

 

Do ilu stopni T-CAP może zagrzać wode CO bez grzałek? do 55 ?

- w ogóle grzejąc na prostej po czym pompa poznaje kiedy ma się wyłączyć? wdg delty?

Na prostej w ogóle jest delta?

 

Dziś od 10.00 puściłem na prostej, testuje, chyba delte utrzymuje bo zadałem na 5 i jest póki co różnica temperatur. Voymar wyżej pisał, że nie ma delty, ale on się nie zna na prostej. Wypowie się ktoś kto grzeje cały czas prostą??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ,że jest delta.

 

Prosta to badziej bezpośrednie ustawienie temperatury docelowej ( jeśli nie masz włączonej opcji bufora , nie używasz funkcji SG płyty opcjonalnej , to ustawienie z prostej równa się temperatura docelowa)

Z krzywej temperatura docelowa przeliczana jest na podstawie jeszcze temperatury zewnętrznej.

 

A pompa działa standardowo , temperatura wejściowa + delta to temperatura wyjściowa , jeśli temperatura wyjściowa jest mniejsza od docelowej to pompa działa na full , jeśli wyjściowa jest równa docelowej to zaczyna modulować , a jeśli przekracza to albo zdąży się zmodulować , albo jeśli nie zdąży i w tym czasie wyjściowa przekroczy docelową o 3 stopnie to jeśli to się będzie utrzymywać to w ciągu 3 min się wyłączy , a jesli przekoczy o więcej niz 3 to wogole nie czeka tylko od razu się wyłącza. (moze zagmatwałem - ale na szybko pisałem , jest tu juz to tyle razy wytlumaczone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...wyjściowa przekroczy docelową o 3 stopnie to jeśli to się będzie utrzymywać to w ciągu 3 min się wyłączy...

 

 

O 2 stopnie...

 

3b8b068e6f1c7b92.jpg

 

Myślałeś nad teorią (w sumie to nie wiem czyją), którą przytaczasz na temat szybszego oszraniania parownika wraz ze spadkiem prędkości wentylatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pytania laika - bo dopiero od paru miesięcy mam PC.

Mam Panasonica 9kW HP i pytanie odnośnie sterowania nim z poziomu jakiegoś sterownika pokojowego. Pytanie - czy warto bawić się w tego typu instalacje ze sterownikiem pokojowym czy lepiej zostać na krzywej grzewczej? Zastanawiam się nad takim sterownikiem - w jaki sposób on kontroluje PC? Czy on działa tylko na zasadzie włącz/wyłącz? Jeśli tak to chyba może być problem z taktowaniem PC?

Kolejne pytanie - co się dzieje z PC, która działa na harmonogramie - ale w tym harmonogramie nie wszystkie godziny są przypisane do jakiegokolwiek trybu pracy. Przykładowo:

 

04:00 włączenie pompy, grzanie CO+CWU, korekta KG -2

019:00 włączenie pompy, grzanie CO+CWU, korekta KG -5

 

czyli co pompa będzie robić np. w godzinach: 19:00 - 04:00 następnego dnia? Wydaje mi się, że powinna pracować cały czas, tylko zmieniać się powinna korekta

krzywej grzewczej. Mam rację?

 

I kolejne pytanie - czy to jest standard, że po korekcji krzywej grzewczej harmonogram zostaje skasowany i trzeba go ustawiać od nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 2 stopnie...

 

3b8b068e6f1c7b92.jpg

 

Myślałeś nad teorią (w sumie to nie wiem czyją), którą przytaczasz na temat szybszego oszraniania parownika wraz ze spadkiem prędkości wentylatora?

 

U mnie jest 3 ( w tych warunkach) , ale ktoś mi kiedyś pokazywał jesienią , że pompa mu się wyłączyła po 3 minutach jak różnica była 2 , może też to zależy od temperatury na zewnątrz....

 

Tą teorię słyszałem od kolegi z Niemiec ( a on z jakiegoś lokalnego forum) , że im szybciej będzie przepływało powietrze przez parownik , tym mniejsza szansa na oszronienie. Jest ku temu jakaś podstawa, tyle ,że trudno to potwierdzić przy pomocy pompy . Wymagany by był naprawdę silnik od samolotu turbośmigłowego ,żeby wytworzyć taki ciąg :) o byłoby nieopłacalne , bo energia jaką by zużył taki silnik byłaby większa od energii dostarczanej przez pompę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pytania laika - bo dopiero od paru miesięcy mam PC.

Mam Panasonica 9kW HP i pytanie odnośnie sterowania nim z poziomu jakiegoś sterownika pokojowego. Pytanie - czy warto bawić się w tego typu instalacje ze sterownikiem pokojowym czy lepiej zostać na krzywej grzewczej? Zastanawiam się nad takim sterownikiem - w jaki sposób on kontroluje PC? Czy on działa tylko na zasadzie włącz/wyłącz? Jeśli tak to chyba może być problem z taktowaniem PC?

Kolejne pytanie - co się dzieje z PC, która działa na harmonogramie - ale w tym harmonogramie nie wszystkie godziny są przypisane do jakiegokolwiek trybu pracy. Przykładowo:

 

04:00 włączenie pompy, grzanie CO+CWU, korekta KG -2

019:00 włączenie pompy, grzanie CO+CWU, korekta KG -5

 

czyli co pompa będzie robić np. w godzinach: 19:00 - 04:00 następnego dnia? Wydaje mi się, że powinna pracować cały czas, tylko zmieniać się powinna korekta

krzywej grzewczej. Mam rację?

 

I kolejne pytanie - czy to jest standard, że po korekcji krzywej grzewczej harmonogram zostaje skasowany i trzeba go ustawiać od nowa?

 

Masz grzejniki , czy podłogówkę ?

 

Co do harmonogramu to masz rację ( chyba...) Harmonogram o danej godzinie ustawia po prostu paramery , nie ustawia mu się jaka ma być praca w okresie....

Więc jeśli harmonogram o 19 ustawi to i to , a ty ręcznie przestawisz któryś z tych parametrów o 19:01 ,to będzie działała z tym przestawionym parametrem do tego czasu ,aż albo harmonogram czegoś nie przestawi o następnej konkretnej godzinie , albo ręcznie ktoś czegoś nie przestawi....

 

I tak , generalnie różne przestawienia w ustawieniach serwisowych mogą powodować skasowanie hrmonogramu ( nie tylko krzwej grzewczej). Trzeba się z tym liczyć ( albo przestawiać przez Heishamon ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz grzejniki , czy podłogówkę ?

 

Co do harmonogramu to masz rację ( chyba...) Harmonogram o danej godzinie ustawia po prostu paramery , nie ustawia mu się jaka ma być praca w okresie....

Więc jeśli harmonogram o 19 ustawi to i to , a ty ręcznie przestawisz któryś z tych parametrów o 19:01 ,to będzie działała z tym przestawionym parametrem do tego czasu ,aż albo harmonogram czegoś nie przestawi o następnej konkretnej godzinie , albo ręcznie ktoś czegoś nie przestawi....

 

I tak , generalnie różne przestawienia w ustawieniach serwisowych mogą powodować skasowanie hrmonogramu ( nie tylko krzwej grzewczej). Trzeba się z tym liczyć ( albo przestawiać przez Heishamon ).

 

Mam grzejniki - do tej pory grzałem piecem węglowym i muszę się nauczyć jak obsługiwać PC. Dla mnie to nowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO prosta i delta kumam dziś i sam sprawdziłem.

Czy ktoś porównywał kiedyś/ robił testy / co bardziej oszczędne Prosta czy Krzywa Grzewcza?

 

Dziś pompa na prostej niezle dawała, 12kw mocy (bez grzałki bo mam wyłączoną na bezpieczniku) widziałem pierwszy raz i przepływ sprawdziłem w ukrytym menu było 31l/min przy zadanej temp 45*.

Na KG wprawdzie nie podawałem tyle do tej pory bo nie było potrzeby, pewnie też by tyle szła?

 

Na Prostej tylko sprężarka dziś mi chodziła długo na wysokich Hz i były ze 3 defrosty przez cały dzień przy +3* na dworzu, na KG wolniej sprężarka chodzi i może cały dzień przejść bez defrostu. Dom tylko dziś chłodniejszy był bo ostatniej nocy wyłaczyłem pompe bo było ze 3* na dworzu.

 

Jakie macie doświadczenia z prostą może ktoś się podzieli? :D

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sprawuje się taka pompa w połączeniu z grzejnikami? Po drugie jak najprościej połączyć ją z istniejącym układem ogrzewania tak by pozostawić możliwość dogrzewania gazem w razie wielkich mrozów?

Czy da się jakoś łatwo oszacować potrzebną moc pompy znając obecne zużycie gazu?

 

Z grzejnikami sprawuje się bardzo dobrze, pod warunkiem, że nie są one za małe, jeśli twoja instalacja nie wymagała zbyt wysokich temperatur zasilania, to będzie ok, w innym przypadku należy również wymienić grzejniki na większe, zdecydowanie większe. Minimalna moc grzejników pod pompę ciepła dobiera się wedle parametrów grzejnika dla 55/45/20 °C, to jest minimum, i czym większe grzejniki, tym lepiej, pod kotły stałopalne znów wedle parametrów 75/65/20, więc jest spora różnica. Nie ma potrzeby dogrzewania gazem w mrozy, pompa daje radę bez żadnych problemów również w mrozy.

Pewnie da się to oszacować, ale to karkołomne obliczenia, sprawdź zapotrzebowanie swojego domu na moc na stronie https://cieplo.app/start/300e i dla pompy ciepła odejmij od wyniku 30%, przykładowo zapotrzebowanie budynku to 20 kW -30% = 14 kW to moc pompy ciepła jaką musisz zastosować. Nie będe tłumaczył dlaczego 30% mniej, bo to dużo gadania, ale tak ma być bo tylko tak będzie dobrze, musisz uwierzyć na słowo harcerza ;-)

Edytowane przez onlinemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będe tłumaczył dlaczego 30% mniej, bo to dużo gadania, ale tak ma być bo tylko tak będzie dobrze

Nie wiem w jaki sposób niedowymiarowanie pompy ciepła miałoby być dobre i w dodatku miałaby dawać radę w dowolne mrozy.

Jedyne co mi na myśl przechodzi to że z fabryki wyjeżdża o 100% przewymiarowana.

 

musisz uwierzyć na słowo harcerza ;-)

Czy harcerz bierze jakąś odpowiedzialność za ew. problemy wynikłe z zastosowania się do jego słowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jaki sposób niedowymiarowanie pompy ciepła miałoby być dobre i w dodatku miałaby dawać radę w dowolne mrozy.

Jedyne co mi na myśl przechodzi to że z fabryki wyjeżdża o 100% przewymiarowana.

 

Nie będe tłumaczył, w necie jest pełno informacji na ten temat, nie zawsze to co wydaje ci się noderzeczne, takim jest ;-)

Polecam kanał na YT o nazwie "klimatyzacjakatowice.pl" tam jest to wytłumaczone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będe tłumaczył, w necie jest pełno informacji na ten temat, nie zawsze to co wydaje ci się noderzeczne, takim jest ;-)

Polecam kanał na YT o nazwie "klimatyzacjakatowice.pl" tam jest to wytłumaczone

Bzdury piszesz, nawet gość od palenia węglem Ci to wyżej mówi.

Od 9 lat posiadam pompę, która ma moc 300% większą niż dom potrzebuje...

 

Mieszkam 20km od Katowic i to co podajesz to niezłe łapanie idiotow ;)

A że w Polsce jest na tą chwilę ok.30% idiotow to myślą, że pozyskają rynek wśród nich ;)

 

Dzwoniłem do nich w sprawie ostatniej awarii, bo reklamują się w google jako wszechwiedzący to mi odpowiedzieli, że nie są w stanie mi poradzić w niczym :D

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszesz, nawet gość od palenia węglem Ci to wyżej mówi.

Od 9 lat posiadam pompę, która ma moc 300% większą niż dom potrzebuje...

 

Mieszkam 20km od Katowic i to co podajesz to niezłe łapanie idiotow ;)

 

:lol2: kto to widział taka słabą pompę montować, tylko 300%, toć to ci poniżej -5 już zdechnie :D:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiG25 - czy ta integracja jeszcze działa ? https://github.com/lsochanowski/GoHeishaMon - mam ochotę spróbować się na to przesiąść przez HA, tyle,że trochę aktualizacji HA było po drodze a co każda to jakaś niespodzianka a w trakcie sezonu grzewczego trochę by była lipa jakby się coś wydupczyło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...