Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Pytanie odnośnie termostatu. Chodzi o ten konkretnie: https://grzejnikisklep.eu/pl/p/TERMOSTAT-POMIESZCZENIOWY-BEZPRZEWODOWY-DO-POMPY-CIEPLA-PANASONIC-AQUAREA/690 jako dedykowany do PC Panasonica. Szukałem w tym wątku jakichkolwiek informacji na jego temat, ale nie znalazłem. Używał go ktoś? Jeśli tak to jak się sprawuje? To jest wersja bezprzewodowa. Warto?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiG25 - czy ta integracja jeszcze działa ? https://github.com/lsochanowski/GoHeishaMon - mam ochotę spróbować się na to przesiąść przez HA, tyle,że trochę aktualizacji HA było po drodze a co każda to jakaś niespodzianka a w trakcie sezonu grzewczego trochę by była lipa jakby się coś wydupczyło.

 

działa, to po prostu mqtt. Wersja ha nie ma tu nic wspólnego. Jeśli jesteś w stanie obsłużyć tematy mqtt po stronie dowolnego systemu będziesz w stanie pobierać i wysyłać dane do pompy.

 

To jest o setki razy lepsze niż wbudowany webserwer i ta cała chmura panasonica. Nie dość że mało danych w niej widać to stabilność tej usługi jest mocno wątpliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie w stu procentach satysfakcjonujące będzie jak średni COP zimą wyniesie 2. W porównaniu do propanu będzie to i tak połowa kosztów! Latem przy podgrzewaniu cwu pewnie koszty spadną do 1/4 albo przynajmniej 1/3. Mam taką nadzieję :)

 

Średnie COP przy podłogówce, dla całego okresu grzewczego, łącznie z CWU, będzie bliskie 3, a już na pewno powyżej 2,5, mówię o realnym COP, wiele czynników się na to składa, ale 2,5 osiągnie bez problemu, śmię stwierdzić, że przy dobrze wykonanej instalacji i dobrze wysterowanej pompie można osiągnąć 2,8 - 3.0 bez problemu

Edytowane przez onlinemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

działa, to po prostu mqtt. Wersja ha nie ma tu nic wspólnego. Jeśli jesteś w stanie obsłużyć tematy mqtt po stronie dowolnego systemu będziesz w stanie pobierać i wysyłać dane do pompy.

 

To jest o setki razy lepsze niż wbudowany webserwer i ta cała chmura panasonica. Nie dość że mało danych w niej widać to stabilność tej usługi jest mocno wątpliwa.

 

@ziomas1 , tak , działa .

W HA użyj tylko integracji np tej:

https://github.com/Egyras/HeishaMon/tree/master/Integrations/Home%20Assistant

(chyba ,że sam jesteś to w stanie od zera poustawiać).

Natomiast co do GoHeishaMon , to nie należy się tego bać. Pompie nic się nie stanie , bo zmieniamy oprogramowanie tylko w module ,ale i w taki sposób ,że możemy wrócić do "fabryki" jednym przyciskiem.

Żeby używać GoHeishamon trzeba mieć wcześniej MQTT i jakąś automatykę ( np HA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie termostatu. Chodzi o ten konkretnie: https://grzejnikisklep.eu/pl/p/TERMOSTAT-POMIESZCZENIOWY-BEZPRZEWODOWY-DO-POMPY-CIEPLA-PANASONIC-AQUAREA/690 jako dedykowany do PC Panasonica. Szukałem w tym wątku jakichkolwiek informacji na jego temat, ale nie znalazłem. Używał go ktoś? Jeśli tak to jak się sprawuje? To jest wersja bezprzewodowa. Warto?

 

Wg mnie każdy sprawdzony termostat spełni taką funkcję , nie musi być Panasonica ( zwłaszcza ,jeśli za to trzeba tyle zapłacić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam nadzieję, że to dobry wątek. Zamówiłem w tym tygodniu pompę all-in-one gen J, 1F, 9 kW na R32. Zastanawiam się, czy jak mi pompa padnie, albo będę ją musiał wymienić za 15 lat, to czy zbiornik z "lodówki" da się jakoś wykorzystać, czy to też pójdzie do utylizacji i będę potrzebował nowy zbiornik (nie wiem, czy nie pluć sobie w brodę, że zamiast kupować osobno zbiornik pokusiłem się na all-in-one).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy jak mi pompa padnie, albo będę ją musiał wymienić za 15 lat, to czy zbiornik z "lodówki" da się jakoś wykorzystać

 

1. Żywotność tego urządzenia to (absolutne) minimum 20 lat

2. Raczej przerdzewieje do tego czasu (to jest zasobnik CWU CiepłejWodyUżytkowej, zapewne o to Ci chodziło, no chyba że jest wykonany z nierdzewki, wtedy go wykorzystasz do czego tam będziesz chciał)

Edytowane przez onlinemaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam nadzieję, że to dobry wątek. Zamówiłem w tym tygodniu pompę all-in-one gen J, 1F, 9 kW na R32. Zastanawiam się, czy jak mi pompa padnie, albo będę ją musiał wymienić za 15 lat, to czy zbiornik z "lodówki" da się jakoś wykorzystać, czy to też pójdzie do utylizacji i będę potrzebował nowy zbiornik (nie wiem, czy nie pluć sobie w brodę, że zamiast kupować osobno zbiornik pokusiłem się na all-in-one).

 

A jak z głośnością tej jednostki? Bo kojarzę że szukałeś czegoś cichego z racji upierdliwego sąsiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Żywotność tego urządzenia to (absolutne) minimum 20 lat

2. Raczej przerdzewieje do tego czasu (to jest zasobnik CWU CiepłejWodyUżytkowej, zapewne o to Ci chodziło, no chyba że jest wykonany z nierdzewki, wtedy go wykorzystasz do czego tam będziesz chciał)

 

Tak, chodziło mi o zasobnik C.W.U. 185l z "lodówki". Wg informacji z kart katalogowych jest z nierdzewki (nie chciałem emaliowanego z wymiennymi anodami, wolę coś bardziej "bezobsługowego" i bardziej "żywotnego"). Chodziło mi o to, że gdybym kupił osobny zasobnik z nierdzewki, to późniejsza wymiana źródła ciepła była by tańsza i wiązała by się z mniejszym "pruciem instalacji".

Edytowane przez Regius
dodanie cytatu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z głośnością tej jednostki? Bo kojarzę że szukałeś czegoś cichego z racji upierdliwego sąsiada.

 

Tak, dobrze kojarzysz. Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę. Wg danych katalogowych jednostka zewnętrzna ma moc akustyczną 59 dB(A). Wyszło mi, że jak obrócę na drugiego sąsiada gdzie mam 6 m do granicy, to nie przekroczę 40 dB(A). Przynajmniej przy znamionowych -7 st. C (nie wiem jak z hałasem dla niższych temperatur, bo tego producent nie podaje). Jak zawsze wszystko rozbiło się o koszty - dostałem dobrą ofertę (26 tyś pln) i PC wyszła prawie w cenie gazu (wliczając koszt przyłącza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z "lodówki"

 

Ta "lodówka" to jednostka wewnętrzna ;-)

 

 

gdybym kupił osobny zasobnik z nierdzewki, to późniejsza wymiana źródła ciepła była by tańsza i wiązała by się z mniejszym "pruciem instalacji".

 

Drobna przeróbka instalacji nie pociągnie Cię wiele po kieszeni a dla hydraulika to pestka, poza tym nie przejmuj sie dziś tym, co będzie za 20 parę lat ;-)

Może wtedy technologia będzie lepsza i bedziemy ogrzewać w inny sposób :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będe tłumaczył, w necie jest pełno informacji na ten temat, nie zawsze to co wydaje ci się noderzeczne, takim jest ;-)

Polecam kanał na YT o nazwie "klimatyzacjakatowice.pl" tam jest to wytłumaczone

Nie mam czasu na przeglądanie całego internetu. W stercie filmów na w/w kanale znalazłem jeden o doborze mocy i nic tam z tego typu twierdzeń o zaniżaniu mocy nie było. Jedynie mówili żeby na CWU nie dorzucać 3-4kW tylko ~0,5kW, bo cieplo.app sporo przewala zapotrzebowanie na CWU, ale to już dawno nieaktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam czasu na przeglądanie całego internetu.

 

A znów ja nie mam czasu na tłumaczenie tego wszystkiego, jeśli chcesz wiedzieć, musisz się wysilić, a jak nie wiesz, to nie pisz głupot.

Ja wiem co mówię, i możesz mi zaufać, ale nie wiem czy w tym kraju jeszcze ktokolwiek, komukolwiek ufa, i tu jest problem. Jednak gdy zdecydujesz się montować, to instalator/sprzedawca pompy też o tym ci powie, i napewno wytłumaczy czemu, no chyba że to będzie jakiś nowicjusz w branży :rolleyes:

 

Dobra, raz kozie śmierć, trochę ci szkryfnę,

zacząć trzeba od tego, że dotychczas nie robiło sie audytów, i instalatorzy przewymarowywali kotły, żeby czasem nie było że zasłaby i zimno, węgiel był tani, na górnym śląsku mieliśmy go za darmo (pracownicy kopalń) i życie było piękne, w domu 26*C i pouchylane okna przy -15 na dworze.

Czasy sie zmieniły, przyszła unia i sie porobiło... :p

Ogólnie chodzi o to, żeby pompy nie przewymiarowywać, ponieważ wtedy będzie mniej ekonomiczna i odbije się to ujemnie na żywotności sprężarki (taktowanie), która jest najdroższym elementem.

Pompy ciepła posiadają coś takiego jak moc szczytowa, przykładowo mój Panasonic 16kW może pracować w stresie nawet do 19,6 kW, przynajmniej tyle udało mi sie zaobserwować, więc gdy nadejdzie te dosłownie kilka dni w roku większego mrozu, pompa nie będzie miała większego problemu, dodatkowo przy dużym mrozie, poniżej -15*C jest wspomagana grzałkami elektrycznymi, to też dodatkowe kW-ty. W związku z tym należy dobrać pompę w taki sposób, aby było idealnie wypośrodkowane, dlatego napisałem że -30% mocy od zapotrzebowania, oczywiście po wykonaniu audytu, nie na pałę!, bo to taki sprawdzony przelicznik. Wszyscy instalatorzy jakich znam stosują tę zasadę, i u wszystkich działa ta zasada prawidłowo, ludzie nie narzekają, rachunki niskie, pompy śmigają aż miło. A znam przypadki, że instalator pokusił się o jeszcze większe zaniżenie mocy, zamiast 14-tki poszła 12-tka, i też jest git, w duże mrozy spadła w pomieszczeniach temperatura o 2 *C, tak było przez 3 dni, nikt nie umarł, wszyscy zdrowi, rachunek niski, gęby się śmieją.

Edytowane przez onlinemaster
dopisałem co nieco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dobrze kojarzysz. Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę. Wg danych katalogowych jednostka zewnętrzna ma moc akustyczną 59 dB(A). Wyszło mi, że jak obrócę na drugiego sąsiada gdzie mam 6 m do granicy, to nie przekroczę 40 dB(A). Przynajmniej przy znamionowych -7 st. C (nie wiem jak z hałasem dla niższych temperatur, bo tego producent nie podaje). Jak zawsze wszystko rozbiło się o koszty - dostałem dobrą ofertę (26 tyś pln) i PC wyszła prawie w cenie gazu (wliczając koszt przyłącza).

 

Moje obserwacje co do tej jednostki. Mam dwie pompy obok siebie w odległości 7 m jedna to właśnie taka jak Twoja (u ojca) druga to t-cap (u mnie). Moim zdaniem jednak różnica w hałasie jest ogromna i to nie przy -7 a przy 0 stopni już. Chodzi tu przede wszystkim o to,że powierzchnia wymiennika jest dużo mniejsza i wiatrak, żeby odzyskać energię mocno musi dmuchać. Z perspektywy czasu - to nie jest cicha jednostka. Za to mniej pożera prądu i pięknie się moduluje. Np teraz kiedy jest +5 to trzeba przy niej blisko stanąć, żeby cokolwiek usłyszeć ale kiedy robi się -1 - +1 i wilgotość duża to u mnie w ganku słychać tą 9 tkę a mojego t-capa mimo, że stoi 2m od ganku nie. Ta jedno wentylatorowa J ka teoretycznie ma też lepszy COP nie wiem czy to czynnik R32 czy po prostu oprogramowanie ładniej pokazuje. W t-capie przy niskiej częstotliwości COP bym powiedział jest niski w J -tce dużo lepszy. Oczywiście w Twoim przypadku może być zupełnie inaczej jeżeli masz tylko podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie już leki nie pomogą ;)

Mówi Ci to ten sam Arturo, z którym Murator robił 10 lat temu wywiady i którego budowa była w "korepetycjach" Muratora i który jest podpisany pod tymi zdjęciami i który grzeje bezpośrednio tą masę stali i betonu, która na poniższych zdjęciach jest właśnie wylewana :D

A co się z tym wiąże to nie raz Ci mówiłem...

5e03d0c7d17f1cdcmed.jpg

 

Na pamiątkę ten egzemplarz Muratora sobie zostawiłem, był to nr.2 w 2012r ;)

 

A Miki ? Oszukał mnie i tyle...

Coś dzwoniło ale nie wiadomo w którym kościele :D

 

Tak mi leki nie pomogą-OK A odnośnie ciebie to potrzebne jest indywidualne nauczanie ,bo nie nadążasz za grupą.

Hm. w Muratorze byłeś--- No i co z tego .Po za tym że zabłysnąłeś w mediach. Tak trzymaj numer na pamiątkę bo to zawsze jakaś pamiątka . Pytanie tylko po co mi to przedstawiasz???

Co z tego że grzejesz masę betonu i stali ? Co w tym jest takiego nadzwyczajnego? Przecież każdy dom potrzebuje określoną ilość energii wynikającą z zapotrzebowania danego budynku. Co w tym jest takiego że to co tydzień podkreślasz???

Masz taką małą chatkę Puchatka (115m2 ) i potrzebujesz moc 3,5kW Ja mam ponad 230m2 i wystarcza 6kW Jak było (-28*C ) i dla 22,8---23.4*C wewnątrz potrzebowałem 7,8kW ( mam jeszcze dość duży mostek termiczny 35m2 ) + zbyt cienką warstwę ocieplenia na stropie ) Do poprawy.

Gdzie tu w twym domu jest coś nadzwyczajnego czym się tak szczycisz???

Nie raz mi mówiłeś --Ale gdzie tu jest ten sukces. Ja go nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korci mnie przestawienie na prostą. Tym bardziej, że przy temperaturach z zeszłego tygodnia (-7*C +/- 1*C) było nawet ponad 30 wł/wył pompy (i miałem wrażenie, że co chwilę robiły się defrosty). Ktoś gdzieś zasugerował mi, że moja pompa (seria J, 7kW) nie moduluje poniżej pewnej temperatury (zdaje się, że od 5*C w dół). I to by się zgadzało, bo za każdym razem gdy sprawdzałem sprężarkę to częstotliwość nie schodziła poniżej 60Hz. Teraz, przy temperaturach w okolicach 4*C - 5*C mam po 8-10 włączeń.

Jaką "startową" prostej temperaturę ustawić? I jak ewentualnie ją korygować.

 

Nie znam twego domu tak więc nie wiem jak masz to ustawić. Nawet w poście wyżej nie podałeś na jakiej krzywej grzałeś. Dziwne że PC nie schodzi poniżej 60Hz

Przecież ja u siebie bardzo często widzę 22---30 Hz

30 Wył Zał no to naprawdę dużo Ja tego nie doświadczam. Za ostatnie 44h pracy mam 3 wył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Voymar - jak tam dziś testy na proste? testowałeś coś?

Ile pobierało na 1h jak grzałeś do 50* ? grzejniki pewnie mega ciepłe?

Ile czasu tak trzyma 50 zanim się wyłączy pompa?

Do ilu stopni T-CAP może zagrzać wode CO bez grzałek? do 55 ?

 

- w ogóle grzejąc na prostej po czym pompa poznaje kiedy ma się wyłączyć? wdg delty?

Na prostej w ogóle jest delta do ustawienia?

 

Ja w sobote chce to sprawdzić jak bede cały dzień w domu, do tej pory cały czas był termostat wew, a pózniej sama krzywa.

 

Tak jak mówiłem wcześniej Mój system (CO ) jest tak wykonany że PC nigdy nie taktowała czy to krzywa czy prosta ,dlatego pisałem aby ci co im PC taktuje sprawdzili jak to będzie u nich. Co do pracy ,to PC pracuje non-stop na zadanej temp moduluje o ( 1*C ) i zapitala .

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponowie odpowie ktoś?

 

Do ilu stopni T-CAP może zagrzać wode CO bez grzałek? do 55 ?

- w ogóle grzejąc na prostej po czym pompa poznaje kiedy ma się wyłączyć? wdg delty?

Na prostej w ogóle jest delta?

 

Dziś od 10.00 puściłem na prostej, testuje, chyba delte utrzymuje bo zadałem na 5 i jest póki co różnica temperatur. Voymar wyżej pisał, że nie ma delty, ale on się nie zna na prostej. Wypowie się ktoś kto grzeje cały czas prostą??

 

T cap nawet przy (-18*C ) grzałek nie załączy jak PC trzyma zadaną temp. ( osiągnie zadaną ) Gdyby nie dała rady dobić do np 48*C lub będzie brakowało coś koło 8*C do zadanej w określonym czasie to zalączy.

Dokładnie nie wiem bo mam za krótko PC i takiego zdarzenia nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...