Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ee, te pierdoły co ja tu wypisuję na prawdę nie wymagają ode mnie chodzenia do kotłowni;) Ale kiedyś przyznaję, że też studiowałem DTR-kę i oduuuuużo eksperymentowałem, natomiast tak pewnie już od dwóch lat nic, ale to kompletnie nic tam nie dotykam i nie przestawiam, zgodnie z świętą zasadą "Działa dobrze - nie dotykaj":)

 

Ja często toczę wewnętrzne walki z demonem zasady : jeśli dobrze działa , to czy może działać lepiej ?!?

Taka lekka dewiacja ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a jak często "średnio" odmraża się jedn zewn ja mam wrażenie, że u mnie jakoś za często a dookoła niej mam już pokaźne lodowisko

 

Zrób sobie system odprowadzania skroplin to żadnego lodowiska mieć nie będziesz. Ja mam coś takiego plus podgrzewanie tacy ociekowej i nie mam nawet kropelki wody, czy kostki lodu;) pod pompą, a i wrażenie, że te defrosty to raczej u mnie są dość rzadko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może w następnym roku tj. na następny sezon, ale niestety u mnie ( sa 2 wiatraki jeżeli to ma znaczenie ) jest dosyć dużo tej wody skropliny są np z klimy jak w lato korzystałem tutaj to prędzej jak z kranu mały strumień zlodowaciałe są nawet bloczki betonowe po wiatrakami

a przy okazji czy warto osłonić wiatraki na następny sezon taka zabudowa po bokach i od góry daszek ? co to daje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki już urok tego urządzenia że, jak ktoś tu napisał "leje się z niego woda i bucha parą";) Zrób na wiosnę odprowadzenie skroplin i problem z głowy.

Z osłanianiem jednostki bym nie kombinował, może to bardziej zaszkodzić niż pomóc. Agregat musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza, a przez godzinę "trochę" go tam przepływa. Chyba ze chcesz zrobić coś w rodzaju parawanu żeby nie rzucał się w oczy, ale nie za blisko jednostki. Sam o czymś takim myślę bo w pogoni za długością instalacji freonowej umieściłem jednostkę zbyt blisko wejścia, mogła by stać 3-4m dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może w następnym roku tj. na następny sezon, ale niestety u mnie ( sa 2 wiatraki jeżeli to ma znaczenie ) jest dosyć dużo tej wody skropliny są np z klimy jak w lato korzystałem tutaj to prędzej jak z kranu mały strumień zlodowaciałe są nawet bloczki betonowe po wiatrakami

a przy okazji czy warto osłonić wiatraki na następny sezon taka zabudowa po bokach i od góry daszek ? co to daje ?

 

Jednostki zewnętrzne we wszystkich T-Cap są takie same, więc u mnie też są dwa wiatraki i też jest dużo wody.... Ja mam zamontowaną pompę na elewacji pod "naturalnym" okapem z dachu.

Tutaj masz filmik jak to u mnie wygląda, może coś Cię zainspiruje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbym prosić o informację, jak powinny być ustawione w menu zaawansowanym następujące opcje:

priorytet ogrzewania (tak lub nie)

czas pracy w trybie ogrzewania (od 0,5 do 10 godz.)

czas podgrzewania zasobnika wody (od 5 min do 1godz. 35 min)

regulator czasowy opóźnienia włączenia dodatkowej grzałki (20 min do 1godz 35 minut).

Czy jest możliwość zaprogramowania grzania zasobnika na konkretne godziny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Coś się cicho zrobiło ..

 

To tak od końca.

Tak, w timerze ustawiasz co i jak długo ma grzać.

Czasy podgrzewania działają jak ustawisz razem grzanie wody i ogrzewanie. Jak ustawisz grzanie wody na 2h a zagrzeje za 1h to resztę czasu będzie pilnowac wody w zasobniku. Czyli najczęsciej ten czas ustawia się tyle ile potrzeba, a to zależy od kilku spraw. (u mnie PC5KW zimny zbiornik 200l ok 1h ) Ja tak razem nie ustawiam grzania. Albo jedno albo drugie.

Regulator czasowy grzałki ? Nie kojarze tej funkcji

Piorytet ogrzewania dasz na tak. To zacznie od grzania przy pracy grzanie/ogrzewanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbym prosić o informację, jak powinny być ustawione w menu zaawansowanym następujące opcje:

priorytet ogrzewania (tak lub nie)

czas pracy w trybie ogrzewania (od 0,5 do 10 godz.)

czas podgrzewania zasobnika wody (od 5 min do 1godz. 35 min)

regulator czasowy opóźnienia włączenia dodatkowej grzałki (20 min do 1godz 35 minut).

Czy jest możliwość zaprogramowania grzania zasobnika na konkretne godziny?

 

daj grzanie CO 0,5 a cwu 1,35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj grzanie CO 0,5 a cwu 1,35

 

Takie są ustawienia standardowe, pytanie czy są ok? Nie bardzo trybię o co kaman. Czy jak ustawię C.O. na 0,5 h to mimo ze nie osiągnie temperatury pompa się wyłączy? Czy jest jakaś sensowna instrukcja do T-CAP-a 9kW która opisuje te ustawienia, nie zawracałbym wtedy gitary.

Edytowane przez reksgildo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie są ustawienia standardowe, pytanie czy są ok? Nie bardzo trybię o co kaman. Czy jak ustawię C.O. na 0,5 h to mimo ze nie osiągnie temperatury pompa się wyłączy? Czy jest jakaś sensowna instrukcja do T-CAP-a 9kW która opisuje te ustawienia, nie zawracałbym wtedy gitary.

 

Napisz co chcesz uzyskać to podpowiem Ci jak to zrobić, bo tłumaczenie wszystkich funkcji mija się z celem. Instrukcja jest jaka jest, ja po przestudiowaniu jej i tak wiele rzeczy ustawiałem metodą eksperymentalną;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co chcesz uzyskać to podpowiem Ci jak to zrobić, bo tłumaczenie wszystkich funkcji mija się z celem. Instrukcja jest jaka jest, ja po przestudiowaniu jej i tak wiele rzeczy ustawiałem metodą eksperymentalną;)

Dzięki map78 za zainteresowanie. Chciałbym wiedzieć jak ustawić następujące opcje:

-priorytet ogrzewania (tak lub nie)

-czas pracy w trybie ogrzewania (od 0,5 do 10 godz.) i czy oznacza to że np po 0,5 godziny pompa się wyłączy mimo ze nie osiągnie temperatury

-czas podgrzewania zasobnika wody (od 5 min do 1godz. 35 min) analogicznie jak wyżej

-regulator czasowy opóźnienia włączenia dodatkowej grzałki (20 min do 1godz 35 minut)

Chciałbym wiedzieć jak zaprogramować grzanie wody na konkretne godziny. Jak ustawić by przy normalnym grzaniu wody nie załączała się dodatkowa grzałka w zasobniku? Jaki jest algorytm działania pompy, kiedy się wyłączy, a kiedy ponownie załączy. Gdzieś czytałem, że wyłączy się po przekroczeniu o 3 stopnie zadanej temp i ponownie włączy po spadku o 2 stopnie temp. powrotu. Nie jestem pewien czy dobrze to zrozumiałem a nie potrafię tego znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem większość postów dot. pomp ciepła, trwało to baardzo długo. Bardzo proszę o radę, a mój przypadek jest nast.: Dom 3 kondygnacyjny 3xok. 70m2 do grzania. Ogrzewane są aktualnie 2 górne kondygnacje 2x70m2 (na salonie 36m2 trochę oszczędzam) więc realne grzanie na teraz to trochę ponad 100 m2. Za to wszystko płacę trochę ponad 3.000,00 za sezon za gaz (1500m3) (piec 8 letni Junkers zwykły, nie kondensacyjny).

Temperatura w domu ok. 21.00. Czytając powyższy wątek spodobała mi się pompa t-cap, wg moich obliczeń 9kW. (zwiększył bym komfort cieplny + grzał salon-powierzchnia do grzania byłaby ok. 140 m2) (Dom 20-letni ocieplony: między murami wełna 5 cm, na zewnątrz styropian 10 cm, okna wymienione MS tytan). Idea pompy ciepła narodziła się z tego, iż zamontowałem 8 kW paneli (zużyję połowę mocy i grzanie byłoby „za darmo”. Myślę też o gruntowej (wiadomo większy koszt, ale też i większa sprawność, mniej elementów do zepsucia). Mam jeszcze zamontowaną w 4 miejscach klimę 8 letnią McQuay)-jeśli dołożyłbym 2 sztuki, to ma wszystkie pokoje i kuchnie obstawione (mały komfort jednak).

Moje pytanie jest: czy mając w domu tylko 2 piony ogrzewania (grzejniki mocno przewymiarowane) jest w ogóle sens instalować pompę ciepła (czy da radę?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie jest: czy mając w domu tylko 2 piony ogrzewania (grzejniki mocno przewymiarowane) jest w ogóle sens instalować pompę ciepła (czy da radę?)?

 

witaj

odnośnie pompy gruntowej przy grzejnikach -analizowałem to dla mojej sytuacji i nie wychodziło korzystnie dla gruntówki.

Mam gdzieś artykuł nt temat (był chyba na blogu karbon, czy jakoś tam). Z tego co pamiętam SCOP dla wyższych temp z PC P/W był porównywalny lub nawet większy niż w PC gruntowej - koszty instalacji w PC P/W znacznie mniejsze oraz ryzyko popełnienia błędu (np za mała powierzchnia wymiennika gruntowego ,problemy z wymrożeniem gruntu wiosną , itp )

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...