Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Syn ma w tej chwili stan surowy zamknięty i pomału trzeba będzie się zastanowić nad wyborem pompy. Oczywiście na te chwilę jest to PW Panasonic.

Ale w intrenecie natknęłam się na oferty pompy PW firmy Meeting monoblok 7kW, którą jak twierdzą budują na sprężarkach Panasonic.

Ciekawe co one są warte, cena bardzo atrakcyjna, chińczyki zrobili w ostatnim czasie taki postęp, że odjeżdżają reszcie.

Ma ktoś z tymi pompami jakieś doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzoru na moc pompy ciepła wynika , że nie da się utrzymać stałej delty i stałego przepływu przy modulacji pompy :)

Któreś z tych parametrów musi maleć przy modulacji.

 

Delta równa 5 i przepływ 25l/min to jest konkretna moc 8720W ,przy 37l/min to 12906W....

 

Czy dobrze rozumiem, w sytuacji kiedy mam ustawiona deltę np. 5 to nie uniknę "falowania" w przepływach pomiędzy pompą a buforem ? Tym samym zawsze będą występowały różnice temperatur miedzy obiegiem pierwotnym i wtórnym (wtórny - stała prędkość pompy/pomp) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciekawych, tak wygląda wyciagnieta płyta główna T-CAP 9kW warta 2,5tys.zl :)

Jutro wędruje do elektronika do przemierzenia....

4fdd2fb35f7162f7med.jpg

 

Ja mam nowszy model T-CAPa

W tamtym roku też miałem ją wymienioną, była wadliwa, efekt skali jak twierdzi Panasonic ( bardzo dużo pomp, stad mogą sie znaleźć jakieś wadliwe ).

Z uwagi, że moja pompa była na gwarancji, oraz miałem poważny serwis, dość szybko została wymieniona.

No z ta szybką wymianą to trochę przesadziłem, bo trwało to z 2-tygodnie, ale, że pompa działała cały czas, a tylko wyłaczała się w największe mrozy, to jakoś to przeczekałem.

Po wymianie zdań, tu na forum, ile wytrzymują pompy i że najczęściej klęka elektronika, czyli w tym wypadku ta płyta, to zastanawiam się czy nie kupić za jakiś czas takiej płyty na zapas?

Bo za jakiś czas mogę zostać w czarnej dup.., nie mając innego źródła ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam wrazenie ze u mnie bufor, ktory jest od razu na wyjściu z jedn wew chlodzi mi wode ktora dalej idzie w podloge. Tak jakby powrot wody z podlogi, ktory wchodzi do bufora chlodzil wode ktora do niego wchodzi z zasilania. Instalacja dziala juz tak 4 lata... Sa jakies negatywne skutki takiego polaczenia? Warto to przerobic i dac bufor na powrocie wody z podlogi. Mam 100procent podlogiwki. Instalator zalecal bufor by byl wiekszy zład wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do odszraniania mógłby być zład ,który jest w buforze szeregowym , jeśli tego zładu podłogówka ma mało.

A co do grzałki /sprężarki , to dużo ważniejsza jest ta nieszczęsna temperatura 27 stopni zładu ( co z tego ,że będzie wody wystarczająco , jak i tak będzie mode 2)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pompy wychodzi okolo 4 stopnie wiecej niz idzie w podloge... Defrosty mam zawsze chyba mode 2 mimo ze woda ma wiecej niz 27. Mam SDC wiec zawsze mam 2wl wyl. Ogolnie teraz licznik pokazuje wl/wyl 10848 przy 8531 pracy. Pompa glownie dziala w taniej taryfie i steruje ja harmonogram i termostat który włącza lub wylacza dodatkową pompke obiegową.

To że bufor na zasilaniu chlodzi wode zauwazylem juz rok temu ałe jakos zapomnialem o temacie. Teraz zastanawiam sie czy tego nie zrobic jak ma byc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do odszraniania mógłby być zład ,który jest w buforze szeregowym , jeśli tego zładu podłogówka ma mało.

A co do grzałki /sprężarki , to dużo ważniejsza jest ta nieszczęsna temperatura 27 stopni zładu ( co z tego ,że będzie wody wystarczająco , jak i tak będzie mode 2)

Dlatego bufor na zasilaniu z 35 stopniami. Tylko kiedy ten dodatek się zwróci bo to i jeszcze zawór mieszający dodatkowa pompa obiegowa i nie wiem czy nie płytka sterująca do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ,w ten sposób ,ale to i tak ryzykowne , czy woda byłaby ciągle o tej temperaturze ( i nie zatrzymał sie Mode 1 w połowie) ,bufor musiałby być duży, przepływ podczas defrostu to 55l/min , trwa 5 min...

Ja znam dużo łatwiejszy na to sposób ( choć dla niektórych nie do przyjęcia). :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

mam szybkie pytanko odnośnie modelu H -czy jeśli grzeję grzałką zas CWU (ale nie ze sterowania PC) , to czy pompa wywali błąd o "nieuzasadnionym" wzroście temp w zasobniku CWU ?

Dodam tylko ,że CWU jest grzane w PC np do 55st -a grzałką w zbiorniku chciałbym grzać do 70st

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją grzałką mogę zewnętrznie sterować , i latem była załączana ,jak była nadprodukcja, grzałka grzała wodę do 60 stopni i żaden błąd nie wyskakiwał.

Może jak byś przekroczył te 80 stopni , albo jeśli czujnik OLP zadziała i będzie błąd H91 ( choć nikt tego czujnika w zbiorniku nie instaluje , tylko każdy daje zworę , choć ja go mam :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją grzałką mogę zewnętrznie sterować , i latem była załączana ,jak była nadprodukcja, grzałka grzała wodę do 60 stopni i żaden błąd nie wyskakiwał.

Może jak byś przekroczył te 80 stopni , albo jeśli czujnik OLP zadziała i będzie błąd H91 ( choć nikt tego czujnika w zbiorniku nie instaluje , tylko każdy daje zworę , choć ja go mam :) ).

 

Dzięki Migu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlaczenie Salusa...

Obecnie mam go podłaczonego tylko pod pompke na obiegu wtórnym - steruje tylko pracą pompki.

PC włącza się niezależnie od pompki obiegowej za buforem.

 

Jako ze jednak dam bufor na powrót usuwając jednocześnie pąpke na obiegu wtórnym muszę gdzieś podłaczyć tego Salusa...

MIG rok temu pisał mi:

"Salusa podłączasz pod wejście ROOM THERMO1 w jednostce wewnętrznej ( tak ,żeby salus zwierał zacisk L z H jak trzeba będzie grzać)."

Ok ale co teraz z harmongramem w PC?

Co ma wyższy priorytet Salus czy harmoonogam?

np

1) lato Salus nie włączy PC to czy właczy się ona z harmongramu np by grzeć CWU?

2) zima harmongram odpali pompę a Salus jeszcze nie da sygału - np gdy w pomieszczeniu będzie cieplej niż minimalna na Salusie - co wtedy?

 

Kwestia przerobiebnia instalacji?

Czy moge użyć PEXa - jakiegoś wiekszego np 40mm by przerobić zasilanie (pominąć bufor)

Pexa byłoby wygodnie wygiąć i zmieścić go w obecnej instalacji.

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat steruje tylko grzaniem CO i nie ma wpływu na cwu.

 

Jak Harmonogram powie grzej a nie będzie spełniony warunek termostatu (za wysoka temperatura w domu) to się nie włączy.

 

Możesz go potraktować jako zabezpieczenie przed przegrzaniem budynku. Jak będzie za zimno w domu to się właczy grzanie a jak będzie ciepło to się nie właczy. Oczywiście warunkiem nadal jest, że pompa musi być właczona i w trybie, który ma grzanie. Nezależnie czy to ustawisz z ręki czy harmonogramu.

 

Co do przerobienia instalacji to możesz użyć dowolnej rury mającej wymagany przekrój. W pexie zwróć uwagę na złączki bo one robią mega przewężenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arpopo różnych podejść do sposobu zarządzania ogrzewaniem CO, przetestowałem poniższe 3 opcje - zaznacze ze mam taryfe G13 i grzeje 21-7 oraz 13-16. CWU smiga cała dobe.

1. KG - najlepsze rezultaty uzyskałem przy KG 29-35 - temperatura oscylowala w granicach 23,5-24 stopnie i zuzycie najnizsze mimo ze podbijałem krzywa w ciagu dziennego okienka o 1 stopien.

2. termostat zew + prosta 32 stopnie - termperatura zadana 23,5 i histereza 0,4 - tutaj problem pojawił sie że przy temperaturze poniżej -10 niestety ale dom sie nie dogrzewał, mimo ze pompa pracowała praktycznie cały czas. Dodatkowo zuzycie wzrosło wzgledem sposobu 1 srednio o 15-20%

3. termostat zew + krzywa 29-35 - termperatura zadana 23,5 i histereza 0,4 - tutaj nie było problemu z dogrzaniem domu nawet przy duzych mrozach, ale zuzycie też wyższe wzgledem sposobu 1 o mniej wiecej 10%

 

Z czego może wynikać taka różnica wzgledem punktu 1 i 3? Pompa inaczej moduluje przy termostacie czy jak to wyglada, bo wydaje mi sie ze sposób 3 powinien być najbardziej wydajny?

Widze, że wiekszość doświadczonych użytkowników tego forum, jedzie według podejscia number 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...