Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dla sprężarek raczej jest podawana żywotność w godz pracy ,a nie w obciążeniu…

 

Też mi się tak wydaje, ilość godzin + ilość startów.

Dlatego pytałem z moim przypadkiem

 

"u syna na sdc 9kW H ustawiłem drltę 4K (także bufor ,układ mieszany)."

 

To dwu-wentylatorowa?

Także ma grzejniki?

 

Tak się zastanawiałem ze zmniejszeniem delty patrząc na temat "Mniejsza delta = mniejsze rachunki" może i by miało to sens Hmm + to że z bufora o 1* powinna cieplejsza woda wychodzić.

Bo zadane na pompie przykładowo 42* wchodzi do bufora, ale wychodzi gdzieś 40-41 prawda? + straty jakieś na rurach i może być kolejny 1* mniej podawany na grzejniki

Edytowane przez Fanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

mam szybkie pytanko odnośnie modelu H -czy jeśli grzeję grzałką zas CWU (ale nie ze sterowania PC) , to czy pompa wywali błąd o "nieuzasadnionym" wzroście temp w zasobniku CWU ?

Dodam tylko ,że CWU jest grzane w PC np do 55st -a grzałką w zbiorniku chciałbym grzać do 70st

Pzdr

 

Witaj.

Spoko nic się nie stanie. Ja tak mam-dodatkowa grzałka zew. wkręcona w CWU zasilana z gniazdka. PC pokazuje wartość ( *C ) i tyle. Faktem jest też to że Ja nie dobiłem do 70*C No bo i po co.

Sprawa kolejna to tą zew. grzałkę mam na samym dole CWU a jej moc to 2kW ( taką chciałem ) tak więc trochę schodzi aby to bujnąć. Zawsze mam alternatywę w postaci dodatkowego źródła ciepła tak dla ( CO jak i CWU ) w postaci dodatkowego pieca elektrycznego o mocy sumarycznej -17kW . Tak że jak by coś było trzeba to ---ho ho zapitalamy na 17kW ( odkąd jest PC ta moc 17kW ) odpoczywa.

Na-RA .i powodzenia w Nowym Roku z przygodą -PC jak i PV:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlaczenie Salusa...

Obecnie mam go podłaczonego tylko pod pompke na obiegu wtórnym - steruje tylko pracą pompki.

PC włącza się niezależnie od pompki obiegowej za buforem.

 

Jako ze jednak dam bufor na powrót usuwając jednocześnie pąpke na obiegu wtórnym muszę gdzieś podłaczyć tego Salusa...

MIG rok temu pisał mi:

"Salusa podłączasz pod wejście ROOM THERMO1 w jednostce wewnętrznej ( tak ,żeby salus zwierał zacisk L z H jak trzeba będzie grzać)."

Ok ale co teraz z harmongramem w PC?

Co ma wyższy priorytet Salus czy harmoonogam?

np

1) lato Salus nie włączy PC to czy właczy się ona z harmongramu np by grzeć CWU?

2) zima harmongram odpali pompę a Salus jeszcze nie da sygału - np gdy w pomieszczeniu będzie cieplej niż minimalna na Salusie - co wtedy?

 

Kwestia przerobiebnia instalacji?

Czy moge użyć PEXa - jakiegoś wiekszego np 40mm by przerobić zasilanie (pominąć bufor)

Pexa byłoby wygodnie wygiąć i zmieścić go w obecnej instalacji.

 

Jak ustawisz Salus to on przejmuje sterowanie.Też mam go założonego ale odpalę go wiosną jak będzie cieplej Obecnie KG i harmonogram. Jak było ( -12 ) pościłem PC Non stop 24/24

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym oceniać Twojego instslatora ,ale trochę się nie trzyma „kupy” jego stwierdzenie :

mniejszy przebieg przy pracy ciągłej…

No nie halo- albo większy przebieg i praca ciągła,albo mniejszy przebieg i przerwy w pracy…

A po wtóre- Arturo miał do czynienia z dwoma autoryzowanymi instalatorami…a zupełnie inne światy…

 

Chodzilo mu o jak tu ktoś napisał motogodziny :) inaczej się zużyje sprezarka jak w tym samym czasie będzie chodzić na maksymalnych obrotach a inaczej jak ma minimalnych ale czy miał racje tego nie wiem. A jego informacje podobno pochodzą ze szkoleń Panasa od tego Pana co czesto wystepuje na YT. Oczywiscie podobno :)

Edytowane przez ziomas1
Dopisanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla niektórych musi być szok.

Zwłaszcza dla tych , co tak bardzo chcieli pompy zabezpieczać , czujniki zaniku faz montować...

 

@plusfoto , właśnie jest 10 stopni na dworze, no i T-CAP podukuje dużo więcj energii wpełni zmodulowany:

 

PompaC.jpg

 

 

Wg pompy 4200W , wg mojego pseudociepłomierza 5400W... I znowu COP prawie się pokrywa ;)

Dla przypomnienia , przy -3 stopniach na zewnątrz było to odpowiednio wg pompy 2000W i 2760W..

 

Moc pobierana za to spadła ok 50W...

 

Także minimalna produkcja przy pesymistycznym wariancie 5,4kW przy 10 stopniach na zewnątrz, jednofazowa ponieważ nie schodzi do 19Hz teoretycznie tej mocy może generować jeszcze troszkę więcej.

 

Oczywiście temperatura wody też nie jest bez znaczenia , zwróćcie na nie uwagę ( dokładne temperatury z dodatkowych czujników ds18b20 sa na obrazkach i są dokładniejsze niż te co pompa ma ).

 

Wiem ,że mam 12kW T-CAP , ale to są te same bebechy i będzie to samo dla 9kW T-CAP.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Mam pompę panasonica 9kW typu split i mały problem z ciśnieniem w instalacji albo wskaźnikiem tego ciśnienia. Czytałem gdzieś, że ciśnieniomierz powinien pokazywać około 1bara. Kiedyś tyle pokazywał, ale od jakiegoś tygodnia wskazówka spadła do ok. 0.6bara i nie wiem czemu. Kiedy dopuszczam wody - wskazówka podnosi się gdzieś do 0.9 ale jak zaraz potem zakręcę kurek to znowu spada do tego bazowego 0.6. Ktoś coś wie co może być przyczyną albo co sprawdzić, że to ciśnienie nie chce wskoczyć powyżej 1bara? Za mało wody dolewam czy jak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów :)

 

Posiadam stary dom który ma ok 240m. Zamontowałem instalacje foto.. 10kw. Rok temu wpiąłem w układ kocioł elektryczny 9kw celem określenia potrzebnej mocy pompy ciepła - daje radę utrzymywać temp. w domu ok 24 stopni. W związku z tym zainstalowałem sobie tydzień temu T-capa 9kw 3f. Na razie grzeję prostą zmieniając temp. wody tak by mi utrzymywało te 24 stopnie w domu. Pompa grzeje tylko CO, na CWU mam zestaw Galmeta (pompa na zbiorniku) i tak zostawiam. Pompa pracuje w układzie otwartym, ciśnienie na pompie pokazuje 0,7 bara. I tu pytanie - czy grawitacja przepchnie mi wodę przez pompę ciepła? Piec węglowy mam cały czas w układzie (nie biorę dotacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Mam pompę panasonica 9kW typu split i mały problem z ciśnieniem w instalacji albo wskaźnikiem tego ciśnienia. Czytałem gdzieś, że ciśnieniomierz powinien pokazywać około 1bara. Kiedyś tyle pokazywał, ale od jakiegoś tygodnia wskazówka spadła do ok. 0.6bara i nie wiem czemu. Kiedy dopuszczam wody - wskazówka podnosi się gdzieś do 0.9 ale jak zaraz potem zakręcę kurek to znowu spada do tego bazowego 0.6. Ktoś coś wie co może być przyczyną albo co sprawdzić, że to ciśnienie nie chce wskoczyć powyżej 1bara? Za mało wody dolewam czy jak?

 

To jest całkowicie normalne, że przy dopuszczaniu wzrośnie, a potem się rozłoży ciśnienie po całym układzie. Dopuszczaj powoli do 1.5-2bar i po zakręceniu spadnie do 1 bara. Rób do skutku. Jak świeża nie odpowietrzona instalacja, to czynność tą prawdopodobnie będziesz musiał powtarzać co jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Mam pompę panasonica 9kW typu split i mały problem z ciśnieniem w instalacji albo wskaźnikiem tego ciśnienia. Czytałem gdzieś, że ciśnieniomierz powinien pokazywać około 1bara. Kiedyś tyle pokazywał, ale od jakiegoś tygodnia wskazówka spadła do ok. 0.6bara i nie wiem czemu. Kiedy dopuszczam wody - wskazówka podnosi się gdzieś do 0.9 ale jak zaraz potem zakręcę kurek to znowu spada do tego bazowego 0.6. Ktoś coś wie co może być przyczyną albo co sprawdzić, że to ciśnienie nie chce wskoczyć powyżej 1bara? Za mało wody dolewam czy jak?

 

za mało wody dolewasz, rób to na wyłączonej pompie - u mnie po dolaniu spada ciśnienie po minucie ca, trzeba parę razy dopełniać, o ile pamiętam MIG25 pisał, że powinno być 1-3bar, ja mam teraz ca 1.5-1.6. Nie wiem skąd pomysł, że ma być tylko 1bar

Edytowane przez pawelszo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez tytułu.jpg

Tym bardziej że z tego nie zasilasz grzałek 3 czy ileś tak kW a odbiornik lub sam termostat SALUSA który potrzebuje zero,zero nic.

 

 

@plusfoto , właśnie jest 10 stopni na dworze

Miałeś rację u mnie zeszła do 4,5 tyle tylko że jeszcze obiegówka zeszła do 18l

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...