Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ja mam bardzo podobny układ jak Ty. W sumie wykonane tak jak w Twojej ofercie. Różnymi obiegami steruje płyta rozszerzeń + dodatkowe pompki te akurat dobrze aby miały w miarę płynnie regulowaną moc wtedy w miarę można zrównać przepływ między buforem a obiegiem z wyższą tmp. Co do pompy to nie wiem gdzie mieszkasz jakie spadki tmp. są u Ciebie jeżeli zachód to pewnie ok ale jeżeli bardziej wschód to bym pomyślał o t-cap chyba że czasowe wspieranie się grzałka Cię nie przeraża. A kaloryfery bym zostawił w spokoju.

 

Mieszkam w okolicach Konina, więc to II strefa.

 

Jeśli chodzi o grzałkę to tego się nie obawiam, obecnie mam PV 4,83kW na dachu, a jestem w trakcie dokładki 4,98kW, co prawda kąt słaby bo tylko 12 stopni, ale taki mam garaż i nic z tym nie zrobię. Przy założeniu SCOP 2,5 to wraz z bytowym będę musiał dokupić od ZE około 2500kWh rocznie.

 

A Ty masz policzony SCOP w takim układzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w okolicach Konina, więc to II strefa.

 

Jeśli chodzi o grzałkę to tego się nie obawiam, obecnie mam PV 4,83kW na dachu, a jestem w trakcie dokładki 4,98kW, co prawda kąt słaby bo tylko 12 stopni, ale taki mam garaż i nic z tym nie zrobię. Przy założeniu SCOP 2,5 to wraz z bytowym będę musiał dokupić od ZE około 2500kWh rocznie.

 

A Ty masz policzony SCOP w takim układzie?

 

Witam kolegę

Ja mieszkam na południe od Włocławka w stronę Koła napewno znasz te okolice

W tym roku już były temp po - 18 ,dom mam prawie cały w kalafiorach i 45m2 podłogówki

dom 130m2

Pompę liczyli mi że przy ostrych mrozach to 6do max 7tyś kWh mi wezmie na rok

Mam T-capa 9 kw 3 fazy monoblok,ma kopa;)

Mam u siebie bufor 200l a to dla tego by zwiększyć zład wody i nie martwić sie defrostami,ale i tez pompa pracuje bez taktowania

Gdy jest powyżej 2 st to puszczam w harmonogram,grzeje w dzień od 8 do 16ej w tym cwu i potem od 20 ej do 23 i tak co dzień(pracuje bez przerwy,no chyba że ma defrost)

Temp na zasilaniu to przy -18 szło 36-37st max i to przy grzejnikach

Co do grzałek to ani razu mi się jeszcze nie załączyły przez 2 lata odkąd mam pompę a poprzedni sezon było u mnie -22 st

W moim przypadku nie kombinowałem za mocno

Mam bufor i 2 obiegi i zawór trójdrożny za buforem

W buforze mam zawsze tem większą o ok 1 st niż pompa grzeje

pompka obiegowa pcha wodę w bufor i potem 2 pompki na grzejniki i podłoga

Nie przerabiałem za dużo instalacji,wywaliłem piec i zawór czterodrogowy,reszta została,zawór trójdrożny i 2 pompki

Drugi sezon już tak grzeję i nie mam problemów

Za zeszły zużyła 4335 kWh a miało niby byc 6000

Założyłem też panele 9,91 Kw a było 5,12 plus 4,8 bo pomyślałem że jak mi pompa wezmie 6 tys plus dom ok 3,8 tys kWh to prawie styknie

A tu niespodzianka pompa tylko 4335 kWh ,a panele wyprodukowały 11,35kWh w 2020 a w 2021 11,45kWh

Też miałem eko wczesniej i podobne temp na grzejniki

Na krzywej grzewczej max przy -22 39-40 st i w domu 22-23 st

Ktoś powie po co bufor i po co harmonogram

Pompa lepiej jak pracuje dłuższy czas i ma mniej załączen ale tez i czas pracy też ważny w roku

Dla mnie wazne by nie chodziła non stop bo po co ,wszystko ma swój kres wytrzymałości,

Nie kieruję sie tylko tym ale u mnie w domu jak jest spodek temp przez 9 godz o 0,8 lub 1 st nie narzekam i nie widze w tym problemu

Każdy robi jak uważa

Ja wychodzę z założenia że im więcej bajerów i sterowania tym więcej cyrków sie robi potem w użytkowaniu,ma być prosto i ma to pracować i być ciepło w domu

Pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no dołożenie grzejników odpada, braknie wolnej ściany ;)

 

Podłogówka działa OK od 10ciu lat. Przepływy wyregulowane na zaworach na początku i jest ok.

 

II wersję nie do końca rozumiem, no bo jak zawór 3d ma regulować temperaturę na instalację, to pompa obiegowa musi być za nim?

Tak mam teraz.

Jak pompa obiegowa jest przed zaworem 3d, to reguluje on temperaturę powrotu?

Tak to działało przy węglu, może przy PC jest inaczej? ;)

 

 

No dobra, teraz chyba rozumiem.

 

Zawór 3 jak i 4-ro drogowy jest za pompką obiegową.

Czyli najpierw pompka dalej zawór ( 3 lub 4 -ro ) drogowy następnie instalacja ( CO + CWU ) + powrót przez zawór ( 3 lub 4 ) w zależności od budowy instalacji grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardzo podobny układ jak Ty. W sumie wykonane tak jak w Twojej ofercie. Różnymi obiegami steruje płyta rozszerzeń + dodatkowe pompki te akurat dobrze aby miały w miarę płynnie regulowaną moc wtedy w miarę można zrównać przepływ między buforem a obiegiem z wyższą tmp. Co do pompy to nie wiem gdzie mieszkasz jakie spadki tmp. są u Ciebie jeżeli zachód to pewnie ok ale jeżeli bardziej wschód to bym pomyślał o t-cap chyba że czasowe wspieranie się grzałka Cię nie przeraża. A kaloryfery bym zostawił w spokoju.

 

Nie potrzeba żadnej płyty rozszerzeń -aby podłoga z grzejnikami pracowała z PC --no ale ( CO i CWU ) trzeba zrobić z głową

Na pewno bez tej płyty jest taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jeden z was myśli o pompie obiegowej a drugi o pompie ciepła jako całości ( i o jej modulacji).

 

nie, jak ustawisz deltę to pompa obiegowa się bedzie modulować tak aby utrzymać deltę, a jak ustawisz max wydajność, to będzie pracować z maksymalną ustawioną mocą w ustawiniach instalatora

 

A co się stanie jak ustawię najniższą deltę ,czyli 1 ?

 

Skutek będzie identyczny , obiegówka zacznie działać z maksymalną prędkością ustawioną w menu serwisowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas mam na myśli obiegówkę. Nie chcę się wymądrzać jak jest w wersji J bo nie mam doświadczenia. W H jest tak że jak ustawisz max przepływ na np. 20l to wyżej obiegówka nie podskoczy ale jeśli zajdzie taka potrzeba to zmoduluje swoją prędkość (u mnie nawet do 11,5l). Być może w J jest tak że po ustawieniu tego parametru obiegówka będzie zapitalać bez względu na inne czynniki cały czas ze stałą wydajnością tych 20l, a jak nie będzie mogła utrzymać delty przy tym przepływie to się wyłączy zamiast zmniejszyć przepływ i tyle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ma się wyłączać jak ma nie patrzeć na deltę :)

Wyłącza się normalnie ,jak temperatura wyjściowa jest przekroczona o2 czy tam 3 stopnie od docelowej.

Jak Ustawisz deltę 1 , to obiegowka nie będzie miała okazji zejść niżej od ustawionych.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co ma się wyłączać jak ma nie patrzeć na deltę :)

Wyłącza się normalnie ,jak temperatura wyjściowa jest przekroczona o2 czy tam 3 stopnie od docelowej.

Jak Ustawisz deltę 1 , to obiegowka nie będzie miała okazji zejść niżej od ustawionych.

 

 

Tyle tylko że przy stałym przepływie ograniczamy zdolność pompy do modulacji jedynie do sprężarki, Pompa szybciej dobije do docelowej, przekroczy ją i się wyłączy.

 

Igor ma rację.

Bez tytułu.jpg

Tylko zastanawiam się czemu to ma służyć. Ale widocznie było takie zapotrzebowanie skoro stworzono taką możliwość.

 

P.S. 2

Po przeczytaniu całości wniosek mam jeden. Ta opcja służy jedynie odłączeniu obiegówki od modulacji. Pompa jako całość nadal będzie trzymać zadaną deltę.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko że przy stałym przepływie ograniczamy zdolność pompy do modulacji jedynie do sprężarki, Pompa szybciej dobije do docelowej, przekroczy ją i się wyłączy.

 

 

A dlaczego zakładasz , że przy przekroczeniu docelowej nie zmoduluje się sprężarka i przez to mniej ciepła będzie produkowane , i się nie wyłączy , tylko ta temperatura docelowa będzie utrzymywana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzisz na Aquarea Service Cloud->Konfiguracja->Instalotor->Ustawienia Systemu

 

[ATTACH=CONFIG]451183[/ATTACH]

 

Nie jestem instalatorem ale chciałbym mieć dostęp do odczytu parametrów pracy pompy jak instalator . Jak to uzyskać ,mam złożyć wniosek o rejestrację nowego klienta czy w jakiś inny sposób ? Adres e-mail i dane takie same jak w smart ?Wiele osób pisze że Panasonic nie robi z tym problemu ale konkretnie jak to zrobić to nie mogę znaleźć takiej informacji . Założyłem konto na AQUAREA Service Cloud i loguję się bez problemu ale co dalej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...