Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Narazie trwają prace wykończeniowe, więc C.W.U. potrzebna jest do sprzątania mycia narzędzi itp. Temperaturę ustawiłem na minimum tj. 40 stopni. Czas mam ustawiony na 1 godz. 35 minut. Mógłbyś łopatologicznie wytłumaczyć jak ustawić żeby grzało 2 razy dziennie w określonych godzinach np po 30 minut. Zbiornik też mam 300 l ale z Panasonica.

 

Hej, tak najprościej to wchodzisz w timer i ustawiasz np:

1 - 0500 - ON - Heat+Tank

2 - 0530 - ON - Heat

3 - 1300 - ON - Heat+Tank

4 - 1330 - ON - Heat,

i już stworzyłeś sobie program, w którym od 0500 do 0530 i od 1300 do 1330 pompa będzie zawsze grzała CWU. Program skopiuj na resztę dni tygodnia i pamiętaj żeby w funkcjach specjalnych wyłączyć priorytet dla CO i ustawić minimum 30min dla CWU.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę w tauronie.

Pompy które mnie interesują są 1 fazowe, a więc mocy, amperażu też więcej.

Znalazłem taki wpis na forum:

Optymalne dla domku jest wpisanie 14kW - taka moc zapewni zabezpieczenie przedlicznikowe o prądzie 25A, a 25 A z kolei pozwoli pobierać moc rzędu 17 kW - czyli 3 kW w gratisie.

Edytowane przez drza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz zasobnik na zamówienie, to wymiennik zrób z rury karbowanej.

Ma znacznie większą powierzchnie wymiany i nie zmniejsza pojemności netto zasobnika.

 

Świetny pomysł

Nie wiedziałem że te rury dostosowane są do takiego ciśnienia. A w zasadzie to jakie jest ciśnienie w układzie przy grzaniu cwu? Jak z wytrzymałością takiej rurki? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Jednak dość cienkie są te rureczki. Czy taką wężownicę można połączyć z króćcem wewnątrz zbiornika i króciec wspawać w ściankę? czy jest iny sposób przejścia przez ściankę bojlera?

Dobrze liczę, że 3,4m2 powierzchni wymiany to ok. 25m rury o wymiarach 25,4/31,8?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam map78 jak wyłączyć priorytet CO albo włączyć CWU nie wychodzi mi to i na razie zamiast heat + tank nastawiłem samo tank , ale to wiadomo jak nastawiam na godzinę a zagrzeje w pół to wtedy drugie pół stoi ?

 

i jeszcze jedno zauważyłem już 2 razy, że na pompie pokazuje mi temperaturę wody CWU np 9` a ta tym "manometrze" ( nie wiem jak to się nazywa ten zegar )

pokazującym temperaturę na zbiorniku ( mam Galmet ) pokazuje ok 28` ??

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Towarzystwo,

mam już dane odnośnie zużycia w styczniu.

U mnie było przez trzy tygodnie naprawdę "zimowo" , temp w dzień ok-7-10st , a przez tydzień ponad -20st w nocy.

Dom mam jaki mam i jestem mile zaskoczony z kosztów.

Dane :

-powierzchnia ogrzewana ok 200m2

-temperatura w domu ok 22-23 st (sterownik pokojowy wyłącza PC przy 23,2st)

-krzywka temperaturowa 45stPC/-5, 37st PC/12 , grzanie praktycznie non-stop

-zużycie 1588kWhx0,41pln= ok 650pln , w tym CWU 150kWh , grzałki w PC na CO uruchomiłem tylko w 1 dniu ,natomiast 2 dni miałem podłączoną grzałkę do CWU

(następnie uruchomiłem programowo grzałkę CWU powyżej 1h grzania, jeśli PC się nie wyrobi) ,

-SCOP 2,45

-ciśnienie w systemie stabilne ok 2,4 bara na zimnym systemie , prędkość pompy w PC 4 (przepływ 1700-1800l/h)

 

Oceniam ,że są to koszty o połowę mniejsze niż miałbym na węglu. Mogę tylko dodać ,że miałem zużycie na PC 2082kWh od 01.09 do 31.12.2016 ze SCOPem=3,27

Ustawiłem prędkość na pompie wtórnej za buforkiem/sprzęgłem na max (22W) i obniżyłem temp na PC , latem zrobię obejście buforka i porównam SCOP (nasz kolega właśnie ćwiczy ten temat-niedługo będzie miał pełne wyniki prób na ciepłomierzu).

 

to tyle

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam bobrow dobrze rozumiem zużycie za styczeń 1588kwh

a za wcześniejsze 4 miesiące tylko 2082?

 

i skąd masz taką cenę 0,41 ?? to jakaś średnia tańszej i droższej taryfy ?

witaj

zużycie prawidłowe -G12W mam od 2.12.2015, grzeję trochę więcej kWh , ale relatywnie nadrabiam ceną .

Spisuje co tydzień licznik główny - z tego wyciągam średnią i mnożę przez wskazanie podlicznika od PC

cześć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, tak najprościej to wchodzisz w timer i ustawiasz np:

1 - 0500 - ON - Heat+Tank

2 - 0530 - ON - Heat

3 - 1300 - ON - Heat+Tank

4 - 1330 - ON - Heat,

i już stworzyłeś sobie program, w którym od 0500 do 0530 i od 1300 do 1330 pompa będzie zawsze grzała CWU. Program skopiuj na resztę dni tygodnia i pamiętaj żeby w funkcjach specjalnych wyłączyć priorytet dla CO i ustawić minimum 30min dla CWU.

Pozdrawiam

Wielkie dzięki. W weekend się spróbuję tym pobawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie - może ktoś to rozwiązał w jakiś mega prosty sposób, który zupełnie mi umknął z pola rozważań.

 

Chłodzenie.

T-Cap 9kW, 1F z 12.2014. Standardowy euroster, który steruje załączaniem w okienkach, zworką można przełączyć tryby grzania/chłodzenia. Klimakonwektor ze swoim sterownikiem. Zawór trójdrożny zaraz za PC rozdzielający obiegi KK i podłogówki. Brak opcji krzywej chłodzenia. I teraz - chciałbym:

- chłodzić poprzez KK zadając wylot na 10K

- chłodzić być może podłogami, zadając wylot na 18K

 

Obecnie mam to spięte tak, że sterownik z KK daje sygnał (faza) na pompę, jednocześnie przez przekaźnik odłączając ewentualny sygnał (faza) z eurostera (niestety podanie sygnału, jednocześnie, na odpowiednie styki w pompie zawiadujące grzaniem lub chłodzeniem powodują zwarcie). W momencie osiągnięcia temp - dajmy na to poniżej 17K zawór trójdrożny przełącza obieg bezpośrednio na izolowany obieg KK. Niby wszystko ok - bo ustawiając temp trybu cool w okolicach 18 st dalej chłodzę podłogami, a od temp. grożącej wystąpieniem punktu rosy obieg przełącza się na KK. Ale niestety nie mogę wykorzystać tego rozwiązania do dogrzewania klimakonwektorem - mimo, iż sterownik z KK ma również dwa tryby, to nie da się tego chyba tak wysterować, żeby również od razu przełączał zawór trójdrożny na swój obieg i jednocześnie dawał sygnał do grzania - bo będzie zwarcie z ewentualnie dającym w tym samym momencie sygnał eurosterem. Mógłbym w takim razie sterować tylko przełączaniem zaworu sterownikiem z KK (włączenie KK daje sygnał zmiany bez względu na wszystko na obieg KK) i wtedy musiałbym przenieść sterownik z PC do domu, żeby ręcznie przełączać temp wylotu np. z 10 na 18K. Euroster dalej odpowiadałby za okienka pracy pompy, w tym momencie w trybie chłodzenia. Minus jednak jest dość spory - istnieje ryzyko puszczenia 10st przy nie włączonym KK - i wtedy mam mokro w posadzkach... Ustawienie na sztywno 18st pewnie będzie niewystarczające biorąc pod uwagę moc KK. Nie wiem, może się zamotałem i nie ogarniam i coś mi umyka - ale jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowany zawór 3D termostatyczny na dobiegu podłogówki, dzięki temu mogę puścić 10st na KK, a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15st. Rozwiązanie proste i skuteczne;) Co do sterowania Eurosterem funkcją chłodzenia to nie wystarczy przełożenie zworki - musisz jeszcze zamienić piny w pompie, bo za chłodzenie odpowiadają tam zupełnie inne złącza. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak zawor termostatyczny to reguluje majac do dyspozycji jeden czynnik (bo to obieg zamkniety) o danej, jednej temperaturze? Tak lopatologicznie dla mnie - czyli zalozmy dostaje 10k, puszcza to 10k na KK a na podloge puszcza 18K - z czego uzyskuje to podbicie? :) Cos czuje ze zupelnie zle rozumuje :)

 

Miesza z wodą z powrotu. Niestety, albo stety w Panasach dT jest sztywno ustawiona na 5st więc można tą temp różnicować właśnie jedynie o te 4-5st, ale to w zupełności wystarcza. Ja przeważnie daje 12st na KK i 17na podłogę i jest super, ale u mnie KK są mocno przewymiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem - bardzo dziękuję za wyjaśnienia. U mnie KK jest w drugą stronę - raczej niedowymiarowany (już teraz nie pamiętam, ale chyba 5kW na najwyższym biegu, przy chłodzeniu pewnie mniej); miał służyć tylko doraźnie na poprawę, miejscowo, komfortu - jak do tej pory w najcięższe upały w domu było chłodno samoistnie.

 

Wracając jeszcze do sterowania. Czy w takim razie każdorazowo (lato, zima) zmieniasz podłączenie nadajnika eurostera w panasie z pinów odpowiadających za włączanie heat/cool; jednocześnie przestawiając zworkę w eurosterze? Czy sterowniki KK, prócz wł/wył/biegi czymś jeszcze w takim razie sterują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wracając jeszcze do sterowania. Czy w takim razie każdorazowo (lato, zima) zmieniasz podłączenie nadajnika eurostera w panasie z pinów odpowiadających za włączanie heat/cool; jednocześnie przestawiając zworkę w eurosterze? Czy sterowniki KK, prócz wł/wył/biegi czymś jeszcze w takim razie sterują?

 

Nie, nic nie przełączam. Już pierwszego lata wypracowałem sobie taką metodę, że ustawiłem sobie na pompie, a w zasadzie na (IntesisHome) żeby pompa włączała się zawsze na chłodzenie w godzinach 2200-2300 (tanie godziny) jeśli temp na zewnątrz jest wyższa niż 18st. I nawet nieźle to działa bo KK są w stanie zbić temp o 5st w tę godzinę, wiec jak idę spać koło tej 2300 powiedzmy to w sypialniach na górze mam 21st i w nocy zbytnio się już tam nie nagrzewa.

U mnie kluczowe jest poddasze, bo na dole nigdy nie było zbyt gorąco, w tym roku zamontowałem jeszcze olbrzymią markizę, wiec powinno być jeszcze lepiej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! No tak, to ma sens :) To jeszcze ostatnie pytanie - a jak zatem uruchamiasz same KK? Ręcznie czy jakiś automat z czujnikiem temp na dolocie?

 

Moje KK Purmo Vido mają czujniki na rurce zasilającej i uruchamiają się automatycznie w funkcji grzania gdy temp wody jest =>32st i w funkcji chłodzenia gdy temp wody jest <=14st, więc moim zadaniem pozostaje jedynie dostarczenie im wody o odpowiedniej temperaturze;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam map78 ponawiam pytanie

jak wyłączyć priorytet CO albo włączyć CWU nie wychodzi mi to i na razie zamiast heat + tank nastawiłem samo tank , ale to wiadomo jak nastawiam na godzinę a zagrzeje w pół to wtedy drugie pół stoi ?

 

i jeszcze jedno zauważyłem już 2 razy, że na pompie pokazuje mi temperaturę wody CWU np 9` a ta tym "manometrze" ( nie wiem jak to się nazywa ten zegar )

pokazującym temperaturę na zbiorniku ( mam Galmet ) pokazuje ok 28` ??

 

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam map78 ponawiam pytanie

jak wyłączyć priorytet CO albo włączyć CWU nie wychodzi mi to i na razie zamiast heat + tank nastawiłem samo tank , ale to wiadomo jak nastawiam na godzinę a zagrzeje w pół to wtedy drugie pół stoi ?

 

 

i jeszcze jedno zauważyłem już 2 razy, że na pompie pokazuje mi temperaturę wody CWU np 9` a ta tym "manometrze" ( nie wiem jak to się nazywa ten zegar )

pokazującym temperaturę na zbiorniku ( mam Galmet ) pokazuje ok 28` ??

 

dzięki

 

witaj

priorytet co /cwu ustawiasz przy wył PC , wchodzisz do ustawień wciskając jednocześnie set i check , pkt 7 select/set ( trzeba wejść w tryb zmiany , mruga parametr i trzeba zatwierdzić - przestaje mrugać )

Co do różnicy temp to chodzi o to , że czujnik w zasobniku powinien być w połowie wysokości , a termometr wskazowkowy w zasobnikach jest u góry , czyli jeśli ciepła woda jest zużywana , to w jej miejsce wchodzi woda zimna - tj kranówa ( i to ją widzi czujnik w PC )

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...