Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam forumowiczów po ładnych kilku latach :) Chyba gdzieś po 10 ;)

Proszę podpowiedzcie odnośnie PC.

Przyszła pora na wymianę źródła ogrzewania z kotła na ekogroszek na PC.

Poprosilem o wycenę kilku instalatorów. Zalezalo mi na Panasonic 3 fazowym. Co do wyboru mocy wszystkie są zgodne i proponują 9kw + bufor 100l. Różnica sprowadza się do tego ze jedni 9 T-cap a inni 9kw zwykłą. Wiec tu pojawiają się moje dylematy które opcja dla mnie będzie lepsza. Teraz moje parametry. Zapotrzebowanie ze świadectwa i cieplowlasciwe.pl zbieżne i wynosi 7,8 kw. Powierzchnia użytkowa 172m2. Instalacja 2 obiegi mniej więcej po 50% podłogówka i grzejniki. Cwu 300l. 4 domowników.Co do spalania ekogroszku to do 3t na sezon.

 

Doradzicie? Jakie argumenty za jedna a jakie za druga PC? Oczywiście o różnicy w cenie zakupu zdaje sobie sprawę ale to nie jest aż tak istotne dla mnie. Ważniejsze dla mnie późniejsze koszty użytkowania jaki i samo użytkowanie.

Z góry dziękuję

 

PS. Planuję w tym roku wstawienie dodatkowego dużego okna tarasowego 2,5x2,3m więc pewnie zapotrzebowanie wzrośnie pewnie nieco powyżej 8kw

Edytowane przez Magik Cz-wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezalo mi na Panasonic 3 fazowym. Co do wyboru mocy wszystkie są zgodne i proponują 9kw + bufor 100l. Różnica sprowadza się do tego ze jedni 9 T-cap a inni 9kw zwykłą, OZC 7,8 kw. Powierzchnia użytkowa 172m2. Instalacja 2 obiegi mniej więcej po 50% podłogówka i grzejniki. Cwu 300l. 4 domowników

W jakiej strefie znajduje się budynek?

Jeżeli po 50% podłogówka i grzejniki, to bufor jest zbyteczny;

- bo tą rolę spełnia podłogówka,

Można iść w kierunku zwiększania mocy grzejników aby puścić na nie czynnik o takiej samej temperaturze co w podłogówkę

Przy takiej mocy cieplnej - brałbym TCap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefa klimatyczna III - Częstochowa.

Co do wymiany grzejników to pewnie kiedyś a może stopniowo będę wymieniał ale ze względów że ten wydatek na PC będzie nie mały to w czasie taka wymiana się mocno przesunie.

Co do bufora to mnie zaskoczyłeś bo wszyscy instalatorzy a bylo ich 5 mówili ze przy podlogowce i grzejnikach ( grzejniki nie są na rozdzielaczu tylko jedno zasilanie jeden powrót) wskazany jest dla poprawnego działania bufor 80-100 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylą pojęcia. Przy dwóch 9bwodach z różną temperaturą potrzebne jest sprzęgło hydrauliczne, a że przy pompach ciepła modne są buforki to to klient zapłaci. Bufor przy pompie ciepła stosuje się gdy zład wody w instalacji co jest za mały do poprawnej pracy pompy. Ilość wody ma być na tyle duża aby jej pojemność cieplna była w stanie 9debrac moc z wymiennika przy odpowiednim przepływie.

Jeżeli w twojej co masz co najmniej 80 l to masz minimalny zład przewidziany w instrukcji pompy. Zamiast pakować kasę w niepotrzebny bufor i pompy obiegowe lepiej zrobić inwentaryzacje grzejników i je odpowiednio zwiększyć, aby bez kombinacji grzać jednym niskim parametrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magik Cz-wa

Poczytaj tematy z mojej stopki,

Uzupełnij wiedzę na temat grzejników;

-im mniejsza moc grzejników tym wyższe temperatury musisz zastosować,

Problem Twojego typu - już szereg razy był rozpatrywany

3a2917a7d118.jpg

Rysunek jest poglądowy;

-zamiast kotła - PC z pompą obiegową dużej mocy,

-tylko jedna pompa - ta w PC,

- PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie na 2 sekcje np.; (grzejniki + podłogówka ) dzięki temu może puścić 40 st na grzejniki a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 35 st,

- zawór 3D termostatyczny zamontowany na dobiegu podłogówki, bez bufora, sprzęgła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli doradzacie mu aby przy za małych kalafiorach i prawdopodobnie połaczonych w szereg puszczał wodę o tej samej temperaturze n.p. 45 -50 stopni też w podłogę. Andrzej a co z CWU? Zobaczcie jak ten układ bez bufora się skomplikuje. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe błedy są powielane a później będzie----- Proszę pomóżcie bo PC mi taktuje i ma 30zał/doba

Moc grzejników powinna być =,> od min. mocy PC po modulacji A buforek ( sprzęglo) powinno być 50L +odpowiedni zład wody w układzie dla danej PC

Przy takiej konfiguracji PC pracuje SUPER lecz mało jest takich co to rozumie.

Czasami śmiać mi się chce jak czytam posty w ktorych ludzie narzekają ale cóż słuchali błędnych porad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę powiedzieć. Nie jestem specjalistą w dziedzinie CO, a tym bardziej PC. Do wyceny zaprosiłem wykonawców którzy są na oficjalnej liście instalatorów PC Panasonic i częściowo z polecenia. Oczywiście nieomieszkam tematu bufora jego pojemności czy nawet konieczności instalacji przedyskutować z moimi fachowcami. O tyle o ile ewentualną wymianę grzejników czy też może montaż klimakonwektorów będzie można zrobić w późniejszym czasie to decyzje co do wyboru 9kw 3f zwykla czy 9kw Tcap 3f jest wyborem na lata stąd moja prośba do was specjalistów w dziedzinie PC o pomoc w tej decyzji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę powiedzieć. Nie jestem specjalistą w dziedzinie CO, a tym bardziej PC. Do wyceny zaprosiłem wykonawców którzy są na oficjalnej liście instalatorów PC Panasonic i częściowo z polecenia. Oczywiście nieomieszkam tematu bufora jego pojemności czy nawet konieczności instalacji przedyskutować z moimi fachowcami. O tyle o ile ewentualną wymianę grzejników czy też może montaż klimakonwektorów będzie można zrobić w późniejszym czasie to decyzje co do wyboru 9kw 3f zwykla czy 9kw Tcap 3f jest wyborem na lata stąd moja prośba do was specjalistów w dziedzinie PC o pomoc w tej decyzji.

 

Witam

na swoim przykładzie moę powiedzieć że myślałem o sprzęgle ale mam bufor

U mnie wygląda to tak że mam 30 % podłogówki i reszta grzejniki,nie klima konwektory ale aluminiowe,troszke przewymiarowane ale nie dużo

Tak podłogówka może być buforem ale ja wybrałem bufor dodatkowo i do tego 200l,nie sugeruję tego tobie bo decyzja należy do ciebie czy zamontujesz bufor czy nie

Sprawuje się to bez problemu

Co do pompy to ja mam 9kw Tcap 3 fazy,

Plus tego że potrzebujesz mniejsze zabezpieczenie na pompę 16A nie 32A zalecane przez panasonika i grubszy kabel zasilający,

Oczywiście niektórzy odezwą sie że mają 1 faza

Ja mam też fotowoltaikę dlatego wybrałem 3 f

Co do wyboru 9 Tcap czy zwykła 9 to ja wybrałbym Tcap,mocniejsza

W mrozy nie bedziesz miał problemu,-22 w tamtym roku u mnie śmigała bez grzałek i do tej pory 0godz

Spisz spokojnie,,a zawsze możesz włączyć QUIET mode 1-3 i przy temp powyżej zera wolniej bedzie dochodzic z mocą

popatrz moje posty jak to mam rozwiązane,ale to ja mam u siebie nie wiem jak inni maja

Ja nie narzekam

Dom mam w miarę nowy 6lat i ocieplony też w miarę 132m2

nie przerabiałem prawie nic w instalacji po demontarzu pieca

teraz zużycie z podlicznika na dzień temp od 0-5 st 9-14 w zależności od temp,oczywiście z CWU

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do grzałki zbiornika.Wiadomo że jak się ma grzałkę zew. to można ustawić sobie opóźnienie włączenia tej grzałki przy dezynfekcji. A co w przypadku gdy ma się tylko grzałkę wewnętrzną. Po jakim czasie powinna się włączyć. A drugie pytanie, czy opcja wymuś pracę grzałki ręcznie lub automatycznie ma jakieś zastosowanie przy dezynfekcji i jak ewentualnie powinno to być ustawione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałka wewnętrzna na CWU włączy się powyżej 53st CWU w generacji H i powyżej 57st w generacji J, co do grzałki automat czy ręcznie, dotyczy to ustawienie awarii pompy, czy wtedy grzałka ma się włączyć automatycznie czy ty ją włączasz ręcznie, proponuję ustawienie reczne, gdyż jak będzie na automacie, możesz nawet nie zauważyć że z PC coś jest nie tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tyle o ile ewentualną wymianę grzejników czy też może montaż klimakonwektorów będzie można zrobić w późniejszym czasie to decyzje co do wyboru 9kw 3f zwykla czy 9kw Tcap 3f jest wyborem na lata stąd moja prośba do was specjalistów w dziedzinie PC o pomoc w tej decyzji.

Może to pomoże;

2b8dca2a56a7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie ;)

Andrzej czyli jeżeli dobrze rozumiem to poniżej - 7 zwykla 9kw załączy grzałkę a T-cap dopiero przy ok -15. A jak wygląda różnica zużycie prądu juz z uwzględnieniem COP między tymi PC w zakresie -7 do +20 i latem gdzie grzana będzie tylko CWU? Czy bedzie jakaś różnica czy moze pobór bedzie identyczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przyjąć, że dla ;

-20 C - budynek potrzebuje 8 kW mocy to;

-10 C - budynek potrzebuje 6 kW mocy a PC 9kW/3f może dać ok;8,5 kW mocy ,

-15 C - budynek potrzebuje 7 kW mocy a PC 9kW/3f może dać ok;8,0 kW mocy ,

Dopiero przy ok; < -17 C PC będzie miała mniejszą moc niż potrzebuje budynek i będzie teoretycznie zmuszona do korzystania z grzałki;

-1-fazowe mają grzałki 3 kW,

-3 fazowe mają grzałki 9 kW

9 kW/TCap - są też jednofazowe i jeżeli różnica w cenie nie jest znaczna -to warto ją zakupić ,

Modulacje obu rodzaju pomp są takie same

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie ;)

Andrzej czyli jeżeli dobrze rozumiem to poniżej - 7 zwykla 9kw załączy grzałkę a T-cap dopiero przy ok -15. A jak wygląda różnica zużycie prądu juz z uwzględnieniem COP między tymi PC w zakresie -7 do +20 i latem gdzie grzana będzie tylko CWU? Czy bedzie jakaś różnica czy moze pobór bedzie identyczny?

 

 

Nic nie włączy. Załączy tylko wtedy gdy nie będzie mogła już wydolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przyjąć, że dla ;

-20 C - budynek potrzebuje 8 kW mocy to;

-10 C - budynek potrzebuje 6 kW mocy a PC 9kW/3f może dać ok;8,5 kW mocy ,

-15 C - budynek potrzebuje 7 kW mocy a PC 9kW/3f może dać ok;8,0 kW mocy ,

Dopiero przy ok; < -17 C PC będzie miała mniejszą moc niż potrzebuje budynek i będzie teoretycznie zmuszona do korzystania z grzałki;

-1-fazowe mają grzałki 3 kW,

-3 fazowe mają grzałki 9 kW

9 kW/TCap - są też jednofazowe i jeżeli różnica w cenie nie jest znaczna -to warto ją zakupić ,

Modulacje obu rodzaju pomp są takie same

 

Modulacja jednofazowej i trójfazowej nie jest taka sama , trójfazowa schodzi do 19Hz , jednofazowa do 21 ( czy może do 22) Hz , czy przekłada sie to na Waty (pewnie tak) i ile tych Watów więcej jest to nie wiem , ale trójfazowa co do zasady moduluje się niżej....

 

a co do grzałek , to trójfazowe 9kW też mają grzałki 3kW jako standard , ale są też wersje "bogatsze" z grzałkiami 9kW. ( jest to oznaczone w typie KITu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...