Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

To wszystko wiem i jest to prawda,

Tylko, brakuje odpowiedzi na postawione pytanie

 

Postaram się odpowiedzieć lecz napisałem TAK

Cyt.Pytanie nasuwa się takie:

-po co dodatkowa płyta?

-po co 2 obiegówki ? -jak jedna da radę

-po co termostaty? a jak już to po co 2 . przecież jeden wystarczy.

-Tak jak @asolt napisał jak masz dobrane urządzenia do danego obciążenia to co tam jeszcze sterować? Znając swój dom powinieneś wiedzieć jak grzać i ile grzać aby było ciepło w domu w odniesieniu do temp. zewnętrznych. Przynajmniej ja wiem.

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki MIG25 zdecydowałem się spróbować podłączyć pompe do Home Assistanta za pomocą GoHeishaMon. Trochę mało na ten temat w sieci, ale co znalazłem to poczytałem. Instalacja zajęła mi maks 15 min.

Odczyty po lokalu online - wszystko działa na tą chwilę jak należy.

Poniżej link do parametrów jakie można odczytać oczywiście w zależności od wyposażenia i pompy i taki mój zrzut z ekranu.

 

https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/MQTT-Topics.md

 

 

https://naforum.zapodaj.net/5b9845f45903.png.html

 

w każdy kafelek można wejść i podejrzeć w jakim się chce przedziale czasowym parametry

Napisz proszę poradnik jak to zrobić krok po kroku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz proszę poradnik jak to zrobić krok po kroku .

 

W sumie jestem na gorąco mogę to opisać tylko jedna podstawowa rzecz bo jakoś nie wyczytałem tego we wcześniejszych postach. Masz i używasz Home Assistanta ??? Prawdopodobnie można to zainstalować też na innych systemach pod warunkiem postawienia brokera MQTT. Ja to robiłem na HA więc jeżeli takowy posiadasz oczywiście pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jestem na gorąco mogę to opisać tylko jedna podstawowa rzecz bo jakoś nie wyczytałem tego we wcześniejszych postach. Masz i używasz Home Assistanta ??? Prawdopodobnie można to zainstalować też na innych systemach pod warunkiem postawienia brokera MQTT. Ja to robiłem na HA więc jeżeli takowy posiadasz oczywiście pomogę.

Witam. Czy jak zainstaluję home assistant na karcie SD to już nic więcej nie potrzeba , na win 10 to da się zrobić ? To moje pierwsze kroki w tym temacie i nie wiem czy dam radę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy jak zainstaluję home assistant na karcie SD to już nic więcej nie potrzeba , na win 10 to da się zrobić ? To moje pierwsze kroki w tym temacie i nie wiem czy dam radę .

 

Uhm

Home Assistant to w sumie nie taka skomplikowana sprawa ale wymaga przede wszystkim nowego urządzenia, na którym można postawić serwer. Oczywiście na kompie też można ale tu chodzi przede wszystkim o to, że to musi być energo mało żerne bo musi działać 24 ha.

Jeśli chciałbyś go postawić tylko ze względu na pompę to chyba nie ma sensu.

Ale decyzja oczywiście należy do Ciebie.

Poczytaj sobie o tym i zdecyduj

Jedno z forum np.tutaj

https://forum.arturhome.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś go postawić tylko ze względu na pompę to chyba nie ma sensu.

https://forum.arturhome.pl/

 

 

Ma sens , bo od czegoś trzeba zacząć , a jak już się zacznie to wciąga :)

I tak jak kolega pisał ,lepiej mieć osobny sprzęt , raspberypi to najpopularniejsza platforma , ale można też szukać jakiegoś miniPC w stylu HP T620 , używany/polisingowy będzie tańszy od RPI 3 , a z pewnością szybszy. Można poszukać jakiegoś laptopa , który może już leży ,a do tego celu się nadaje ( sam tak mam) , tyle ,że tu trzeba trafić na taki , który obsługuje UEFI , żeby system HA wystartował...

Istnieje też port GoHeishamon z autowykrywaniem HA , co znacznie ulatwia konfigurację poczatkującym.

Także tylko trzeba zacząć :) A zacząć od wyboru/znlezienia sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica sprowadza się do tego ze jedni 9 T-cap a inni 9kw zwykłą. Wiec tu pojawiają się moje dylematy które opcja dla mnie będzie lepsza. Teraz moje parametry. Zapotrzebowanie ze świadectwa i cieplowlasciwe.pl zbieżne i wynosi 7,8 kw (po wstawieniu dużego okna tarasowego wskoczy do 8 kw). Powierzchnia użytkowa 172m2. Instalacja 2 obiegi mniej więcej po 50% podłogówka i grzejniki. Cwu 300l. 4 domowników.Co do spalania ekogroszku to do 3t na sezon.

 

 

Wracam :-)

Coż instalator wybrany. Pompa nie :-(.Dalej biję się z myślami T-Cap czy HP Różnica u tego wybranego instalatora w koszcie całkowitym to 2800zł

Ale prawdę mówiąc ta różnica nie jest dla mnie aż tak istotna. Istotne dla mnie jest to która pompa w moim przypadku T-Cap czy HP będzie generowała mniejsze koszty użytkowania oraz która będzie lepiej pracowała, sprawniej, mniej taktowała?

PS. w związku z tym, że mam taryfę G13 planuje by pompa w tej najdroższej strefie tj. w dni robocze w godzinach 16-21 nie pracowała lub pracowała bardzo mało ( to taka informacja gdyby to też miało wpływ na wybór pompy)

Bardzo waz proszę o pomoc w wyborze.

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najkorzystniej jest;

- jak nie ma bufora,

- na buforze strata ok;1,5 do 2,0 C ciepła,

- plus pobór energii przez pompy obiegowe dodatkowe,

Wielkość bufora wynika z bilansu zładu w układzie;

= moc PC x 20 l/kW ,

Najwięcej zyskuje się mając;

- odpowiednio dobrane moce grzejników do mocy cieplnej pomieszczeń

 

michalszuwart ; Poczytaj tematy z mojej stopki

 

Kolego -voymar

Nie mając dodatkowej Płyty Opcjonalnej PCB CZ-NS4P ;

- mając dwie dodatkowe obiegówki,

- gdzie wpina się dwa dodatkowe termostaty ??

Czy też one sterują pompami obiegowymi niezależnie od PC??

58e891b09a7d.png

fcb6b073b7b7.png

 

 

Przeczytałem twój wątek ze stopki odnośnie bufora - bardzo ciekawy. Ale czym wiecej czytam to mam wiekszy mętlik. Zastanawiam się jaką delte ustawić u siebie. Mam układ mieszany 40% OP i 60% grzejniki i bufor oczywiście. Niby do podłogówki delta zalecana 3-5 a do grzejników 7 i wiecej ale ja mam mieszany ukłąd i dodatokowo tak naprawde to moge miec 3 delty rozne, jedna na OP druga na grzjenikach i trzecia na odcinku PC bufor. WIec jak jest najlepiej poustawiać te delty. Oczywiscie delte na podlogowce i grzejnikach usatwiana poprzez bieg w pompce.

 

Mam płytę rozszerzeń wiec mam dwie strefy i osobno obsługuje pompy od OP i grzejników. W sterowniku mozna ustawić posiadanie zbiornika buforowego ( ja mam wyłączony bufor w sterowniku czyli pompa nie wie ze mam bufor - wylaczylem bo jak byl wlaczony to pompa mi nie modulowala tylko pracowala na ful i sie wylaczala i tak w kolko, generalnie taktowala, no i majac wloczony zbiornik buforowy to dochodzila kolejna delta (delta bufora)

Edytowane przez michalszuwart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam układ mieszany 40% OP i 60% grzejniki i bufor oczywiście.

Mam płytę rozszerzeń, wiec mam dwie strefy i osobno obsługuje pompy od OP i grzejników.

WIec jak jest najlepiej poustawiać te delty.

Oczywiscie delte na podlogowce i grzejnikach usatwiana poprzez bieg w pompce.

Na PC daj delta 5,

Bieg 1 na OP, bieg 2 na grzejniki ;

- jeżeli takie same pompy obiegowe,

- obserwuj i reaguj w miarę wyników grzania,

Na buforze masz straty temperatury rzędu ;1,5 do 2,0 C ;

- należy bufor zlikwidować - dla oszczędności rachunków,

- moce grzejników = > od mocy cieplnej pomieszczeń dla Tz = 45/35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na PC daj delta 5,

Bieg 1 na OP, bieg 2 na grzejniki ;

- jeżeli takie same pompy obiegowe,

- obserwuj i reaguj w miarę wyników grzania,

Na buforze masz straty temperatury rzędu ;1,5 do 2,0 C ;

- należy bufor zlikwidować - dla oszczędności rachunków,

- moce grzejników = > od mocy cieplnej pomieszczeń dla Tz = 45/35

 

Dojrzałem do tego żeby wyrzucić bufor, zrobię to prawdopodobnie po sezonie grzewczym. Jak już wywalę bufor to pewnie od razu pozbyć by się pompki od grzejników i zastąpić ja tą pompka z PC? Tylko się zastanawiam jak będzie wyglądała sprawa ze sterowaniem, Strefa 1 to grzejniki, strefa 2 to OP. i powiedzmy jak chce wyłączyć grzejniki czyli będzie chodziła sama podłogowka to jak wyłacze strefe grzjeniki i przestanie pracować pompka w PC to nie bede mial zachowanego przepływu prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojrzałem do tego żeby wyrzucić bufor, zrobię to prawdopodobnie po sezonie grzewczym. Jak już wywalę bufor to pewnie od razu pozbyć by się pompki od grzejników i zastąpić ja tą pompka z PC? Tylko się zastanawiam jak będzie wyglądała sprawa ze sterowaniem, Strefa 1 to grzejniki, strefa 2 to OP. i powiedzmy jak chce wyłączyć grzejniki czyli będzie chodziła sama podłogowka to jak wyłacze strefe grzjeniki i przestanie pracować pompka w PC to nie bede mial zachowanego przepływu prawda?

 

W takim układzie pompa obiegowa w PC będzie chodzić zawsze tylko jak wyłączysz obieg grzejnikowy, to pójdzie na nie temperatura z krzywej z podłogówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko się zastanawiam jak będzie wyglądała sprawa ze sterowaniem

Nie można wyłączyć grzejników, bo;

- PC będzie nieprawidłowo pracowała i często taktowała,

- PC musi mieć odpowiedni zład dla danej mocy PC,

- co najmniej 30% do 40 % grzejników powinno nie mieć termostatów,

Zastosuj rozwiązanie sterowania jakie miałeś przed montażem PC;

-zamiast zwykłego zaworu 3-drogowego, zastosuj zawór 3-drogowy termostatyczny,

- pompa obiegowa tylko ta w PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zastosowanie zasobnika do cwu z dwiema wężownicami ma sens? Są zasobniki do pompy ciepła które mają 2 wężownice około 2.5+1m2 (np joule, galmet, sunflex). Przykładowo jakby zaszła taka koniecznośc podpiąłbym jakieś źródło ciepła np solary, kocioł (o mocy do 6kw) do dolnej wężownicy, zakręciłbym zawory na pompie ciepła gdyby uległa awarii albo trzeba by było czekać na serwis długo, zastosował grupy mieszające w skrzynkach rozdzielczych i wtedy zbiornik CWU byłby takim małym buforem CWU . Pomijam na razie sens ekonomiczny ( bo taki zbiornik to ze 3 tysiące więcej niż zwykły płus kilka tysięcy za grupy pompowe do dwóch rozdzielaczy) tylko technicznie czy to jest w skrócie tak jak napisałem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zastosowanie zasobnika do cwu z dwiema wężownicami ma sens? Są zasobniki do pompy ciepła które mają 2 wężownice około 2.5+1m2 (np joule, galmet, sunflex). Przykładowo jakby zaszła taka koniecznośc podpiąłbym jakieś źródło ciepła np solary, kocioł (o mocy do 6kw) do dolnej wężownicy, zakręciłbym zawory na pompie ciepła gdyby uległa awarii albo trzeba by było czekać na serwis długo, zastosował grupy mieszające w skrzynkach rozdzielczych i wtedy zbiornik CWU byłby takim małym buforem CWU . Pomijam na razie sens ekonomiczny ( bo taki zbiornik to ze 3 tysiące więcej niż zwykły płus kilka tysięcy za grupy pompowe do dwóch rozdzielaczy) tylko technicznie czy to jest w skrócie tak jak napisałem?

Przed instalowaniem pompy każdy sugerował mi żeby brać zasobnik z pojemną wężownica lub żeby brać z dwoma wężownicami i je łączyć.

Od 9 lat śmiga u mnie zwykły Galmet 300l z jedną wężownica i nigdy cieplej wody nie zabrakło.

Grzany jest 2 razy na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój T-CAP znowu zgłupiał ;)

Wali go ustawienie KG na sterowniku czyli -15/35,15/32 i grzeje nawet do 39st.C na zasilaniu.

Z jednej strony jest to fajne bo pozbyłem się "niemrawego" grzania a z drugiej strony,jak T-CAP się nie uzdrowi to będę musiał się przeprosić ze sterownikiem pokojowym ;)

 

Arturo-może zawór 3D puszcza ?

PC się nie wyłącza po ok 20 min od przekroczenia zadanej temp na CO ?

Masz jakieś alarmy ?

Zakładam ,że przypadkowo nie podbiłeś temp o 5K na sterowniku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo-może zawór 3D puszcza ?

PC się nie wyłącza po ok 20 min od przekroczenia zadanej temp na CO ?

Masz jakieś alarmy ?

Zakładam ,że przypadkowo nie podbiłeś temp o 5K na sterowniku...

To,że zawór 3D nie puszcza to jestem pewien.

Zorientowałem się jak przyszedłem nad ranem, pompa śmigała a tam 39st.C na zasilaniu, sprawdzam KG ale tak hak ustawiłem sto lat temu tak jest obecnie.

Dziwna akcja.

cwu grzeje normalnie czyli do 44st.C i się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój T-CAP znowu zgłupiał ;)

Wali go ustawienie KG na sterowniku czyli -15/35,15/32 i grzeje nawet do 39st.C na zasilaniu.

Z jednej strony jest to fajne bo pozbyłem się "niemrawego" grzania a z drugiej strony,jak T-CAP się nie uzdrowi to będę musiał się przeprosić ze sterownikiem pokojowym ;)

 

9 lat grzałeś niemrawie?

No tak przechwał było mnóstwo przez ostatnie lata A teraz wychodzi że grzane było Niemrawie. Hm. ciekawe spostrzeżenie.

I nie wciskaj że przez 9 lat nic nie ruszasz. Bo po prostu tak się nie da. ( nie chodzi mi o KG ) tylko o czas grzania bo inaczej sie grzeje ( godz.pracy ) jak jest na zewnątrz (-10 ) a inaczej jak jest ( +5 ) czas pracy PC . Tak że nie da się na harmonogramie cały sezon grzać jednakowo.

Wystarczy że słonko przyświeci ostro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 lat grzałeś niemrawie?

No tak przechwał było mnóstwo przez ostatnie lata A teraz wychodzi że grzane było Niemrawie. Hm. ciekawe spostrzeżenie.

I nie wciskaj że przez 9 lat nic nie ruszasz. Bo po prostu tak się nie da. ( nie chodzi mi o KG ) tylko o czas grzania bo inaczej sie grzeje ( godz.pracy ) jak jest na zewnątrz (-10 ) a inaczej jak jest ( +5 ) czas pracy PC . Tak że nie da się na harmonogramie cały sezon grzać jednakowo.

Wystarczy że słonko przyświeci ostro.

Dokładnie tak, przez 9 lat pompa grzała "niemrawo" czyli zanim zobaczyłem 35st.C na zasilaniu to minęło kilka ładnych godzin :)

Dzisiaj po oglupieniu, dojście do 36st.C zajmuje jej 1,5h :)

 

Ty nie masz zielonego pojęcia o tym także nie będę rozwijał tematu a,że w głowie masz pusto, to nie będę Ci mówił, że to powodowało "brak takowania" :)

 

Słonko nie robi na pompie wrażenia, bo ona NIE GRZEJE jak jest slonko :)

Edytowane przez Arturo1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...