Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nawet bardzo dobrze niestety właśnie ten mój ma do mnie 50 km i wcale mu nie po drodze. Póki co sam ogarniam bo w sumie samo podłączenie to pikuś. Natomiast wykorzystać sprzęt maksymalnie to już trzeba trochę pokombinować z ustawieniami. Mam ją podpiętą pomiędzy bufor a grzejniki i w tych temperaturach wygląda że bufor się mocno przydaje bo jak została na samo CO to wyłączała się co dwie godziny choć grzeję max 38 C. Grzejników jest pewnie za mało bo ledwo 6 płytowych blaszaków. W zimie może będzie lepiej. Pompe podpiąłem tak że zachowane sa spadki w kierunku domu i liczę że grawitacja będzie zabezpieczeniem przed zamarznięciem w wypadku braku prądu w zimie. Jednak oczywiście planuję jeszcze jakies proste zabezpieczenie - najpewniej zrobię wymuszenie obiegu z pompką 12 v i akumulatorem. Nie potrafię znaleźć nikogo kto by miał wiedze o tym czy takie grawitacyjne zabezpieczenie wystarczy i stąd plan awaryjny taki. Pompa działa dopiero tydzień więc jeszcze pewnie nieraz podpytam tu na forum o ustawienia. Na razie chciałbym ogarnąć krzywą grzania, stąd moje pytanie - jaką procedurę zastosować aby ja umiejętnie dobrać. Jak to się w praktyce robi. Drugie pytanie mam o zawór strefowy - mam go na razie bez założonego silnika ale w takiej pozycji że jest przepływ tam gdzie trzeba - głowica jednak jest w odwrotnej pozycji - czy jak ją podłączę bez zaworu to ona się steruje tylko od A do B czy też potrzebuje zaworu aby znaleźć właściwą swoją pozycję. Acha moja pompa to zwykła nie TCap monoblok Aquarea 7kw generacja J .

 

pompa schemat.jpg

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam propozycję zamontowania pompy T-Cap 9kV - oczywiście z buforem 80l. Mam tutaj do Was pytanie, bo wątek o buforze wydał się dość ciekawy ...

Trochę danych o domu:

 

  • wg OCZ pompa powinna być w okolicach 9kV
  • całość podłogówka - około 220 m2 - tutaj zaczynają się schody, bo mam w sumie 5 pompek w 5 oddzielnych obiegach - niezależnych
  • każdy obieg ma oddzielny termostat (pokój, łazienka, etc), obieg łazienka + pralnia jest najmniejszy
  • lista obiegów
    1. całość partert
    2. 2 pokoje od południa
    3. łazienka i pralnia
    4. 2 pokoje od północy
    5. obieg per CWU

     

     

 

 

Mam też ofertę od instalatora nibe - ten instalator chce wrzucić bufor 300-500 litrów (nad wartością jeszcze się zastanawia).

 

Tutaj mam pytania, bo jakoś nie mogę znaleźć optymalnego rozwiązania:

 

  • W jaki sposób można zachować dotychczasowe obiegi migrując instalację do pompy ciepła ? Bufor ?
  • Jeśli bufor jest jedynym rozwiązaniem, jakiej powinien być wielkości, żeby straty były najmniejsze ?
  • Czy akceptowalne jest rozwiązanie: migracja jednego obiegu na stałe do pompy ciepła (by nie taktowała, np pralnia + łazienka, a może nawet dwa obiegi ?), a reszta przez bufor ?
  • Jakieś inne ciekawe pomysły ???

 

 

Do tej pory jestem zadowolony z tego rozwiązania - obieg włącza się gdy jest zimniej w danej części domu (+ mamy cieplej w łazience i pralni), dlatego nie chciałbym modyfikować sprawdzonego rozwiązania - chyba że jest to konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam propozycję zamontowania pompy T-Cap 9kV - oczywiście z buforem 80l;

[*]wg OCZ pompa powinna być w okolicach 9kV

[*]całość podłogówka - około 220 m2 - tutaj zaczynają się schody, bo mam w sumie 5 pompek w 5 oddzielnych obiegach - niezależnych

[*]każdy obieg ma oddzielny termostat (pokój, łazienka, etc), obieg łazienka + pralnia jest najmniejszy

Przy podłogówce poprawnie zrobionej ;

- bufor jest zbędny,

- podaj obliczenia OZC budynku,

- PC 9 kW/TCap - ma pompę obiegową inverterową b; mocną ;

.......- obsługuje bez problemu 300 m2 podłogówki,

- przy podłogówce stosuje się tzw; rozdzielacze;

https://www.google.com/search?q=rozdzielacze+do+pod%C5%82og%C3%B3wki&oq=rozdzielacze+&aqs=chrome.2.69i57j0i512l9.8265j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

- te pompy obiegowe jak są sterowane???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogówce poprawnie zrobionej ;

- bufor jest zbędny,

- podaj obliczenia OZC budynku,

- PC 9 kW/TCap - ma pompę obiegową inverterową b; mocną ;

.......- obsługuje bez problemu 300 m2 podłogówki,

- przy podłogówce stosuje się tzw; rozdzielacze;

https://www.google.com/search?q=rozdzielacze+do+pod%C5%82og%C3%B3wki&oq=rozdzielacze+&aqs=chrome.2.69i57j0i512l9.8265j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

- te pompy obiegowe jak są sterowane???

 

A więc tak,

OZC:

  • 9,8kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU),
  • Ogrzewanie budynku - 9,3kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

 

Rozdzielacze mam 4 (jeden na parter, 3 na poddaszu), każdy rozdzielacz jest podpięty do oddzielnej pompki (Hel-Wita AQUA U35/25 180m), pompki są załączane przez regulatory pokojowe (Euroster 2006). Zasilanie z pieca na ekogroszek idzie na zawór czterodrożny, a z niego na rozdzielacze.

 

Obecny układ sprawdza się, bo chociażby w marcu w pokojach od strony południowej podłogówka praktycznie się nie włączała(słońce), gdy w pokojach od strony północnej pracowała każdego dnia. Nie wyobrażam sobie jednakowej temperatury w całym domu (łazienka, pokoje) - wiem, że łazienka ma gęstszą podłogówkę, ale wydaje mi się, że nie daje to aż takiego efektu (co 15 cm vs co 10cm - łazienki i wiatrołap).

 

Dzięki za sugestie i rady.

 

Wrzucam poglądowe zdjęcia rozdzielni na poddaszu:

plan.jpg

poddasze_rozdzielnia.jpg

Edytowane przez scherkan
dodanie zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak PV pomoże, ale pomóc tez moze klima jako pompa PP, oczywiscie jezeli bedziesz miał klimatyzację.

Jezeli chodzi o limity zarobków tego nie wiem.

 

Tej ustawy jeszcze nie ma i też się zastanawiam jak te warunki spełnić. W tej chwili syn podpisał umowę na Panasonica 7kW all in one.

Dom nowy, właśnie wykonałem tymi rękoma całą hydraulikę ( 1250m rurek w podłogówce ), posadzki zalane.

Dom 170m po podłogach z garażem. Wg. projektu ( WT 2021 ) Ep 69.49kWh/m2. Czyli każdy dom ma takie samo Ep,

Jak zejść poniżej tego co chce Rząd?, Jak już będzie na ścianach 20cm grafitu, w dach powyżej 30cm wełny, a w posadzkach jest 16cm EPS.

Wiem, rekuperacja.

Ale załóżmy, że nie będzie rekuperacji, dom ma wysokość ponad 8.5m, kominy wentylacyjne w szczycie, wiec grawitacja pięknie działa.

Na jakiej podstawie będzie można udowodnić te założone EP poniżej tych 63kWh/m2 ? i jak do tego dojść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie będzie można udowodnić te założone EP poniżej tych 63 kWh/m2 ?

i jak do tego dojść?

Wykonując obliczenia ;

- obliczenia charakterystyki energetycznej budynku,

- świadectw charakterystyki energetycznej budynku po zakończeniu inwestycji,

Przy obliczeniach można zasymulować rozwiązania prowadzące do celu np;

- brak balkonów,

- okna mocowane w strefie ocieplenia a nie w murze,

- ocieplenie gr; 30 cm,

- ocieplenie dachu na krokwiowe,

- mała powierzchnia okien od północy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie było ( dom w winogronach 5 zmodernizowany ):

Ściany; pustak ceramiczny i jest pustak, ocieplenie 20cm, będzie 20cm ale grafit.

W podłodze 15cm, a jest 16cm

W poddaszu 30cm, a będzie 15cm wełny w krokwiach i do tego 20cm w skosach i sufitach, może więcej.

Do tego zlikwidowany jeden balkon, dwa okna dachowe ( żadnych okien dachowych ), od północy garaż, a nad nim sypialni, gdzie były drzwi tarasowe, a jest okno ( zmniejszona powierzchnia )

Oczywiście okna zaliczane do energooszczędnych.

 

Ale dalej nie rozumiem, w jaki sposób i kto to ma wyliczyć, na jakiej podstawie.

W tych wzmiankach o tej ustawie brak konkretów, czy dokładać izolacji, czy np. PV, lub rekuperację, a może jak tu kolega wspomniał klimatyzację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, do mojego domu potrzebuję pompę 7 kw i już byłem zdecydowany na Panasonic KIT-WC07J3E5-SM 7 kW z buforem 100 l. W całym domu(217 m2) grzejniki. Jednak pojawiły się wątpliwości. Czy bufor nie jest za mały na pompę all in one, co może spowodować taktowanie pompy? Z tego co wyczytałem pompy all in one mają duży pobór prądu podczas załączania sprężarki i wtedy kieszeń się wypróżnia. Wprawdzie ta pompa ma coś co się zowie inverter +, ale....

 

I teraz czy zwiększenie pojemności bufora spowoduje, że będzie to ekonomiczne rozwiązanie jak w t-capach czy tez ten pomysł się nie opłaca.

 

Co poradzicie? Może zupełnie inną markę pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7kw na 217m2 i same grzejniki nie będzie za mała? robiłeś OZC ?

 

OZC nie robiłem, jedynie na ciepłowłaściwe audyt. Dom docieplony 25 cm styro na ścianach, w dachu od 26 na skosach do 40 na płaskim wełny i styro (tutaj pewnie jeszcze dołozę z 20 cm), podłoga 10 cm na gruncie, strop 5 cm, fundamenty 8 cm styroduru, wentylacja mech. z reku, okna dwuszybowe. Zakładam użycie grzałek w przypadku braku wystarczającego ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję pompę 7 kw i już byłem zdecydowany na Panasonic KIT-WC07J3E5-SM 7 kW z buforem 100 l. W całym domu(217 m2) grzejniki. Jednak pojawiły się wątpliwości. Czy bufor nie jest za mały na pompę all in one, co może spowodować taktowanie pompy?

Dla potrzeb 7 kW - odpowiednia pompa to 9 kW,

Wielkość zładu to= 9 kW x 20 l/kW, więc wielkość bufora od tego zależy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC nie robiłem, jedynie na ciepłowłaściwe audyt. Dom docieplony 25 cm styro na ścianach, w dachu od 26 na skosach do 40 na płaskim wełny i styro (tutaj pewnie jeszcze dołozę z 20 cm), podłoga 10 cm na gruncie, strop 5 cm, fundamenty 8 cm styroduru, wentylacja mech. z reku, okna dwuszybowe. Zakładam użycie grzałek w przypadku braku wystarczającego ciepła.

 

Aha no to dobrze ocieplony, a ile wyszło cieplowlasciwe ze strony?

Okna 2 szybkowe to troche czasu mają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...