Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Taka modernizacja - do tej pory ogrzewanie konwektorami + kominek (ale mam już dość)

Ogrzewanie budynku

6,2kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

3,1kW – przeciętna moc grzewcza

6,7kW – niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)

 

51 W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc grzewczą

12 684kWh = 46GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie (bez CWU)

 

Powierzchnia ogrzewana - tech. szkieletowa 2007r - 123m2 (parter, poddasze)

Izolacja ściany (20cm wełna), dach (25cm wełna), podłoga parteru (5cm styro)

Średnia temperatura w domu 22/23°C

 

Dobrana PC - Aquarea J HP - 7kW

Dobrany bufor PC 100l

Dobrane 100% grzejniki Kermi FTV22 - 14m bieżących / 12 grzejników / moc sumaryczna 45/40/22 - 6695 W / moc sumaryczna 40/35/22 - 4623 W

 

Pojemność instalacji : ~50l rury / ~100l grzejniki / ~100l bufor

 

Czy to się trzyma kupy ????

Celuję w jak najmniejsze zasilenie i DT.

 

Ściągnąłem z licznika energii i zrobiłem zestawienie temperatury w określonych godzinach sezonu grzewczego.

Ilości godzin w temp za ostatnie 3 sezony - 15.październik do 15.marzec (~3650h pomiarowych w sezonie) :

2019/2020

-10 < T < -5 28h 0,77%

-5 < T < 0 514h 14,12%

0 < T < 5 1553h 42,65%

5 < T < 10 1132h 31,09%

10 < T < 15 306h 8,40%

 

2020/2021

-10 < T < -5 262h 7,18%

-5 < T < 0 861h 23,60%

0 < T < 5 1347h 36,91%

5 < T < 10 803h 22,01%

10 < T < 15 279h 7,65%

 

2021/2022

-10 < T < -5 146h 4,00%

-5 < T < 0 852h 23,35%

0 < T < 5 1505h 41,24%

5 < T < 10 909h 24,91%

10 < T < 15 189h 5,18%

Edytowane przez a.gwozdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6,2kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza

12 684kWh = 46GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie (bez CWU)

Powierzchnia ogrzewana - tech. szkieletowa 2007r - 123 m2 (parter, poddasze)

Średnia temperatura w domu 22/23°C

Dobrana PC - Aquarea J HP - 7kW

Dobrany bufor PC 100l

Dobrane 100% grzejniki Kermi FTV22 - 14m bieżących / 12 grzejników / moc sumaryczna 45/40/22 - 6695kW / moc sumaryczna 40/35/22 - 4623kW

Moce grzejników w W a nie w kW

Pojemność instalacji : ~ 50 l rury / ~100 l grzejniki / ~100l bufor

50 l wody w rurach ???

1/ Moc grzejników powinny być większa od mocy cieplnej budynku;

- dla temp; 35/45/22 C - czyli > 6200 W,

- korzystniej jest dobierać grzejniki V33 - maja większą moc,

2/ Zład wody to = 7 kW x 20 l/kW = 140 L,

- Panasonic ma bufor 50 l ze stali nierdzewnej

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam wymienić kocioł ekogroszek na Panasonica monoblok 7kw , budynek parterowy strop ocieplony 20cm styro, sciany 15 styro ,wylewki grubości 8-11cm i 18 styropianu .

Podłogówka 7 obwodów 80m2 + trzy pokoje po 13m2 w każdym grzejnik płytowy v22 60x120.

Do grzejników dołożę wentylatory z termostatem załącz/wyłącz przy 30 stopniach.

Temp max na podłogówke szła do tej pory w największe mrozy 30stopni.

Jeżeli grzejniki i podłogówka będzie na jednym obiegu bez bufora, sprzegła i bez dodatkowych pomp to pewnie pokoje z grzejnikami będą się szybciej wychładzać po wyłączeniu pompy, a może by tak zamontować przed rozdzielaczem na podłogówke zawór 4d i nim zmniejszyć temperature w podłogę z 35 na 25 stopni , układ jest nieduży , przepływy będą więc obiegówka powinna dać radę .

Czy to mogło by się sprawdzić , czy są jakieś minusy dla pracy sprężarki i zużycia prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostki oczywiście racja, grzejniki w W - już poprawiłęm

bufor 100l poza pompą - PC to Split bez bufora.

 

w rurach 50l może ciut przesadziłem - liczyłem 0,3 l/m i ~120/130m instalacji CO - wyjdzie faktycznie bliżej 40 litrów

 

Można podejść do doboru tak jak część instalatorów - dla świętego spokoju weź pan TCap 9kW - tylko po co ????

Parząc na temperatury w ostatnich 3 sezonach - godzin z temp poniżej -10 było w zależności od sezonu 0h, 46h, 23h.

Przy takich temp (-10) zapotrzebowanie nie będzie 6,2kW tylko niższe ~5kW

 

Mam opcję dogrzania klimą domu w razie czego te kilkanaście/kilkadziesiąt godzin w roku więc nie widzę potrzeby dalszego przewymiarowania grzejników i PC.

Obecnie 2 sezony grzeję już klimą ale na dłuższą metę jednak niekomfortowe, w łazienkach i tak zostały konwektory, a dodatkowo chciałbym jezszcze dogrzać pomieszczenie gospodarcze i garaż gdzie klimy nie ma - stąd PC + grzejniki

 

Na grzejnikach nie uzyskam parametru 45/40 (zasilanie/powrót) przy niezakłóconym stałym przepływie ?? (moc sumaryczna grzejników dla 45/40/22 = 6695 W jest wyższa niż zapotrzebowanie budynku) - liczyłem ze współczynnikiem te grzejniki dla konkretnych temp. takie jak podałem.

 

Zakładam pracę na jak najniższym parametrze przy danej temp zew.(krzywa grzewcza) aby uzyskać komfort w domu 22/23 stopnie. W łazienkach grzejniki przewymiarowane bardziej w celu uzyskania wyższej temperatury.

Edytowane przez a.gwozdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic 9 kw serja J vs T-cap. Grzejniki, t-cap, podobno pod nie jest rekomendowany. Temperatura na grzejnikach max 45. Z info od instalatora seria J moze mięc wyższe zużycie prądu od t-capa. Czy ktoś z doświadczeniem i wiedzą, mógłby sie podzielić informacjami na temat tych dwóch pomp i przewagi jednaj nad drugą?

 

Seria J jest na R-32 a t-cap na R-410. Czy ma to duże znaczenie?

 

Seria J jest tez tańsza, stąd pytanie czy dopłacac za t-capa.

 

I najtrudniej jest do podjęcia decyzji, później juz z górki :)

 

Z góry dzięki za spostrzeżenia :)

Edytowane przez Petronelli
dodany tekst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka 7 obwodów 80m2 + trzy pokoje po 13m2 w każdym grzejnik płytowy v22 60x120.

Do grzejników dołożę wentylatory z termostatem załącz/wyłącz przy 30 stopniach.

Temp max na podłogówke szła do tej pory w największe mrozy 30 stopni.

Moc cieplna grzejnika dla 45/35/20 C musi być > od mocy cieplnej danego pomieszczenia;

- grzejniki z pewnością są za słabe,

- jakie temperatury szły na grzejniki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z doświadczeniem i wiedzą, mógłby sie podzielić informacjami na temat tych dwóch pomp i przewagi jednaj nad drugą?

9 kW/TCap -ma 9 kW mocy przy -20 C

9 kW/1f/ gen J - ma ok ;6,2 kW przy -20 C

Seria J jest na R-32 a t-cap na R-410. Czy ma to duże znaczenie?

Jak potrzebujesz mocnej pompy - to nie masz wyboru,

Seria J jest tez tańsza, stąd pytanie czy dopłacac za t-capa.

Należy znać OZC budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej5101

 

Ale przy T > 0 zapotrzebowanie budynku średnie jest ~3 kW (i spada ze wzrostem Tz) - czyli zjechanie z parametrem do 40/30/22 powoduje ze mamy więcej mocy na grzejnikach niż zapotrzebowanie.

W kwestii taktowania to tutaj przy Tz > 0 im większa pompa tym będzie gorzej - prawda ? Sugerujesz ze ta J 7kW jest za duża ???

Z tego co sprawdzałem J 7kW może zmodulować minimum do 1,6 / 1,7 kW.

 

Czy źle kombinuję ??

Edytowane przez a.gwozdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy znać OZC budynku

 

Dziękuję. Mam dodatkowe wspomagające żródło, które wspomoże w przypadku dużych mrozów.

Zakładają jednak, że większość zimy przypada na temperatury zdecydowanie wyższe od -20, to czy można założyć, że bardziej ekonomicznie będzie działać seria J i powodować mniej taktowań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz ze ta J 7kW jest za duża ???

Z tego co sprawdzałem J 7kW może zmodulować minimum do 1,6 / 1,7 kW.

Czy źle kombinuję ??

Sugeruje, że;

- masz za małą moc grzewczą grzejników - co wynika z obliczeń,

- przy TZ > 0C - będziesz zmuszony pracować na podwyższonym parametrze wody aby uniknąć taktowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Mam dodatkowe wspomagające żródło, które wspomoże w przypadku dużych mrozów.

Zakładają jednak, że większość zimy przypada na temperatury zdecydowanie wyższe od -20, to czy można założyć, że bardziej ekonomicznie będzie działać seria J i powodować mniej taktowań?

Tak będzie z pewnością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje, że;

- masz za małą moc grzewczą grzejników - co wynika z obliczeń

 

Próbuje zrozumieć całość od początku do końca :) więc raz jeszcze powoli.

 

Generalnie PC działa co do zasady odwrotnie od zapotrzebowania budynku na ciepło - zapotrzebowanie budynku na ciepło rośnie ze spadkiem Tz, moc PC wręcz przeciwnie.

Dobierałem (świadomie) grzejniki nie do zapotrzebowania na ciepło przy Tz -20 a przy Tz 12/13 stopnie. Dla Tz -20 zapotrzebowanie to ~6,2 kW.

Przyjmując niemal liniowy spadek zapotrzebowania budynku od 6,2 kW do 0 kW w przedziale -20 do +16, w okolicach -2 stopnie zapotrzebowanie budynku na ciepło to będzie około 3,1 kW (pomijam zyski z nasłonecznienia - zmniejszają zapotrzebowanie ale słońce nie zawsze świeci w sezonie grzewczym).

Dla -10 zapotrzebowanie ~4,5 kW.

 

Nie rozumiem dlaczego dla Tz > 0 PC będzie taktować, skoro możemy ustawimy niższy parametr i niższą DT (zasilanie/powrót), dodatkowo PC powinna zmodulować moc, znalazłem wykres z którego wynika że J 7kW potrafi się zmodulować do 1,7kW dla parametru 35stopni.

 

Sugeruje, że;

- przy TZ > 0C - będziesz zmuszony pracować na podwyższonym parametrze wody aby uniknąć taktowania

 

Tego nie rozumiem dlaczego na podwyższonym parametrze ????

 

Generalnie wychodzi na to że najlepiej byłoby mieć dwie PC - jedną pracującą w zakresie Tz -20 do ~2, a drugą malutką dla zakresu Tz ~2 - 16

 

Czy zwiększając przepływ przez grzejniki nie uda się otrzymać niższej niż 10 stopni delty ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego dla Tz > 0 PC będzie taktować, skoro możemy ustawimy niższy parametr i niższą DT (zasilanie/powrót), dodatkowo PC powinna zmodulować moc, znalazłem wykres z którego wynika że J 7kW potrafi się zmodulować do 1,7 kW dla parametru 35 stopni.

 

Tego nie rozumiem dlaczego na podwyższonym parametrze ????

Generalnie wychodzi na to że najlepiej byłoby mieć dwie PC - jedną pracującą w zakresie Tz -20 do ~2, a drugą malutką dla zakresu Tz ~2 - 16

Czy zwiększając przepływ przez grzejniki nie uda się otrzymać niższej niż 10 stopni delty ???

ABY ZAPOBIEC TAKTOWANIU PC NALEŻY MIN ;

1/ Moc grzejników powinny być większa od mocy cieplnej budynku;

- dla temp; 35/45/22 C - czyli > 6200 W,

2/ Zład wody to = 7 kW x 20 l/kW = 140 L,

 

Znalazłem wykres z którego wynika że J 7kW potrafi się zmodulować do 1,7 kW dla parametru 35 stopni.

27cdcb8e4a28.png

Przypuszczalne moce minimalne dla Panasonica odpowiadają w przybliżeniu mocą Althermy;

Panasonic 5 kW - to Altherma 4 kW;

Panasonic 7 kW - to Altherma 6 kW;

Panasonic 9 kW - to Altherma 8 kW

Wartość mocy modulacji rośnie wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej i dla Althermy 6 kW;

-dla +2C - moc minimalna modulowana to 2,0 kW,

-dla +7C - moc minimalna modulowana to 2,5 kW,

-dla +13C - moc minimalna modulowana to 3,0 kW,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zład będzie większy niż te 140l - jest bufor 100l wpięty równolegle w układ (~240l w sumie z instalacją + grzejniki)

 

Dalej nie wiem/rozumiem DLACZEGO omawiając kwestie taktowania w Tz > 0 moc grzejników musi być większa od zapotrzebowanie budynku na ciepło przy Tz = -20 (6200W) - może tak musi być ale jest to dla mnie nielogiczne i niejasne.

W wyższej Tz potrzeba mniej ciepła, PC ma wyższą wydajność, może modulować i tą najniższą moc dostarczaną musimy móc zagospodarować na grzejnikach ?

 

Dla Tz = 0 czy 5 zapotrzebowanie na ciepło budynku jest znacznie mniejsze niż zapotrzebowanie w Tz = -20, wg mnie powinniśmy mieć moc grzejników większą od zapotrzebowania budynku w tej rozpatrywanej Tz (0 lub +5) ...... ?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...