Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nie mam wykresu dla mocy minimalnych Panasonica.

PC PW mogą modulować do 20% może 25% może 30% mocy maksymalnej kompresora.

Rzeczywista moc kompresora w T-Cap to około 11,5 może 12,5 kW.

Zakładając 25% z tych 11,5 kW to około 2,9 kW to minimalna moc T-Cap.

Takiej mocy Twój dom potrzebuje w okolicy +2,5*C, T-Cap powyżej +2,5*C będzie miał potencjał do taktowania.

 

T-Cap byłby bardziej odpowiedni gdybyś chciał grzać w taniej taryfie nocnej.

Ale masz PV więc trochę słabo by grzać tylko nocą i nie wykorzystać samo konsumpcji z PV.

 

Prawdopodobnie SDC 9 kW ma nominalnie te 9 kW, to może modulować w okolicę 2,25 kW.

To potencjał do taktowania osiągnie w okolicy +5*C.

 

Przy tym taka refleksja, powyższe wykresy są dla grzejników niskotemperaturowych.

Przy podłogówce 100% , to PC osiągną do 10% wyższą moc grzewczą.

 

Panas_podloga.jpg

 

i porównanie z innymi temp. wody

 

Panasonic_roznice_wody.jpg

 

 

Mowa na razie o Panasonic'ach, gdybyś miał dostęp do PC PW Gree - to ta firma ma modele o mocy 8 i 10 kW z kompresorem 3-fazowym. To tak pod kątem wykorzystania produkcji z PV.

 

splity-30-Alth3 - Gree 8 i 10 kW 3-faz.jpg

 

- patrząc pod kątem Twojego OZC, to ta 8 kW złapałaby temp. biwalentną w okolicy -9*C, a 10 kW w okolicy -13*C.

Edytowane przez Marco36
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie grube wylewki?

Jaka pojemność podłogówki?

Ja mam OZC; 7,2 kW/13000 kWh, 9kW/TCap/1f, kaloryfery 100 %;120 m2 ogrzewane + 40 m2 parter - bez grzejników,

Żadnego taktowania nie ma; odpowiedniej mocy grzejniki + zład wodny,

- do ok; + 2 C ma minimum mocy ok; 3,5 kW,

- > + 2 C - moc minimalna wzrasta do 4,5 kW

Nie zamierzać zwiększyć grubości ocieplenia na stropie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie wziął bym tego t-capa jeśli tylko nie będzie nadmiernie taktował.

Planuje też założenie bufora 100l i zbiornik cwu 300

Jeżeli jest dostępny - to brać;

- bufor 100 l w szeregu na powrocie,

- jeżeli wylewki ok;= >10 cm - to można by się pokusić o grzanie w dużej części w II-taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś doradzi, bo już totalnie głupieje, a temat, mimo kilku dni studiowania w internecie, jest dla mnie mało zrozumiały. Mam dom 140m2, wybudowany w 2015 roku, z ogrzewaniem podłogowym. Do tej pory był w nim kocioł na pellet. Mieszkam w nim 2 lata i przez ten czas wyszło mi około 4,5t pelletu na sezon. Zgodnie z projektem budowlanym, zapotrzebowanie mojego budynku na ciepło to 8,9kW, natomiast z kalkulatora https://cieplo.app wychodzi mi 8,1kW i teraz zaczyna się robić ciekawie. Jedna firma namawia mnie na założenie 9kw T-CAP, argumentując to min. tym, że z uwagi na fotowoltaikę, lepiej będzie zastosować pompę 3-fazową, druga proponuje Panasonica 5kW, twierdząc, że mniejsza pompa będzie miała dłuższa żywotność. Co śmieszne obie oferty są bardzo podobne cenowo, więc wybrał bym to co lepsze. Czy ktoś może doradzić?

 

Generalnie z tego co do tej pory zrozumiałem to wychodziło by mi, że w zasadzie obie pompy powinny się nadawać. Chociaż firma od 5kW, przekonuje mnie, że 9kW T-CAP jest strasznie przewymiarowany i w krótkim czasie ulegnie z tego powodu awarii. Pytanie też, która będzie faktycznie tańsza w użytkowaniu.

Z tego co piszesz masz zapotrzebowanie około 8 kW. W twoim przypadku pompa 5 kW musi się wspomagać w duże mrozy grzałką. To na pewno w takie zimy jak mamy obecnie nie będzie długo trwało. Pewno kilka- kilkanaście nocy w okresie styczeń- luty. Ja mam 100m2 i pompę 9kW T-cap. Oczywiście można by powiedzieć, że jest przewymiarowana. Spalałem wcześniej 3,5 t węgla na sezon, ale w domu było dla mnie za ciepło. Gdyby nie żona, na pewno wyszło by mniej. Jeżeli obie pompy masz w podobnej cenie to wybrałbym t-cap. Teraz zaczynam szósty sezon i jestem bardzo zadowolony z mojego wyboru, a kwestię przewymiarowania w moim przypadku można między bajki wsadzić- to jest kwestia sterowania. Ja mam jedno- fazową, ale teraz ze względu na zmianę przepisów odnośnie fotowoltaiki lepiej mieć 3-fazową( większa (auto-konsumpcja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż te obliczenia

4c115e1caed2.png

9kW/TCap - to najbardziej udany produkt Panasonica,

1-fazowego Panasa - też można podłączyć na 3-fazy,

PC 5 kW - będzie musiał wspomagać się znacznie grzałką i będzie musiał dużo więcej czasu pracować aby osiągnąć ten sam wynik

 

Możesz rozwinąć jak podłaczyć pompę jednofazową do instalacji 3 fazowej? oczywiście wukozystujac 3 fazy:)

Edytowane przez bambooco1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Postów w tym wątku jest tak wiele, że póki co nie podejmuje się poważniejszej lektury.

Otóż, trwa u mnie wykańczanie wnętrz, robota na elewacji itd.

Chata duża bo jakieś 230m2 podłóg, całość w podłogówce, na 3 rozdzielaczach - 1 na górze, 2 na dole.

KIT-WC09J3E5 (WH-SDC0709J3E5 + WH-UD09JE5-1)

 

Całość złożona, uruchomiona z załączonym programem wygrzewania posadzek. z dzień czy 2 chulało, startowaliśmy z jakiś 30 stopni, zaczęliśmy wchodzić na 35 po czym przestaliśmy dochodzić do zadanej temperatury. Teraz według programu pompa powinna podawać 40 stopni, a oscyluje w okolicy 30. 29-33, była jakaś chwila, że doszliśmy do 37. Generalnie większą cześć dnia pompa nie pracuje, nie podaje przy tym żadnych błędów. Uzyskałem informację, że z uwagi na upał pompa ta wyłącza się w ramach zabezpieczenia przed przegrzaniem. Tak wiem, kontaktowałem się z instalatorem i zobaczymy się w weekend. Do tego czasu sam chcę spróbować czegoś się dowiedzieć.

Było tak, że wyłączyłem 1 rozdzielacz i pompa doszła do zadanej temperatury. Później, po kilku godzinach wyłączyłem drugi, a ten pierwszy z powrotem włączyłem i pompa pracował jak należy tzn. uzyskiwałem zadaną temperaturę więc odpaliłem ponownie 3 sztuki naraz. Gdy faktycznie zaczęło się robić gorąco przestało się udawać uzyskiwać zadaną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chata duża bo jakieś 230m2 podłóg, całość w podłogówce, na 3 rozdzielaczach - 1 na górze, 2 na dole.

KIT-WC09J3E5 (WH-SDC0709J3E5 + WH-UD09JE5-1)

Gdy faktycznie zaczęło się robić gorąco przestało się udawać uzyskiwać zadaną temperaturę.

Jednostka zewnętrzna powinna być umieszczona bardziej od północy;

- bo przy niej jest czujnik temperatury zewnętrznej,

- w sterowniku ustawiona "temperatura zewnętrzna grzania " na 35 C,

- zabieg musisz przeprowadzić przy niższych temperaturach zewnętrznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że z uwagi na duże zainteresowanie, proponują to co akurat mają i rozmowy są dość specyficzne.

 

Witam kolegę

Ja użytkuję 2 sezon t-capa 9kw 3 fazy monoblok

135m2 domu 45m2 podłogi reszta grzejniki aluminiowe calidor

za pierwszy sezon 4335kWh ciepła woda i grzanie domu

Teraz od 10 wrzesnia,bo wtedy założyli mi pompę 3500 kWh

W pierwszym sezonie trochę się bałem bo w styczniu przyszły mrozy,-22 było u mnie

Wiesz co,nawet grzałki sie nie załączyły,na forum co niektórzy mieli lekkie problemy przy - 15

podgrzewanie suszarką itp

Mi może starczyła by 7-ka ale jak piszę grzałki nie potrzebne

wrzuciłem w harmonogram w okresie przejsciowym i pyka sobie po 4h z przerwami bez taktowania(jade na Quiet Mode 3),mam też bufor 200l(a co tam,kto bogatemu zbroni:D)

Na początku miałem cyrki bo załaczenia przwyższały czas pracy,ale z pomocą codixa skalibrowałem czujniki i jest cacy

Wybierz co tobie odowiada

Ja wybrałem 9 t-capa,czy to był dobry wybór się okaże

Licząc eko wczesniej przy pompie byłem 700 zł do przodu

No teraz to juz w ogóle:D

Jesli masz foto bierz 3 fazy,,ja mam 9kw:D

Babka wyliczyła mi że wezmie pompa max 6 tyś kWh,wzieła 4335

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednostka zewnętrzna powinna być umieszczona bardziej od północy;

- bo przy niej jest czujnik temperatury zewnętrznej,

- w sterowniku ustawiona "temperatura zewnętrzna grzania " na 35 C,

- zabieg musisz przeprowadzić przy niższych temperaturach zewnętrznych

 

a ja mam pomę od południa i czujnik zewnętrzny dodatkowy też ale w cieniu pod dachem tarasu,ok 2m wys od ziemi

Róznica między temp od pólnocnej strony a południa 1st:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...