Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Pogadaj z miejscowym hydraulikiem lub studniarzem (oni stosują podchloryn do odkażania studni)

 

pogadam z hydraulikiem a studniarz chyba nie bardzo nie ma studni,

czytałem trochę, że śmierdzi "jajami" u mnie nie tylko tak delikatnie zapach nawet ciężko powiedzieć jaki, ciekawe co to zobaczę i napiszę czy pomoglo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy w domu jest zimno??? Pompa niedomaga z grzaniem? Bo gdyby padła Ci obiegówka to pompa natychmiast wywali kilka błędów i się odstawi. Rotametry mogą leżeć gdy pompa osiągnie zadane temperatury to zazwyczaj odstawia obiegówkę (zależy od sterowania), więc musisz podać więcej danych. No i co z tym CWU grzeje?

 

Hej,

Tak, pompa po prsotu nie grzała z wydajnością taką jaką powinna. W domu jak przyszedłem było poniżej zadanej, gdy normalnie powinno spokojnie być osiągnięte. Mam zadane 23 (tania strefa), więc przychodząc do domu temp oscyluje w okolicach 22,5, a była poniżej 22, czyli pomimo odpalenia w taniej taryfie (pompa działa, ale przepływ wody jest znikomy) pompa nie była w stanie dogrzać do zadanej temperatury.

 

W piątek wieczorem włączyłem 7 bieg, aby w tym zwolnionym tempie mieć max przepływ. w Sobotę rano pompa działała już normalnie, tj. musiałem zejść z prędkością pompy na 5 bieg i wszsytko na ten moment wróciło do normy.

 

Nie mam pojęcia co było przyczyną tego problemu. Rozwiązał się sam... Tak czy siak będę miał w tym tygodniu wizytę instalatora, przy okazji przegląd pompy, wymiana anody magnezowej w zbiorniku cwu i analiza problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dołączyłem do klubu ;-)

Od wczoraj w kotłowni pracuje Aquarea 9 kW (1 fazowa).

Bez buforów, bezpośrenio wpięta w układ + zasobnik CWU 200 l.

Do ogrzania ma 45 m2 podłogówki (parter) + 45 m2 poddasza na grzejnikach (3 sypialnie + łazienka).

Zobaczymy jak sobie poradzi.

 

Taka moc do takiego krasnala? Powiedz mi jeszcze kto doradzał ci kaloryfery na poddaszu... Jak słyszę takie pomysły, że ktoś daje kaloryfery, bo instalator powiedział, że tak się robi, że podłogówka nie moze być to mnie trzęsie. Po pierwsze za duża moc, po drugie jest to zrodlo niskotemperaturowe, a ty masz kaloryfery, wiec na starcie dostajesz w dupe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Tak, pompa po prsotu nie grzała z wydajnością taką jaką powinna. W domu jak przyszedłem było poniżej zadanej, gdy normalnie powinno spokojnie być osiągnięte. Mam zadane 23 (tania strefa), więc przychodząc do domu temp oscyluje w okolicach 22,5, a była poniżej 22, czyli pomimo odpalenia w taniej taryfie (pompa działa, ale przepływ wody jest znikomy) pompa nie była w stanie dogrzać do zadanej temperatury.

 

W piątek wieczorem włączyłem 7 bieg, aby w tym zwolnionym tempie mieć max przepływ. w Sobotę rano pompa działała już normalnie, tj. musiałem zejść z prędkością pompy na 5 bieg i wszsytko na ten moment wróciło do normy.

 

Nie mam pojęcia co było przyczyną tego problemu. Rozwiązał się sam... Tak czy siak będę miał w tym tygodniu wizytę instalatora, przy okazji przegląd pompy, wymiana anody magnezowej w zbiorniku cwu i analiza problemu.

 

hej,

ciekawi mnie Twój przypadek , mam pytania :

 

-jakie temp miałeś na zasilaniu i powrocie PC

-czy wtedy było ciepło na zewnątrz

-jaką masz krzywkę

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bomba zużycie Bobrow za styczeń- dzięki za gotowość do pomocy

 

witaj,

od 1.02.2016 dziennie mi wychodzi po ok 25kWh grzejąc non-stop , w chałupie w salonie (tam mam Euroster) temp 22,5-23 st - za dwa tygodnie spróbuję ominąć pompę wtórną i zobaczę jak będzie śmigać PC. Chcę to zrobić z dwóch powodów :

-z ciekawości , aby rozstrzygnąć "odwieczny" spór : z buforem/sprzęgłem , czy bez

-do grudnia nie grzałem non-stop tylko od 8 do 24 , teraz jadę ciągle i widzę ,że nie kiedy PC wyłącza sprężarkę i wchodzi w stan tzw "taktowania" (w moim modelu to jak najbardziej prawidłowe zachowanie PC dla małego zapotrzebowania na ciepło)

Zauważyłem ,że nie ma dużej różnicy (0-1,5st max) pomiędzy wyj z PC a wyj z pompy wtórnej , zawsze jest wyraźna na powrotach (1-3st).

Przy grzejnikach może się okazać ,że pompa wodna w PC pociągnie cały system (ważne ,aby był optymalny przepływ ok 1700-1900l/h przy otwartych wszystkich odbiornikach ciepła).Sprawdzę COP - jeśli będzie taki sam jak z pompą wtórną , to będę się radził fachmanów (i czytał fachową literaturę) przy jakim rozwiązaniu zostać.

Samo zbypassowanie teraz zrobię tylko na wyjściu z PC i pompy wtórnej , powroty zostawię -nie powinno być z tym problemu.

Sam buforek musi też zostać , bo muszę w końcu podpiąć piec (mam już wszystkie komponenty-trzeba tylko dogadać się ze znajomym hydraulikiem)

 

tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! palę piecem zasypowym na miał od października 2015 do końca stycznia 2500 miału z tego w styczniu ok 800 kg, no ale było zdrowo zimno. W domu temperatura 22-24 st cel. Cały sezon grzewczy < 4000 wungla (to znaczy miału) Pozdrawiam

 

a jaki metraż i izolacja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek z użytkowym poddaszem 140 podpiwniczony, piwnice moga być wyłączone z grzania, ściany 50 cm w tym 18 styropian, stropodach i skosy na poddaszu 17 cm wełna. Budynek policzonu na stronie ciepłowłaściwe pl

Ile ciepła potrzebuje twój dom

6,7kW maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje twój dom w największy mróz

54W/m2 wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu

14 547kWh tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego

117kWh/m2*rok zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej D

W najmroźniejszy dzień zimy średnia dobowa -20°C na zewnątrz 6,7kW potrzebna moc grzewcza

W przeciętny dzień zimy 1,1°C na zewnątrz 3,3kW potrzebna moc grzewcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

wychodzi z tego , że chałupę masz nie najgorzej ocieploną .

Instalatorzy zapewne zaproponują Ci coś na miarę - osobiście preferuję 100% CO na PC (ze względu na stałą wydajność grzewczą wybrałem T-capa)

Największe mrozy przychodzą przecież nocą - ja po kilku dniach ostrych mrozów odpaliłem w sterowaniu możliwość dogrzewania grzałkami . Cały czas kontroluję zużycie i wiem , że grzałki nie nabijają mi rachunku.

Jeśli masz grzejniki na 55/45 z lekkim nadmiarem ( większość ludzi ma tendencje do doboru na zapas) , to powinieneś być zadowolony z kosztów na PC - jestem przekonany , że będziesz miał lepsze przełożenie niż u mnie .

bywaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

T-cap tj. powietrze-woda. Chciałbym 100% CO i CWU pytanie czy 7 czy 9 kW Panasonic widzi mi się na lidera, w rezerwie jest piec na mrozy syberyjskie, w salonie mam jeszcze kozę na drewno którą odpalam z rzadka i raczej dla nastroju ale podnosi temperaturę szybko i o ok. 5 st. Podałeś zużycie energii w styczniu 1550 kWh. Jak to się przekłada na czas pracy pompy (cykl praca- pauza) w miesiące zimne tak jak styczeń oraz w miesiące cieplejsze tak jak listopad/grudzień 2015 . i ewentualnie co znaczy pojecie sprężarka inwerterowa, w moim rozumieniu jest to zróżnicowana moc poborowa urządzenia w zależności od zapotrzebowania? A co z rozmrażaniem jak często i jak długo. I jaka temperatura utrzymuje się na grzejnikach. Z mojego doświadczenia w zakresie temperatur zewnętrznych do +5 - potrzebuję 38 na zasilaniu; +5 do -5 / 40; -5 do -10/ 45; no poniżej -10 / 50. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

T-cap tj. powietrze-woda. Chciałbym 100% CO i CWU pytanie czy 7 czy 9 kW Panasonic widzi mi się na lidera, w rezerwie jest piec na mrozy syberyjskie, w salonie mam jeszcze kozę na drewno którą odpalam z rzadka i raczej dla nastroju ale podnosi temperaturę szybko i o ok. 5 st. Podałeś zużycie energii w styczniu 1550 kWh. Jak to się przekłada na czas pracy pompy (cykl praca- pauza) w miesiące zimne tak jak styczeń oraz w miesiące cieplejsze tak jak listopad/grudzień 2015 . i ewentualnie co znaczy pojecie sprężarka inwerterowa, w moim rozumieniu jest to zróżnicowana moc poborowa urządzenia w zależności od zapotrzebowania? A co z rozmrażaniem jak często i jak długo. I jaka temperatura utrzymuje się na grzejnikach. Z mojego doświadczenia w zakresie temperatur zewnętrznych do +5 - potrzebuję 38 na zasilaniu; +5 do -5 / 40; -5 do -10/ 45; no poniżej -10 / 50. Pozdrawiam

 

hej

to po kolei :

 

-moim zdaniem możesz spokojnie myśleć o zwykłej 9kW lub 7 kW T-cap , najlepiej zapytaj kol miireek-on ma podobny układ do Ciebie i zwykłego panasa 9kw

-panas jest wg mnie dobrym wyborem , ponieważ : parametry/cena zakupu+części (teraz jest wykoki kurs € i nie wiem jak to będzie)/jakość

-kiedy były duże mrozy sprężarka pracował a non-stop z modulacją ok 45Hz (max dla CO to ok 65)

-dobrze rozumiesz pojęcie inwerter , chodzi o zmianę prędkości pracy sprężarki i wentylatorów-czyli PC moduluje te parametry , aby dostosować do zapotrzebowania na ciepło

-rozmrażanie/defrost nic strasznego , trwa ok 5 min ,COP tabelkowe zawiera defrost

-u mnie temperatura na grzejnikach jest od 37st do 45st , jeśli na węglu masz niskie temp -to tylko zyskasz na COP PC

-przy grzejnikach i 140m2 podłóg pompa wodna w PC powinna dać radę pociągnąć cały system , żaden bufor nie powinien być stosowany, proponuję tylko pomyśleć o miejscu na założenie w razie problemów sprzęgła hydraulicznego (powinieneś jeszcze pamiętać o możliwości podłączenia pieca węglowego-ja to zrobię przez wymiennik , dlatego zastosowałem mały buforek/sprzęgło)

-aby mieć pewność o poprawności działania PC , proponuję założyć podlicznik energii +ciepłomierz (prę stówek w stosunku do ceny instalacji i kosztów eksploatacji , to nie jest tak dużo)

 

cześć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do użytkowników ewentualnie znawców tematu, a mianowicie jestem zdecydowany kupić T-CAPa 12KW przy czym każdy z instalatorów ma inne zdanie na temat sprzęgła hydraulicznego, jeden mówi że musi być i proponuje 200 litrowy dodatkowy zbiornik, inny że nie ma potrzeby takiej przy T-Capie serii F , a jeszcze inny że powinno być i proponuje zbiorniczek 80 litrowy. Dodam że w domu będzie wszędzie podłogówka i będzie jej 225m kw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się przyłączę do sprawy. Po wieloletnim studiowaniu tego forum doszedłem do wniosku, że sprzęgło, czy bufor nie jest potrzebne przy 100% podłogówki, a tym bardziej przy akumulacyjnej płycie grzewczej. Mam wykonawcę, który stara się o wykonanie u mnie CO z Panasem 9kW, ale upiera się przy sprzęgle, nawijając wciąż o delcie, modulacji i innych rzeczach, o których ja przecież WIEM. Muszę go jakoś przekonać, żeby sobie dał spokój ze sprzęgłem, albo poszukać innego wykonawcy. Temat bufora/sprzęgła jak widać - wiecznie aktualny. Dla potwierdzenia (lub nie) mojego zdania zróbmy może mały sondaż, kto przy Panasie ma bufor/sprzęgło, a kto nie, bo ja się już pogubiłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...