Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Co to jest za parametr "Temperatura wody wyjściowej (docelowa)" - z jakiego algorytmu jest ona ustawiana?

O co np. chodzi w poniższym screenie. cff128954e0a44c1med.png

 

Około godziny 10:30 nagle ta temperatura skacze do 59 stopni. Patrząc wstecz ta temperatura zawsze skacze do tego samego poziomu w okolicy 10:00-10:30.

Dodam, że w harmongramie w tych godzinach nie ma żadnej zmiany. Jak widać na wykresie temperatura zewnętrzna się podnosi a temp. CUW jest ustawiona na stałe 45 stopnie do godizny 12tej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty gadasz ?

To po sterylizacji mam chłodzić zbiornik ( bo ma np 70 stopni) ,żeby sprężarka ruszyła i mógł grzać podłogę ?

 

Jest tylko taki warunek , że sprężarka się wyłączy zawsze ,jak woda wejściowa będzie miała powyżej 57 stopni przez 30s ( a nie temperatura CWU).

 

Mylisz się, przy grzaniu podłogi zanim włączy się sprężarka to przecież ci wychłodzi tą wodę bo włącza się tylko pompa obiegowa, i widzę że masz małą więdzę na temat pracy pompy, 57st to ograniczenie wody w zbiorniku, a 61 o której pisałem dotyczy wody kotłowej w czasie grzania CWU 59 zadana +2st przebicia

Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest za parametr "Temperatura wody wyjściowej (docelowa)" - z jakiego algorytmu jest ona ustawiana?

O co np. chodzi w poniższym screenie. cff128954e0a44c1med.png

 

Około godziny 10:30 nagle ta temperatura skacze do 59 stopni. Patrząc wstecz ta temperatura zawsze skacze do tego samego poziomu w okolicy 10:00-10:30.

Dodam, że w harmongramie w tych godzinach nie ma żadnej zmiany. Jak widać na wykresie temperatura zewnętrzna się podnosi a temp. CUW jest ustawiona na stałe 45 stopnie do godizny 12tej.

 

To jest parametr do jakiej dąży zasilanie z pompy, o 10.30 przełącza się się zawór na CWU z powodu temperatury zewnętrznej wyłączenia grzania (to co ustawiasz w ustawieniach +3st) a jak zawór się przełącza na CWU to też zmienia właśnie temperaturę docelową na taką jaką grzeje zbiornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymuszenie CUW powinno być ustawione na TAK czy na NIE i ew. od czego to uzależnić? Wydaje mi się, że lepiej mieć na tak.. wtedy nie bedzie sytuacji jaką miałem wczoraj wieczorem, żę temperatura na zewnątrz mocno spadła i pompa grzała podłogówkę i przez to CUW było niedogrzane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się, przy grzaniu podłogi zanim włączy się sprężarka to przecież ci wychłodzi tą wodę bo włącza się tylko pompa obiegowa, i widzę że masz małą więdzę na temat pracy pompy, 57st to ograniczenie wody w zbiorniku, a 61 o której pisałem dotyczy wody kotłowej w czasie grzania CWU 59 zadana +2st przebicia

 

Ja widzę ,że mam trochę większą od specjalisty serwisanta ,który nie rozróżnia temperatury CWU od temperatury wody kotłowej :)

To jak długo woda w CWU będzie schładzana ? ( bo przecież CWU chcesz chłodzić , a nie wodę w obiegu , sam to napisałeś , sprężarka się wyłączy jak woda w CWU osiągnie 57 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymuszenie CUW powinno być ustawione na TAK czy na NIE i ew. od czego to uzależnić? Wydaje mi się, że lepiej mieć na tak.. wtedy nie bedzie sytuacji jaką miałem wczoraj wieczorem, żę temperatura na zewnątrz mocno spadła i pompa grzała podłogówkę i przez to CUW było niedogrzane.

 

Wymuszenie CWU to nie jest opcja do ustawienia , to jest jakby grzanie na żądanie , naciskasz to jak chcesz ,żeby w tej chwili pompa zaczęła grzać zbiornik niezależnie od innych ustawień ( np masz ustawiony tryb grzania podłogi , naciskasz Wymuszenie CWU , i pompa natychmiast się przełącza ,grzeje zbiornik , a po nagrzaniu wraca do poprzedniego trybu.) Więc w Service Cloud jak zrobisz TAK , to wymusisz w tej chwili grzanie CWU...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Do doświadczonych kolejne pytanie.

Dom nieocieplony ozc 7 pompa J7. 100%

Sprężarka potrafi chodzić 6-12 h beż przerwy, a tej nocy przy 3-5 stopniach widzę aż 18 wł/wył i nawet grzałka potrafiła się uruchomić na 1h. Pompa pewnie za mała, mogła być 9 ale już po ptakach. Chciałem zapytać czy aż tak duże zapotrzebowanie na energię ze grzałka musiała chodzić 1h przy raptem 3 stopniach, żeby dogrzać czy może deforst albo inne wytłumaczenie... Zaczynam się martwić że w mrozy będzie katastrofa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J 7kW to jednostka jednowentylatorowa , więc jak temperatura wody wychodzącej podczas defrostu spadnie poniżej 27 stopni , to włącza się grzałka .

 

Grzałka również włącza się ,jak pompa przez określony czas nie może osiągnąć temperatury docelowej ( te parametry w J się ustawia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka była oczekiwana odpowiedź ? Tak to defrost ?

Nikogo oprócz Ciebie tam nie było ,żeby to jednoznacznie stwierdzić. Sprawdź najpierw jaką masz w nocy temperaturę docelową i jaką wyjściową z pompy . Jeśli Temperatura wyjściowa będzie "odległa" od docelowej ( różnica do ustawienia w opcjach J , defaultowo to 4stopnie) ,i utrzymuje się przez dłuższy czas ( bo jak masz grzejniki to temperatura może w parę minut się wyrównać jak są małe grzejniki) , to grzałka się włączy. Te parametry ustawia się w opcjach grzania ( nie mam J ,żeby to sprawdzić jak dokładnie się to nazywa , po angielsku to : Heater ON delay time , Heater ON: T of target Temp i Heater OFF: T of target Temp .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 100% podłogówki. Grzeje krzywą grzewcza. Nie wchodziłem tak głęboko w ustawieniach. Zakładam że przy 3 stopniach na zewnątrz zasilanie powinno wskoczyć na 31-32. Niestety nie ma mnie na miejscu cały czas, dom w trakcie Wykańczanie.

 

Ale to 7kW z wyliczeń to rozumiem wyszło dla domu zaizolowanego? Bo skoro to pierwszy sezon grzania a dom ma słabą kurteczkę oraz cienką czapkę to w sumie przez mury grzejesz sobie działkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 100% podłogówki. Grzeje krzywą grzewcza. . Dom nieocieplony ozc = 7 kW, pompa J7.

Bufor 80 l, za buforem pompa obiegowa wilo 25/8.

Mam bufor 80 L i około 160 L w podłogówce, więc nie wiem czy nie za dużo jak na tą pompę.

Sprężarka potrafi chodzić 6-12 h beż przerwy, a tej nocy przy 3-5 stopniach widzę aż 18 wł/wył i nawet grzałka potrafiła się uruchomić na 1h.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/163bdb3578853270

PC - masz wyraźnie za słabą do OZC= 7,0 kW, ale jak ocieplisz dom to będzie OK,

160 L w podłogówce dla PC = 7 kW w zupełności wystarczy;

a/ bufor 80 L jest zbędny, na nim tracisz 1 do 3 stopni,

b/ jak grube masz wylewki??

c/ pompa obiegowa i termostat wewnętrzny powinny być wpięte w PC,

d/ jak ustawiona krzywa grzewcza???

e/ na jaką temperaturę ustawiony termostat wewnętrzny skoro było tak dużo załączeń???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) Czy jest sens demontować bufor na tym etapie ?

b) 7-9 cm

c) pompa ma w sobie pompę tylko mam dodatkowa za buforem, powrót do a) likwidacja bufora z obiegową? Termostat wewnętrzny nie mam pojęcia gdzie jest, pewnie w środku pompy?

d)było 40/-15 i 22/15 dziś zmieniłem pierwsza na 35/-15

e)gdzie sprawdzić na jaką temp bo nawet nie wiem

Dzięki za rzeczową odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie 15.3 kW

Obiegówka widzę, że wpięta jest do PC

Widzę, że nie mam nigdzie termostatu wiec pewnie jest w pompie?

Wiesz jak ustawoc temp wewn na tym termostacie ?

Wyłącz całkowicie PC - bo ją zarąbiesz,

Twoja PC 7 kW osiąga moc 4kW dla -20 C,

W obecnej sytuacji ;

- potrzebujesz Panasonic 12kW/TCap,

- lub budynek musisz grubo ocieplić, aby zbliżyć się do 4 kW/-20 C,

- potrzebujesz kumatego serwisanta a nie " pociotka królika "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...