Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

No to jedyny sposób sprawdzenia to pozycja mieszacza ( czy wodę w podłodze objegówka miesza ,czy też jest otwarty i woda na podłogę wchodzi z bufora .

Pozycja mieszacza jest też widoczna w Service Cloudzie , (no albo w Heishamon) , nigdzie na pompie jej chyba zobaczyć nie można.

Prawdopodobnie tak ma podłączenia

74d77ff9bc2e.png

https://www.fotosik.pl/zdjecie/f84a8639dc97c9b4

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , na pewno tak.

Stąd jak pompa jest włączona bez ograniczenia termostatami/termistorami , to obie obiegówki chodzą cały czas ( o ile na sztywno strefy są włączone i pompa akurat nie grzeje cwu).

A jak objegówki chodzą cały czas , to strefa z grzejnikami miesza wodę w całym układzie przez bufor , a strefa z podłogówką może się zamknąć przez mieszacz i woda krąży tylko w podłodze.

Więc jak pompa się włączy od temperatury w podłodze , to i tak grzejniki będą to ciepło zabierały , ale jak tylko strefa z grzejnikami załączy sprężarkę , to już podłogówka zamyka się przez zawór mieszający i ciepła nie pobiera ( przez co strefa z grzejnikami się szybko nagrzewa i pompa taktuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , na pewno tak.

Stąd jak pompa jest włączona bez ograniczenia termostatami/termistorami , to obie obiegówki chodzą cały czas ( o ile na sztywno strefy są włączone i pompa akurat nie grzeje cwu).

A jak objegówki chodzą cały czas , to strefa z grzejnikami miesza wodę w całym układzie przez bufor , a strefa z podłogówką może się zamknąć przez mieszacz i woda krąży tylko w podłodze.

Więc jak pompa się włączy od temperatury w podłodze , to i tak grzejniki będą to ciepło zabierały , ale jak tylko strefa z grzejnikami załączy sprężarkę , to już podłogówka zamyka się przez zawór mieszający i ciepła nie pobiera ( przez co strefa z grzejnikami się szybko nagrzewa i pompa taktuje).

 

To jeżeli tak faktycznie jest to jakie radzisz przyjąć ustawienia by w miarę dobrze to pracowała bez względu na temperatury na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pamiętam grzejniki masz na piętrze , a na dole podłogówka...

Ja spróbował bym na strefie z grzejnikami założyć termostat ( tylko taki prawdziwy zewnętrzny z regulowaną histerezą i z dokładnością temperatur min do jednej dziesiątej stopnia) i wtedy krzywą grzewczą ostro w górę . Czyli termostat załącza strefę z grzejnikami , pompa grzeje grzejniki do temperatury max jaką może z siebie dać a grzejniki odebrać , i grzeje tą strefę tak , dopóki termostat jej nie wyłączy. (później tą krzywą można próbować obniżać , może jest nadzieja ,że znajdzie się jakaś temperatura przy której pompa się zmoduluje ,a a grzejniki tą moc odbiorą).

Natomiast niezależnie wtedy strefa z podłogówką może się sterować temperaturą wody ,i niezależnie włączać.

 

EDIT: Na strefę z podłogówką też później dać drugi termostat , mnie osobiście trochę wkurza jak obiegówka całymi dniami tłoczyła by "bezprodukcyjnie" wodę w podłodzy tylko po to ,żeby za parę dni czujnik mógł stwierdzić ,że czas na grzanie. Termostat robi to lepiej.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie ze świadectwa i cieplowlasciwe.pl zbieżne i wynosi 7,8 kw. Powierzchnia użytkowa 172m2.

Instalacja 2 obiegi mniej więcej po 50% podłogówka i grzejniki. Cwu 300 l. 4 domowników.

Pompa PC PW Panasonic 9 kW

Moc cieplna grzejników powinna być dla zasilania 45/35/20 C ;

- minimum > od 7,8 kW/2 = 3,9 kW,

- maximum > od 9 kW / 2 = 4,5 kW

Podaj namiary swoich grzejników tzn;

- marka grzejnika,

- wymiary grzejnika ; wys x długość

- spróbuje obliczyć z grubsza moc Twoich grzejników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ze względu na pompę ciepła to te grzejniki minimalnie powinny mieć tyle , do ilu pompa może się tych temperaturach zmodulować , czyli też te 4500W....

 

EDIT: no i dlaczego piszesz maximum 9kW/2 .... Coś się stanie jak będą miały więcej ? ( to raczej nie maximum tylko optimum).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc cieplna grzejników powinna być dla zasilania 45/35/20 C ;

- minimum > od 7,8 kW/2 = 3,9 kW,

- maximum > od 9 kW / 2 = 4,5 kW

Podaj namiary swoich grzejników tzn;

- marka grzejnika,

- wymiary grzejnika ; wys x długość

- spróbuje obliczyć z grubsza moc Twoich grzejników

A więc tak to wygląda wraz z informacją o powierzchni pomieszczenia(po podłodze)w którym się znajdują

PARTER

pokój 17m2 tu znam moc bo to ten nowy grzejnik 4.353W

Łazienka podłogówka ale dodatkowa drabinka

PIĘTRO (grzejniki kermi (na 99%)dwupłytowe trzecia cyfra to grubość)

Dwa bliźniacze pokoje po 15m2 i takie same grzejniki 55×120x7

Pokój 26m2 dwa grzejniki 55x100x10 i 55x70x10

Łazienka 12m2 drabinka plus 55×120x7

Pralnia 7m2 55x70x7

Garderoba 8m2 55x80x7

 

Zaznaczam że ta instalacja była robiona pod piec na ekogroszek i przy tym medium sprawowała się bardzo dobrze.

Edytowane przez Magik Cz-wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PARTER

pokój 17m2 tu znam moc bo to ten nowy grzejnik 4.353W

 

PIĘTRO (grzejniki kermi dwupłytowe trzecia cyfra to grubość)

Dwa bliźniacze pokoje po 15m2 i takie same grzejniki 55×120x7

Pokój 26m2 dwa grzejniki 55x100x10 i 55x70x10

Łazienka 12m2 drabinka plus 55×120x7

Pralnia 7m2 55x70x7

Garderoba 8m2 55x80x7

Wg; danych z https://www.tukado.pl/kategoria-1-V22_wysokosc_500-13381974475508.html ,

- nie ma grzejników Kermi V22 o wysokości 55 cm ,

- są o wysokości 50 cm , 60 cm,

- co to za grzejnik 4,353 W - podaj dane grzejnika

Moc pozostałych grzejników Kermi dla wysokości 50 cm to;

- 4825 W dla 55/45/20 C co odpowiada 2788 W dla 45/35/20C - dla współczynnika 0,5779

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg; danych z https://www.tukado.pl/kategoria-1-V22_wysokosc_500-13381974475508.html ,

- nie ma grzejników Kermi V22 o wysokości 55 cm ,

- są o wysokości 50 cm , 60 cm,

- co to za grzejnik 4,353 W - podaj dane grzejnika

Moc pozostałych grzejników Kermi dla wysokości 50 cm to;

- 4825 W dla 55/45/20 C co odpowiada 2788 W dla 45/35/20C - dla współczynnika 0,5779

Ten co moc podałem to Idmar C22 600x1800

Zmierzyłem jeszcze raz i wymiary dobre podałem 55cm. Może już takich nie produkują one mają już 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Czyli z grubsza do optimum brakuje ok; 900 W ;

- czyli 900/3671 = 0,25 ;

Wybacz moja indolencje.

Czy to dla mie oznacza że gdzieś muszę zwiększyć moc grzejnikow o te 900W. Czyli któreś z tych dwóch małych grzejnkow wymienić na taloego Idmara? Jeżeli tak to powiem ze będzie to dość duży problem techniczny zamontować dwa grzejniki tak dużych gabarytów.

Czy są jakieś inne opcje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np wentylatorki pod grzejnikami :)

 

To co policzył Andrzej to i tak przy założeniu ,że zasila się grzejniki wodą o temp 45 , z grzejnika wtedy wychodzi na powrót do pompy (bufora) 35 stopni , a w pokoju jest 20 stopni (o ile ja dobrze to rozumiem...)

Ciekawe ,czy w rzeczywistości zasilasz taką temperaturą ( jak niższą ,to od razu moc grzejnika jest mniejsza) , i czy w tych pokojach masz 20 stopni ( bo jak wiecej to rowniez moc grzejnika spada).... Zaraz się okaze ,że uwzględniając to , moc grzejników jest jeszcze parę procent mniejsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. U mnie przy zasilaniu na krzywej strefa grzejniki dla -15 43 stopnie i dla +15 30 stopnie dla strefy podłogówka analogicznie 35 stopni i 28 stopni temperatura jest odpowiednia a nawet ciut za ciepło. I o tyle o ile jak jest na zewnątrz poniżej 7 stopni to wszystko działa poprawnie ilość wł/wył jest odpowiednia bo około 2 razy ma godzinne a przy tych minusowych co było to spadło poniżej jednego włączenia na godzinę. Problem jest jak jest ciepło tak jak dziś np czyli w tej chwili u mnie jest 13 stopni na zewnątrz i wtedy pompa włącza się około 6 razy na godzinę pracy(ten licznik w pompie bo patrząc na zegarowe to wychodzi dużo lepiej) i tu pytanie czy jakimiś ustawieniami w pompie może przy prędkościach pompek obiegowych a możec przyk grzejnikach coś przykrecin przepływy np powrót z grzejników?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to dla mnie oznacza że gdzieś muszę zwiększyć moc grzejnikow o te 900 W.

Dla jakich parametrów liczone było OZC budynku???

W sumie należy dołożyć / zwiększyć moc grzejników o 900 W;

- czy masz któreś pokoje niedogrzane???

- zobacz/porównaj - jak zmienia się moc grzejników o tych samych wymiarach ;

.........- wysokościach x długość, np ; V22 a V33

Kermi V22 ; 600 x 1800 - 1537W dla 55/45/20 - 888 W dla 45/35/20 - 11,3 litra w grzejniku

Kermi V33 ; 600 x 1800 - 2198 W dla 55/45/20 - 1270 W dla 45/35/20 - 17,0 litra w grzejniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niedogrzanego żadnego z pomieszczeń jedyne jak już to w tym co jest ten Idmar jest stopień więcej niż w pozostałych.

Wyprowadź mnie jeśli się mylę. Zwiększenie mocy grzejników spowoduje że w obiegu będzie więcej wody i skoro na chwilę obecną temperatury w tych pomieszczeniach są właściwe to by temperatura w nich nie wzrosła będę musiał obniżyć temperaturę zasilania a czy wtedy znów nie wróci ten problem częstego wl/wył pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie mocy grzejników spowoduje że w obiegu będzie więcej wody i skoro na chwilę obecną temperatury w tych pomieszczeniach są właściwe to by temperatura w nich nie wzrosła będę musiał obniżyć temperaturę zasilania a czy wtedy znów nie wróci ten problem częstego wl/wył pompy?

Większa moc grzejników to większe możliwości dla PC;

- pompa przy niższych temperaturach zasilania uzyska wymaganą moc grzewczą ,

- pompa będzie miała mniejszą tendencje do taktowania w wyższych temperaturach zewnętrznych,

Jaki obecnie masz zład wodny??

Można spróbować zastosować wentylatory pod grzejnikowe ;https://forum.muratordom.pl/showthread.php?377010-Wentylatory-mog%C4%85-wspomaga%C4%87-prac%C4%99-grzejnik%C3%B3w-%C5%9Bciennych-wsp%C3%B3%C5%82pracuj%C4%85cych-z-PC

- jak na razie to tylko boguslaw je zachwala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki obecnie masz zład wodny??

 

Gdzie to sprawdzę?

Mając na względzie to co tłumaczysz o grzejnikach i PC dane mi obraz o co w tym chodzi. Czy w związku z tym mam za duża dobrana PC?

 

ps.

tu jest katalog z tymi moimi grzejnikami str. 36

https://www.kermi.pl/ogrzewanie-pomieszczen/centrum-pobierania?selection=type_pricelist

 

Na moje przeliczenia na 45/35/20 wychodzi mi te Kermi suma mocy ok 3310 + ten Idmar to

łącznie wychodzi 4193W a jeszcze dochodzą dwie drabinki w łazienkach(zakładając, że pewnie mają nie mniej niż po 150W) czyli wychodzi że mam tą optymalną moc. Więc gdzie jest przyczyna problemu?

Edytowane przez Magik Cz-wa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...