Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Gość Arturo72
Witam, dom który chce wybudować to: https://www.horyzont.com/projekty/936-aston-2-wersja-c-z-poj-gar-i-scianka-kolankowa-paliwo-stale.html#rzuty!

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Fi= 12 965 W

Obliczenia wykonano zgodnie z PN-EN ISO 6946, PN-EN 12831.

Chciałbym wstawić pompę PW Panasonica...

Jaki model polecacie aby pompa stanowiła główne źródło ciepła i nie pobierałą dużej ilości prądu?

Zacznij od wykonania OZC bo 12,9kW z projektu to bzdura i na tej podstawie nie dobierzesz optymalnej pompy do domu.

Pompa może stanowić nie tylko główne źródło ciepła ale też jedyne ale MUSISZ do tego właśnie znać obciążenie cieplne domu,którego na tą chwilę nie znasz.

A to ile pompa zuzyje prądu na ogrzewanie zależy tylko i wyłącznie od Ciebie czyli od tego jak wybudujesz dom ;)

Zrobisz OZC,wtedy się dowiesz ile pompa zuzyje prądu dzieląc wynik z OZC przez COP min.3 :)

 

Z dużą dozą prawdopodobieństwa ten dom bedzie potrzebowal na ogrzewanie ok.10000kWh czyli pompa zuzyje ok.3300kWh a to jest ok.1000zl. Co do mocy to pewno trojfazowy Panas 9kW by wystarczył ale żeby się przekonać zrób OZC.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panas t-cap 9kW

 

bobrow dużo piszesz nie wszystko pamiętam

 

ok-chodzi o to ,że już to przećwiczyłem w praktyce i na forum .

Kawitacja załatwi każdą pompę- jeśli będzie się pojawiała co jakiś czas , to tylko w czasie przesunie się awaria. Nie o to chodzi ,że śpię przy mojej PC lub coś w tym rodzaju- przez to ,że mam grzejniki i na początku grzałem na wyższych temperaturach , od razu zauważyłem problem.

Przypuszczam ,że kiedy PC pracuje na podłogówce i niższych temp -może to zapowietrzenie (kawitacja) pojawiać się sporadycznie , głównie dla cwu, może u niektórych wcale. Parę osób już tu pisało o pojawianiu się i znikaniu tego zjawiska. Niektórzy mogą w ogóle tego nie zauważyć- bo trzeba się przysłuchać przy zdjętej obudowie (dopiero po dłuższym czasie jest to na tyle głośne ,że słychać na zewnątrz)

 

zobaczymy

 

PS

można zrobić prostą próbę -trzeba puścić PC ( ale raczej na grzejnikach) na temp np 52-55st i posłuchać czy podczas dochodzenia do zadanej temp , nie pojawi się charakterystyczne bulgotanie/przelewanie jak przy wylewanej wodzie z butelki

Można posłuchać na cwu , ale kilku cyklach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok-chodzi o to ,że już to przećwiczyłem w praktyce i na forum .

Kawitacja załatwi każdą pompę- jeśli będzie się pojawiała co jakiś czas , to tylko w czasie przesunie się awaria. Nie o to chodzi ,że śpię przy mojej PC lub coś w tym rodzaju- przez to ,że mam grzejniki i na początku grzałem na wyższych temperaturach , od razu zauważyłem problem.

Przypuszczam ,że kiedy PC pracuje na podłogówce i niższych temp -może to zapowietrzenie (kawitacja) pojawiać się sporadycznie , głównie dla cwu, może u niektórych wcale. Parę osób już tu pisało o pojawianiu się i znikaniu tego zjawiska. Niektórzy mogą w ogóle tego nie zauważyć- bo trzeba się przysłuchać przy zdjętej obudowie (dopiero po dłuższym czasie jest to na tyle głośne ,że słychać na zewnątrz)

 

zobaczymy

 

PS

można zrobić prostą próbę -trzeba puścić PC ( ale raczej na grzejnikach) na temp np 52-55st i posłuchać czy podczas dochodzenia do zadanej temp , nie pojawi się charakterystyczne bulgotanie/przelewanie jak przy wylewanej wodzie z butelki

Można posłuchać na cwu , ale kilku cyklach

 

Wydaje mi się, że trochę mylisz pojęcia. Zapowietrzanie, a kawitacja to dwie różne sprawy.

Kawitacja to nie jest ledwo słyszalny dźwięk powietrza w pompie - tu masz przykład

Dowiedz się jakie jest NPSH tej pompy obiegowej to policzymy czy przynajmniej teoretycznie jest w twojej instalacji możliwa kawitacja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Widzę, że padło pytanie o średni COP. Proszę użytkowników pomp Aquarea o napisanie jaki macie średni COP. Fajnie by było zobaczyć jak to się kształtuje, różne opinie znalazłem na forum. Zobaczymy czy jest to bliżej 2 czy 4.

Z tego co wiem asaselllo i Pratchawiec mają opomiarowane swoje Panasy i pierwszemu srednioroczny COP wyszedł 4,02 a drugiemu 3,56 bodajże.

COP2 ? Zapomnij ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy to wnioski, czy pytanie. I to nie retoryczne.

 

Na jakiej podstawie zadajesz pytania zawierające tak bzdurne stwierdzenie?

 

p.s. najstarsze modele F mają jeszcze na dzisiaj gwarancję producenta.

p.s.2 płyta i obiegowa są w podobnej cenie więc skąd te bzdury o 10cio krotności ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem asaselllo i Pratchawiec mają opomiarowane swoje Panasy i pierwszemu srednioroczny COP wyszedł 4,02 a drugiemu 3,56 bodajże.

COP2 ? Zapomnij ;)

 

W takim razie jestem pod wielkim wrażeniem. Z takim COP to nie wiem dlaczego ludzie dalej piec na eko g montują.

Prośba jeszcze do innych użytkowników o średni COP, będziemy mieli lepszy pogląd na opłacalność przy eksploatacji pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jestem pod wielkim wrażeniem. Z takim COP to nie wiem dlaczego ludzie dalej piec na eko g montują.

Prośba jeszcze do innych użytkowników o średni COP, będziemy mieli lepszy pogląd na opłacalność przy eksploatacji pomp.

Nie wiem czy wcześniej, nie podawałem swojego cop, to podam cały rok sezon 2014/2015 cop 3,7 na grzejnikach. Pompka obiegowa w PC pracowała na I biegu (na bufor 200l), teraz podniosłem bieg najpierw na III teraz mam IV i widzę większą sprawność układu także myślę że uzyska lepszy cop w tym sezonie (zima porównywalna),pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
W takim razie jestem pod wielkim wrażeniem. Z takim COP to nie wiem dlaczego ludzie dalej piec na eko g montują. Prośba jeszcze do innych użytkowników o średni COP, będziemy mieli lepszy pogląd na opłacalność przy eksploatacji pomp.
Bo to ciemnogrod :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że trochę mylisz pojęcia. Zapowietrzanie, a kawitacja to dwie różne sprawy.

Kawitacja to nie jest ledwo słyszalny dźwięk powietrza w pompie - tu masz przykład

Dowiedz się jakie jest NPSH tej pompy obiegowej to policzymy czy przynajmniej teoretycznie jest w twojej instalacji możliwa kawitacja ;)

 

Przyczyną kawitacji mogą być tylko 2 rzeczy:

- brudny filtr

- przewężenia na złączkach na nitce powrotnej z ogrzewania

 

Najczęstszym powodem kawitacji jest za słaby napływ na pompę.

A nie temperatura zasilania.

Ile to już lat pali się w śmieciuchach, gdzie temperatury są rzędu 70 - 80 st.

I pompy się ładnie trzymają.

 

Ale dzisiaj mamy nowe technologie:

- zaciskane pexy

- tanie w zakupie

- szybkie w montażu.

Jak instalator nie pomyśli to i kawitacja może się pojawić.

 

No chyba, że Panasonic strzelił sobie w stopę i dobrał zbyt wydajną pompę do średnic rur w urządzeniu.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Czy delta T im mniejsza (np. 2-3C) tym lepsze ma warunki pracy sprężarka i cały układ PC. Jeżeli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu, pozdrawiam.

Wraz z rosnącym przepływem przez GZ będzie maleć temperatura na wyjściu PC i moc pobierana przez sprężarkę - sprawność układu będzie rosnąć, ale tylko do pewnego momentu (coraz większy przepływ wymaga coraz większej mocy obiegówki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...