Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

u mnie w lutym scop za co + cwu wyszedł 3,1.

Ciepłomierz mam ultradzwiękowy Multical 401 i 1" przyłącze , tylko okazuje się , że dla tak wydajnej pompy panasa jest za mały przekrój wewnętrzny .

Może byc cyrk z tymi pompami przy bezpośrednim wpięciu do systemu -opór instalacji może zakłócać jej prace brakiem odpowiedniego napływu

 

Witam

 

Mam ciepłomierz Danfos Sonometr 1100, nominalny przepływ 2,5m3, przyłącze 3/4 cala. Przy przepływie 1,5m3/h generuje opór rzędu 30 mb - 0,3 m podnoszenia pompy obiegowej. Należy to uwzględnić przy obliczeniach dot. wymiarowania pompy obiegowej.

Sądzę jednak, że twoje kłopoty z "kawitacją" nie mają związku z oporami ciepłomierza, zwłaszcza że podajesz przepływy znacznie wyższe od nominalnych i to na stosunkowo niskich wydajnościach.

Uspokój przepływ. Zmniejsz ciśnienie do sensownego 1,5 ba.

Spróbuj ustawić przepływ do wartości nominalnych (1548 l/h ) tak dla CO jak i CW, jeśli masz możliwość regulacji. Nie zawracaj sobie głowy chwilowym COP-em.

Może zajść potrzeba ponownego odpowietrzenia. Zrób to powoli, z czuciem.

Obserwuj pracę układu i napisz o spostrzeżeniach.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Mam ciepłomierz Danfos Sonometr 1100, nominalny przepływ 2,5m3, przyłącze 3/4 cala. Przy przepływie 1,5m3/h generuje opór rzędu 30 mb - 0,3 m podnoszenia pompy obiegowej. Należy to uwzględnić przy obliczeniach dot. wymiarowania pompy obiegowej.

Sądzę jednak, że twoje kłopoty z "kawitacją" nie mają związku z oporami ciepłomierza, zwłaszcza że podajesz przepływy znacznie wyższe od nominalnych i to na stosunkowo niskich wydajnościach.

Uspokój przepływ. Zmniejsz ciśnienie do sensownego 1,5 ba.

Spróbuj ustawić przepływ do wartości nominalnych (1548 l/h ) tak dla CO jak i CW, jeśli masz możliwość regulacji. Nie zawracaj sobie głowy chwilowym COP-em.

Może zajść potrzeba ponownego odpowietrzenia. Zrób to powoli, z czuciem.

Obserwuj pracę układu i napisz o spostrzeżeniach.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

cześć

widzisz - walczę o cop ze względu na grzejniki .

Opory mam rożne , np przy prędkości pompy 4 na co jest ok 1800 l/h , a na cwu ok 1600l/h

Jeśli chodzi o ciepłomierz , to jego parametry kat pasują ( opór , przepływ nominalny), natomiast widzę po przekroju wewnętrznym , że jest ewidentne zwężenie .

W skrócie : jak będzie zachowywać się pompa przy przewężeniu na ssaniu ? No właśnie .

Co proponujesz , aby wyrównać przepływy : przykręcić zawór na buforku , do uzyskania przepływu zbliżonego do cwu ?

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

widzisz - walczę o cop ze względu na grzejniki .

Opory mam rożne , np przy prędkości pompy 4 na co jest ok 1800 l/h , a na cwu ok 1600l/h

Jeśli chodzi o ciepłomierz , to jego parametry kat pasują ( opór , przepływ nominalny), natomiast widzę po przekroju wewnętrznym , że jest ewidentne zwężenie .

W skrócie : jak będzie zachowywać się pompa przy przewężeniu na ssaniu ? No właśnie .

Co proponujesz , aby wyrównać przepływy : przykręcić zawór na buforku , do uzyskania przepływu zbliżonego do cwu ?

hej

 

Witam

 

Zmniejsz prędkość pompy obiegowej i ciśnienie w instalacji. Zaworem na buforze wyreguluj przepływ do wartości obiegu CW.

Podaj dokładny symbol twojego Multicala. Sam calowy gwint to nie wszystko.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol Pratchawiec

zrobię próbę wg Twojej propozycji- natomiast jeśli bez ciepłomierza będzie ok na wyższej prędkości i ciśnieniu , to tak zostawię .

Najchętniej to bym wymienił zawór bezpieczeństwa w PC na 3,5 bara (powstrzymuje mnie tylko utrata gwarancji - może są jeszcze jakieś ograniczenia techniczne ?) to powinno załatwić sprawę z ciepłomierzem i wyższymi prędkościami pompy obiegowej .

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy, jeżeli na CO mam 1500l/h ( prędkość 4, bez bufora) , a na CW 1900, to powinienem stłumić przepływ zaworem na zasilaniu wężownicy do 1500?

Pozdrawiam

 

Jeśli Ci to nie przeszkadza (hałas) a PC osiąga właściwe warunki i efekty pracy, niczego nie zmieniaj. Przy grzaniu wody uż. będziesz miał mniejszą deltę niż nominalna.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol Pratchawiec

zrobię próbę wg Twojej propozycji- natomiast jeśli bez ciepłomierza będzie ok na wyższej prędkości i ciśnieniu , to tak zostawię .

Najchętniej to bym wymienił zawór bezpieczeństwa w PC na 3,5 bara (powstrzymuje mnie tylko utrata gwarancji - może są jeszcze jakieś ograniczenia techniczne ?) to powinno załatwić sprawę z ciepłomierzem i wyższymi prędkościami pompy obiegowej .

hej

 

Dla prawidłowej pracy instalacji, takiej jak twoja czy moja w zupełności wystarczy ciśnienie nie niższe niż 0,5 ba. Nie tędy droga.

Jaki przepływ nominalny ma ten Multical i - jeśli jest na powrocie, w jakiej jest odległości od pompy obiegowej?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Ci to nie przeszkadza (hałas) a PC osiąga właściwe warunki i efekty pracy, niczego nie zmieniaj. Przy grzaniu wody uż. będziesz miał mniejszą deltę niż nominalna.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Dzięki, właśnie skończyłem cykl grzania cw po zmianie prędkości z 2 na 4 ( przepływ odpowiednio 1500 i 1900 - w przybliżeniu). Uwzględniając t zewn. średni cop wychodzi wyższy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla prawidłowej pracy instalacji, takiej jak twoja czy moja w zupełności wystarczy ciśnienie nie niższe niż 0,5 ba. Nie tędy droga.

Jaki przepływ nominalny ma ten Multical i - jeśli jest na powrocie, w jakiej jest odległości od pompy obiegowej?

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

to tak , typ Multical 402W0020F236 przyłącze 1" ,przepływ max 3m3 ( nominalny 1,5m3)-teoretycznie ok do mojej PC .

Zamontowan był ok 30-40 cm przed jedn wewn na ssaniu .

Gdyby to był tylko problem z ciepłomierzem , to bez niego było by ok- a tak nie jest , on tylko przesuwa granice problemu .

Można jeszcze zrobić próbę : ktoś kto ma przyłącza 1"/fi 28 na buforze lub cwu - trzeba ustawić np t cwu na 50st, prędkość na pompie 4 lub 5 i zdjąć obudowę z przodu , pod koniec grzania jest u mnie słyszalne powietrze w korpusie pompy .

Ciśnienie systemowe 1,5-2 bary

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie skończyłem cykl grzania cw po zmianie prędkości z 2 na 4 ( przepływ odpowiednio 1500 i 1900 - w przybliżeniu). Uwzględniając t zewn. średni cop wychodzi wyższy.

Pozdrawiam

 

To tylko potwierdza wyniki moich prób - dobry cop potrzebuje większego przepływu , latem zobaczysz jeszcze większe korzyści z wyższych biegów ( (5 i 6)

cześć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki filtr stanowi tak duże opory w instalacji CO ,że wszystkie zanieczyszczenia opadną w rurach i grzejnikach bo ustanie przepływ

Przepływ nie ustanie, tylko spadnie jego wartość.

Cząstki, o których mowa nie opadną przy zmniejszonym przepływie, ponieważ są tak małe, że ich czas opadania w wodzie (i to stojącej) mierzony jest w godzinach.

Większe cząstki opuszczą układ przy dużym przepływie podczas płukania.

Patent swego czasu sprawdziłem. Efekt - brudny wkład i czysta woda. Są dostępne wkłady do zanieczyszczeń o różnej wielkości, a zatem i opory będą zapewne różne.

Takie rozwiązania mogą zainteresować raczej majsterkowiczów, a ci mają zwyczaj kombinować jak "prosto, tanio, a zarazem skutecznie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok- jeśli w dtr nie ma ograniczeń w prędkościach pompy obiegowej , to dlaczego nie szukać max cop ?

Rozumiem , że nowe pompy panasa są może mało przetestowane - ale czy to oznacza , żeby nie szukać rozwiązania problemów z kawitacją bez rezygnacji z większego cop ?

Jeszcze trochę powalczę -przy grzejnikach , przeciętnym ociepleniu i dużym zużyciu cwu - max możliwy scop jest dla mnie kluczowy.

Jeszcze nie akceptuję założenia , iż panas wypuścił bubla ( jeśli pompy w niedługim czasie zaczną padać ) - raczej myślę o skutecznym rozwiązaniu sprawy

tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jeszcze trochę powalczę -przy grzejnikach , przeciętnym ociepleniu i dużym zużyciu cwu - max możliwy scop jest dla mnie kluczowy.

Jeszcze nie akceptuję założenia , iż panas wypuścił bubla ( jeśli pompy w niedługim czasie zaczną padać ) - raczej myślę o skutecznym rozwiązaniu sprawy

tymczasem

 

Dobrze kombinujesz. COP zwiększysz obniżając temperatury zasilania przy ustalonej delcie.

Ilość wytworzonego ciepła zależy wyłącznie od pracy sprężarki i układu regulacji inwertera, na które nie masz wpływu.

Pompa obiegowa służy wyłącznie do transferu tego ciepła ze skraplacz do końcowych odbiorników; podłogi i wężownicy CW.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ nie ustanie, tylko spadnie jego wartość.

Cząstki, o których mowa nie opadną przy zmniejszonym przepływie, ponieważ są tak małe, że ich czas opadania w wodzie (i to stojącej) mierzony jest w godzinach.

Większe cząstki opuszczą układ przy dużym przepływie podczas płukania.

Patent swego czasu sprawdziłem. Efekt - brudny wkład i czysta woda. Są dostępne wkłady do zanieczyszczeń o różnej wielkości, a zatem i opory będą zapewne różne.

Takie rozwiązania mogą zainteresować raczej majsterkowiczów, a ci mają zwyczaj kombinować jak "prosto, tanio, a zarazem skutecznie".

 

Jest taka wielkość w hydraulice jak prędkość samooczyszczania.Ja nie mówię ,że ten filtr nic nie usunie .Ale jego działanie będzie tylko proste i tanie.

Są takie urządzenia jak odmulacze . One wykorzystują spowolnienie przepływu do usuwania zawiesin ,a le nie spowolnienie przepływu w rurach.

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...