Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nie ma takich samych idealnych dni, lecz nigdy nie zdarzyło się tak, by grzać podłogę raz dziennie. Nagrzana podłoga wystarczy na parę godzin. Zrobiłem testy gdzie np ustawiłem krzywą 22C+15C. W moim odczuciu podłoga zimna, termostat przez pół dnia nie mógł podnieść temperatury a pompa chodziła. Temperatura zasilania i powrotu była 22C.

 

Łączna ilość włączeń pompy 5414

Łączy czas pracy 3676

Pompa chodzi od października 2021

Styczeń 2022 średni czas załączeń na 1h =1,5razy

Luty 2022 średni czas załączeń na 1h =1,12 razy

Marzec 2022 średni czas załączeń na 1h = 1,09 razy

Kwiecień 2022 średni czas załączeń na 1h=0,89 razy

 

Nie ma takiej opcji, żeby w tych warunkach jakie są ostatnio ( temperatury bliskie ,,0,, i bardzo duża wilgotność, obniżenie krzywej grzewczej i zmuszenie pompy do pracy ciągłej spowodowało zwiększenie zużycia energii.

Ten temat już przerabiam u syna od początku gdy została zamontowana pompa. Wtedy usłyszałem od niego, że pompa zużywa dużo energii, a miało być mniej ( choć i tak miał mniejsze niz u mnie )

Jego dom jest większy ( po podłogach 170m, 130m użytkowej oraz 30m garażu, który aktualnie jest grzany- brak drzwi) od twojego, ale podobne grubości izolacji zostały użyte, lecz lepsza lambda, być może staranność ich ułożenia.

Efekt jest taki jak widzisz wyżej, najniższe zużycie dobowe udaje się uzyskać, jak pompę się zmusiło do pracy ciągłej 24/24, krzywa tak została ustawiona, że temperatura w domu jest stała, nie rośnie i nie spada. Ale ten proces ustabilizowania temperatury ( ustawienia odpowiedniej krzywej ) trwa długo ( parę dni ).

W jego przypadku ( prace wykończeniowe, w domu 19-19.5st/c ) to +4/23st/c, -20/28st/c, na tę chwilę przy tem. -2st/c szło 24st/c, a wszystko co powyżej tej temperatury to 23st/c, ale powrót zawsze jest 21st/c ( pompa musi miec jakieś zabezpieczenie, że nie pozwala powrotowi być niżej niż 21, mimo, że delta jest ustawiona wyższa- 4st/c ).

Tak to wygląda.

A u ciebie jak zużycie energii za ostatni tydzień ( dobowo dni i przy jakich temperaturach )?

Edytowane przez michancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkminiam krzywą grzewczą i to co zauważyłem. To obniżenie krzywej powoduje większe zużycie energii w okresie całego dnia. Odczyt z pod licznika. Na niskiej krzywej pyrka sobie 0,4-0.6 kWh lecz chodzi dłużej.

Zastanawiam się czy nie lepiej dać wyższą krzywą na podłogówkę. Podłoga dłużej będzie oddawać ciepło, co za tym idzie mniej startów pompy oraz krótszy czas pracy. Temperaturę ustawiam i tak za pomocą termostatu zewnętrznego Salus. Co o tym myślicie?

 

Rozmawiałem kiedyś z pewnym instalatorem. Twierdził, że nie należy ustawiać krzywej/prostej niżej niż 25st. Uważał, że przy niższych nastawach temperatury docelowej pompa będzie się wspomagała grzałkami. Nigdy tego sam nie sprawdzałem. Moja krzywa zaczyna się od 27st.

Na jakiej krzywej/prostej pracuje Twoja PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrzana podłoga wystarczy na parę godzin. Zrobiłem testy gdzie np ustawiłem krzywą 22C+15C. W moim odczuciu podłoga zimna, termostat przez pół dnia nie mógł podnieść temperatury a pompa chodziła. Temperatura zasilania i powrotu była 22C.

 

Za nisko ustawiłeś krzywą, temperaturą 22 i powrotem 21 ( bo pompa niżej nie pozwala ) nie jesteś w stanie zagrzać domu do np 22st/c.

Ustaw krzywą np. +3/25, -20/32st/c z delta 4st/c i puść pompę do pracy ciągłe przez 24godziny, tak żeby termostat jej nie wyłączał.

I dopiero po dobie pracy obserwuj co się dzieje, jak w domu temperatura będzie spadać to podnieś o jeden stopień krzywą i odwrotnie, ale to jest długi proces, żeby pompę zmusić do pracy ciągłej tak żeby w domu była stała temperatura, W cieplejsze dni, lub zyski słoneczne, to termostat ją wyłączy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem kiedyś z pewnym instalatorem. Twierdził, że nie należy ustawiać krzywej/prostej niżej niż 25st. Uważał, że przy niższych nastawach temperatury docelowej pompa będzie się wspomagała grzałkami. Nigdy tego sam nie sprawdzałem. Moja krzywa zaczyna się od 27st.

Na jakiej krzywej/prostej pracuje Twoja PC?

 

Tak to prawda <27 na powrocie będzie sie wspomagać przy defroście grzałką

Ale jest możliwość wyłączenie grzałki, tak zrobiłem u syna i można grzać poniżej tych 27st/c na powrocie, a grzałka sie nie załącza. Ale pompa pilnuje powrotu >21st/c i jak wg. ustawionej krzywej zasilanie jest za nisko żeby utrzymać zadana deltę to ona już tej delty nie trzyma, tylko pilnuje powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda <27 na powrocie będzie sie wspomagać przy defroście grzałką

Ale jest możliwość wyłączenie grzałki, tak zrobiłem u syna i można grzać poniżej tych 27st/c na powrocie, a grzałka sie nie załącza. Ale pompa pilnuje powrotu >21st/c i jak wg. ustawionej krzywej zasilanie jest za nisko żeby utrzymać zadana deltę to ona już tej delty nie trzyma, tylko pilnuje powrotu

 

Nie chodzi o defrosty tylko normalną pracę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli mówiąc aż zimna woda zleci? To w jaki sposób poprawić ekonomię CWU? za wyjątkiem wyłączenia cyrkulacji w ciągu dnia.

 

Uważam za bezsensowne mieszanie wody w CWU

Nawet jak jest dość duża odległość do baterii ( kranu )

Osobiście takiego problemu nie mam bo mam CWU w suterenach a bezpośrednio w pionie kuchnia i łazienki tak że ja czekam na ciepłą max 10sek

1250 kWh i to z PC masz na CWU toż to ogrom kWh

Jak grzałem CWU czystym prądem to mieściłem się w przedziale 130---170kWh/mies. i to do temp +80*C

U ciebie rocznie niewiele więcej wychodzi na PC

Może warto sprawdzić ile tej wody musi zlecieć aby popłynęła ciepła. Może lepiej zapłacić za wodę niż grzać tyle razy na dobę

Może lepiej by się opłacił przepływowy na cele kuchenne a bojler tylko na kąpiel.

Nie wiem co lepsze. To ty masz tak robić aby było ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda <27 na powrocie będzie sie wspomagać przy defroście grzałką

Ale jest możliwość wyłączenie grzałki, tak zrobiłem u syna i można grzać poniżej tych 27st/c na powrocie, a grzałka sie nie załącza. Ale pompa pilnuje powrotu >21st/c i jak wg. ustawionej krzywej zasilanie jest za nisko żeby utrzymać zadana deltę to ona już tej delty nie trzyma, tylko pilnuje powrotu

 

Jak wyłączyłeś grzałkę u syna i jaką ma PC?

Ja też próbowałem ją wyłączyć w ustawieniach ale przy defrostach ona i tak się włącza automatycznie przy temp. na powrocie niższych niż 27st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniah serwisowch się to wyłącza , tyle ,że kolega zapomniał dodać , że trzeba mieć pewność ,że jest odpowiedni zład wody ,i że jej nie zabraknie , bo defrost to temperatura gazu nawet pod -25 stopni przepływający przez wymiennik. Do tego trzeba dużo wody o odpowiedniej energii ( właśnie dlatego pompa przyśpiesza objegówką). Trzeba zwrócić uwagę ,żeby nie zamykać np.części pętli.

Mimo ,że pompa ma jeszcze jedno zabezpieczenie ( wyłącza się gdy temperatura wody podczas defrostu spadnie poniżej chyba 19 stopni ) , to i tak trzeba mieć się na baczności ,żeby wymiennik nie zamarzł i go nie rozsadziło ( a wtedy to tragedia , bo raz ,że gaz ucieknie , dwa sprężarka może zassać wodę z obiegu i będzie do wyrzucenia...)

Nie mówię ,żeby tego nie robić , tylko robić z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no robić wszystko aby miala jak najgorzej .Bo po co ma ma bezawaryjnie pracować 20lat

lepiej jak się popsuje po 5 latach Bo przecież 200kWh/rok będzie oszczędności.

Tak samo wygląda grzanie budynków i przechwałki ile to kWh poszło na miesiąc lub dobowo.

Ciekawe kto głupi lub naiwny.

Podaje się smieszne zużycia na (CO) i oszczędza na defrostach lub zasilaniu >27*C

A wszystkim co mają choć odrobinę wiedzy wiedzą ile dom potrzebuje /doba z obciążeniem np. 6kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączyłeś grzałkę u syna i jaką ma PC?

Ja też próbowałem ją wyłączyć w ustawieniach, ale przy defrostach ona i tak się włącza automatycznie przy temp. na powrocie niższych niż 27st C.

Chcesz użytkować optymalnie PC to trzeba;

1/ mieć odpowiednio duży i ciepły ( > 27 C na powrocie ) zład wody,

żeby podczas defrostu ;

....a/ grzałki się nie załączały - przy 1-wentylatorowych,

....b/ nie włączał się deice mode 2 - przy 2-wentylatorowych ,

....c/ defrosty nie będą tak często,

2/ nieodpowiedzialne jest, żeby zład wody był tak mały, żeby podczas

defostu woda ostudziła się do ;

....a/ < 18 C dla 1 - wentylatorowej,

....b/ < 10 C dla 2 – wentylatorowej,

Bo wówczas wyskoczy błąd H75 i PC się zatrzyma i może być problem

z jej ponownym uruchomieniem

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

A u niego wszystko się zgadza, załóżmy, że na samo co poszło 4000kWh x 4 ( COP -4 bo ma samą podłogówkę )=16000kWh÷233m2 =68.6kWh, czyli 70kWh/m2

I to jest cała prawda, tyle wynoszą normy wg. WT2021

..

 

Niestety to nie jest cała prawda. Te 70 kWh/m2*a wg WT2021 to wartosć Ep. Ep sie liczy razem z cwu, taka jest metodyka obliczen wg rozporządzenia. Oczywiscie energia na cwu ma odniesienie do powierzchni ogrzwanej budynku co jest calkiem bez sensu ale tak sie to niestety liczy. Jezeli porównujemy zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania to raczej bedzie to Ekco ktore jest mniejsze od Ep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz użytkować optymalnie PC to trzeba;

1/ mieć odpowiednio duży i ciepły ( > 27 C na powrocie ) zład wody,

żeby podczas defrostu ;

....a/ grzałki się nie załączały - przy 1-wentylatorowych,

....b/ nie włączał się deice mode 2 - przy 2-wentylatorowych ,

....c/ defrosty nie będą tak często,

2/ nieodpowiedzialne jest, żeby zład wody był tak mały, żeby podczas

defostu woda ostudziła się do ;

....a/ < 18 C dla 1 - wentylatorowej,

....b/ < 10 C dla 2 – wentylatorowej,

Bo wówczas wyskoczy błąd H75 i PC się zatrzyma i może być problem

z jej ponownym uruchomieniem

 

To jest prawda, że należy mieć jak największy zład wody, bo wtedy:

pompa pracuje stabilnie, a defrost jeśli powrót>27 to przebiega samym zładem wody.

 

Ale co przeszkadza, jeśli mamy odpowiednio duży zład wody żeby grzać temperaturą niższą niż te 27 na powrocie.

Gdzie jest cokolwiek napisane, że tak nie wolno.

Przecież jak ustawisz tak pompę, że ona będzie pracować ciągle, to zejdzie z modulacją, defrosty będą rzadsze, a sprawność COP tym samym większa.

W czym problem jak przy defroście załączy się grzałka, jak tych załączeń w sezonie będzie na tyle mało, że nie rzutuje to na końcowe zużycie energii.

To co wyżej napisałem, to potwierdza mój instalator, który w moim rejonie jest jednym z największych.

On twierdzi, że jak ogrzewanie połogowe, to najlepsza pracą jest tak ustawić nisko krzywa żeby pompa pracowała ciągle 24/24.

 

Osobną sprawą jest wyłączenie grzałki, co ja zrobiłem i grzanie na tak niskiej temperaturze.

Zrobiłem to z premedytacją, bo mając tak duży zład wody jak u syna, defrost bez grzałki przebiega tak, że temperatura powrotu nie spada nawet o jeden stopień. Do tego pompa sama pilnuje żeby powrót był zawsze min. 21st/c. Efekt jest taki, że przy każdym defroście temperatura powrotu nigdy nie spada <21st/c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest prawda, że należy mieć jak największy zład wody, bo wtedy:

pompa pracuje stabilnie, a defrost jeśli powrót>27 to przebiega samym zładem wody.

 

Ale co przeszkadza, jeśli mamy odpowiednio duży zład wody żeby grzać temperaturą niższą niż te 27 na powrocie.

Gdzie jest cokolwiek napisane, że tak nie wolno.

Przecież jak ustawisz tak pompę, że ona będzie pracować ciągle, to zejdzie z modulacją, defrosty będą rzadsze, a sprawność COP tym samym większa.

W czym problem jak przy defroście załączy się grzałka, jak tych załączeń w sezonie będzie na tyle mało, że nie rzutuje to na końcowe zużycie energii.

To co wyżej napisałem, to potwierdza mój instalator, który w moim rejonie jest jednym z największych.

On twierdzi, że jak ogrzewanie połogowe, to najlepsza pracą jest tak ustawić nisko krzywa żeby pompa pracowała ciągle 24/24.

 

Osobną sprawą jest wyłączenie grzałki, co ja zrobiłem i grzanie na tak niskiej temperaturze.

Zrobiłem to z premedytacją, bo mając tak duży zład wody jak u syna, defrost bez grzałki przebiega tak, że temperatura powrotu nie spada nawet o jeden stopień. Do tego pompa sama pilnuje żeby powrót był zawsze min. 21st/c. Efekt jest taki, że przy każdym defroście temperatura powrotu nigdy nie spada <21st/c

 

W którym dokładnie miejscu wyłączyłeś kolego tą grzałkę? W ukrytym menu serwisowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz użytkować optymalnie PC to trzeba;

1/ mieć odpowiednio duży i ciepły ( > 27 C na powrocie ) zład wody,

żeby podczas defrostu ;

....a/ grzałki się nie załączały - przy 1-wentylatorowych,

....b/ nie włączał się deice mode 2 - przy 2-wentylatorowych ,

....c/ defrosty nie będą tak często,

2/ nieodpowiedzialne jest, żeby zład wody był tak mały, żeby podczas

defostu woda ostudziła się do ;

....a/ < 18 C dla 1 - wentylatorowej,

....b/ < 10 C dla 2 – wentylatorowej,

Bo wówczas wyskoczy błąd H75 i PC się zatrzyma i może być problem

z jej ponownym uruchomieniem

 

Spróbowałem podnieść temp. powrotu do 27st\C ale u mnie to chyba nie wyjdzie, teraz 26st C na powrocie a temp. w domu podniosła się do 22,5st C i cały czas rośnie a dla mnie komfortowa temp to 21.5-22 st\C. Pogrzeje parę dni i zobaczę co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisant twierdzi, że jak ogrzewanie połogowe, to najlepsza pracą jest ;

- tak ustawić nisko krzywa, żeby pompa pracowała ciągle 24/24.

 

Praca z Niską Krzywa Grzewczą powoduje;

1/ taktowanie czyli zbyt duża ilość startów do godzin pracy,

2/ ciągła prace na najniższych obrotach sprężarki, co nie jest najzdrowsze, powoduje;

....a/ zbyt duża liczbę godzin pracy na sezon,

....b/ pogorszenie tym samym copu;

............- poprzez większy udział elektroniki czy obiegówki itp. do produkowanej energii ,

.....c/ problemy z olejem w układzie, spowodowane niską prędkością przepływu czynnika,

.....d/ przeważnie powoduje tez nie zachowanie zalecanej delty i niedostateczne ......przechłodzenie czynnika w skraplaczu, co powoduje niewłaściwą prace zaworu rozprężnego .......i kolejny spadek sprawności,

 

3/ problemem niskiej krzywej jest niska temperatura powrotu ;

...a/ problemy przy defrostach np. nie potrzebne załączanie grzałek

....... pomocniczych i kolejna strata copu,

...b/ brak defrostu w trybie przy użyciu zładu wody, a w trybie przy pomocy

....... sprężarki lub grzałki,

.c/ przełączanie się tych trybòw np. w połowie defrostu co powoduje ;

......- jego spore wydłużenie,

......- brak w tym czasie dostarczania ciepła do budynku i kolejny spadek copu,

4/za niskie krzywe w imię 5 % oszczędności w sezonie, często kosztem żywotności ........sprężarki

 

Takie zachowanie - jest analogią wg;mnie ;

- do wymiany oleju w silniku co 30000 km ,

- co obecnie staje się normą

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...