Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Być może seria F została "przedobrzona" tak jak Laguna 2, którą miałem nieprzyjemność eksploatować;)

Moja pompa od uruchomienia, tj od 27.09.2013 nie wygenerowała żadnego błędu, nic się z nią absolutnie nie dzieje i rachunki są bardziej niż przyzwoite. Do kotłowni zaglądam może raz w miesiącu i to bynajmniej nie z powodu pompy. Ale przyznaję że przez pierwsze miesiące bardzo się nią interesowałem, tyle że ustawieniami, sterowaniem - starałem się to zoptymalizować, ale nigdy nie ingerowałem w hydraulikę, czy elektronikę samej pompy, jedynie sprawy typowo eksploatacyjne...

 

Wolalbym jednak nie porównywać niczego do laguny 2, aka krolowa lawet :p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Na szybko, w maju przeprowadzam się do nowego domu. Miał być gaz, wstępna umowa podpisana, ale po przeliczeniu ile w gaz na początek muszę włożyć, wyszło mi, że podobne $ dam za zawsze kuszącą mnie PC PW. Wybór padł na Panasonica.

Mój dom mniej więcej: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/12g5#

123m2 ogrzewanej, całość OP + 2 grzejniki na tym samym parametrze.

 

W ostatnie kilka dni przerobiłem prawie 40 stron tego tematu i jeszcze kilkadziesiąt ogólnego o PC. Ale pytań i tak kilka mam..

 

Moc pompy nad którą myślę, to 9kW.

1. Teraz tylko pytanie, na który model konkretnie patrzeć - widzę, że są jeszcze dostępne serie C, jest seria F, jest T-CAP?

2. Wiem, że odległość jedn. wew. od zew. powinna być jak najkrótsza, jednak niemożliwym u mnie będzie taka instalacja, a więc jedn. zewn. będzie na ścianie z garażem i przez ten garaż będzie szło połączenie z jedn. wewn. - jakieś 5-6m w nieogrzewanym garażu (lekki strop). Będzie z tym jakiś problem?

3. Patrzeć w stronę 1, czy 3-faz?

4. Jak głośna jest jedn. zewn., chodzi mi o 'praktyczny' hałas, nie o suche dB ;)

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Edytowane przez K@mil_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Teraz tylko pytanie, na który model konkretnie patrzeć - widzę, że są jeszcze dostępne serie C, jest seria F, jest T-CAP?

2. Wiem, że odległość jedn. wew. od zew. powinna być jak najkrótsza, jednak niemożliwym u mnie będzie taka instalacja, a więc jedn. zewn. będzie na ścianie z garażem i przez ten garaż będzie szło połączenie z jedn. wewn. - jakieś 5-6m w nieogrzewanym garażu (lekki strop). Będzie z tym jakiś problem?

3. Patrzeć w stronę 1, czy 3-faz?

4. Jak głośna jest jedn. zewn., chodzi mi o 'praktyczny' hałas, nie o suche dB ;)

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

Ad1 Przy tak małym i przyzwoicie ocieplonym domku w ciemno brałbym 1~ 9kW i to najlepiej w wersji All in One

Ad2 Odległość bardzo dobra, ja mam 7m i i jest bardzo dobrze. Rury musisz starannie zaizolować i nie będzie żadnego problemu w nieogrzewanym garażu.

Ad3 Patrz Ad1

Ad4 Mam prawie 3 lata i w ogóle jej nie słyszę w domu, na zewnątrz w duże mrozy jest słyszalna, ale nie na tyle żeby to miało komukolwiek przeszkadzać, poza tym mało kto relaksuje się na tarasie w czasie mrozów;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

 

Powiedz(cie) proszę cóż to za model (nie wiem czy mogę link wrzucić, więc jeśli nie to wyedytuję post) i czy jest coś wart:

 

http://aquarea.pl/pl/KIT-WC09F3E5-PANASONIC-Aquarea-High-Performance-Split-jednofazowa-pompa-ciepla-9,0kW

 

Panasonic KIT-WC09F3E5

 

Nie ukrywam, że cena bardzo przystępna, a można dostać tę PC jeszcze taniej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie ta pompa o której Ci pisałem, tylko poszukaj ją w wersji All in One to będziesz miał zintegrowany zbiornik z nierdzewki już w zestawie, a często cena jest niewiele droższa, bo do tej pompy, którą podlinkowałeś musisz dokupić osobno zasobnik CWU i zapłacić za jego instalację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A fakt, to jest wersja bez CWU.

 

Czyli ta opcja: http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9-kw-all-in-one-i5993689080.html

 

Wracając do ewentualnego hałasu, to bardziej martwię się o sąsiadów, bo jedn. zew. byłaby po stronie domu, gdzie mamy na styk z przepisami granicę działki :)

 

Montowałem Panasa w Szwajcarii . Tam bardzo rygorystycznie podchodzą do problemu hałasu . Nawet po zakończeniu budowy urząd przysłał fachowca od pomiarów hałasu. Było lekkie przekroczenie .

klient zamontował dodatkową ściankę wykonaną z wełny mineralnej (podobna do ekranów przy drogach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwajcaria faktycznie może być wyznacznikiem w tej kwestii :) Nie zapomnę jak mi znajoma opowiadała o przeszkadzającej Szwajcarom pracującej spłuczce po godzinie 22ej :no:

 

Raczej żadnych ścianek stawiać bym nie chciał ;)

A może jest ktoś tutaj z Bydgoszczy i okolic, kto posiada Panasonica?

 

Wczoraj znajomy przekazał mi dość szokujące zdanie, które wypowiedział instalator PC w jego firmie, że jeśli mam możliwość ogrzewania gazem, to w gaz iść powinienem:wtf:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej żadnych ścianek stawiać bym nie chciał ;)

A może jest ktoś tutaj z Bydgoszczy i okolic, kto posiada Panasonica?

 

Wczoraj znajomy przekazał mi dość szokujące zdanie, które wypowiedział instalator PC w jego firmie, że jeśli mam możliwość ogrzewania gazem, to w gaz iść powinienem:wtf:

 

1. Myślę, że będzie OK. Ja za rogiem PC nie słyszę, choć prawda jest, że za rogiem 3mb od PC słychać to mniej niż w linii prostej 10mb.

 

2. Na FM wiem, że ktoś pod Bydgoszczą to ma. Jest Pan z Kruszwicy kilkadziesiąt km od Ciebie z podobnym zestawem za 23 na gotowo już wszystko. Pisał tutaj gdzieś o tym, znajdź go jak nie za daleko, może na priv cię zaprosi.

 

3. Gaz nie jest zły: jeśli jest tani w instalacji! Czyli po stronie gazowania ($ przyłącza), przyłącze w swojej działce (ile mb i za ile $), komin jak trzeba zrobić lub substytut: $, papierki: $, pompka obiegowa, mieszacz, zasobnik CWU trzeba doliczyć $ (oczywiście w PC też to kosztuje ale taki All In One to ma a do kotła trzeba pamiętać by to doliczyć) i w użytkowaniu wyjdzie rocznie z 2 do 2,5 x drożej (zależy ile prądu w 2 taryfie pobierzesz).

 

Zalety gazu to tani i łatwy w naprawie (lub na tyle tani, że w zakupie) kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jak pisałem, ja tego słyszeć raczej nie będę, patrz rys.

http://s30.postimg.org/hf6txee9d/image.jpg

 

2. Kurcze, nie kojarzę tutaj takiego usera z Kruszwicy a ten temat przejrzałem od połowy. Nicka może pamiętasz? Do jednej osoby z FM z Bydgoszczy pisałem, bo wygrzebałem w temacie, że interesowała się podobnym zestawem. Na razie cisza :)

 

3. Otóż to, przy gazie uważam za złodziejstwo koszt samego przyłącza (licząc już od drogi, do mojego domu, z papierologią), który wynosi u mnie ~5tys zł. Komin już mam (bo był), ale doliczając kocioł, osprzęt i robociznę zamykam się w okolicach 15-16tys zł. A to jest kwota, którą prawie zapłacę za PC z montażem, odliczając zwrot(y) za dbanie o środowisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Raczej jestem nastawiony na Panasa. Znajomy liczył mi ozc i wyszło mu że 6kW starczy. Ma być 100m2 + poddasze, silka +20cm, rekuperacja, kominek.

Czekam na wyceny z dwóch firm i nadal mam mętlik w głowie. Ostatnio byłem też na spotkaniu z lokalnym instalatorem, gość z dużym doświadczeniem i ma masę zadowolonych klientów ale w gazie. PC p-w to on działającej dobrze nie widział :D, 9kW to ledwo cwu zagrzeje, a ozc to sobie mogą liczyć bo on się pod czymś takim nie podpisze ;) Z gazem może byłoby do załatwienia ale raczej wymaga to czasu, więc polecał dzierżawę zbiornika na ten okres. Więc jak doliczę komin i dzierżawy to okaże się, że jest remis w kosztach instalacji.

Mam do Was pytanie czy jest ktoś w okolicy Poznania, kto mógłby dać do siebie kontakt a idealnie byłoby gdyby zaprezentował swoją kotłownię?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno jest już seria H w wersjach 3, 5, 7, 9kW. Macie jakieś karty katalogowe z tymi nowymi pompami ? Chciałbym porównać COPy i moc grzewczą przy -15oC względem poprzednich modeli.

Wejdź na ich stronę, zarejestruj się do pro-clubu i będziesz miał wszystko na wyciągniecie dłoni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź na ich stronę, zarejestruj się do pro-clubu i będziesz miał wszystko na wyciągniecie dłoni.

 

W pro-clubie nie ma jeszcze instrukcji ani danych. Udało mi się wygooglować jedynie instrukcję obsługi po czesku bodaj do pompy 5kW. W ogóle to na razie chyba do handlu weszły jednostki 3kW i 5kW. Pozostałe w kwietniu dopiero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ostatnio byłem też na spotkaniu z lokalnym instalatorem, gość z dużym doświadczeniem i ma masę zadowolonych klientów ale w gazie. PC p-w to on działającej dobrze nie widział :D, 9kW to ledwo cwu zagrzeje, a ozc to sobie mogą liczyć bo on się pod czymś takim nie podpisze ;)

Czyli instalator total ciemnogród :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...