Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Bardziej korzystne dla grzania w II strefie to ok;10 cm grubości

chodzi o II strefę klimatyczną czy II taryfę? jesli to drugie to nawet nie chcę grzać w nocy. Raczej odwrotnie, wolę w dzien cieplej a w nocy chłodniej.

Zastanawiam się czy w miejsce oryginalnej pompy, można podłączyć mocniejszą. Czytam od dłuższego czasu wszystkie posty odnosnie buforów, sprzęgieł itd i już mam mętlik w głowie. Rozmawiałem z kilkoma firmami które instalują pompy ciepła i większość chciała wcisnąć bufor. Będę miał duży zład wody także wydaje mi się że bufor to niepotrzebny wydatek.

a jeszcze, że tak zapytam jakie rury najlepiej wybrać do połączenia pompy ciepła z rozdzielaczami? z początku chciałem pex ale złączki i trójniki bardzo dławią przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiegówki nie wymienisz ,ani nie zastąpisz bez rzeźby i utraty gwarancji , bo to jest w obudowie plastikowej typowo dla Panasonica. Poza tym jest sterowana elektronicznie , więc wyskoczy błąd przy jej odpięciu.

I tak , buforem jest podłoga , nie jest potrzebny ,ale sprzęgło dla dwóch obiegów już tak.

 

Co do rur to najtaniej wyjdzie plastik PP , później stalowe zaciskane ( choć do 5/4 cala to nie każdy chyba ma zaciskarkę ) , no i najdroższa miedź.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Pierwszy raz na forum. Próbowałem się przekopać przez 968 stron tego tematu, ale nie dałem rady odszukać czegoś co odpowiadałoby na moje wątpliwości.

Charakterystyka budynku w opisie. Na kondygnacji niższej mam około 22°-23°, na kondygnacji wyższej 21°-22°, zasobnik 45°.

Regulowałem krzywą grzewczą aby uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Ostatnie ustawienia dla grzejników 13°(32°) -10°(45°) dla podłogówki 13°(25°) -10°(35°), delta t 7°, delta c.w.u 5°, grzałka przy 0°. Łączny czas pracy grzałki 51h dla grzania i 0h dla c.w.u. Ilość włączeń sprężarki 1534 przy łącznym czasie pracy 3724h. Max grzanie c.o. 1:30, max grzanie c.w.u. 0:30. Dodatkowo ustawiłem harmonogram - obniżam temperaturę w nocy, wyłączam zasobnik w ciągu dnia, ale też od 16 do 20 podwyższam o 2°.

 

Zastanawiam się nad zużyciem energii elektrycznej. Mam podlicznik, ale dla uproszczenia będę się posługiwał wskazaniami pompy:

Listopad 1049kWh (produkcja 3005kWh)

Grudzień 1694kWh (produkcja 4340kWh)

Styczeń 1434kWh (produkcja 3785kWh)

Luty 1389kWh (produkcja 3582kWh)

 

Będę wdzięczny za komentarz czy to ok, czy za dużo czy może dużo za dużo. A za pomysły obniżenia zużycia będę bardzo wdzięczny.

 

Druga kwestia, która mnie zastanawia to spora różnica między ustawioną krzywą grzewczą grzejników a faktycznymi temperaturami. Przy krzywej grzewczej, którą mam i przy temp. zewn. 0°, powinienem mieć około 40°. I tyle faktycznie jest, ale na wyjściu z pompy, a temperatura, która idzie na grzejniki (za buforem) ma około 35°. Czy to nie oznacza, że pompa będzie chodziło non stop? W sumie tak długo aż c.w.u. spadnie o 5° bo wtedy przełączy się na grzanie zasobnika. W przypadku obiegu podłogówki to temp. w punkt dla krzywej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kapturek" to jest na odpowietrzaczu , zawór bezpieczeństwa nic takiego nie ma.

Zawór działa na ciśnienie 3Bar , a woda ma być w przedziale pomiędzy 1bar a 2bar. Więc albo zegar pokazuje złe ciśnienie( też tak może być , masz jeszcze jakiś inny ciśnieniomierz w układzie ?) , albo zawór bezpieczeństwa jest popsuty.

 

Może też być problem z naczyniem wzbiorczym ( uszło powietrze i każda mała zmiana temperatury powoduje duży wzrost ciśnienia i woda "wylata").

 

Zasilanie CO jest za reduktorem ustawionym na 2 bary - tam jest manometr i tyle pokazuje. Więc manometr na pompie pokazuje właściwie to co na reduktorze. Także podejrzewam uszkodzony zawór bezpieczeństwa.

Wg instrukcji ciśnienie może być w zakresie 0.5-3bar. Ale zredukuję do 1.5 bar i zobaczę co się stanie.

Sprawdzę ciśnienie na wzbiorczym do CWU. W sumie instalator zamontował wzbiorcze ale nie ingerował z jego nastawę fabryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim podaj dane OZC budynku;

- aby można coś podpowiedzieć racjonalnego

 

A to OZC to robią specjaliści za grube pieniądze? Bo kalkulatory w sieci to tak z rezerwą chyba. W starym budynku to szklana kula podobne wyniki ma.

Zrobiłem i wyszło:

42W/m2 daj jakieś 7kW

93kWh/m2 na rok to 15 800kWh

(6 osób wanna czasami, głównie prysznic)

Jak miałem kopciucha zespawanego przez stoczniowca z Gdańska to spalałem ~3,5 tony czyli wychodzi (przy założeniach, spokojnie) 3500kg x 8kWh x 0,6 = 16 800kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42W/m2 daj jakieś 7kW

93 kWh/m2 na rok to 15 800 kWh (6 osób wanna czasami, głównie prysznic)

Podaj zużycie na samo C.O bez CWU,

Zakładając COP ok; 3,0 ( 90% grzejniki ) - to zużycie powinno zmieścić się w 5300 kWh na C.O

 

Poddasze 80 m², nieogrzewane, wełna 10 cm na podłodze ;

- na strop daje się 40 do 50 cm wełny ( zapotrzebowanie w kWh spadnie znacznie )

 

Ostatnie ustawienia;

- dla grzejników 13°(32°) -10°(45°);

- dla podłogówki 13°(25°) -10°(35°), delta t 7°,

Mając PC z dwoma obiegami, nie za bardzo rozumie stosowanie bufora/sprzęgła ???

Wg;mnie należy dać bufor w szeregu na powrocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Na samo C.O.

Listopad 965kWh (produkcja 2792kWh)

Grudzień 1578kWh (produkcja 4059kWh)

Styczeń 1338Wh (produkcja 3546kWh)

Luty 1305kWh (produkcja 3370kWh)

 

Zgadzam się, że można jeszcze coś zrobić z poddaszem w kwestii izolacji. Grzejniki mam stare, bez żadnej możliwości regulacji. Gdyby przez poddasze uciekało zbyt dużo ciepła to różnica między kondygnacjami nie była by na poziomie 1°C tylko więcej. Nie wydaje mi się, że tutaj tkwi problem. Powiedzmy, że straty do akceptacji.

 

Dwa obiegi na PC to chyba nie te same dwa obiegi o których myślałem. Chodzi o płytę rozszerzeń w PC. Z PC na "bufor" 100l. Z "bufora" jedno wyjście na mieszacz podłogówki (za nim czujnik) i drugie wyjście na grzejniki przez pompkę obiegową grundfosa alpha 1 (za nią czujnik). Delta 7°C de facto utrzymuje się na 5°C - chyba, że coś źle rozumiem - różnica między temp. zasilania i temp. powrotu w PC?

 

Nie wiem czy mam dobre przeczucie czy nie, ale czy tu nie chodzi o jakieś źle ustawione przepływy? To jest normlane, że PC chodząc non stop nie jest w stanie osiągnąć temperatury za "buforem" która wychodzi na grzejniki zgodnie z ustawioną krzywą grzewczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie CO jest za reduktorem ustawionym na 2 bary - tam jest manometr i tyle pokazuje. Więc manometr na pompie pokazuje właściwie to co na reduktorze. Także podejrzewam uszkodzony zawór bezpieczeństwa.

Wg instrukcji ciśnienie może być w zakresie 0.5-3bar. Ale zredukuję do 1.5 bar i zobaczę co się stanie.

Sprawdzę ciśnienie na wzbiorczym do CWU. W sumie instalator zamontował wzbiorcze ale nie ingerował z jego nastawę fabryczną.

 

Żeby sprawdzić ciśnienie w naczyniu wzbiorczym to z pompy trzeba spuścić wodę.

No i co to znaczy ,że zasilanie CO jest za reduktorem ? Masz jakiś automatyczne dopuszczenie wody ustawione na 2 bary ? Takie coś to groźnie jest jakby była jakaś awaria , to dopuszczałoby cały czas wodę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby przez poddasze uciekało zbyt dużo ciepła to różnica między kondygnacjami nie była by na poziomie 1°C tylko więcej.

Nie wydaje mi się, że tutaj tkwi problem. Powiedzmy, że straty do akceptacji.

Ucieka ciepło przez strop na poddasze,

Chyba nie zaprzeczysz , że dla 50 cm warstwy wełny U stropu jest dużo niższe niż dla 10 cm wełny,

Wprowadź do kalkulatora - to się dowiesz

Dwa obiegi na PC to chyba nie te same dwa obiegi o których myślałem. Chodzi o płytę rozszerzeń w PC. Z PC na "bufor" 100l. Z "bufora" jedno wyjście na mieszacz podłogówki (za nim czujnik) i drugie wyjście na grzejniki przez pompkę obiegową grundfosa alpha 1 (za nią czujnik). Delta 7°C de facto utrzymuje się na 5°C - chyba, że coś źle rozumiem - różnica między temp. zasilania i temp. powrotu w PC?

Ile masz wyjść z jednostki wewnętrznej PC??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz wyjść z jednostki wewnętrznej PC??

 

Wyjście jest jedno. 2 obiegi w opisie to skrót myślowy żeby wskazać, że mam grzejniki i podłogówkę.

Z pompy wychodzi zasilanie i powrót.

Na zasilaniu jest zawór przełączający między buforem a zasobnikiem, na powrocie jest trójnik do bufora i zasobnika.

Tak jak dochodzi do bufora z boku zasilanie i powrót (z pompy) tak samo z drugiej strony bufora z boku odchodzi: zasilanie na mieszacz, a powrót przez trójnik na mieszacz i całą instalację grzejnikową.

Zasilanie instalacji grzejnikowej odbywa się z bufora (odejście z góry) przez pompkę obiegową grundfos alpha 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby sprawdzić ciśnienie w naczyniu wzbiorczym to z pompy trzeba spuścić wodę.

No i co to znaczy ,że zasilanie CO jest za reduktorem ? Masz jakiś automatyczne dopuszczenie wody ustawione na 2 bary ? Takie coś to groźnie jest jakby była jakaś awaria , to dopuszczałoby cały czas wodę....

 

Ciśnienie na wzbiorczym na CO przy spuszczonej wodzie sprawdziłem i wynosi 1 bar przed jak i 2 bar po dobiciu ciśnienia na CO do 2 bar.

Z tym reduktorem się żle wyraziłem. Reduktor nie dobija do CO non stop. Zaworem odcinającym dobijam CO do odpowiedniego ciśnienia i zakręcam. Stąd więcej niż 2 bar nie będzie jakbym zapomniał zakręcić zawór dopuszczania.

Zredukowałem ciśnienie w układzie CO na 1.5bar na manometrze w pompie ale dalej cieknie. No to zakręcam zawory, upuszczam wodę i ściągam zawór bezpieczeństwa.

Plastikowy zawór bezpieczeństwa zkręcony na 2 śruby da się rozłożyć na części. W środku trzpień z gumowym grzybkiem i sprężyna.

Okazało się, że był opiłek metalowy który powodował przeciek. Teraz cieknie minimalnie bo jest wgniot na grzybku uszczelniającym w miejscu gdzie był opiłek metalu ale może się guma odpręży po czasie.

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie na wzbiorczym na CO przy spuszczonej wodzie sprawdziłem i wynosi 1 bar przed jak i 2 bar po dobiciu ciśnienia na CO do 2 bar.

Z tym reduktorem się żle wyraziłem. Reduktor nie dobija do CO non stop. Zaworem odcinającym dobijam CO do odpowiedniego ciśnienia i zakręcam. Stąd więcej niż 2 bar nie będzie jakbym zapomniał zakręcić zawór dopuszczania.

Zredukowałem ciśnienie w układzie CO na 1.5bar na manometrze w pompie ale dalej cieknie. No to zakręcam zawory, upuszczam wodę i ściągam zawór bezpieczeństwa.

Plastikowy zawór bezpieczeństwa zkręcony na 2 śruby da się rozłożyć na części. W środku trzpień z gumowym grzybkiem i sprężyna.

Okazało się, że był opiłek metalowy który powodował przeciek. Teraz cieknie minimalnie bo jest wgniot na grzybku uszczelniającym w miejscu gdzie był opiłek metalu ale może się guma odpręży po czasie.

 

Na powrocie mam 18 stopni. Lepiej grzać krzywą grewczą czy prosto?

Na razie jeszcze budowa ale chciałbym aby w dpmu w nocy było te 18 stopni. - ustawić Granie z termostatem wewnętrnym?

Dziwne że mam przy tem zewn 14 stopni, temp powrotu 18, zasilania 19 obecne zużycie energii 0.2kw a produkowane tez 0.2kw. Ustawiłem 35stopni temp wody na podłogę.

IMG-20230317-155057.jpg

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej grzać dobrze dobraną krzywą grzewczą , ale jak masz budowę to jej nie dobierzesz.

 

I taki wynik z COP=1 to tak jakbyś grzał grzałkami... Może sprężarka się dopiero włączała ? Pokaż poz 8 i 9 w menu z informacjami.

 

Lipnie trochę. Wg tej tabeli to miałem pod 8 temp 18/35. Pod 9 chyba było 17/18. Kurcze zapomniałem fotę zrobić.

Mam grzanie proste. Ustawione na 35 stopni.

Deltę wyłączyłem i dałem maks przepływ. Mam teraz około 26litry/min. Przy delcie 5 stopni miałem przepływ około 10 litrów.

Dziś odpowietrzalem dla pewności dobiegu i pętle. Trochę powietrza było ale wszystko poszło w kanał.h

W menu instalatora przepływ mam ustawiony na 0x75. Pompa aquarea 5kw.

Jak dotykam rurki od gazu to jest ciepła może lekko gorąca - ale nie jest gorąca że nie da się trzymać.

Sprężarka szła na prawie 60Hz przy intensywnym trybie. Pompa pracuję już około 120h. 54 włączenia. Grzałka grzała 8h. Jastrych cementowy 8cm. 900m pex 16mm w podłodze.

Edytowane przez ololek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...