Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

witam w sprawie tego hałasowania ja mam pompę z tyłu sypialni z boku ok 4-5 z boku ściana to pustak + 20cm styrop grafit i bardzo wyraźnie słyszę takie "buczenie" - "szum" ( w szczególności w rogu domu tj. zarazem sypialni ) jak pompa pracuje a jak rozmraża to jeszcze bardziej wyraźnie czy pomogłoby trochę takie obudowanie tej pompy po bokach i z góry żeby te "buczenie" tak się nie niosło ? obudowanie oczywiście z zachowaniem jakiejś odległości żeby był przepływ powietrza. Nie wiem czy to przez rurki doprowadzające od jedn. wewn do zewn , które idą pod sufitem 1 piętra do kotłowni ( sypialnia jest na 2 piętrze obok ) czy to po prostu tak słychać te wentylatory z zewnątrz ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jedn. zew. jak jest zamocowaną? Tzn. usadowiona jest na fundamencie, czy wisi na budynku na wieszakach?

Dzisiaj akurat ten temat poruszałem z instalatorem i zwracał uwagę, żeby posadowić tą jednostkę właśnie na osobnym postumencie/fundamencie.

 

Prawidłowo zamontowana jedn zewnętrzna nie przenosi żadnych drgań na elewację. U mnie wisi trzeci rok i jest cichutko i schludnie. Te na pomniczkach jakoś mi się nie podobają;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam u mnie stoi oddzielnie ok 20cm od elewacji na bloczkach betonowych

 

 

A jedn. zew. jak jest zamocowaną? Tzn. usadowiona jest na fundamencie, czy wisi na budynku na wieszakach?

Dzisiaj akurat ten temat poruszałem z instalatorem i zwracał uwagę, żeby posadowić tą jednostkę właśnie na osobnym postumencie/fundamencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo zamontowana jedn zewnętrzna nie przenosi żadnych drgań na elewację. U mnie wisi trzeci rok i jest cichutko i schludnie. Te na pomniczkach jakoś mi się nie podobają;)

 

tzn u mnie na zewnątrz tez wcale nie jest zbyt głośno oczywiście wentylatory słychać, ale normalnie w sypialni jest taki podźwięk ( ciężko to nazwać )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo zamontowana jedn zewnętrzna nie przenosi żadnych drgań na elewację. U mnie wisi trzeci rok i jest cichutko i schludnie. Te na pomniczkach jakoś mi się nie podobają;)

 

A widzisz, dobrze że piszesz z doświadczenia, bo szczerze mówiąc rownież wolałbym opcję wiszącą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam to buczenie choć pompa inna (Jula 9 kw) Halas ten przypomina trochę odgłos jaki jest czasami przy tych długich jarzeniówkach Do tej pory tłumaczyłem to faktem że wisi na ścianie a nie stoi na fundamencie dlatego trochę się zmartwiłem że przeniesienie pompy na ziemię z czym się nosiłem niekoniecznie rozwiąże problem....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam to buczenie choć pompa inna (Jula 9 kw) Halas ten przypomina trochę odgłos jaki jest czasami przy tych długich jarzeniówkach Do tej pory tłumaczyłem to faktem że wisi na ścianie a nie stoi na fundamencie dlatego trochę się zmartwiłem że przeniesienie pompy na ziemię z czym się nosiłem niekoniecznie rozwiąże problem....

 

U mnie podobnie, jest słyszalne buczenie. Przeszkadzało, nosiłem się z zamiarem przeniesienia na fundament, przywykłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro innym nie buczy to wygląda to na źle wykonany montaż choć ja u siebie żadnego widocznego błędu nie wykryłem. Zastanawiam się jeszcze jaki jest udział wentylacji mechanicznej w roznoszeniu tego hałasu. Poza tym mój dom stoi na odludziu więc byc może Ci co twierdzą że mają cicho nie słyszą pompy wsród innych hałasów. Może ktoś uporał się z tym buczeniem i napisze co zrobił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro innym nie buczy to wygląda to na źle wykonany montaż choć ja u siebie żadnego widocznego błędu nie wykryłem. Zastanawiam się jeszcze jaki jest udział wentylacji mechanicznej w roznoszeniu tego hałasu. Poza tym mój dom stoi na odludziu więc byc może Ci co twierdzą że mają cicho nie słyszą pompy wsród innych hałasów. Może ktoś uporał się z tym buczeniem i napisze co zrobił?

 

Ja wymieniłem twarde gumki pod pompą na miękkie wibroizolatory, bardzo miękkie, poprawa była bardzo znacząca. Nie wziąłem jednak pod uwagę tego że agregat w jednym rogu jest dużo cięższy niż w pozostałych, spowodowane jest to umiejscowieniem kompresora i reszty ciężkich rzeczy w tym miejscu. Po jakimś tygodniu pompa zaczęła uciekać w tamten róg bo tam była gumka bardziej wgnieciona i przechylona a po kolejnym już zaczęła ostro przeginać tą gumkę więc wymieniłem tą w tym rogu z powrotem na tą wcześniejszą twardą. Rozwiązaniem jest w tym miejscu dać gumkę troszkę wyższą i twardszą niż te gumki na które wymieniłem ale na razie nie kupuję bo przesyłka kosztuje kilka razy więcej niż gumka a i przywykłem do tego dźwięku. Może gdzieś w okolcy namierzę sklep z wibroizlatorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczenie to w 90% problem z nadmiernymi wibracjami. Ten kto miał kiedyś akwarium i brzęczyk powinien wiedzieć o co chodzi. Odpowiednie podkładki antywibracyjne powinny w dużej mierze rozwiązać problem. Kolejna rzecz to izolacja komory sprężarki - tu sprawa wygląda podobnie jak z izolacją komory silnika - wszystkie blach powinny być obłożone matą wygłuszającą, ja mam też założoną dodatkową izolację na samą sprężarkę i wszystkie dochodzące do niej rurki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buczenie to w 90% problem z nadmiernymi wibracjami. Ten kto miał kiedyś akwarium i brzęczyk powinien wiedzieć o co chodzi. Odpowiednie podkładki antywibracyjne powinny w dużej mierze rozwiązać problem. Kolejna rzecz to izolacja komory sprężarki - tu sprawa wygląda podobnie jak z izolacją komory silnika - wszystkie blach powinny być obłożone matą wygłuszającą, ja mam też założoną dodatkową izolację na samą sprężarkę i wszystkie dochodzące do niej rurki.

 

ale też z tego co pamiętam masz PC zamontowaną na garażu, który to oddziela Cię od domu??

 

Dla mnie kluczowy aspekt tego czy jest cicho to:

- miejsce zamontowania PC. Jak masz z boku domu garaż i za nim zamontujesz PC (czyli sam garaż wygłuszy) to masz 90% sukcesu.

- 10% sukcesu to fundament.

 

Ja osobiście mam PC na fundamencie, ale nie za garażem (wolnostojący) tylko koło domu. Ale koło domu to jest od domu oddzielone pompownią z drzwiami na zewnątrz a nie drzwiami do domu (miała być to kotłownia) zaś z drugiej strony mam klatkę schodową. PC stoi w podcieniu nad którym jest łazienka 15m2 a ten podcień jest najlepiej na zewnątrz ocieplony 10cm + 22 cm styro (taki mały wyjątek w ociepleniu).

 

Jakbym miał to wprost pod oknem gdzie śpię (cisza w nocy i lepiej wszystko słychać) to może i ja bym narzekał i szukał jak to wygłuszyć na obudową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś posłuchać Panasonica na żywo (jeszcze raz dzięki marcin.sto1 za udostępnienie pompy do oględzin ;) ) i absolutnie żadnej tragedii nie ma, jest takie lekkie buczenie, ale kilka metrów od jednostki zewnętrznej już tego nie słychać, a jak takowa jest zamontowana gdzieś za rogiem, czy też właśnie oddzielona garażem (tak będzie u mnie), to w ogóle nie będę pamiętał, że to tam stoi :) Wiadomo, dziś temp. w okolicach zera się kręciła, więc pompa niewysilenie pracowała, ale wymusiliśmy grzanie CWU i nadal hałasu. Nawet na defrost się załapałem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno jest już seria H w wersjach 3, 5, 7, 9kW. Macie jakieś karty katalogowe z tymi nowymi pompami ? Chciałbym porównać COPy i moc grzewczą przy -15oC względem poprzednich modeli.

 

moc i cop b.z. zmiany dotyczą sterownika (między innymi licznik ciepła w pakiecie) i obudowy jedn. wew., przy okazji wzrost ceny

Z tego co pamiętam z przed pół roku będzie można w nowym sterowniku

- odczytać czas pracy i ilość startów spr.

- korygować czujniki

- odczytać przepływ, cop itd. to co związane z licznikiem ciepła i energii elektr.

- aktywować czujnik temp. bufora/sprzęgła,

- bardziej "przyjazny" timer

- i pewnie jeszcze parę rzeczy którymi można się pochwalić, trzeba za nie zapłacić, a po początkowej "zabawie" o nich zapomnieć.

Liczników podobno wymaga unia ale płaci za nie użytkownik - czyli jak zwykle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale też z tego co pamiętam masz PC zamontowaną na garażu, który to oddziela Cię od domu??

 

Zgadza się:yes: mam korzystną lokalizację jednostki oraz porządnie wykonany montaż dlatego u mnie jednostki zewnętrznej praktycznie nie słychać. Jak ja zamontowałem na jesień to zona dopiero zauważyła latem, że coś tam dziwnego na ścianie wisi;)

Bardzo też polecam użytkownikom odprowadzenie skroplin, bo te kałuże, czy lodowiska na prawdę fajnie nie wyglądają. Ja lubię estetykę i u mnie taki montaż na bloczkach z kałużą by nie przeszedł:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Warto czekać na nowy model? Jestem zdecydowany na PC PW Panasonica. Czy instalatorów obecnych na forum mogę prosić o oferty. Instalacja na śląsku. Obecnie SSZ. Projektowe obciążenie cieplne 5745 W. 100% podłogówka

Więcej danych na priv dla zainteresowanych.

I jeszcze jedno. Czy jest na forum ktoś z południa woj. śląskiego kto ma pompę panasonica i zaprosiłby na oględziny? byłbym wdzięczny, taka możliwość jest bezcenna

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem ze specjalista z Panasonic Polska w sprawie nowych modeli, generalnie różnic się mają jedynie sterowaniem. Swoja drogą jeżeli w 2050 r. 80% systemów ogrzewania w domkach maja stanowić PC to Pan Morawiecki powinien ostro tą branże w Polsce rozwijać bo jak widać:stirthepot: zainteresowanie ogromne i szło by jak ciepłe bułeczki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy odprowadzenie skroplin do rury rynnowej załatwia sprawę np. w długotrwałe mrozy?

 

Musisz mieć też jakiś system podgrzewania drogi tych skroplin, czyli tacy ociekowej i samej rurki odprowadzającej. Ja mam zainstalowany kabel grzewczy z termostatem, który uruchamia się automatycznie gdy temp spadnie poniżej 3st - zapobiega to właśnie problemom w mrozy. Działą trzeci sezon, wiec raczej się sprawdza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...