Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

@ocokaman , jest wiele tematów na temat legionelli , myślę że nie ma sensu go tu poruszać. Jedni się boją i wygrzewają co tydzień ,inni wogole i też żyją... To indywidualna decyzja.

Ja bym tylko przez miesiąc przywoził wodę butelkowana żeby do czajnika wlewać, bo z instalacji jednak wypłukują się różne smary technologiczne z rur itp, nie koniecznie legionella :)

 

hej, dzięki za odp, wrzuciłem ten konkretny model zbironika CWU w wyszukiwarke forum i wyskoczył mi ten wątek dlatego tu napisałem, byłbym wdzięczny za jakieś porady/doświadczenia tuż po montażu z tym konkretnym modelem bo ogólnie o legionelli poczytałem ale tu mam konkretną sytuację której nie jestem pewien (czyli montaż szybkie wygrzanie wody i wyłączenie urządzenia na 2-3tyg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie od laika o całą instalacje Panas 7kw, split gen J

1) jakie ma być ciśnienie na hydroforze?

2) czy naczynie przeponowe CWU nie powinno być montowane wentylem do góry?

3) jaka powinna być max prędkość wody jak widziane w panelu sterowania pompą Ustawienia Serwisowe)? czy to się ustawia czy pompa sama tym steruje ?

4) dlaczego rurka powrotu CO jest podpięta do CWU (wskazane palcem na zdjęciu)? i jak tu ma nastapić dolanie wody do instalacji z zapewnieniem że woda z instalacji CO się nie cofnie do wody użytkowej

 

1.jpg353537533_218370441066031_7638491633407106164_n.jpg

355804753_3208348349466792_2121524313722255879_n.jpg

Edytowane przez ocokaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Generalnie takie jak w sieci czyli wg przepisów od 0,5 do 6 bar, najlepiej w okolicy 2 bar ( bo wtedy woda w miarę "wartko" płynie a i uszczelnienia tak nie dostają w kość).

Ad.2 Na dół też jest dobrze.

Ad.3 Generalnie pompa sama tym steruje , choć da się ograniczyć z góry maksymalny przepływ ( który i tak podczas defrostów nie jest brany pod uwagę , tylko jak jest odszranianie to jest max).

 

Ad.4 To jest powrót z wężownicy ,a wężownica jest połączona z CO przez zawór trójdrogowy ( z drugiej strony jest ten zawór). Wężownica jest odseparowana od wody użytkowej. Spójrz na schemat.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nic o likwidacji błędu, nic o likwidacji przepięć ( a wręcz pomiedzy wierszami wpisane, że przełączenie to przerwanie obwodu jednego i załączenie drugiego = generacja przepięć).

 

Działanie opisane ; https://www.fif.com.pl/pl/automatyczne-przelaczniki-faz/138-przelacznik-faz-pf-441.html

 

I czy taki przełącznik odłącza zasilanie - czeka przez powiedzmy 5-10s - i załącza drugą fazę , czy też w niecałą sekundę załącza kolejną nie dając szans na rozładowanie kondensatorów invertera i zatrzymanie się działającej sprężarki?

 

Zastosowałem takie rozwiązanie aby ;

- zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem fazy i brakiem możliwością ogrzewania w okresie zimowym,

- nie zaobserwowałem przez 5 lat aby to było nadużywane,

Pytanie nasuwa się następujące;

- czy korzystniejsze dla sprężarki jest praca na nieprawidłowym napięciu czy też automatyczne przełączenie na fazę o prawidłowym napięciu????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jest to inverter , jeśli będzie miał nieprawidłowe napięcie ,to jestem pewien , że w porę się wyłączy , więc o za niskie napięcie (takie poza zakresem pracy) bym się nie martwił ( w sensie ,że coś się zdąży przez to uszkodzić).

Osobiście nawet zaufał bym Panasonicowi , a nie firmie F&F , że zrobi to lepiej.

Poza tym jak byłem mały to pamiętam ,że jakiejś fazy nie było , ale już w XXI wieku nie było u mnie ani jednego przypadku braku fazy ( brak wszystkich faz to tak :) )

 

No i na koniec dokładając takie rzeczy nie koniecznie zwiększasz "pewność" , bo to także są sprzęty ,które mogą zawieść nawet jak będą wszystkie fazy ( a zwłaszcza elektronika od F&F , którą nie tak dawno zbanowało PSE)

 

Każdy robi jak uważa , ale jakbym miał pompę jednofazową , i brakło mi fazy , to po prostu poczekałbym spokojnie ( bo przecież w domu od razu temperatura nie spadnie , w CWU też zapas wody jest) , i dowiedział bym się kiedy będzie , a jak by to trwało dłużej , to śrubokręt i zamienił bym te fazy ręcznie.

Nawet jeśli raz na 5 lat miałbym taki przypadek ,to i tak wolałbym to zrobić ręcznie.

 

 

Też chciałem być nadgorliwy , i zainstalowałem sobie zawór odcinający wodę po załączeniu alarmu.... Ani razu się nie przydał , a ostatnio się popsuł....

No i się zastanawiam , czy kupić następny za 500pln , czy te pieniadze przeznaczyć na doubezpieczenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacji nigdy mało ( no może w pewnym zakresie) , więc jak masz pieniądze i chęci to czemu nie...

Mnie zastanawia inna rzecz , dlaczego na wyjściu ze zbiornika nie ma zrobionej pułapki cieplej. Ciepło ze zbiornika idealnie grawitacyjnie pójdzie do góry ,a jak tam jest tak samo , to nawet głupie krany będą oddawać ciepło - ich nie wyizolujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Dzisiaj rozszerzyłem swojego T-CAPa a płyte rozszerzeń, gdyż zmieniam ogrzewanie na dwie strefy. 1 grzejniki , 2 podłogówka. Pytanie do fachowców, po zainstalowaniu płyty rozszerzeń wszystko jest ok widzę dwie strefy, ale jak wejdę w ustawienia serwisowe nie mogę wymusić pracy pompy obiegowej - nie załącze. Czy to ustawie praca z 1 strefą, czy to z dwiema strefami. To samo z funkcją odpowietrzania. Przed instalacją płyty rozszerzeń wszystko działało. Teraz po ich załączeniu nic się nie dzieje.

Jeśli ustawienie grzanie pompa obiegowa rusza normalnie, tylko podczas wymuszenia nic sie nie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zainstalowaniem płyty rozszerzeń, miałem obiegówka w pompie oraz dodatkową na instalację DAB-a. Teraz mam jeszcze jedną WILO STRATOS na drugi obieg. Podczas wymuszenia działa a tylko pompa w PC, a te dwie obiegówki stoją, przed podłączeniem płyty rozszerzeń, przy wymuszeniu obie pompki chodziły.

Widać tak musi być , dzięki za info.

 

Podczas wymuszania też ma dziać obiegówka w pompie ...

Masz jakieś dodatkowe obiegówki ? Podłączone pod tą płytę rozszerzeń ? Te po takim wymuszeniu nie działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy używacie chłodzenia podłogą? Ja ustawiając 18 stopni uzyskuje 22-23stopnie w zależności od której strony jest słońce względem pomieszczeń. Wilgoć jedynie zauważyłem na mosiężnych elementach zaworów przed do iegami do rozdzielaczy. Na samych rozdzielaczach już sucho.

Co prawda wilgotność jest w granicach 60-70% ale ładunek chłodu przez to większy. Pewnie się pogorszy komfort jak zamieszkają 4 osoby.na stałe bo na razie to jeszcze budowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Opis mojej sytuacji, jezeli ktos ma jakis trop prosze o informacje. Dziekuje.

 

Od wrzesnia 2022 uzytkuje PV o mocy 4,78kw i inwerter Deye 5kw. Posiadam tez pompe ciepla firmy Panasonic.

 

Od maja br, gdzie instalacja zaczela mocno produkowac (w okolicy tez, duzo instalacji po programie z gminy) pompa ciepla wywala bledy zwiazane z nieprawidlowym napieciem i obrotami sprezarki. F14 i F23.

Na wylaczonej instalacji PV nie bylo zadnych problemow przez 1,5 dnia i ale dzis jak wrocilem, to blad f14. Napiecia sprawdzane, sa w normie.

Gdzies uslyszalem, ze falownik moze byc winny.

Co dziwne, po odlaczeniu pracy PV, nagle zaczely dzialac czujniki zmierzchowe :o

 

Instalacja PV 3fazy.

Pompa ciepla 9kw, 1f, gen H.

 

Czy ktos z Was spotkal sie z problelem z tym sprzetem, albo podobna sytuacja?

Z gory dziekuje za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrale z facebooka nie pomogli ? :)

To może napisz więcej co robiłeś , bo Twój problem kojarzę z dobrych paru miesięcy wstecz.

 

Generalnie ,jeśli Panasonic ma jeszcze gwarancję ( a podobno teraz jest 3 lata na sprężarkę) , to po prostu zgłaszasz reklamację ( a te błęd wskazują wprost m.n. na popsutą sprężarkę , albo płytę zewnętrzną) i nic nie wspominasz o powiązaniu z fotowoltaiką ( bo każdy serwisant jak tylko to uslyszy to zastrzyże uszami i powie ,że to nie wina pompy w takim razie).

Równolegle można zapytać się w Zakładzie Energetycznym , czy są w stanie zrobić jakieś pomiary jakości energii , troche podkoloryzowując , że Ci elektronika głupieje ( choćby te czujki zmierzchowe same się w dzień włączają , i podejrzewasz falowniki -również sąsiadów.) . A może sąsiedzi też zaobserwowali podobne zachowania w swoich domowych urządzeniach... Dotacja z gminy , o pewnie przetarg gminny a tak urządzenia najtańsze z niejasnymi/załatwianymi papierami/dopuszczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z opisów tych błędów jest za mała wężownica CWU... Więc co za zbiornik masz ?

Rozumiem ,że jest lato ,i pompą grzejesz tylko CWU ? Czy też może jeszcze chłodzisz podłogę , i podczas chłodzenia też to się dzieje ?

Jeśli nie , to może dla testów po prostu włączysz grzanie domu (choć z tym może być trudno teraz...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sajmek @

Kiedy cała okolica wali w sieć to czego się spodziewasz?

Spróbować można wpiąć stabilizator napięcia sieciowego (przy tym co już masz, jego koszt jest mały) i wtedy wyeliminujesz wszystkie usterki które pochodzą od "prądu", którego parametry w takich sytuacjach zwyczajnie wariują.

Żebyś byl świadom tego co jest w sieci domowej, zrób pomiar napięcia o różnych porach.

Edytowane przez dbx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...