Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dziś godzina po załączeniu PC takie parametry:

 

[ATTACH=CONFIG]466752[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]466753[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]466754[/ATTACH]

 

Na dworze +12C, żeby zawsze takie COP było...

 

Powiedzcie proszę jak działa logika PC w sensie skąd wie jaką moc musi wygenerować? Czy to działa mniej więcej tak, że mierzy sobie cały czas temperaturę zasilania oraz powrotu i przy danym przepływie wody widzi kiedy powrót rośnie czyli mniej energii jest oddawanych do budynku? Zastanawiam się skąd wiadomo, czy pompa oddaje 9kW czy mniej. I co dzieje się, jeżeli mamy -8C na dworze, mamy niskie COP a wysokie zapotrzebowanie na ciepło i wyłączone wspomaganie grzałką? Czy wtedy nawet przy dużym odbiorze PC ustawi sobie np pobór maksymalny 3kW x COP 2.0 czyli łącznie będzie oddawać 6kW i przy takiej mocy będzie próbowała ogrzać budynek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten COP na bank jest niższy niż to co pokazuje teraz sterownik. On zawsze pokazuje jakąś wartość przybliżoną bo te wskazania opierają się nie na liczniku tylko na algorytmie. Musiałbyś zamontować zewnętrzny ciepłomierz i podlicznik energii na całość żeby wiedzieć jakie jest rzeczywiste COP.

Z drugiej jednak strony. W domu ciepło? Z powodu rachunków nie płaczesz? To ustawić grzanie i zapomnieć o PC ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś godzina po załączeniu PC takie parametry:

 

[ATTACH=CONFIG]466752[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]466753[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]466754[/ATTACH]

 

Na dworze +12C, żeby zawsze takie COP było...

 

Powiedzcie proszę jak działa logika PC w sensie skąd wie jaką moc musi wygenerować? Czy to działa mniej więcej tak, że mierzy sobie cały czas temperaturę zasilania oraz powrotu i przy danym przepływie wody widzi kiedy powrót rośnie czyli mniej energii jest oddawanych do budynku? Zastanawiam się skąd wiadomo, czy pompa oddaje 9kW czy mniej. I co dzieje się, jeżeli mamy -8C na dworze, mamy niskie COP a wysokie zapotrzebowanie na ciepło i wyłączone wspomaganie grzałką? Czy wtedy nawet przy dużym odbiorze PC ustawi sobie np pobór maksymalny 3kW x COP 2.0 czyli łącznie będzie oddawać 6kW i przy takiej mocy będzie próbowała ogrzać budynek?

 

Ano to się dzieje , że pompa ma prostą mapę ,zależną od temperatury otoczenia ( i być może zależną też od temperatury wody ale w dużo mniejszym stopniu), i np dla Twojej pomp ta mapa wygląda tak , że dla +12 temp. otoczenia sprężarka chodzi max. na 33Hz , a przy -8 stopniach temperatury otoczenia już będzie to np. 70Hz... Tak to sobie Panasonic rozpisał ,żeby w przybliżeniu generować moc znamionową. (stąd np . pompa 5kW i 7kW mogą mieć te same srężarki i inne graty , a różnią się właśnie tą zaprogramowaną częstotliwością , o większej mocy będzie miała ją większą przy tych samych temp. otoczenia).

Możesz to prosto sprawdzić ochładzając czujnik temperatury zewnętrznej , częstotliwość sprężarki momentalnie wzrośnie , i zacznie ona wytwarzać moc wyraźnie większą niż znamionowa.

To wszystko oczywiście ,jeśli pompa nie osiągneła temperatury docelowej i nie zaczęła się modulować.

Edytowane przez Techno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dyskusja o krzywej grzewczej, może coś dodam od siebie...

Mam niepełny sezon grzewczy z pompą za sobą i po kilkudniowych próbach z krzywą grzewczą odpuściłem i trzymam stałą temperaturę na PC.

Do temperatury 0*C jest to 27,28 na zasilaniu a poniżej 0*C to 29,30 i 32(-15*C). Przy dobowych wahaniach temperatury np: +7/-5 nie widzę potrzeby korekty zasilania (czytaj zwiększenia) z 28 na 30 zwłaszcza kiedy podkręcona praca PC przyśpiesza niepożądany defrost.

Akumulacja budynku robi swoje i ewentualny spadek temperatury o 0.5* jest do zaakceptowania. Oczywiście warto i tak robię że w przypadku zapowiadanych kilkudniowych mrozów ponoszę temp. zasilania wcześniej w ciągu dnia kiedy temp. zew. wyższa i produkcja z PV jakaś jest.

Uprzedzam oczywiście, że zawsze ktoś znajdzie czas żeby kliknąć w sterownik który jest w centralnym miejscu domu.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje odnośnie Panasonic TCAP 9kW 1F - czy ta pompa ma coś takiego jak zainstalowany system wykrywania wycieków f-gazu?

Chodzi o to, że w przypadku jeśli jest coś takiego to obowiązek kontroli szczelności (i rejestracji w CRO) jest raz na 2 lata. W przeciwnym wypadku raz na rok.

To jest info bezpośrednio ze strony https://www.cro.ichp.pl/faq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak napisane ,że....

Na pewno PC Panasonic ma czujnik ciśnienia gazu , i jest też coś takiego jak po prostu wyłącznik ciśnieniowy - za małe ciśnienie gazu to sprężarka nie startuje ,i wyrzuca alarm.

Czy to jest system monitorowania wycieków gazu ? Wydaje mi się , że to by się obroniło , ale pewności nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy T-cap podlega rejestracji, bo ekwiwalent CO2 przekracza 5T.

System wykrywania wycieków to inna inszość, stosowana w dużych instalacjach powyżej 100 i 500T ekwiwalentu.

Defrost Mode 2 to nie z koszmarnego snu peojektanta/programisty się wziął, tylko z dużej ilości zniszczonych pomp. Do tej pory wielu producentów nie do robiło się swojej wersji tego zabezpieczenia, i do tej pory pompy niektórych producentów giną jak rosa na słońcu.

Defrost to bardzo niebezpieczne zjawisko i tak naprawdę ani przepływ, ani temperatura wody przed niczym nie chroni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie powiało grozą....

Czyli w każdym momencie ( jak jest defrost) ,to możemy zginąć ,czy jak ?

Zapewniony stały( i duży) przepływ wody o odpowiedniej temperaturze chroni przed zamraznięciem wymiennika , przed niczym innym... , nie uchroni nas przed tym ,że np w tym momencie pieprznie meteor , albo akurat zatrze się sprężaka , albo będzie inna awaria.

 

Możesz napisać o co Ci chodzi ? Co takiego może stać się podczas defrostu , a podczas normalnej pracy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najogólniej z metrażu to wychodzi ,że 7kW na 110m2 jest za dużą pompą , więc szybko dogrzewa do zadanej temperatury , może i się moduluje ale to nie wystarcza i się wyłącza... ( I tu też nie pomaga docelowa 22 stopnie i 18 w domu , bo to mało i szybko do niej dochodzi).

Najpierw bym ograniczył ją harmonogramem , co lepsze ,albo grzanie za dnia kiedy fotowoltailka pracuje ( jak masz) , albo nocą ,jak jest nocna taryfa ( jak masz) , a jak nic z tych rzeczy nie masz , to z dwojga złego lepiej za dnia bo cieplej i lepszy COP.

Możesz później zacząć podnosić temperaturę , żeby trochę więcej się nagrzało , zanim ostygnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najogólniej z metrażu to wychodzi ,że 7kW na 110m2 jest za dużą pompą , więc szybko dogrzewa do zadanej temperatury , może i się moduluje ale to nie wystarcza i się wyłącza... ( I tu też nie pomaga docelowa 22 stopnie i 18 w domu , bo to mało i szybko do niej dochodzi).

Najpierw bym ograniczył ją harmonogramem , co lepsze ,albo grzanie za dnia kiedy fotowoltailka pracuje ( jak masz) , albo nocą ,jak jest nocna taryfa ( jak masz) , a jak nic z tych rzeczy nie masz , to z dwojga złego lepiej za dnia bo cieplej i lepszy COP.

Możesz później zacząć podnosić temperaturę , żeby trochę więcej się nagrzało , zanim ostygnie.

 

Fotowoltaiki nie mam taryfa g12w cwu na razie też niegrzeje,w układzie mam zbiornik buforowy czy sprzegło 50L i jest przy nim pompka która pcha wodę do rozdzielacza i mam wrażenie że chodzi ona cały czas i może dlatego posadzka szybko się wychładza, podłogówke mam co 10cm i 9cm wylewki z miksokreta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też podobnej wielkości dom , a mam t-cap 9kw, wersja H. Teraz będzie 7 sezon i też miałem trochę problemy, bo pompa była za mocna. Ja używam do sterowania Home Assistant. Mam tani czujnik temperatury w pomieszczeniu sonoff Zigbee, do tego czujnik temperatury NTC zalany w podłodze (bo taki akurat miałem pod ręką) i licznik energii Eastron, oraz niestandardowa ingracjacja w Home Assistant dla pompy ciepła Panasonic. U mię działa to w ten sposób,że pompa załączy się tylko gdy temp. w pomieszczeniu jest mniejsza niż 22.5* i temp. podłogi jest mniejsza niż 24*. Oba warunki musza być spełnione. Grzeje też prostą ustawiona na 33*, aby defrost odbywał się bez udziału sprężarki. Pompa grzeje aż zejdzie najniżej i wyłącza się sprężarka. W tym momencie mam drugą automatyzację, która wyłącza pompę jeżeli pobór mocy spadnie np: poniżej 300W przez np: 2 minuty. W ten sposób pompa obiegowa się wyłącza. Pompa czeka ,aż podłoga się wychłodzi do 24* i proces się powtarza. Im cieplej na zewnątrz tym podłoga dłużej "stygnie". Trochę to może skomplikowane, ale u mnie czas pracy do ilości wył. to 2,1 : 1. Dużym plusem jest to, że temperatury można sobie ustawiać do z dokładnością jednej dziesiątej. Poza tym u mnie pompa szybko schodzi z modulacją i przez to powoli się szroni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotowoltaiki nie mam taryfa g12w cwu na razie też niegrzeje,w układzie mam zbiornik buforowy czy sprzegło 50L i jest przy nim pompka która pcha wodę do rozdzielacza i mam wrażenie że chodzi ona cały czas i może dlatego posadzka szybko się wychładza, podłogówke mam co 10cm i 9cm wylewki z miksokreta.

Jeśli jest podłączona ( ta objegówka za buforem ) ,tak jak Panasonic przykazał do jej płyty głównej , to tak , przy tym ustawieniu ( grzanie temperaturą wody) to chodzi cały czas ( tak samo jak cały czas chodzi objegówka pompy.

A czy wtedy szybko się wychładza ? Co najwyżej ciepło jest "transportowane" tam , gdzie się podłoga szybko wychładza , jeśli podłogówka dobrze rozłożona ,nie ma żadnych mostków itp , to nic się szybko wychładzać nie powinno.

A tak wogóle , to po kiego grzyba wam te bufory ? Podłoga jest buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest podłączona ( ta objegówka za buforem ) ,tak jak Panasonic przykazał do jej płyty głównej , to tak , przy tym ustawieniu ( grzanie temperaturą wody) to chodzi cały czas ( tak samo jak cały czas chodzi objegówka pompy.

A czy wtedy szybko się wychładza ? Co najwyżej ciepło jest "transportowane" tam , gdzie się podłoga szybko wychładza , jeśli podłogówka dobrze rozłożona ,nie ma żadnych mostków itp , to nic się szybko wychładzać nie powinno.

A tak wogóle , to po kiego grzyba wam te bufory ? Podłoga jest buforem.

 

Pompa obiegowa jest podłączona do płyty głownej,mostków raczej niema styropian i podłogówke układałem sam,ogrzewanie dopiero 17 października załączyłem (do dzisiaj 110kwh),wentylacji na razie niema obecnie robię elewacje zostało mi kawałek ściany szczytowej dokończyć,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualnie mam nastawioną prostą grzewcza 22 stopnie (w środku 18) budynek niezamieszkały

Przy tak niskiej temperaturze zasilania;

- przy każdym defroście załącza się grzałka; aby się nie załączała, to na powrocie musi być > 27 C,

- defrosty nasilają się w temperaturze - 3C do + 3 C,

- istnieje niebezpieczeństwo ochłodzenia wody na powrocie < 18 C ,

- oraz zamarznięcia wymiennika w jednostce wewnętrznej podczas defrostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak niskiej temperaturze zasilania;

- przy każdym defroście załącza się grzałka; aby się nie załączała, to na powrocie musi być > 27 C,

- defrosty nasilają się w temperaturze - 3C do + 3 C,

- istnieje niebezpieczeństwo ochłodzenia wody na powrocie < 18 C ,

- oraz zamarznięcia wymiennika w jednostce wewnętrznej podczas defrostu

To może ustawić 30 C i powrót będzie miał te 27,to już wiem z kad się wzieło 4godz działania grzałki w październiku parę razy było u nas -3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,

- oraz zamarznięcia wymiennika w jednostce wewnętrznej podczas defrostu

 

Takie samo jak u wszystkich , musiałaby się obiegówka zatrzymać , a pompa tego nie zauważyć i tłoczyć przez jakiś czas zimny gaz przez ten wymiennik....

Włóż 50ml wody o temperaturze 18 stopni do zamrażalnika ( jest tam ok -17 stopni) , i zobacz po jakim czasie zamarznie .

Wcześniej sprężarka , teraz wymiennik , naprawdę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...