Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Skoro nowe pompy mają zdrożeć, to chyba teraz będzie najlepszy moment na zakup pompy. Moje zapotrzebowanie w OZC [okna nie będą w warstwie ocieplenia, wyjdą pewnie jakieś babole] to:

zapotrzebowanie.JPG

Mam podłogówkę w płycie fundamentowej [22cm betonu, rura na dolnym zbrojeniu], zbiornik na CWU ma mieć 300 litrów [a może seria All In One?]. Która pompa będzie najbardziej optymalna [uwzględniając 2 taryfy]?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Skoro nowe pompy mają zdrożeć, to chyba teraz będzie najlepszy moment na zakup pompy. Moje zapotrzebowanie w OZC [okna nie będą w warstwie ocieplenia, wyjdą pewnie jakieś babole] to:

[ATTACH=CONFIG]348717[/ATTACH]

Mam podłogówkę w płycie fundamentowej [22cm betonu, rura na dolnym zbrojeniu], zbiornik na CWU ma mieć 300 litrów [a może seria All In One?]. Która pompa będzie najbardziej optymalna [uwzględniając 2 taryfy]?

Prąd ;)

Nie masz tam podanego obciążenia cieplnego czyli nie wiadomo jaką moc grzewczą potrzebujesz,wiadomo tylko ze na ogrzewanie zuzyjesz 4800kWh.

Ja bym tak w ciemno obstawial albo 7kW albo jednofazowa 9kW lub Atlantic 8kW lub faktycznie prąd i Kospel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tylko prąd!

Zależy od zużycia cwu,jak lubi się taplac w wannie i zuzyje na to następne 5000kWh to już nie tak hop siup prąd ;)

To jest właśnie dylemat inwestora czy tanio w inwestycji a drożej w eksploatacji czy odwrotnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Teoretycznie czystym prądem ogrzewać tego nie można ;)

Mam wszystkie dane, jak do to dojdzie CWU to już tak tanio nie będzie. No i chłodzenie też może się przydać ...

[ATTACH=CONFIG]348728[/ATTACH]

[a i dostałem zwrot za zabezpieczenie budynku i tą pompę będę miał "teoretycznie" gratis]

Czyli potrzebujesz pompy o mocy 3,4kW przy -18st.C to tak jak mówiłem,albo 7 Panasa albo 8 Atlantica albo jednofazowka 9kW Panasa,zależy od wycen jakie dostaniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie czystym prądem ogrzewać tego nie można ;)

Mam wszystkie dane, jak do to dojdzie CWU to już tak tanio nie będzie. No i chłodzenie też może się przydać ...

[ATTACH=CONFIG]348728[/ATTACH]

[a i dostałem zwrot za zabezpieczenie budynku i tą pompę będę miał "teoretycznie" gratis]

 

przy obciażeniu 3,5kw i c.w.u. 1,5kw pompa 7kw będzie wymagała WSPOMAGANIA grzałką poniżej -15 czyli w moim rejonie statystycznie przez ok 75 godzin w sezonie

to suche liczby bo jak będzie poniżej -15 przez krótki czas to jest jeszcze bezwładność budynku a jak to wystąpi w nocy to raczej nie produkuję się c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jednofazowa 9kw Aqwarea da rade przy obciążeniu 5745w dla temperatury -22. 193m2 ogrzewane. 513m3 kubatury. Zbiornik 300l. tylko prysznic.

Stąd moje wcześniejsze pytanie czy ta pompa faktycznie przy -15 na 5,9 kw tak jak przy -7. Ale nikt się nie odniósł do mojego pytania:(

 

masz 5745W przy -22? która to strefa klimatyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha ha.

8,2 oc nie ma nawet w pierwszej strefie. Bzdury na stronie miasta czy jednak z południa wieje ciepełkiem?

 

tu sobie sprawdź jak wieje

https://www.windyty.com

W narzędziach masz archiwum

9kw 230V poniżej -13 z grzałką ale to wymaga dokładniejszego doboru ponieważ dokładniejszy program może "wyrzucić" przekroczenie czasu pracy spr. albo zbyt małą moc przy -22 dla takiego obciążenia (i c.w.u. 1,5kw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy obciażeniu 3,5kw i c.w.u. 1,5kw pompa 7kw będzie wymagała WSPOMAGANIA grzałką poniżej -15 czyli w moim rejonie statystycznie przez ok 75 godzin w sezonie

to suche liczby bo jak będzie poniżej -15 przez krótki czas to jest jeszcze bezwładność budynku a jak to wystąpi w nocy to raczej nie produkuję się c.w.u.

 

Dlaczego? Panasonic 1 fazowy 7kW przy -15 ma 4.6 kW mocy jeszcze. Wystarczy spokojnie bez grzałki.

 

Sam mam taką pompę, dom też podobny, obciążenie nawet delikatnie większe i w tym roku, w czasie mrozów nie dość że nie załączyła się grzałka to jeszcze pompa wyrabiała się z CO i CWU tylko w taniej taryfie. Bez wchodzenia w drogą. A wiem że grzałka się nie załączała bo mam po prostu wyrzucony bezpiecznik do niej, a pompa błędu nie generowała. Jak wychłodziłem dość mocno zasobnik CWU to musiała się wspomagać grzałką i wtedy wyrzuciła błąd że grzałka nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to niby dlaczego? Panasonic 1 fazowy 7kW przy -15 ma 4.6 kW mocy jeszcze. Wystarczy spokojnie bez grzałki.

 

Sam mam taką pompę, dom też podobny, obciążenie nawet delikatnie większe i w tym roku, w czasie mrozów nie dość że nie załączyła się grzałka to jeszcze pompa wyrabiała się z CO i CWU tylko w taniej taryfie. Bez wchodzenia w drogą. A wiem że grzałka się nie załączała bo mam po prostu wyrzucony bezpiecznik do niej, a pompa błędu nie generowała. Jak wychłodziłem dość mocno zasobnik CWU to musiała się wspomagać grzałką i wtedy wyrzuciła błąd że grzałka nie chodzi.

 

uważasz ta zimę za typową ?

i przeczytaj ze zrozumieniem całość tego co napisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważasz ta zimę za typową ?

i przeczytaj ze zrozumieniem całość tego co napisałem

 

Ale było kilka dni ostrych mrozów pod rząd, z temperaturą dzień/noc -18/-12. No i o tych dniach się wypowiadam, wtedy dalej pompa radziła sobie z CWU i CO bez grzałki i tylko w taniej taryfie. A obciążenie mam delikatnie większe niż kravat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym samym miejscu jestem, tyle że czekam na dokładne OZC. Tzn. dumam czy zwykła Aquarea 1f da radę u mnie przy mrozach poniżej -2*C.

Stąd moje spoglądanie w stronę Samsunga, który na papierze wypada lepiej od Panasonica i co dziwne w 1 i 3f wersji ma takie same parametry:

1f - A7W35 - 9kW, A2W35 - 7.7kW, A-7W35 - 7.6kW

3f - A7W35 - 9kW, A2W35 - 7.7kW, A-7W35 - 7.6kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym samym miejscu jestem, tyle że czekam na dokładne OZC. Tzn. dumam czy zwykła Aquarea 1f da radę u mnie przy mrozach poniżej -2*C.

Stąd moje spoglądanie w stronę Samsunga, który na papierze wypada lepiej od Panasonica i co dziwne w 1 i 3f wersji ma takie same parametry:

1f - A7W35 - 9kW, A2W35 - 7.7kW, A-7W35 - 7.6kW

3f - A7W35 - 9kW, A2W35 - 7.7kW, A-7W35 - 7.6kW

 

Gwoli ścisłości wypada lepiej od Panasonica 9kW 1f, bo już od 3f to dużo gorzej - ten zdaję się przy A-15W35 daję >8kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...