Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy przy okapie potrzebny jest drugi kanał do poboru powietrza ?


Recommended Posts

Pytanie jak w temacie. Jest okap załóżmy z dużą mocą i wyciąga on powietrze z pomieszczenia, pytanie skąd te powietrze powinno wchodzić do domu ? Mam kuchnię otwartą z salonem (ok 40m2), w miejscu gdzie będzie okap jest jeden kanał wentylacyjny, teraz zastanawiam się czy nie jest potrzebny drugi do poboru powietrza ? W salonie jest kominek z rurą wyprowadzoną na zewnątrz, teoretycznie stąd może pomieszczenie zassać w razie niedoboru powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały wentylacyjne nie służą do podłączenia do nich okapów. Jeśli masz jeden przewód wentylacyjny na kuchnię i salon (??) i chcesz do niego podłączyć to oczywiście potrzebujesz drugi ...do wentylacji.

Rura doprowadzająca powietrze do kominka nie jest wentylacją - jej zadaniem jest doprowadzić powietrze do kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mówicie :). Wentylacja będzie grawitacyjna. Na szczęście przypomniałem że jest jeden jeszcze kanał wolny w kominie przy kominku, tylko dziura nie wybita :). Uf.., czyli będzie miejsce na pobór powietrza i ogólną wentylację. Nie wiem czy dobrze nazwałem kanałem wentylacyjnym to co będzie do okapu podłączone, jest to po prostu rura spiro podłączona do grzybka na dachu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście będzie indukcja :). Wykonawca dachu ograniczył mi kominki wentylacyjne na dachu z 9 w projekcie do 3 :]. Powiedział, że tak dużo brzydko będzie wyglądać i kilka rur można podpiąć do jednego. Teraz robi się problem. W kuchni przy okapie mam dwa kanały, mogę połączyć jedną rurą spiro, ale co z tego, jak będzie jeden podłączony do okapu. Podobnie w łazience dwa kanały, ale jedna jedna rura spiro, w jeden wstawię wiatraczek do wywiewu i tyle. Trzeci grzybek na dachu podłączony do kanalizacji i po grzybkach :(. Ech.. na szczęście są okna :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadowolony nie do końca, jedynie myślę o dostawieniu grzybka, ale pewnie na myśleniu się skończy. W sumie jakoś powinno działać, a są jakieś wytyczne co ma być spełnione, żeby w miarę to działało, kominiarz jest specjalistą w tym zakresie ?

...

Zaczynam się dokształcać, np: http://bi.gazeta.pl/im/4/2654/m2654574.jpg wynika ze przy kominku nawet z doprowadzonym powietrzem nie należy stosować*okapu z wyciągiem. Czyli dziura w kanale przeznaczona do okapu zostanie dziurą ze zwykłą kratką + rozszczelninenie okien i będzie jak na obrazku :)

Edytowane przez TomekBF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, twoja wiara jest wielka. Ale wiara nie zapewni Ci, sprawnej wentylacji.

Te grzybki jak to nazywasz, nadają się tylko do odpowietrzenia kanalizy i nic więcej. Dodatkowo do każdego "grzybka" podłączonych będzie lub jest, kilka kanałów wentylacyjnych z rur spiro. To jest twoim zdaniem wentylacja, która zapewni dobry komfort mieszkańcom? Na obrazku widzisz jakieś "grzybki"?

Miałeś od początku złych doradców, począwszy od architekta, do wykonawcy. Zaproś do domu kogoś kumatego w sprawach wentylacji, może to być kominiarz i zacznij myśleć a potem popraw to co zostało spaprane.

W przeciwnym wypadku bardzo szybko zobaczysz, jak grzybki rosną w domu bez wentylacji.

Edytowane przez M K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadowolony nie do końca, jedynie myślę o dostawieniu grzybka, ale pewnie na myśleniu się skończy. W sumie jakoś powinno działać, a są jakieś wytyczne co ma być spełnione, żeby w miarę to działało, kominiarz jest specjalistą w tym zakresie ?

...

Zaczynam się dokształcać, np: http://bi.gazeta.pl/im/4/2654/m2654574.jpg wynika ze przy kominku nawet z doprowadzonym powietrzem nie należy stosować*okapu z wyciągiem. Czyli dziura w kanale przeznaczona do okapu zostanie dziurą ze zwykłą kratką + rozszczelninenie okien i będzie jak na obrazku :)

 

A zauważyłeś, że na obrazku są dwa kanały wentylacyjne oprócz okapu ?

 

Warto też poczytać artykuł przy obrazku :

 

 

Wyciąg kuchenny a wentylacja

 

Negatywny wpływ na funkcjonowanie wentylacji naturalnej mają bardzo często wyciągi kuchenne. Dlaczego? Ponieważ najczęściej są podłączane do jedynego doprowadzonego do kuchni kanału wentylacyjnego, i to w taki sposób, że otwór wentylacyjny zostaje całkowicie zasłonięty. W wyniku takiego podłączenia powietrze jest usuwane przez kanał wentylacyjny tylko wtedy, gdy wyciąg jest włączony. W pozostałym czasie przepływ powietrza jest utrudniony lub wręcz niemożliwy (to zależy od konstrukcji wyciągu). Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie do kuchni dwóch oddzielnych kanałów wentylacyjnych:

 

do podłączenia wyciągu,

 

do wentylacji.

 

Jeśli nie ma miejsca na dwa kanały, należy zastosować jedno z następujących rozwiązań:

 

wyprowadzić wylot z wyciągu bezpośrednio przez ścianę zewnętrzną, a jeśli i to niemożliwe

 

podłączyć wyciąg do jedynego kanału w kuchni, ale użyć do tego specjalnej kratki z dodatkowym otworem, która zapewnia usuwanie powietrza z kuchni także wtedy, kiedy wyciąg nie pracuje.

 

Uwaga! Nawet dobrze podłączony wyciąg może zakłócać działanie wentylacji naturalnej przez powodowanie tzw. ciągu wstecznego, czyli zasysanie powietrza z najbliższej kratki. Innymi słowy: to, co jednym kominem zostanie usunięte, drugim powraca do domu. Jeśli zaobserwujemy takie zjawisko, wtedy należy pamiętać, aby na czas pracy wyciągu wzmocnić nawiew. Jak? Bardzo prosto - uchylając okno w kuchni lub w przylegającym do niej pokoju.

Edytowane przez Nefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie, dochodzę do wniosku, że wentylacja jest jednym z najbardziej olewanych elementów przy budowie. Do tej pory żyłem w nieświadomości. Jeśli ktoś miałby chwilę rzucić okiem na projekt to jest pod linkiem:http://img694.imageshack.us/img694/2716/wentylacjaop.jpg

 

http://img694.imageshack.us/img694/2716/wentylacjaop.jpg

 

 

Brązowe plamki to grzybki na dachu (w sumie kominki takie wentylacyjne, kosztowały coś 200 za sztukę, więc chyba nie najgorsze). Grzybek najbliżej garażu (kawałek z lewej widać) to już zajęta dla kanalizacji. Do grzybka przy łazience podłączę łazienkę i kibelek (przy wejściu na prawo) wywiew przy pomocy wiatraczków na pstryczek. Do grzybka najbardziej z prawej podłączę wentylację nad kuchenką gazową, okap chyba będzie bez wywiewu, po prostu pochłaniacz (niebieskie plamki to kanały wentylacyjne w ścianie do których podłączam grzybki). Poddasze mam nieużytkowe także mogę jeszcze coś zmienić, ale myślę że powyższa koncepcja nie jest najgorsza. W spiżarce przy wejściu od razu na prawo nie ma wentylacji, zastanawiam się czy nie połączyć z tą kuchenną, ale boję się że ciepłe powietrze z kuchni tam doleci, także zostaną chyba tylko drzwi z dziurkami. Dodatkowo garaż nie ma dla siebie grzybka, czyli brak wentylacji, ale codzienne otwieranie drzwi jakoś przewietrzy pomieszczenie (tak się pocieszam).

Do ściany w łazience przylega pralnia, chyba jeszcze wykorzystam kanał (jeden z dwóch) w łazience i tam też zrobię wywietrznik (już bez wiatraczka). Jest jakaś zasada łączenia rur wentylacyjnych spiro, żeby wiatraczki z łazienki i kibelka nie wpychały do pralni powietrza ?

Edytowane przez TomekBF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam - co na to kierbud i jakim cudem dostałeś odbiór kominiarski (o ile dostałeś)

Wentylacje nie jest olewanym elementem - stanowi o przyszłym komforcie domowników i nie tylko. Co miałeś w projekcie ? Nie dziwiło Cię, że w projekcie były kominy wentylacyjne a u Ciebie ich nie ma ? Boję się zapytać : jak ogrzewasz dom i jaką masz wentylację kotłowni i garażu ?

Mam nadzieję, że chociaż tu jest ok , bo to już nie kwestia li tylko komfortu.. Poczytaj trochę o przepisach w tym względzie - czeka Cię trochę zmian :)

I jeszcze drobna uwaga - jeden kanał - jedno pomieszczenie.

Edytowane przez Nefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo ważne pytanie!!!!

Wiem,bo u mnie w garażu "zapomnieli wybudować". Więc było kucie na wylot, wentylator (byczy - bo garaż dwustanowiskowy) czujka ruchu , doprowadzenie prądu od silnika (czyt. przeorane ocieplenie sufitu) - tak, wiem jak boli, ale chcę żyć i nie wąchać smrodów.

Na szczęście w kotłowni nie zapomnieli :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście ogrzewanie w domu to pompy ciepła. Odbioru jeszcze nie ma. Google przeniosło mnie Nefer do twoich postów przy szukaniu info o wentylacji garażu. Jeśli musi być, to chyba podepnę do wentylacji z kanalizacji, może nie zawieje zapachami :). Co do kanału w każdym pomieszczeniu, chyba niekoniecznie, w czystych pomieszczeniach powietrze napływa, w łazienkach kuchniach wypływa. W kuchni mam 2 kanały obok siebie, podłączę je do jednego kominka wentylacyjnego na dachu, w pierwszy wepnę okap, w drugim będzie kratka zwykła, którą zamknę jak okap będzie pracował. Wykonanie instalacji wentylacyjnej jest w stylu japońskim, czyli jako tako :)

 

Będę jeszcze robił rozprowadzenie mechaniczne ciepłego powietrza z kominka po całym domu, zastanawia mnie skąd pobiera kominek powietrze do takiego nadmuchu, chyba z pomieszczenia w którym jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...