Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tynki elewacyjne Silikat, Sylikon lub Silikatowo-sylikonowy


Recommended Posts

Witam

Jestem na etapie wyboru systemu ociepleniowego. Zastanawiam się nad wyżej wymienionymi rodzajami tynków mianowicie nad sylikonowym, sylikatowym lub tzw, Si-Si czyli sylikatowo-sylikonowym. Chciałbym zapytać jakich firm tynkami wykańczaliście elewacje swoich domów w odniesieniu do tych rodzajów.

Na "starym" domu miałem Kabe si-si i kilkanaście lat trzyma się bez problemu.

Proszę o informacje i z góry dziękuję. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez jakiś czas temu szukałem, pytałem...

 

wyszło mi że najlepszy byłby silikonowy ale jest też najdroższy

sam silikatowy jest chyba trochę bezsensu na elewacji ocieplonej styropianem bo z definicji jest paro-przepuszczalny ale styro nie jest więc nic to nie daje

si-si jest tańszy niż silikonowy i jest chyba jakimś kompromisem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam Drogich Forumowiczów,

Problem wyboru właściwego tynku jest dość skomplikowany i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rodzaju materiału którym ocieplamy nasz budynek od oczekiwań w stosunku do trwałości naszej elewacji.

W przypadku wyboru skalnej wełny mineralnej, która jest najlepszym materiałem termoizolacyjnym należało by zastosować tynk silikonowy np. FAST BARANEK SIL lub tynk silikatowy FAST BARANEK S. Oba te tynki charakteryzują się bardzo wysoką paroprzepuszczalnością, dużą hydrofobowością, trwałością koloru oraz odpornością na czynnik zewnętrze tj. zanieczyszczenia atmosferyczne, korozja mikrobiologiczna(grzyby i algi), promieniowanie UV itp.

Natomiast w przypadku elewacji z użyciem styropianu zaproponował bym położenie tynku siloksanowego np. FAST BARANEK SI, który posiada podobne parametry użytkowe jak produkty droższe tj. silikonowe lub silikatowe lecz jego cena jest od nich wyraźnie niższa. Jedynym elementem odróżniającym ten tynk od t.silikonowych bądź silikatowych jest o wiele niższa paroprzepuszczalność, co w przypadku zastosowania styropianu jest i tak mało istotna.

Ciekawym rozwiązaniem może być również wykonanie tynku polimerowo-mineralnego a następnie pomalowanie go farbą elewacyjną FAST SILIKON lub silikatową FAST F-S. Z ekonomicznego punktu widzenia rozwiązanie te może okazać się nieznacznie tańsze niż wykonanie gotowego tynku zabarwionego.

W przypadku decyzji o wyborze jednego z systemów dociepleń FAST każdy klient ma możliwość otrzymania 5-letniej gwarancji na materiały systemowe zastosowane przy wykonywaniu elewacji. W celu szczegółów związanych z produktami FAST zapraszam na naszą stronę internetową lub proszę o bezpośredni kontakt z działem techniczno-handlowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynk polimerowo-mineralny od mineralnego różni się dodatkiem w postaci proszku dyspersji polimerowej, który poprawia właściwości robocze tynku oraz zwiększa jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Zmniejsza jego zużycie, poprawia strukturę oraz zwiększa wydajność farby elewacyjnej. Zarówno tynki mineralne jak i polimerowo-mineralne mogą być barwione w masie, nie mniej jednak prawidłowa technologia zakłada ich przemalowanie farbą egalizacyjną w celu wyrównania koloru oraz poprawy wytrzymałości na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Zachodzi więc pytanie po co płacić za kolor dwa razy?

FAST produkuje te tynki w dwóch odmianach śnieżnobiałej oraz tańsze do malowania - o kolorze nieco bardziej szarym.

W celu bardziej szczegółowych proszę o kontakt z naszym działem technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAST: a bo dopytuję się z racji iż poniekąd robię [produkuję] tynki mineralne barwione w masie, od tzw. naturalnej bieli do dość mocnych acz pastelowych kolorów. W polimerowo mineralnych nie siedzę, stąd się dopytywałem. Przy okazji wytrzymałość tynku zależy chyba od materiału wiążącego czyli w mineralce chyba cementu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 weeks później...

Tynki Silikatowo-silikonowe mają zalety silikonu i silikatu. Polecam na wełnę mineralną. Styropian "nie oddycha".

Ja polecam tynki LAKMA POROLIT - tynk na lekkim wypełniaczu. Tynki dobre jakościowo i cenowo . Duża wydajność z wiadra 25kg - przy 2mm baranek ok 12 m2 z wiaderka.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podpisuje sie 4 łapami pod ta wypowiedzia.

Nie ma rzeczy bezobsługowych, tak samo jest z lekką mokrą.

Widział ktoś kiedys bezobsługowy samochód np? - nie, konieczny jest serwis.

I własnie do samochodu idealnie jest porównać elewację.

Serwis: wymiany oleju filtrów, klocków tarcz itp / uzupełnianie ubytków, coroczny przegląd elewacji

Pielegnacja: mycie, woskowanie itd / mycie, impregnacje

Płowienie koloru: promienie słonca matowia i zmieniaja kolor lakieru/elewacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast mieszanki silikatowo-silikonowej Weber TD336 proponuję Caparol Silitol (czysty silikat) - będzie dużo lepszy przy niższej cenie.

Zużycie Webera to będzie min. 2,8 kg/m2, a Caparola 2,5 kg/m2 przy tej samej strukturze baranek 1,5 mm.

TD336 reklamowany jako samoczyszczący (nazywany wcześniej Extra Clean) to według mnie jakościowy przeciętniak.

 

No właśnie z tego co ja zauważyłem, to abstrahując od marki ideałem na moją styropianową elewację byłby tynk silikonowy. Niestety jest on drogi (tu już wracając do cen marki weber).

Natomiast tańszy tynk silikatowy ma bardzo ważną cechę jaką jest paro przepuszczalność, niestety jak zauważamy, jest ona zupełnie nie przydatna dla elewacji ocieplonej nieprzepuszczalnym styropianem.

Wychodzi z tego, że ideałem byłby tynk o właściwościach silikonowych o cenie sylikatowego :) Czyli tropiąc przynętę rzuconą przez handlowców trafiam na tynk si-si.

 

Jestem otwarty na krytykę mojego toku rozumowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tynki.net: rację masz pierwszorzędną. Do twojej wypowiedzi można dołożyć to, że tak na dobrą sprawę mało który tynk jest badany w laboratorium pod względem tego jak wygląda po x- latach. On tam jest badany na zgodność z normą. Chyba zharmonizowaną z jakąś europejską. A ta nie przewiduje czegoś w guście: stan tynku po 10 latach. Może się okazać, że takowy tynk będzie strzałem w dziesiątkę albo kulą w płot. Przecież wystarczy spojrzeć w drugą połowę lat 90-tych: Akryl - super hiper cud miód. masa kolorów, ostre i mocne, nie tak jak w mineralce. Po pięciu latach wyszło, że blakną, po siedmiu - że są glony.

To, że nie oddycha dom [styropian] nie oznacza, że możesz postawić krechę na tym jaki tynk wybierzesz. Akryl też nie oddycha jest tańszy od tych sisi różnych a i 2500 kolorów ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zaprzyjaźnionych składach budowlanych handlują tynkami: mapei, kosbud, bolix, izolbet. Który wybrać? Byłem zdecydowany na silikonowy, bo będę miał ocieplenie styropianem, ale czytając powyższe wypowiedzi nie wiem, czy jest sens przepłacać i może lepiej wybrać silikonowo-silikatowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...