Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zapach w kotłowni a kocioł gazowy z zamknietą komorą spalania


Gobelin

Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Mam kocioł gazowy kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania (model DeDietrich MCR 24T).

Przewód kominowy jest dwururowy, zasysa świeże powietrze i wypuszcza spaliny z kotła. Oprócz tego w kotłowni jest jeszcze dodatkowy kanał wentylacyjny.

 

Problem polega na tym że w kotłowni czuć nieprzyjemny zapach, raczej nie gazu, tylko takiego wypalonego powietrza, bądź mieszanki spalin z powietrzem, trudno to określić. W każdym razie powietrze w kotłowni różni sie od powietrza w innych pomieszczeniach.

 

Serwistant sprawdzał gazomierzem stan instalacji - wycieku nie ma. Z piecem też niby wszytko jest OK (było sprawdzane miernikiem że w zewnętrznej rurze kominowej nie ma spalin)

 

Moja logika jest następująca. Skoro jest to piec z zamkniętą komorą spalania to nie powinienem w pomieszczeniu czuć żadnych zapachów spalino pochodnych, bo technicznie piec nie powinien mieć połaczenia z pomieszczeniem.

 

Dodam że jest to nowy budunek( pierwszy sezon grzewczy)

 

Jak to jest u Was ?

 

Z czego może wynikać powyższy problem? Pomóżcie proszę.

 

pozdrawiam

Edytowane przez Gobelin
literówka (MRC->MCR)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nefer podała dobry trop... Najprawdopodobniej wentylacja grawitacyjna zasysa powietrze razem ze spalinami z komina bo zrobił się ciąg wsteczny (podciśnienie w kotłowni) Zrób obrzęd gromniczny czy z kratki leci powietrze czy je zasysa.

 

ale to chyba wylot kanału wentylacyjnego musiałby być bardzo blisko komina zeby tak sie działo

 

dodatkowo w ramach sprawdzenia próbowałem tymczasowo zatkać wentylację w kotłowni - nie pomogło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to chyba wylot kanału wentylacyjnego musiałby być bardzo blisko komina zeby tak sie działo

 

dodatkowo w ramach sprawdzenia próbowałem tymczasowo zatkać wentylację w kotłowni - nie pomogło

Kratkę od odpływu masz zamykaną ? A z tym "daleko" to wystarczy, że zawieje...

Nie wiem - u mnie kocioł kondensacyjny bezwonny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratkę od odpływu masz zamykaną ? A z tym "daleko" to wystarczy, że zawieje...

Nie wiem - u mnie kocioł kondensacyjny bezwonny.

 

Tak, kondensat jest odprowadzany weżykiem do rury kanalizacyjnej z gumową przejściówką. Powinno być szczelne.

 

co do wiatru to problem występowałby od czasu do czasu wtedy kiedy jest 'niesprzyjający' wiatr. U mnie praktycznie cały czas jak piec chodzi czuć że coś z powietrzem jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A rozbierałeś piec ? Może instalator zostawił tam coś co w wyższych temp. się zaczyna "przypalać" ? Rękawica, kawałek szmatki, jakaś guma/folia ? I rozgrzany piec ( jak sam mówisz na wyższych temperaturach ) podgrzewa to coś i śmierdzi ... ?

Gdybam ....

 

pozdrawiam, majki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozbierałeś piec ? Może instalator zostawił tam coś co w wyższych temp. się zaczyna "przypalać" ? Rękawica, kawałek szmatki, jakaś guma/folia ? I rozgrzany piec ( jak sam mówisz na wyższych temperaturach ) podgrzewa to coś i śmierdzi ... ?

Gdybam ....

 

pozdrawiam, majki

 

Otwierałem oczywiście przednią klapę pieca. wygląda OK, nic tam nie zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...
Mam to samo i intensywność chyba jest zależna od mocy palnika... kondensat nowy, dom nowy, wentylacja i kubatura zgodnie z ustawą, ujście skroplin zasyfonowane.

 

EDIT: Może to zapach jakiś farb czy powłok ochronnych komory czy osprzętu ?

 

Tomek4,

wychodzi na to ze tylko my mamy takie problemy. U mnie też instalacja i dom jest nowy (drugi sezon grzewczy).

 

Też zauważyłem że im większa moc palnika tym intensywniejszy zapach.

Czy jest szansa że to sytuacja przejściowa ?

Czy stosunkowo nowa instalacja może w ten sposób reagować ? czy też od razu powinno być OK.

 

U mnie temperatura zasilania to max 55 stopni, przy CWU 67

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...