Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

chciałbym się spytać czy jest ktoś kto użytkuje (lub kto zna kogoś kto ma, lub ktoś kto zakładał) rekuperatory firmy tywent (a najlepiej zwc-d).

Niestety w sieci znajduję same opinie sprzed kilku lat, gdzie pisze się o papierowych wymiennikach i własnych wentylatorach, tymczasem obecnie widzę że stosują aluminiowy wymiennik heatex i wentylatory ebm. Żeby dowiedzieć się dokładniej napisałem do firmy tywent i w modelu zwc-d stosują wentylator D2E146-HS97-03

 

czy samo wykonanie jest rzeczywiście takie słabe - zaznaczam, że estetyka typu "styropian na wierzchu" nie jest moim zdaniem na tyle istotna aby dopłacać 3k zł.

Chciałbym się dowiedzieć na temat tego co istotne - tzn, czy reku będzie źle pracować, za głośno pracować, czy będą nieszczelności itp - bo czytając opinie które udało mi się znaleźć można wywnioskować że te rekuperatory to samo zło, ale nie ma opinii osób które z nimi miały realnie do czynienia.

 

Dzięki :)

Edytowane przez imbryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy możesz rozwinać temat - czy ogólnie nie polecasz wymienników krzyżowych, czy raczej coś jest nie tak w tywntach? Jak się to ma do droższych central, oferowanych przez inne firmy, dajmy na to taki mistral 650, który ma bardzo podobne parametry do zwc-d - czy też odradzałbyś taką inwestycję?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz rozwinać temat - czy ogólnie nie polecasz wymienników krzyżowych, czy raczej coś jest nie tak w tywntach? Jak się to ma do droższych central, oferowanych przez inne firmy, dajmy na to taki mistral 650, który ma bardzo podobne parametry do zwc-d - czy też odradzałbyś taką inwestycję?

 

jak ma służyć tylko do wietrzenia to w zupełności wystarczy

no chyba że chcesz się tym chwalić ...

ma dużą zaletę jest bardzo cichy

te kilka czy kilkanaście procent sprawności nie ma większego znaczenia, w bilansie całego sezonu grzewczego nawet tego nie zauważysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"kilka czy kilkanaście procent" - sugerujesz że taką sprawność ma wymiennik krzyżowy, czy chodzi ci o różnicę wydajności między mistralem a tywentem?

 

to się zmienia zależnie od warunków ...

to czy ma 78, 85 czy 92% sprawności ma niewielkie znaczenie...

przy grzaniu prądem rozjedziesz się o raptem 100zł za sezon...

teraz pytanie do samego siebie czy chcesz wydać kilka tys. więcej żeby zaoszczędzić te 100zł na sezon czy nie...

pamiętając że taka centrala za jakiś czas będzie praktycznie do wyrzucenia, a raczej nie obstawiam że wytrzyma kilkadziesiąt lat bez remontu lub wymiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale piszesz w taki sposób, że ja nie wiem czy piszesz ogólnie o wymiennikach krzyzowych, czy ogólnie o centralach, czy konkretnie o centralach tywent lub mistral.

Rozumiem, ze pisząc o kilkunastu procentach pisałeś o różnicy miedzy centralami - czyli reku z tywentu zapewni np 65% sprawności, a mistral np 78% i o tej różnicy pisałeś?

 

Co do kilkudziesięciu lat - myślę, że wogóle niewiele elementów domu (poza konstrukcją) ma wytrzymać kilkadziesiąt lat - istotne czy wytrzyma kilkanaście.. i tutaj pytanie czy podane centrale różnią się na tyle, że jedna ma szansę znacząco przeżyć drugą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale piszesz w taki sposób, że ja nie wiem czy piszesz ogólnie o wymiennikach krzyzowych, czy ogólnie o centralach, czy konkretnie o centralach tywent lub mistral.

Rozumiem, ze pisząc o kilkunastu procentach pisałeś o różnicy miedzy centralami - czyli reku z tywentu zapewni np 65% sprawności, a mistral np 78% i o tej różnicy pisałeś?

 

Co do kilkudziesięciu lat - myślę, że wogóle niewiele elementów domu (poza konstrukcją) ma wytrzymać kilkadziesiąt lat - istotne czy wytrzyma kilkanaście.. i tutaj pytanie czy podane centrale różnią się na tyle, że jedna ma szansę znacząco przeżyć drugą?

 

centrale z wymiennikami krzyżowymi maja gorszą sprawność od tych z przeciwprądowymi, na ogół te pierwsze są tańsze ...

tak dla przypomnienia te kilkanaście procent różnicy to nie jest oszczędność na ogrzewaniu domu tylko na ogrzewaniu powietrza wentylacyjnego...

wentylując 100m3/h przez cały sezon grzewczy wydmuchasz z domu jakieś 1500kwh energii, sprawność centrali mówi ci ile z tej energii wróci z powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odbiegamy od tematu - chciałem porównać centralę tywent zwc-d z krzyżowym wymiennikiem ciepła, o wydajności max około 600m3/h do porównywalnej ale droższej centrali - i tutaj wziąłem jako przykład mistral 650. Ten mistral też ma krzyżowy wymiennik, też ma wydajność max około 600m3/h, tylko marka bardziej "premium" i tak samo cena.

Czy kupując mistrala wydaję dodatkowe pieniądze tylko na ładną obudowę i znaną markę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odbiegamy od tematu - chciałem porównać centralę tywent zwc-d z krzyżowym wymiennikiem ciepła, o wydajności max około 600m3/h do porównywalnej ale droższej centrali - i tutaj wziąłem jako przykład mistral 650. Ten mistral też ma krzyżowy wymiennik, też ma wydajność max około 600m3/h, tylko marka bardziej "premium" i tak samo cena.

Czy kupując mistrala wydaję dodatkowe pieniądze tylko na ładną obudowę i znaną markę?

wcale nie odbiegamy...

w całej centrali to najważniejsze są wentylatory i wymiennik, obudowa to może sobie być i z blachy bez docieplenia (wszystko razem z kanałami najlepiej zasypać wełną i szczelnie zakleić zostawiając dostęp do filtrów )

ja ci nie doradzę która dla CIEBIE jest lepsza...

dla MNIE to ta co najciszej chodzi i jest prosta jak budowa cepa, wiadomo jak czegoś nie ma to się nie zepsuje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla MNIE to ta co najciszej chodzi i jest prosta jak budowa cepa, wiadomo jak czegoś nie ma to się nie zepsuje ...
widzę, że mamy te same priorytety ;) dodatkowo nie lubię płacić za te dodatkowe rzeczy które mogą się zepsuć - dlatego interesuje mnie właśnie centrala tywent.

 

w pierwszym poście napisałeś

ma dużą zaletę jest bardzo cichy
pisałeś o którymś z rekuperatorów, czy o wymienniku krzyżowym?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniej więcej taka będzie kubatura domu, jak skończę remont poddasza ...rozumiem, ze posiadasz reku tywent? mogę spytać jak długo?

 

350 jest wystarczający na potrzeby wentylacji takiego domu...

taki rekuperator montowałem jakieś 1,5 roku temu u mojego znajomego i mam na niego "oko" na bieżąco

ja u siebie mam "projekt autorski dedykowany" czyli zrób to sam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wszędzie piszą, że powinno się zamontować reku umożliwiający pełną wymianę na godzinę?

a dodatkowo nie jest tak, że biorąc trochę przewymiarowaną centralę i puszczając ją na mniejszą wydajność, uzyskam lepszą sprawność? (chociaż pewnie to będzie te kilka procent o których pisałeś na początku, zaznaczę tylko że mi nie zależy na jakiejś oszczędności spalanego paliwa, lub tzw. "zwrocie inwestycji" - chcę mieć bardziej komfortowe warunki niż obecnie, mniejszą wilgoć, świeże ciepłe powietrze wychodzące z nawiewników)

 

czy pisząc 350 masz na myśli centralę zwc-b ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wszędzie piszą, że powinno się zamontować reku umożliwiający pełną wymianę na godzinę?

a dodatkowo nie jest tak, że biorąc trochę przewymiarowaną centralę i puszczając ją na mniejszą wydajność, uzyskam lepszą sprawność? (chociaż pewnie to będzie te kilka procent o których pisałeś na początku, zaznaczę tylko że mi nie zależy na jakiejś oszczędności spalanego paliwa, lub tzw. "zwrocie inwestycji" - chcę mieć bardziej komfortowe warunki niż obecnie, mniejszą wilgoć, świeże ciepłe powietrze wychodzące z nawiewników)

 

czy pisząc 350 masz na myśli centralę zwc-b ?

 

he he..

jak byś podpinał do tych samych kanałów różne centrale to sam byś zauważył że to czy centrala jest z górnej półki nie ma większego znaczenia...

zauważalna różnica to to czy jest głośna czy nie..., no i czy ma fajny "buzerski" sterownik

montując do tych samych kanałów zwykłe wentylatory kanałowe i nagrzewnicę nie zauważysz czy to jest centrala czy nie ( jedynie po rachunkach)

 

w moim przypadku zwykły prosty Tywent B3B-WX30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze cię trochę pociągnę za język ;) odnośnie tej wydajności, bo na to mi nie odpowiedziałeś, a to miałem na myśli pisząc "przewymiarowana"

 

Piszesz, że do domu o kubaturze około 600m3 wystarczy centrala zapewniająca wymianę na poziomie 350m3/h - czy nie będzie lepiej kupić centralę o wydajności 600m3/h i puścić ją na drugi bieg, a w razie czego, mieć ten zapas wydajności?

Czy nie będzie też tak, że puszczając zwc-d na drugi bieg będzie chodzić ciszej niż zwc-b na trzecim biegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze cię trochę pociągnę za język ;) odnośnie tej wydajności, bo na to mi nie odpowiedziałeś, a to miałem na myśli pisząc "przewymiarowana"

 

Piszesz, że do domu o kubaturze około 600m3 wystarczy centrala zapewniająca wymianę na poziomie 350m3/h - czy nie będzie lepiej kupić centralę o wydajności 600m3/h i puścić ją na drugi bieg, a w razie czego, mieć ten zapas wydajności?

Czy nie będzie też tak, że puszczając zwc-d na drugi bieg będzie chodzić ciszej niż zwc-b na trzecim biegu?

 

w zimie to jedynka będzie za dużo...

poczytaj sobie trochę jak ludzie nisko skręcają centrale żeby jako tako wilgotność utrzymać a ty przeciągi chcesz robić;)

WM służy do usuwania zużytego powietrza i uzupełniania go świeżym, a nie robienia wiatru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrz mnie sie na usto :)

Czy kupując mistrala wydaję dodatkowe pieniądze tylko na ładną obudowę i znaną markę?

TAK

chcę mieć bardziej komfortowe warunki niż obecnie, mniejszą wilgoć, świeże ciepłe powietrze wychodzące z nawiewników)

będziesz miał świeże powietrze ale o ciepłym nawiewie to zapomnij bez nagrzewnicy, tak samo wyższą temp nawiewu dostaniesz na wymienniku pp, jeśli planujesz gwc to tywent, jeśli bez gwc to kup sobie 2 luny i niech sobie biegają równolegle na jednym (byle nie oryginalnym) sterowniku co wyjdzie skutecznie i tanio bo luna jakkolwiek niechluj to jest genialnym posunięciem dospela

Edytowane przez kangaxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...