Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

będziesz miał świeże powietrze ale o ciepłym nawiewie to zapomnij bez nagrzewnicy, tak samo wyższą temp nawiewu dostaniesz na wymienniku pp, jeśli planujesz gwc to tywent, jeśli bez gwc to kup sobie 2 luny i niech sobie biegają równolegle na jednym (byle nie oryginalnym) sterowniku co wyjdzie skutecznie i tanio bo luna jakkolwiek niechluj to jest genialnym posunięciem dospela

mi nie chodzi o ogrzewanie wentylacją, pisząc o ciepłym powietrzu z nawiewników chodzi mi o to, żeby miało ono taką temperaturę, żeby zachować komfort cieplny domowników (nie nawiewać zbyt niską temperaturą)

 

Dlaczego uważasz że bez gwc (raczej nie mam gdzie zamontować) lepiej postawić dwie luny niż tywenta? Czy wymiennik pp zamontowany w lunach jest rzeczywiście o tyle lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

Reku Tywenta ma dwie zasadnicze IMHO wady:

- prądożerne wentylatory (na maksymalnej wydajności one biorą po 200W każdy).

- brak jakiejkolwiek automatyki w standardzie (ale to wpływa pozytywnie cenę)

 

Wentyli wymieniać nie ma sensu, więc wentylacja na tym oparta będzie po prostu trochę kosztować. A sterowanie jakieś dokupić lub dorobić sobie trzeba, bo bieganie i ręczne przestawianie nastaw ciężko nazwać wygodnym (no a wypadło by móc przynajmniej na noc ustawić inne wydajności niż w dzień). Za to ceną Tywent wygrywa prawie ze wszystkim innym, więc nie koniecznie musi być to zły wybór ;-) Dospelowa Luna wyjdzie jednak taniej, tylko trzeba by powiesić dwie...

 

PS. Wydajność maks na poziomie kubatury na godzinę przydać się może latem, ale zimą to zdecydowany overkill.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku Tywenta ma dwie zasadnicze IMHO wady:

- prądożerne wentylatory (na maksymalnej wydajności one biorą po 200W każdy).

- brak jakiejkolwiek automatyki w standardzie (ale to wpływa pozytywnie cenę)

 

Wentyli wymieniać nie ma sensu, więc wentylacja na tym oparta będzie po prostu trochę kosztować. A sterowanie jakieś dokupić lub dorobić sobie trzeba, bo bieganie i ręczne przestawianie nastaw ciężko nazwać wygodnym (no a wypadło by móc przynajmniej na noc ustawić inne wydajności niż w dzień). Za to ceną Tywent wygrywa prawie ze wszystkim innym, więc nie koniecznie musi być to zły wybór ;-) Dospelowa Luna wyjdzie jednak taniej, tylko trzeba by powiesić dwie...

 

PS. Wydajność maks na poziomie kubatury na godzinę przydać się może latem, ale zimą to zdecydowany overkill.

 

wszystko zależy od wielkości centrali...

ta o której pisałem wcześniej bierze ok. 120w na max cała

przy braku GWC montaż dużej centrali nie ma uzasadnienia, tak samo jak by-pas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
w zimie to jedynka będzie za dużo...

poczytaj sobie trochę jak ludzie nisko skręcają centrale żeby jako tako wilgotność utrzymać a ty przeciągi chcesz robić;)

WM służy do usuwania zużytego powietrza i uzupełniania go świeżym, a nie robienia wiatru...

 

Jedno z najprostszych i najłatwiejszych rozwiązań aby zniwelować przesuszania się powietrza w mieszkaniu - gliniany albo kamienny pojemniki napełniony wodą, można go postawić np. przy kominku i uzupełniać wodą.

Bardzo proste - można by rzecz z czasów komu rozwiązania ( montowanie pojemników na grzejnikach ).

Mam kilkadziesiąt takich przykładów w eksploatacji i naprawdę działa.

Nawet rekuperatory z wyższej klasy takie jak ZEHNDER mają problem z przesuszaniem powietrza.

Kilka lat temu kilku producentów wpuściło na rynek centralik z wymiennikiem entalpicznym które miały być całym lekiem na to zło.

Jakość powietrza poprawiła się - odzyskano sporo "wilgoci" z powrotem ale nie na tyle aby działało i pokrywało całe efekt przesuszenia mieszkania.

Pojawia się problem związany z żywotnością wymiennika ( wykonano go z celulozy o wysokie zawartości soli ) i kosztami eksploatacyjnymi ( serwis, czyszczenie, konserwacja, żywotność ).

Jednym z najdłużej stosowanych rozwiązań to wymienniki obrotowe.

Dobre wymienniki które obracając się przechodzą przez wszystkie strefy : " wyrzut z domu, nawiew do domu, czerpnia, wyrzutnia" przechodząc przez wszystkie strefy wymiennik "przenosi" wilgoć z wyrzucanego powietrza do nawiewanego.

Rozwiązanie mimo sporu zalet ma jedną sporą wadę..

Wymiennik działa dzięki napędowi silnikiem, koszty związane z poborem prądu podnoszą koszty eksploatacji centrali.

Centrale te są dobrym rozwiązaniem ale przy dużych wydatkach powietrza.

Więc warto pomyśleć o najłatwiejszym rozwiązania z samego początku postu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co imbryk, wybrałeś może już coś? Ja też stanąłem przed wyborem i chciałbym coś taniego przy czym trochę pracy bym włozył aby zrobić z tego tywenta szczelne i sterowalne urządzenie.

 

A co do Tywenta to moje doświadczenie do tych central mogę oprzeć o jakieś 11 sztuk urządzeń od starych sprzed 8 lat do ostatnich montowanych jakieś 2 lata temu.

Produkt można by powiedzieć jak dobry sprzęt rolniczy.

Takiej blachy to by się nie powstydził nawet producent naczep :)

Producent pisze że są to wentylatory EBM - marka znana i ceniona przez producentów rekuperatorów.

Ale EBM ma w swojej ofercie mnóstwo wentylatorów od bardzo energooszczędnych do bardzo starych prądożernych modeli.

Które są produkowane od bardzo bardzo dawna.

Tywent kupuje najtańsze rozwiązania tak samo jest z hetexem i jego wymiennikami..

Warto zainwestować w mistrala lub dospela jakoś dużo lepsza i mniej zachodu z nimi.

Co do odzysku w tyweńcie to jak dojdzie toto do 50% to będzie cud nad wisłą :)

Ważne też jest to że przy tych kilkunastu urządzeniach miałem sporo problemów związanych z usterkami typu wentylator do wymiana a kończąc na szczelności i zapięcia do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do Tywenta to moje doświadczenie do tych central mogę oprzeć o jakieś 11 sztuk urządzeń od starych sprzed 8 lat do ostatnich montowanych jakieś 2 lata temu.

Produkt można by powiedzieć jak dobry sprzęt rolniczy.

[...]Ważne też jest to że przy tych kilkunastu urządzeniach miałem sporo problemów związanych z usterkami typu wentylator do wymiana a kończąc na szczelności i zapięcia do wymiany.

 

Czyli jeśli wybierać z niższej półki to lepiej brać Optimal 400 Dospela? Masz moze jakieś doświadczenia z tym modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli wybierać z niższej półki to lepiej brać Optimal 400 Dospela? Masz moze jakieś doświadczenia z tym modelem.

 

Ogólnie Optimal 400 z drobnymi kosmetycznymi rozwiązaniami..

Jeżeli trawi się instalator który zna to urządzenie dobrze to będzie nieźle działać.

Jeżeli mam klienta który ma chęć zakupu instalacji w niższej półce sprzedał bym optimala z pełną odpowiedzialnością i świadomością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jakiegoś konkretnego powodu czy ze zwykłej oślej upartości:) ?

Osobiście wolałbym usłyszeć od Ciebie konkretny argument to by mi pomogło:)

 

 

Każdy ma prawo do swojej decyzji.

Ja porównując te dwa reku biorąc pod uwagę sprawy montażowe i eksploatacyjne wole montować dospela bo potem mamy więcej problemów z tywentem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co imbryk, wybrałeś może już coś? Ja też stanąłem przed wyborem i chciałbym coś taniego przy czym trochę pracy bym włozył aby zrobić z tego tywenta szczelne i sterowalne urządzenie.

 

Nie - tak naprawdę jeszcze mam sporo czasu (czytaj "innej roboty") zanim dojdę do wentylacji, a wolę zrobić rozeznanie dużo wcześniej - wtedy wyboru dokonam już na chłodno ;)

 

też powoli zaczynam się zastanawiać nad dospelem ... ale pewnie jeszcze będę miał z 15 pomysłów zanim będę kupował

 

powodzenia w wyborze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Nie - tak naprawdę jeszcze mam sporo czasu (czytaj "innej roboty") zanim dojdę do wentylacji, a wolę zrobić rozeznanie dużo wcześniej - wtedy wyboru dokonam już na chłodno ;)

 

też powoli zaczynam się zastanawiać nad dospelem ... ale pewnie jeszcze będę miał z 15 pomysłów zanim będę kupował

 

powodzenia w wyborze :)

 

No i kupiłem Dospela.

Jeszcze go nie odpaliłem bo czasu brak ale rzeczywiście po otwarciu pokrywy jakość wykonania nie poraża. Trzeba będzie trochę taśmy zużyć aby to pudło uszczelnić.

 

Generalnie kupiłem Dospela bo handlowiec dał na prawdę solidny rabat no i nie jest to kupowane przez internet tylko bezpośrednio od nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kupiłem Dospela.

Jeszcze go nie odpaliłem bo czasu brak ale rzeczywiście po otwarciu pokrywy jakość wykonania nie poraża. Trzeba będzie trochę taśmy zużyć aby to pudło uszczelnić.

 

Generalnie kupiłem Dospela bo handlowiec dał na prawdę solidny rabat no i nie jest to kupowane przez internet tylko bezpośrednio od nich.

 

No i gratulację dla kolegi za dokonanie zakupu dobrego cena do jakości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kupiłem Dospela.

Jeszcze go nie odpaliłem bo czasu brak ale rzeczywiście po otwarciu pokrywy jakość wykonania nie poraża. Trzeba będzie trochę taśmy zużyć aby to pudło uszczelnić.

 

Generalnie kupiłem Dospela bo handlowiec dał na prawdę solidny rabat no i nie jest to kupowane przez internet tylko bezpośrednio od nich.

Mam nadzieję, że po jakimś czasie podzielisz się tutaj swoimi wrażeniami - może do czasu jak już będziesz mógł się wypowiedzieć, ja będę faktycznie na etapie kupowania... czekam na informacje! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...