Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sprawność rekuperatora


Recommended Posts

Producenci podają że ich centrale mają sprawność do 95%. Ale co dokładnie oznacza ?

Dla uproszczenia założę sprawność 100% - czy w takim przypadku jeśli temperatura zużytego powietrza wynosi 22 st. C a temp. powietrza na wejściu do reku mamy np. 0 st to temperatura nawiewana będzie 11 st czy też 22 st ?

 

Tak jak ja rozumiałem zasadę działania ( wyrównanie temp. powietrza wywiewanego i nawiewanego ) to powinno być 11 ale gdzie nie czytam to wychodzi że jednak przy 100% sprawności wyszło by 22 st.

Czy to oznacza że pobór mocy przez rekuperator to nie tylko wentylatory ale też jakieś pompy z czynnikiem sprężającym pozwalające na przekazanie ciepła do powietrza nawiewanego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci podają sprawność temperaturową .Miarą efektywności rekuperatora jest sprawność energetyczna.Dla przykładu.Rekuperator o sprawności np.95% będzie miał sprawność energetyczną 50%,co oznacza,że z 1Kw energii cieplnej zawartej w zużytym powietrzu,0,5 Kw wróci do domu a drugie 0,5 bezpowrotnie jest utracone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perso: wyrównanie temperatur miałoby miejsce w wymienniku współprądowym, tj. obie strugi (świeże i zużyte) zaczynają podróż przez wymiennik po tej samej jego stronie, płyną w tym samym kierunku, na końcu wymiennika ich temperatura jest równa.

W praktyce mamy wymienniki krzyżowe, albo przeciwprądowe. Skuteczniejsze, bo po dwóch stronach blaszki masz cały czas sporą różnicę temperatur (przy współprądowym na końcu nie masz praktycznie różnicy, więc przepływ ciepła ustaje). Dzięki temu możesz mieć za wymiennikiem (dla Twojego przykładu) powietrze świeże podgrzane do 18*C i zużyte schłodzone do 4*C.

 

Gdyby sprawność była 100%, to miałbyś świeże powietrze o temperaturze takiej, w jakiej zaciągasz zużyte z domu (czyli 22*C). W praktyce jest to nieosiągalne, bo skoro nie ma różnicy temperatur, to powierzchnia wymiennika musiałaby być nieskończenie wielka.

 

Tymczasem rzeczywisty odzysk ciepła jest nieco inny, bo razem z powietrzem wentylacyjnym usuwasz z domu wilgoć, której część się skrapla i trafia do kanalizacji, a reszta ucieka do atmosfery.

Edytowane przez KrzysztofLis2
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Kwestia ciekawa. no to policzmy:

moc strumienia pow. = strumień powietrza * ciepło właściwe * różnica temperatur = 1kg/s*1.2 KJ/kgK * (20 stC- 0 stC) = 24KW (powiedzmy powietrze nawiewane o temp 0 st C podgrzewa się do temp. 20 st C)

Po stronie powietrza wywiewanego będzie identycznie jeżeli przyjmiemy sprawność 100% (dla powietrza suchego)

Czyli 100% to maksymalna ilość ciepła wymieniona dla wymiennika o nieskończenie dużej powierzchni dla tej różnicy temp. wyniesie 24 KW.

W związku z tym jeżeli sprawność wymiennika wynosi 95 % to odzyskujemy 95% ciepła możliwego do odzyskania.

Ma to swoje konsekwencje temperaturowe tzn. temp końcowa powietrza nawiewanego nigdy nie osiągnie temp pow. w pomieszczeniu wentylowanym

a temperatura powietrza wywiewanego nigdy nie spadnie do poziomu temperatury na zewnatrz.

Uproszczenie tutaj polega na tym ,ze rozważamy poietrze suche. Jeżeli powietrze jest wilgotne dochodzi jeszcze ciepło tzw. utajone

czyli mówiąc po ludzku ciepło skraplania pary lub gdy jest szronienie ciepło zamarzania.

Trochę się tym tematem zajmowałem zawodowo więc wrzuciłem swoje trzy grosze.

 

pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby policzyć rzeczywisty odzysk ciepła (obecnego zarówno pod postacią wyższej temperatury suchego powietrza, jak i pary wodnej), trzeba byłoby jeszcze znać jakieś wilgotności -- choćby powietrza wyrzucanego z domu i zaciąganego z zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc strumienia pow. = strumień powietrza * ciepło właściwe * różnica temperatur = 1kg/s*1.2 KJ/kgK * (20 stC- 0 stC) = 24KW

Przykład trochę nierealny, ponieważ niektórzy przez rekuperator przepuszczają 30-100m3/godz powietrza - to wypada zupełnie inna moc takiego strumienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Zgadza się. Trzeba znać wilgotności.

Jeżeli was ten temet bliżej interesuje to odsyłam do miesięcznika Technika chłodnicza i klimatyzacyjna nr 6-7 /2010.

Nie jestem pewien czy nie można sobie ściagnąć tego artykułu za SMS. Kiedyś chyba była taka możliwość.

Sa tam podane wzory i algorytm obliczeń dla wymiennika krzyżowego aluminiowego z uwzględnieniem wilgotności powietrza.

Te wzory można np. wrzucić do Excella albo napisać krótki programik w Delphi lub w Visual Basicu.

Jest też druga mozliwość. Można wejść na stronę internetową szwedzkiego producenta aluminiowych wymienników

i sciągnąć najnowszą wesję programu doboru ich wymienników. Firma się nazywa "Heatex".

Jest też firma niemiecka "klingenburg". Też można sciągnąć programy doboru.

Te programiki doboru mają dobrą zgodność z wynikami badań ich wymienników.

Pobawcie się tymi programikami. Zobaczycie jak trudno jest osiagnąć sprawność 95%.

No to zmykam. Pozdróweczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno pomijać w obliczeniach wilgoci zawartej w powietrzy.Strumień powietrza 1kg/s niesie w sobie oprócz wyliczonych przez ciebie 24Kw ,18-20 Kw zawartych w parze wodnej,dla przeciętnej wilgotności panującej w naszych domach.

 

Zgadzam się z Tobą że nie można pominąć i o ile wiem nikt tego nie pomija.

Dla prostego wyjaśnienia samej istoty definicji sprawności odzysk mokry pominąłem. w samej zasadzie niczego to nie zmienia.Przyjąłem strumień powietrza 1kg/s dla prostoty wyliczeń. .. I to też w istocie sprawy niczego nie zmienia.

Wracając do twoich wyliczeń - Z programu doboru np. Klingenburga wynika ,że różnica miedzy odzyskiem suchym i

i całkowitym (suchy +mokry) to ok 20%( tzew. -10 : wilg wzgl. 80%, t wew. 20 : wilg wzgl 60% , odzysk ok. 62 %). Sam sobie policz . Poza tym odzysk mokry nie zawsze występuje.

Nie mogę się odnieść do twoich wyników bo nie wiem jak do tego doszedłeś.

Może pokaż jak to liczyłeś.

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem temp.22oC i wilgotność 50%.Producenci i sprzedawcy niestety ale pomijają dowodem jest chociażby fakt, że podają sprawność temperaturową,a nie energetyczną.Wyjaśniając definicję sprawności nie można pomijać mokrego odzysku .Takie wyjaśnienia przekłamują.Sprawność rekuperatora powinna być liczona dla temp.zewnętrznej(średniej) w sezonie grzewczym ok +2,8oC a nie -10oC.Można by było liczyć sprawność dla temp.-30 wyjdzie wtedy super.I sprzedaż wzrośnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem temp.22oC i wilgotność 50%.Producenci i sprzedawcy niestety ale pomijają dowodem jest chociażby fakt, że podają sprawność temperaturową,a nie energetyczną.Wyjaśniając definicję sprawności nie można pomijać mokrego odzysku .Takie wyjaśnienia przekłamują.Sprawność rekuperatora powinna być liczona dla temp.zewnętrznej(średniej) w sezonie grzewczym ok +2,8oC a nie -10oC.Można by było liczyć sprawność dla temp.-30 wyjdzie wtedy super.I sprzedaż wzrośnie.

 

Ok. Chyba ruzumiem. Co do definicji nie zgodze się z Tobą. Ale liczenie dla średniej temperatury sezonu jest

to jakis pomysł. Tym bardziej ,że odzysk poniżej temp. szronienia to żaden odzysk (nagrzewnica wstępna elektryczna np.).

W tych niskich temperaturach wychodzi faktycznie najwyższa sprawność odzysku i co z tego.

Tobie chodzi o to ,że poducenci podają sprawność chwilową a powinni całkowitą uśrednioną. W końcu

klienta obchodzi nie to co bywa w centrali od czasu do czasu ale to co z tego ma w sezonie.

Tu masz rację.Gdzieś czytałem na stronie int. (to nie była strona producenta) takie opracowanie

w którym były zsumowane ilości godzin w jakich występuje dana temperatura w sezonie grzewczym i

na tej podstawie był liczony odzysk.Liczba kilowatogodzin dla całego sezonu wyszła taka sobie...Poza tym w temp.

poniżej - 10 odzysku prawie nie było... i taka jest prawda o tych "super sprawnościach ".

Moja rola na tym portaliku też sprowadza się do tego żeby ludziom mówić jak jest.

Jak projektowałem reku. to w pewnym momencie doszedłem do wniosku ,ze te reku z przeciwprądówką

to lipa bo z powodu wyśrubowanej sprwności szronienie zaczyna się już od -4.

starujesz z nagrzewnicą wstepną już od -4. Co z tego wynika wiesz.

Są tez metody odszraniania poprzez zwalnianie nawiewu albo puszczanie nawiewu przez bypas

no i wtedy musisz mieć nagrzewnicę wtórną bo inaczej bedzie wiało mrozem z anemo. albo wszytkimi mozliwymi

nieszczelnosciami. Jak ktoś nie ma do tego cudu techniki jakiegoś GWC to przy mrozach jest biedny.

Ktoś powie ,że nagrzewnica wstępna el. to 200 zł w sezonie ale w tej sytuacji po co ta przeciwprądówka.

W wentylacji przemysłowej stosuje się tylko krzyzówki bo odzysk wiekszy po prostu jest nieopłacalny.

Moim zdaniem tak samo jest w domkach.

No dobra rozgadałem się.

Pewnie jeszcze pogadamy. Czasem tu zajrzę.

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Autora wzoru proszę o korektę - są w min błędy.

 

jest :

moc strumienia pow. = strumień powietrza * ciepło właściwe * różnica temperatur = 1kg/s*1.2 KJ/kgK * (20 stC- 0 stC) = 24KW

 

powinno być :moc strumienia pow. = strumień powietrza * ciepło właściwe * różnica temperatur = 1kg/s*1.005 KJ/kgK * (20 stC- 0 stC) ~20KW [kJ/s = kW]

 

Dzięki : pamięc jest jednak zawodna.

Przypominam ,że wzór dotyczy powietrza pozbawionego całkowicie wilgoci co jak wiadomo w rzeczywistości

nie występuje . Tego rodzaju wzorów używa się do stepnego bilansowania wymienników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Ktoś powie ,że nagrzewnica wstępna el. to 200 zł w sezonie ale w tej sytuacji po co ta przeciwprądówka.

W wentylacji przemysłowej stosuje się tylko krzyżówki bo odzysk większy po prostu jest nieopłacalny.

Moim zdaniem tak samo jest w domkach.

pozdro.

 

hm, całkiem to ciekawe. Czyli wychodzi ze jednak "jakieś" GWC wypadałoby zrobić, choćby zwykłego rurowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buduję własny rekuperator przeciwprądowy i będę chciał go przebadać.

 

Sprawność temperaturowa - wystarczą cztery pomiary temperatury i przyzwoita kontrola nad ilościami powietrza.

 

Jakie i ile pomiarów potrzeba do najpełniejszego badania sprawności - w grę wchodzą temperatury, ciśnienia, ilości powietrza, wilgotności?

 

Czy ktoś mógłby coś dodać na temat idealnego kształtu przepływu turbulentnego między płytami rekuperatora - turbulencje są konieczne z punktu widzenia wymiany ciepła, lecz niekorzystne ze względu na opory przepływu (chodzi wiec o kompromis)?

 

Patrząc na przekroje rekuperatorów mam czasem wrażenie, że czasem pozostaje wolny przeswit tak że powietrze w dużej mierze przelatuje swobodnie (laminarnie). Może ktoś podzieli się swoją wiedzą w tym zakresie. Na moim poziomie chodzi tylko o jakieś generalne zasady rozwiązań zaburzających przepływ w celu intensyfikacji wymiany cieplnej, mam świadomość, że przepływy gazów/cieczy to nie jest temat dla amatorów, nie wszystko tam już odkryto, a odkrycia wymagają kosztownych doświadczeń.

Edytowane przez MAK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze najbardziej wiarygodne wyniki to statystyka, zmontuj tą maszynkę, uruchom w domu czy gdzie tam ma ona wylądować, wstaw prosty układzik pomiarowo-rejestrujący (wystarczy próbkowanie), wrzuć to po roku do exela i masz wszystko co trzeba, nawet kiedy wymienni zamarza i kiedy żona się kąpie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...