Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanały wentylacji mechanicznej w stropie drewnianym - jak zamocować?


Recommended Posts

Witam, mam pytanie o montaż kanałów w stropie z wiązarów. Chciałbym je zamontować w warstwie ocieplenia, która będzie pomiędzy belkami stropowymi. Pytanie czym przymocować takie kanały pomiędzy belkami stropowymi? Kanały przechodzące w poprzek belek można położyć na belkach czy lepiej dać jakieś podkładki z filcu czy wełny aby zminimalizować ryzyko przenoszenia drgań czy szumów na konstrukcję więźby?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość spiro a końcówki flex. Zamierzam wszystko mieć nie ocieplone, bo całość będzie otulona właśnie w tej wełnie ocieplającej nieużytkowy strop pod poddaszem (40cm wełny)

 

Nie zalecałbym takiego rozwiązania.Zmontuj instalację na podstawie projektu (mam nadzieję) , poocieplaj rury i sprwdź

jak działa (szczególnie nocą). Czy słychać wiatraki w pokojach. Jeżeli słychać załóż zacentralą tłumiki.

Jak wszystko działa ok. nigdzia nie ciekna skropliny (kanały wywiewne np. ) sama centrala itp.

Zostaw dostęp do kanałów żebyś mógł je w niektórych miejscach rozmontować i co kilka lat wyczyścić.

Uwaga : spiro może przenosić drgania na konstrukję budynku.Trzeba to montować na uchwytach z odp. przekładkami.

Gołe spiro nie może się stykać z konstrukją budynku np. dachu.Generalnie zalecałbym ,żeby to było robione pod okiem kogoś doświadczonego . chyba ,że monowałeś juz takie układy

i znasz wszystkie pułapki.Ale skoro pytasz to możliwe ,że nie znasz.

Ocieplenie stropu to oddzielny temat a instalacja WM to drugi. Tak do tego trzeba podejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie montowałem jeszcze WM jestem dobrze oczytanym teoretykiem z dwoma prawymi rekami ;-). Nie mogę zostawić dostępu do rur bo musiałby by leżeć na nieocieplonym poddaszu. Nie wchodzi to w grę ze względu na straty ciepła. Możesz mi wytłumaczyć dlaczego miałbym używać ocieplonych rur skoro i tak zalegną w masie wełny? Chciałem ułożyć spiro na "podkładkach" z 5cm wełny (może dać 10?), nie wiem tylko jak je mocować do dolnego pasa wiązarów aby nie przenosiły drgań. Jeżeli puszczę je wzdłuż desek to może powiesić na jakiś syntetycznych taśmach a taśmy zamocować po prostu na zszywki do desek? Aby wytłumić dźwięki zastosuję na końcowych odcinkach spiro. Jeżeli to nie pomoże wymienię pierwsze 2m rury na tłumiki. Niestety jedyną rzecz jaką nie jestem w stanie sprawdzić to skraplanie ale .... co może się skraplać w 40cm wełny? Oczywiście projekt zamierzam zlecić fachowcom. Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie montowałem jeszcze WM jestem dobrze oczytanym teoretykiem z dwoma prawymi rekami ;-). Nie mogę zostawić dostępu do rur bo musiałby by leżeć na nieocieplonym poddaszu. Nie wchodzi to w grę ze względu na straty ciepła. Możesz mi wytłumaczyć dlaczego miałbym używać ocieplonych rur skoro i tak zalegną w masie wełny? Chciałem ułożyć spiro na "podkładkach" z 5cm wełny (może dać 10?), nie wiem tylko jak je mocować do dolnego pasa wiązarów aby nie przenosiły drgań. Jeżeli puszczę je wzdłuż desek to może powiesić na jakiś syntetycznych taśmach a taśmy zamocować po prostu na zszywki do desek? Aby wytłumić dźwięki zastosuję na końcowych odcinkach spiro. Jeżeli to nie pomoże wymienię pierwsze 2m rury na tłumiki. Niestety jedyną rzecz jaką nie jestem w stanie sprawdzić to skraplanie ale .... co może się skraplać w 40cm wełny? Oczywiście projekt zamierzam zlecić fachowcom.

 

Ocieplone rury często leżą na nieocieplonym poddaszu i nie ma ztym problemu o ile są dobrze ocieplone.(>= 5cm)

W masie wełny ocieplajacej strop w miejscach przejść kanałów będziesz miał lukę w ociepleniu.Tak jakbyś

zmniejszył w tym miejscu ilość ocieplenia.(nie masz projektu więc nie znasz średnic przewodów) Przemyśl to.

Para wodna może się wykraplać nawet w ocipleniu 40 cm. Przyczyna - brak paroszczelności na złączach lub rury słabej jakości.

Powietrze w niektórych kanałach będzi miało wilgotność bliską 100%. skoro jesteś teoretykiem to temat wilgotności znasz.

Takie powietrze wydostając się nieszczelnosciami niesie sporo pary wodnej i wychodzi do warstw wełny w których temperatura

jest poniżej punktu rosy. W tch miejscach będzie wilgotna wełna a po jakims czasie cuchnąca wilgotna wełna.

Zasada mocowania to przede wszystkim - kanał - miękka przekładka - element konstrukcji. tu nie ma żadnej filozofii.

Podstawa to dobrze zrobiony projekt najlepiej przez instalatora z uprawnieniami i doświadczeniem.

Jak widzisz pułapek jest mnóstwo.

Życzę powodzenia.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie nastraszyłeś, że już mi się odechciało ;-) Niestety nie zapłacę kilku tys nikomu za położenie rur. A co do puszczenia ich na strychu może i warto rozważyć ale nie w ociepleniu 5cm. Technicznie będzie to problem bo kanały musiały by leżeć (wisieć) nad ociepleniem 40cm wełny nad którą nie ma podłogi. To zresztą mój kolejny zonk techniczny jak się tam poruszać. Na wełnie ma być tylko folia paroprzepuszczalna albo w ogóle nic. Przy układaniu wełny to nie problem bo będę się poruszał po dolnym pasie wiązarów ale po jej ułożeniu jak tam łazić? Gdybym puścił kanały górą to muszę je dodatkowo ocieplić. Jaką mam pewność, że w tym ociepleniu nie zrobi się też gnijąca wełna? Wydaje mi się że umieszczenie ich w warstwie ocieplenia to lepszy pomysł. Mogę po kilku miesiącach używania sprawdzić wilgotność wkładając od strony strychu jakąś sondę do badania wilgotności i bez problemu miejsca spieprzone naprawić wyciągając wełnę i nie demolując domu. A co do zmniejszenia izolacyjności stropu - tego się nie boję bo nawet przy 20cm kanałach zostanie mi ok 20cm wełny nad nimi, zresztą mogę też wzdłuż kanału puścić dodatkowo jeszcze pas wełny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie nastraszyłeś, że już mi się odechciało ;-) Niestety nie zapłacę kilku tys nikomu za położenie rur. A co do puszczenia ich na strychu może i warto rozważyć ale nie w ociepleniu 5cm. Technicznie będzie to problem bo kanały musiały by leżeć (wisieć) nad ociepleniem 40cm wełny nad którą nie ma podłogi. To zresztą mój kolejny zonk techniczny jak się tam poruszać. Na wełnie ma być tylko folia paroprzepuszczalna albo w ogóle nic. Przy układaniu wełny to nie problem bo będę się poruszał po dolnym pasie wiązarów ale po jej ułożeniu jak tam łazić? Gdybym puścił kanały górą to muszę je dodatkowo ocieplić. Jaką mam pewność, że w tym ociepleniu nie zrobi się też gnijąca wełna? Wydaje mi się że umieszczenie ich w warstwie ocieplenia to lepszy pomysł. Mogę po kilku miesiącach używania sprawdzić wilgotność wkładając od strony strychu jakąś sondę do badania wilgotności i bez problemu miejsca spieprzone naprawić wyciągając wełnę i nie demolując domu. A co do zmniejszenia izolacyjności stropu - tego się nie boję bo nawet przy 20cm kanałach zostanie mi ok 20cm wełny nad nimi, zresztą mogę też wzdłuż kanału puścić dodatkowo jeszcze pas wełny.

 

Witam !

Wcale nie chciałem ciebie straszyć.Ani też sugerować żebyś to komus zlecał. Szanuję ludzi którym się chce mysleć

i zrobić coś samemu.Ja też w tym temacie jestem głównie teoretykiem , ale jestem też czynnym zawodowo

inżynierem i niejedno nieszczęście konstrukcyjne juz widziałem.Wolałem jednak zebyś o pewnych sprawach wiedział

żeby oszczędzić sobie kosztów i roboty. Przy okazji przestrzegam przed gietkimi kanałami , które o ile pamietam

producenci nazywaja termofleksami. Podono już w drugim sezonie z tych kanałów cuchnie (przyczyne juz ci opisałem.)

Radziłbym żebyś instalację zrobił na spiro z kształtkami (mogą być jakieś tworzywowe dodatki.)

Wiem,że nikomu się w dzisiejszych czasach nie przelewa (mnie też) . Myślę ,że jak będziesz miał dobry projekt

i wszystko starannie przemyslisz i starannie wykonasz to nie powinno być problemu.

 

pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

...Przy okazji przestrzegam przed gietkimi kanałami , które o ile pamietam

producenci nazywaja termofleksami. Podono już w drugim sezonie z tych kanałów cuchnie (przyczyne juz ci opisałem.)

podobno w pacanowie kozy kują, a jaruzelski to smok wawelski..

założę się że tą bzdurę słyszałeś od sprzedawcy innych kanałów albo instalatora który ma u niego dobry upust

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno w pacanowie kozy kują, a jaruzelski to smok wawelski..

założę się że tą bzdurę słyszałeś od sprzedawcy innych kanałów albo instalatora który ma u niego dobry upust

 

Może to zależy od producenta , nie twierdzę że wszyskie są do niczego.

To że się czasem ludzie skarżą jest faktem. Można takie oceny znaleźć na forach.

Z niczego sie to nie bierze. Są niezadowoleni. Inaczej by nie pisali.

Dlatego napisałem ,że trzeba uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to zależy od producenta , nie twierdzę że wszyskie są do niczego.

To że się czasem ludzie skarżą jest faktem. Można takie oceny znaleźć na forach.

Z niczego sie to nie bierze. Są niezadowoleni. Inaczej by nie pisali.

Dlatego napisałem ,że trzeba uważać.

Trzeba uważać zwłaszcza na nowe konta na forach, które mają po 10 wpisów i reklamują produkty X albo zniechęcają do zakupu produktów Y.

 

Ale nie szkodzi, średnio bystry obserwator sobie z takim marketingiem szemranym poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uważać zwłaszcza na nowe konta na forach, które mają po 10 wpisów i reklamują produkty X albo zniechęcają do zakupu produktów Y.

 

Ale nie szkodzi, średnio bystry obserwator sobie z takim marketingiem szemranym poradzi.

 

No dobra !

 

Nię będę udowadniał ,że nie jestem wielbłądem.

Resztę pozostawim bez komentarza.

Średnio bystry obserwator bedzie wiedział co sądzić o takich ripostach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisał Fotonik:

"Ja też w tym temacie jestem głównie teoretykiem............

przestrzegam przed gietkimi kanałami , które o ile pamietam producenci nazywaja termofleksami.

Podono już w drugim sezonie z tych kanałów cuchnie........."

 

 

W tym zdaniu u góry jest odpowiedź, jaką wiedzę o WM ma piszący post

A na koniec, jako dowód złej jakości kanałów termoflex, jest słowo "podobno" :confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisał Fotonik:

"Ja też w tym temacie jestem głównie teoretykiem............

przestrzegam przed gietkimi kanałami , które o ile pamietam producenci nazywaja termofleksami.

Podono już w drugim sezonie z tych kanałów cuchnie........."

 

 

W tym zdaniu u góry jest odpowiedź, jaką wiedzę o WM ma piszący post

A na koniec, jako dowód złej jakości kanałów termoflex, jest słowo "podobno" :confused:

 

No , no !

Ale się ktoś zaczerwienił.

Chyba to temperatura dyskusji wzrosła....

 

Wiedza teoretyczna nie oznacza braku wiedzy tak samo jak wiedza praktyczna.

Moja wypowiedź nie stanowi próby udowadniania czegokolwiek więc słowo "podobno"

jest tu jak najbardziej na miejscu.

Termofleksy to tylko termofleksy , kanały to tylko kanały WM to tylko WM

w domkach ( nie zauważyłem na tym wątku poważniejszych

zagadnień )czyli najbardziej uproszczona forma instalacji do wentylacji z wymianą ciepła

bo niby po co tam jakaś inna.

I czemu to stali bywalcy tak się denerwują. Po co to.?????

Te termfleksy podobno jednak coś w sobie mają co by nie pisać.

 

Mimo wszystko pozdrawiam stałych bywalców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mam problem z usytuowaniem tych kanałów, mam kanały elastyczne pcv, fi 75mm, czy można je wsadzić w skos dachu, pomiędzy jedna a druga warstwę wełny?

nie będzie się tam nic wkraplać?

 

Witam !

Rozumiem ,ze przystępujecie Państwo do ocieplania poddasza.

Wiem ,że kanały tego typu zalewa się w stropach . Natomiast nie spotkałem się z przypadkiem

chowania ich w skosie dachu. Wiem ,że skos dachu izolowany wełną musi mieć od wewnętrznaj strony

szczelną paroizolację. wyprowadzanie ze skosów dachu kanałów przez tą własnie paroizolację

jest moim zdaniem trochę ryzykowne . Myślę ponadto ,że trzebaby to skonsultować z projektantem

budynku. chodzi głównie o ew. zmnieszczenie izolacyjności owych skosów i zaprojektowanie ew. wyprowadzeń kanałów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...