Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odbiór - TAK czy NIE?


Sylwia z Gdyni

Recommended Posts

Więc:

U mnie, przed wykonaniem obudowy kominka był pan kominiarz. Wszedł na dach, przyjrzał się wszystkiemu w salonie i powiedział, że on teraz to żadnej opinii na piśmie nie da. Popatrzył jak się pali, zadowolony był, że dziura w kanale wentylacyjnym pod sufitem w prawidłowej odległości od niego zrobiona, pozwolił "zabudować", i powiedział, że wszystko (szczelność komina i samego podłączenia) uwzględni gdy przyjdzie czas na odbiór domu. A to dlatego, że jego opinia jeden rok tylko ważna.

Prawdę mówiąc też sie zastanawiam, czy bez odbioru domu (przed opinią kominiarską) w ogóle można komina i kominka używać. Albo kozą dogrzewać.

(Co innego centralne: Tu przed podłączeniem kotła jakieś protokoły szczelności być musiały i przed zatankowaniem gazu też. Oprócz tego końcowego do odbioru domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W Republice Słowackiej jest tak samo . Zdun buduje piec kaflowy i nagle przerywa pracę bo musi poczekać aż kominiarz zobaczy i odbierze przyłącze do komina.. Potem można dopiero kończyć pracę czyli zamknąć piec .. Zdunowie się wkurzają bo czasem trzeba czekać cały dzień na kominiarza ale takie jest prawo...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym kraju jest sporo do zrobienia. W kwestii odbiorów

kominiarskich na pewno jeszcze więcej. Głównie z powodu

samych kominiarzy. Znam paru profesjonalistów, ale kilku

którzy stanęli na mojej drodze, nadaje się do odstrzału...

 

Jeden podkablował mnie do rzecznika praw konsumenta, drugi

podpisał opinię i dym wyszedł u sąsiada w kuchni dwa piętra

wyżej , trzeci któremu pozwoliłem zrobić wkład do komina,

chciał spalić plebanię... Książkę mógłbym pisać.

Dałem sobie więc spokój i przegląd komina do którego

miałem podłączyć ogień, robiłem sam. Ok , fajnie, ale nie

każdy zdun musi chcieć to robić, czy mieć moje ambicje.

 

Ktoś musi tym się zająć PROFESJONALNIE, a nie tylko

wystawiać papier. Papiery można mieć u nas w najlepszym

porządku, ale niektórym zależy też na tym, by im się chałupa nie

zjarała...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny stan prawny w zakresie kominów (dymowych) wygląda tak.

O tym jaki komin, o jakim przekroju, oraz o sposobie przyłącza decyduje wytwórca kotła (pieca, kominka). Technicznie muszą one być zgodne z punktem 3.3, przywołanej w Rozporządzeniu w sprawie WT…., normy PN-B-10425.

Ustawodawca określił jednak jak powinno być wykonane przyłącze, bo w przywołanym zakresie obowiązywania normy znajduje się pkt. 3.3.12.1 – ale to obowiązuje instalatora, bo to on za to odpowiada, często ta odpowiedzialnością dzieli się z kominiarzem, określając w warunkach gwarancyjnych, konieczność odbioru przez kominiarza w tym zakresie.

Ale zapisy w gwarancji nie są obowiązującym prawem i powoływanie się na nie jako zapisu prawnego ma taki sam skutek, jak stwierdzenie, że prawo nakazuje zmianę oleju w silniku, po przejechaniu określonej ilości kilometrów – jest to nadinterpretacja.

 

Kominiarze zapewne powołają się na pkt. (dział) 4, który określa badania (kominiarskie), tyle, że żadne obowiązujące przepisy nie przywołują tej normy (w tym zakresie).

Uprzedzając – gdyby ta norma (w tym zakresie) była obowiązująca, to obowiązkowe byłoby 3 krotne badanie na różnym stadium budowy domu, czyli:

 

Badania przewodów należy przeprowadzać:

a) po wykonaniu stanu surowego budynku – badania wymienione w 4.1.2 a) ÷ h),

 

b) po wykonaniu stanu wykończeniowego, przed podłączeniem trzonów kuchennych, pieców ogrzewczych i urządzeń gazowych – badania wymienione w 4.1.2 i) ÷ m) oraz w miarę potrzeby również a) ÷ h),

 

 

c) po podłączeniu wymienionych urządzeń – badania wymienione w 4.1.2 k) i m) oraz w miarę potrzeby również a) ÷ j).

 

 

Reasumując – ta wymagana opinia kominiarska dotyczy w zasadzie tylko drożności i ciągu kominów, bo tylko kominiarz ma w tym zakresie uprawnienia, bo to wynika bezpośrednio z obowiązujących przepisów (Rozporządzenie w sprawie WT ….§ 140. 1.)

Natomiast wszelkie inne wymagania są nadinterpretacją obowiązujących przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poniżej opinia i stanowisko jakże inne od poprzedniego.

Pozdrawiam.

 

"W odpowiedzi na pytanie informuję, że montaż nowego urządzenia grzewczego na paliwa stałe lub płynne zgodnie z wymaganiami Ustawa „Prawo Budowlane” z dnia 07. 07. 1994 r. (Jednolity tekst Dz. U. Nr 156 poz. 1118 z 2006 r. Zmiany: Dz. U. Nr 170 poz. 1217 z 2006 r., Dz. U. Nr 88 poz. 587 z 2007 r., Dz. U. Nr 99 poz. 665 z 2007 r., Dz. U. Nr 127 poz. 880 z 2007 r., Dz. U. Nr 191 poz. 1373 z 2007 r., Dz. U. Nr 247 poz. 1844 z 2007 r., Dz. U. Nr 199 poz. 1277 z 2008 r., Dz. U. Nr 206 poz. 1387 z 2008 r., Dz. U. Nr 210 poz. 1321 z 2008 r., Dz. U. Nr 227 poz. 1505 z 2008 r., Dz. U. Nr 18 poz. 97 z 2009 r., Dz. U. Nr 31 poz. 206 z 2009 r.) kwalifikuje się jako proces budowlany i w związku z powyższym podlega on wszystkim przepisom prawnym określonym zarówno w "Prawie Budowlanym" jw oraz przepisom dotyczącym Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 poz. 690 z 2002 r., Dz. U. Nr 33 poz. 270 z 2003 r. Dz. U. Nr 109 poz. 1156 z 2004 r., Dz. U. Nr 201 poz. 1238 i Nr 228 poz. 1514z 2008 r., Dz. U. Nr 56 poz. 461 z 2009 r.). W związku z powyższym zarówno projekt instalacjiurządzenia grzewczego, jak również prace budowlane powinny być zgłoszone do kompetentnych organów Nadzoru Budowlanego oraz nadzorowane przez osobę posiadającą odpowienie uprawnienia budowlane zgodnie z paragrafem 18 Ustawa "Prawo Budowlane".

 

Po zakończeniu prac montażowych należy dokonać odbioru zgodnie z wymaganiami art. 57 i art. 59 Ustawa "Prawo Budowlane". Po zakończeniu prac montażu urządzenia grzewczego na paliwa stałe lub płynne należy dokonać co najmniej sprawdzeń:

- doboru właściwej średnicy komina stosownie do obciążenia cieplnego urządzenia grzewczego,

- zastosowanie właściwego materiału systemu kominowego w zależności od zalecanego rodzaju paliwa, np. węgiel, drewno, paliwa płynne, paliwa gazowe,

- dokonać sprawdzenia wymagań ochrony przeciwpożarowej dla palenisk i instalacji kominowych zgodnie z paragrafem 265, paragrafem 266 oraz paragrafem 268.

 

Odbiór powinien być dokonany przez niezależną osobę posiadającą uprawnienia budowlane lub osoby posiadające kwalifikacje zawodowe, w tym przypadku uprawnienia Mistrza Kominiarskiego.

...

Rzecznik Stowarzyszenia "Kominy Polskie"

Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia "Kominy Polskie"

e-mail: [email protected]

tel. +48 501 531 948, tel. +48 32 328 54 01

http://www.kominypolskie.com.pl "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest

 

Z tego tekstu wynika,że Stowarzyszenia "Kominy Polskie", chciałoby by tak

było jak pisze Pan rzecznik. Nic nie wskazuje, że nie jest tak jak napisał Siwy:

 

"Natomiast wszelkie inne wymagania są nadinterpretacją obowiązujących przepisów. "

 

 

 

Jakieś przepisy wykonawcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To opinia oficjalna, przedstawiana w wielu sprawach urzędowych i sądowych.

Nie pisał jej żaden kominiarz ani rzecznik tejże organizacji czy jej członek.

Wartość tejże opinii polega na tym że jest ona niezależna i autorstwa Pana Zbigniewa Tałacha ze Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowego, którego udało się nam już poznać jako człowieka dalekiego od sympatyzowania w którąkolwiek stronę i nad-interpretowania prawa... :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest okazja by spróbować rozprawić się z tematem . Nie chciałbym

tylko by był to zbiór pobożnych życzeń rożnych grup zawodowych,

uprawiających lobbing korzystny dla siebie. Producenci kominów

zalecają jak najgrubszą stal . Wygląda to na troskę o klienta, ale

grubsza stal to większe dochody. Kominiarze chętnie pomijają

przepis mówiący o tym ,ze nie tylko oni maja uprawnienia do

odbioru kominów. Przecież ich kompetencje kończą się, gdy

odebrać należy komin do urządzeń większej mocy. Do tego potrzeba

specjalnych uprawnień . Branża kominkowa i zduńska, w przepisach takich

upatrywać może ostrej selekcji w dostępie do rynku usług.

 

Jestem za odbiorami, ale nie przeskakujmy od razu pokoleniowych

zaniedbań w zbyt krótkim czasie, bo nic dobrego z tego nie

wyniknie.

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja bym się nie wgryzał za bardzo w temat zasadności odbioru czy uprawnień do jego przeprowadzenia.

Raczej chodzi mi o to żeby jasno stwierdzić że to nie żaden Forest-Natura, czy sSiwy12, tudzież Kominki Piotr Batura, interpretują przepisy wedle siebie i tak musi być albo nie :)

Są inni od tego a nam należało by się do nich stosować, skoro uwzględniają to np. instytucje państwowe na drodze administracyjnej czy innej sądowej. Słowo "nam" należy czytać jako "społeczeństwo". Bo trzydzieści kilka milionów interpretacji prawa to trochę za dużo jak na mój łeb.

Jutro pewnie (albo dzisiaj jeszcze) wpadnie tu kilku kolejnych forumowiczów i zapewne poznamy jeszcze kilka innych interpretacji z tych milionów, które wymieniłem.

Pozdrawiam.

PS. Czy ktoś widział gdzieś mój avatar ... ? Oddajcie mi avatar ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z racji chęci polemiki.

Przepisy, na które powołał się autor tej opinii nie wskazują na wymagany zakres dokonywanych odbiorów, co więcej zawierają tezę nieprawdziwą, albowiem

Witam.

"W odpowiedzi na pytanie informuję, że montaż nowego urządzenia grzewczego na paliwa stałe lub płynne zgodnie z wymaganiami Ustawa „Prawo Budowlane” z dnia 07. 07. 1994 r.kwalifikuje się jako proces budowlany i w związku z powyższym podlega on wszystkim przepisom prawnym określonym zarówno w "Prawie Budowlanym" jw oraz przepisom dotyczącym Rozporządzeniu....W związku z powyższym zarówno projekt instalacjiurządzenia grzewczego, jak również prace budowlane powinny być zgłoszone do kompetentnych organów Nadzoru Budowlanego oraz nadzorowane przez osobę posiadającą odpowienie uprawnienia budowlane zgodnie z paragrafem 18 Ustawa "Prawo Budowlane".

Po zakończeniu prac montażowych należy dokonać odbioru zgodnie z wymaganiami art. 57 i art. 59 Ustawa "Prawo Budowlane".http://www.kominypolskie.com.pl "

 

Nie bardzo wiem co kryje się pod pojęciem „proces budowlany”, ale i tak przytoczone art., PB dotyczą zakończenia budowy i procedury związanej z wydaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu, wykonywanego na podstawie pozwolenia na budowę – nijak się to ma do nowej instalacji w obiekcie oddanym już do użytkowania. Przywołanie Art. 18 sugeruje, ze instalacja nowego kotła, np. wymiana starego wymaga PnB.

Ja twierdzę, że wystarczy (jeśli już) zgłoszenie wykonania prac remontowych – czyli nijak przywołane Art. 57 i 59 nie „wyrabiają się”.

 

Tak na marginesie – widział ktoś kominiarz, który przy odbiorze żąda dokumentacji technicznej kotła (pieca, kominka) ?

O tym, że wybudowano zgodnie z obowiązującymi przepisami, stwierdza kierownik budowy .

Nie bardzo wiem jaki przepis nakłada obowiązek dokonania odbioru kominiarskiego, zgodnego z par. 265, 266 i 268 wspomnianego Rozporządzenia. Czyżby kierownik budowy nie miał prawa stwierdzać w tym zakresie, zgodności z obowiązującymi przepisami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to polemizujmy.

 

 

Piec gazowy może "odebrać" hydraulik posiadający stosowne uprawnienia.

To jedna z wątpliwości, bo zapewne kominiarz może sobie zrobić podobne

uprawnienia, ale nici z jego hegemoni. Zostaje mu komin w takim wypadku.

 

Druga rozmowa, którą przeprowadziłem to prawnik. Pewnie tak samo

niezależny. W przytoczonych paragrafach znalazł raczej wykładnię

dotyczącą odbioru nowego budynku, gdzie kominek czy koza, podlega

takim samym procedurom odbioru jak umywalka, czy schody. Więc nie tędy

droga chyba. Pan Tałach słynie z tego ,że jest formalistą . To dobra cecha dla

człowieka zajmującego się np certyfikacją . To jego chleb.

 

Szukam dalej. Bo dla mnie opinia to też interpretacja. A interpretacja

może być subiektywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękujemy kolejny raz za troskę.

Na całe szczęście mamy okazję takich ludzi poznawać, słuchać ich i rozmawiać z nimi kilka razy częściej niż inni, którzy zajęci są w tym czasie choćby sprzedażą i promocją Romotopa.

To np. pokazał ten wątek ... zanim Ty raczyłeś bąknąć coś tylko pokazując przy okazji parę razy swoją reklamkę, już byłem dawno po rozmowach o rzeczonym problemie z przedstawicielami dwóch najprężniejszych organizacji zajmujących się kominami w naszym kraju oraz miałem opinię skonsultowaną własnie przez P. Tałacha w kieszeni ...

Dużo ryczysz ... Miszczu ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc:

U mnie, przed wykonaniem obudowy kominka był pan kominiarz. Wszedł na dach, przyjrzał się wszystkiemu w salonie i powiedział, że on teraz to żadnej opinii na piśmie nie da. Popatrzył jak się pali, zadowolony był, że dziura w kanale wentylacyjnym pod sufitem w prawidłowej odległości od niego zrobiona, pozwolił "zabudować", i powiedział, że wszystko (szczelność komina i samego podłączenia) uwzględni gdy przyjdzie czas na odbiór domu. A to dlatego, że jego opinia jeden rok tylko ważna.

Prawdę mówiąc też sie zastanawiam, czy bez odbioru domu (przed opinią kominiarską) w ogóle można komina i kominka używać. Albo kozą dogrzewać.

(Co innego centralne: Tu przed podłączeniem kotła jakieś protokoły szczelności być musiały i przed zatankowaniem gazu też. Oprócz tego końcowego do odbioru domu)

 

Nasz dom był już po wszystkich odbiorach, więc sytuacja wygląda całkowicie odmiennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sylwia - konkluzja tematu w Twoim przypadku może wyglądać następująco. Odbiór jest Twoją wyłącznie sprawą. Jeżeli producent w karcie gwarancyjnej wymaga takiego, to przy okazji styczniowej wizyty kominiarza niech sprawdzi on podłączenie do komina i postawi w karcie gwarancyjnej pieczątkę lub wypisze dodatkową kartkę. I tak będzie u Ciebie więc pewnie dodatkowej kwoty nie wiadomo jakiej wielkości za to nie weźmie.

I po sprawie. Będziesz miała i odbiór i czyszczenie komina.

No i kalendarz od kominiarza może Ci się dostanie na szczęście ... :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest nieco inna. Protokół kominiarski robisz nie dla siebie, czy "dla kontroli", ale jako załącznik do zawiadomienia PINB o zakończeniu robót. Zacznij więc od formalnego załatwienia przebudowy domu (budowa kominka) a potem, na końcu zdobądź protokół kominiarski końcowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...