Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana dachu...co ze starym?


sandi34

Recommended Posts

  • 1 month później...
my tez mamy eternit na starym domu i bedziemy wymieniać- chyba trzeba to zglosci do Gminy i oni maja obowiazek odebrać?

Z innego forum:

 

"Co do wymiany eternitu to zgodnie z wymogami UE każde starostwo powiatowe ma obowiązek utylizowac odpady z zawartościa azbestu.i tam trzeba zacząc od nadzoru budowlanego złożyc zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenia wymiany pokrycia dachowego. potem do wydz. ochrony środowiska i tam nastepne dokumenty trzeba złożyc. w moim przypadku starostwo zwróciło koszty demontażu eternitu do wysokości 25 zł za metr a ja wybrałem firmę która sie zajmuje demontażem i utylizacją w cenie 25zł."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zasadą obwiązującą w ochronie środowiska "zanieczyszczający płaci". Czyli ten, który wytwarza odpady ( a jeżeli w umowie na wymianę dachu nie zastrzeżono inaczej, to jet nim właściciel domu) ma obowiązek na swój koszt pozbyć się odpadów poremontowych.

Jeżeli na dachu była papa , stara blacha, dachówka - trzeba w okolicy znaleźć firmę, która to odbierze i przekaże na składowisko lub do odzysku. Koszty zawsze do negocjacji. Jeżeli chcesz spać spokojnie wiedząc, że Twój dach nie trafił do pobliskiego lasu, wyleghitymuj firmę - musi mieć stosowne zezwolenie np. na transport odpadów a przed zapłaceniem faktury poproś o kartę przekazania odpadu.

Jak na dachu były płyty azbestowo- cementowe - to jest nadzieja, że w Twojej gminie lub powiecie są dopłaty do tego. Z reguły warunkiem jest:

- złożenie w gminie informacji o wyrobach zawierających azbest

-złożenie w PINB oceny stanu technicznego dachu

- zgłoszenie w Starostwie robót budowlanych polegających na wymianie pokrycia dachowego

- rozbiórka starego dachu przez firmę posiadającą zatwierdzony przez Marszałka (wykazy są na www) program gospodarki odpadami.

Znam jednak gminy bardziej liberalne, które np. zbierają od ludzi informacje o zdjętych dachach i raz - dwa razy w roku hurtem odbierają na swój koszt albo jak już azbest leży na podwórku, to nie pytają kto i czy legalnie go zdjął, tylko też dopłacają do odbioru (ale to wychodzi drożej, bo firma jak przyjeżdża do 1- 2 ton to liczy sobie jak za zboże, przy 10 tonach hurtem może to być zaledwie 400 zł/ tonę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A jakie konsekwencje Prawne finansowe mi grożą za samodzielne zdjęcie eternitu?

Jestem w stanie zapłacić za utylizację, ale wynajmowanie specfirmy do zdjęcia to już wyciąganie od ludzi kasy.

 

Ale po co babrać sie samemu jeśli gmina pokrywa koszty zdjęcia takiego dachu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Jestem w stanie zapłacić za utylizację, ale wynajmowanie specfirmy do zdjęcia to już wyciąganie od ludzi kasy.

 

Obowiązuję określone procedury. Przecież możesz odbyć płatne szkolenie i samodzielnie zdemontować to pokrycie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eternit (po zdjęciu z dachu to odpad niebezpieczny). Zatem na jego wytwarzanie trzeba mieć stosowny papier. Nazywa się to "decyzja zatwierdzająca program gospodarki odpadami" i wydaje ją marszałek województwa właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Wykazy tych firm są na stronach urzędów marszałkowskich. Samodzielny demontaż zagrożony jest karą grzywny, demontaż bez zgłoszenia - mandatem z PINB. Zrobienie roboty przez firmę bez uprawnień może rodzić kłopot z pozbyciem się eternitu - ale jak już pisałam są gminy, które nie patrzą na pochodzenie i po prostu odbierają. Wolą tak niż potem zbierać to po lasach.

No i przypominam, że jest to jednak materiał , który przy niewłaściwym obchodzeniu się z nim , może być niebezpieczny. Dlatego fachowe ekipy wyglądają jak Ghost busters. Póki leży i nic się z nim nie dzieje, jest w zasadzie niegroźny. Jak zaczyna się kruszyć i odspajają się włókna azbestowe - robi się nieciekawie. Jak sąsiad zakapuje, że teren niezabezpieczony, to będzie przykro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

Zapraszam do poczytania dość obszernego artykułu dotyczącego usuwania azbestu na stronie: http://muratordom.pl/budowa/dachy-i-stropy/kto-pomoze-usunac-azbest,17_1965.html

I tak jak jest napisane powyżej w pierwszej kolejnośći do Urzędu Gminy ale wiem z doświadczenia, że w każdej gminie wygląda to zupełnie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Mnie też interesuje, jak kara grozi za samodzielne usunięcie pokrycia z eternitu. Moja gmina nie partycypuje w kosztach - nie mają funduszy. Koszt wynajęcia "specjalistycznej" firmy to w moim przypadku kilkanaście tysięcy złotych. Ergo, gdyby kara grzywny za samowolkę miała wynieść 5 tys., wciąż byłoby to dla mnie więcej niż opłacalne. Nigdzie nie mogę znaleźć takich informacji, ani nawet informacji gdzie szukać informacji ;-) NIE PISZCIE proszę "zadzwoń do gminy" - zaraz rozpytują skąd się dzwoni, jak się nazywa, który dom itd. Z przyczyn oczywistych nie chcę wzbudzać zainteresowania gminy moim problemem. U nas urzędnicy są od tego, żeby nas gnębić, a nie pomagać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...