Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Proszę o ocenę wykonania elewacji oraz renowacji sztukaterii budowlanej. (stary dom)


Recommended Posts

Chciałbym na łamach tego i forum poddać ocenie wykonanie renowacji elewacji przez firmę Vulcano – Bud z Gubina.

 

Moja wiedza w tym zakresie jest nie wielka toteż mam nadzieje że pomożecie mi znaleźć ewentualne błędy wykonawcze i potwierdzić lub obalić moje moje obawy co do jakości wykonania prac tynkarskich.

 

Firmę wybrałem ponieważ wcześniej sprawdziła się przy innych pracach oraz ponieważ zapewniła mnie o doświadczeniu w tego typu pracach.

 

Zadanie polegało na zbiciu starego tynku (Dom ma 140 lat i stary tynk już się ledwie trzymał), położeniu nowego tynku, wykonania boniowań, renowacji lub odtworzenia sztukaterii budowlanej , renowacji podmurówki itp.

 

Ostatnia warstwa tynku to miał być delikatny tzw. „baranek”

 

dom przed renowacją

1%252520prz%2525C3%2525B3d.JPG

 

2%252520ty%2525C5%252582.JPG

 

3%252520bok1.jpg

 

P1120574.JPG

 

P1120573.JPG

 

P1120563.JPG

 

P1120562.JPG

 

Tynk został w miarę szybko położony z wykorzystaniem zaprawy cementowo – wapiennej przy użyciu listw, a następnie ekipa przystąpiła do wykonywania boniowań.

 

W tym miejscu zauważyłem pierwsze niepokojące mnie objawy.

Przede wszystkim zauważyłem na całej elewacji małe pęknięcia i po wybiórczym opukaniu okazało się ze pod tynkiem są puste miejsca.

 

P1200745.JPG

przykładowe pęknięcie

 

Wykonawca stwierdził że to nie jest problem i błąd wykonawczy, takie rzeczy się zdarzają i wystarczy zatrzeć te pęknięcia i wszystko będzie ok.

 

Nie zgodziłem się na to i kazałem zbić wszystkie puste miejsca i raz jeszcze je wytynkować.

 

P1200748.JPG

 

P1200741.JPG

placki nowego tynku po usunięciu "pustych" miejsc

 

Litwy pozostały w ścianie i niestety w nocy pod światło strasznie je widać. Widać też zgrubienia nad listwami w biały dzień.

 

P1200742.JPG

 

P1200762.JPG

 

Następna rzecz boniowanie. Firma Vulcano zastosowała wg mnie inowacyjną metodę o której nigdy wcześniej nie słyszałem. Do wykonania boniowania została użyta bruzdownica do robienia bruzd w ścianach pod przewody elektryczne. Efekt widać na zdjęciach. W/g mnie jest mierny.

 

P1200761.JPG

 

Ta sama frezarka została użyta do wykonania elementów sztukaterii budowlanej.

 

P1200759.JPG

 

P1200760.JPG

 

No i firma zabrała się do bardziej skomplikowanych elementów sztukaterii budowlanej. Wykonała to w ten sposób że ze styropianu „wyrzeźbiła” ręcznie profile pod gzymsy itp. a następnie pokryła je klejem do wtapiania w styropian siatki elewacyjnej.

 

Nie wiem jak wam ale mi się efekt średnio podoba. Przede wszystkim te elementy sztukaterii ściennej wyglądają jakby ktoś ulepił je z plasteliny. Nie trzymają profilu i są po prostu nie równe. Poza tym wystarczy lekki nacisk palca by wdusić zaprawę i styropian pod spodem. Czy to wytrzyma lata ?

 

P1200740.JPG

widać wgniecenie po palcu

 

P1200749.JPG

 

P1200750.JPG

 

P1200751.JPG

 

P1200752.JPG

 

P1200753.JPG

 

A to ogólny wygląd na stan obecny

 

P1200756.JPG

 

P1200737.JPG

 

P1200746.JPG

 

P1200747.JPG

 

Suma sumarum, rozstałem się firmą i poszukuję nowej do dokończenia prac. Ale was proszę o opinie. Czy się niepotrzebnie czepiam czy faktycznie nie zostały zachowane tu prawidła sztuki budowlanej ? Co wg was zostało źle zrobione, co trzeba poprawić lub zrobić od nowa. Przypominam że całość nie została ukończona i może firma wiele rzeczy mogłaby potem wyprowadzić na prostą. Nie wiem jaki miał być efekt końcowy prac ale to co jest teraz wg mnie nie wróży sukcesu.

 

Zgodzicie się ze mną?

Edytowane przez Lygi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh - wykonanie elementów sztukaterii poniżej krytyki - wiem, że takie rzeczy da się zrobić w taki sposób by było to twarde, lekkie i wytrzymałe, nie pękało pod naciskiem palca. Sama ściana - to nie tylko założenie starego tylko ale i jej osuszenie, pewnie istnieje "chemia" mająca na celu zakonserwowanie cegieł i zaprawy jaka jest między nimi, pozwalająca nałożyć nowy tynk [narzutka] i sam tynk zewnętrzny właściwy [mineralny czy dowolny inny]. To co tam firma zrobiła jest poniżej krytyki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź: a pytanie jak się trzyma stary... jeżeli na całej powierzchni trzyma się i odpada - to musisz go zbić, jeżeli są miejsca gdzie trzyma się dobrze i nic się nie dzieje - nie musisz. Tak czy inaczej "łatasz" ubytki nowym tynkiem, stary i nowy gruntujesz porządnym gruntem - może być głęboko penetrujący i nakładasz nowy tynk lub sztukaterię, którą przed otynkowaniem - także takim gruntem malujesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...