Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja kotłowni węglowej, garażu i okapu czy konieczna WG?


Recommended Posts

Mam takie pytanie, nie znalazłem na nie jednoznacznej odpowiedzi na forum:

 

1.Czy wentylacja w kotłowni węglowej musi być grawitacyjna, czy mogę tam podpiąć WM(umieścić tam nawiew, czy wywiew?), chciałbym tam umieścić wywiew i podpiąć pod rekuperator z racji tego, że w zimie w kotłowni występują najwyższe temperatury i korzyść z odzysku ciepła byłaby bardzo wysoka. Kotłownia znajduje się w piwnicy, chyba jedynym problemem który dostrzegam jest ryzyko szybszego zabrudzenia wymiennika. Czy w takim wypadku muszę jakoś doprowadzić powietrze do spalania? Może wystarczą mało szczelne drzwi, może oddzielna rura jak do pieca gazowego, którą doprowadzę do wentylatora w piecu??

 

2. Czy powietrze z okapu kuchennego musi być niezależnie wyprowadzane z pomieszczenia/kuchnia elektryczna/, czy można je skierować do rekuperatora? Tutaj znowu można by odzyskać sporo ciepła, domniemuję, że większość tłuszczu osadzi się na filtrze siatkowym okapu i samym kanale wylotowym/5m/, oddzielny kanał z zastosowaniem okapu z wentylatorem zaburzy bilans i utworzy podciśnienie, może spowodować zaburzenie w działaniu WM ?!

 

3. Czy garaż musi być koniecznie wentylowany? Jeśli tak, to musi tam być WG, czy może być WM/nawiew, czy wywiew/, garaż jest 2-stanowiskowy, temperatura w nim panująca będzie sporo niższa od reszty domu/ok 5-10stopni/, w przypadku podpięcia do rekuperatora odzysk ciepła będzie marny, z kolei przy grawitacyjnej nastąpi dodatkowa strata ciepła, szacuję, że sporo powietrza napłynie samoistnie przez drobne nieszczelności wokół bram garażowych/uszczelnienia z gumowych kołnierzy, bramy segmentowe/ i przy otwieraniu i zamykaniu.

 

4. w piwnicy znajduje się suszarnia, powinienem tam zastosować nawiew osuszonego cipłego powietrza z rekuperatora, czy wywiew wilgotnego? W piwnicy jest też wspomniana w 1pkt. kotłownia, jak to sprytnie rozwiązać, żeby pył od węgla się nie rozprzestrzeniał, a pranie schło i było pachnące??

 

jak widać problemy mam dosyć zwyczajne, jednak sam sobie z nimi nie poradzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?192043-Wentylacja-mechaniczna-uporz%C4%85dkowanie-wiedzy

2 - nie musi. Jedni podpinają bezpośrednio do reku, drudzy stosują zwykły filtr węglowy w okapie a wyciąg reku nad nim

3 - http://www.arslege.pl/wentylacja-garazu/k218/a23255/

4 - kotłownia musi być szczelnie odizolowana od innych pomieszczeń. Stosując wyciąg w suszarni spowodujesz że "brudne' powietrze z piwnicy będzie przechodzić przez nią czyli i przez pranie. Ja bym zastosował nawiew i wyciąg lub sam nawiew. Nie wiem jak inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pomoc, nie wszystko można znaleźć na forum. Czyli w garażu należałoby zrobić wentylację, lepiej chyba grawitacyjną, bo tak jak pisałem będzie tam zimno, więc nie ma czego "odzyskiwać", okap podpinam do reku, w kotłowni muszę zostawić wentylację grawitacyjną przez którą będzie zasysane powietrze do spalania, a w suszarni zrobię nawiew, tylko braknie mi kanału na wywiew w piwnicy...to chyba niedobrze, bo sporo zimniejsze powietrze z piwnicy będzie wędrowało do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie zrobisz nawiewu powietrza wentylacją. Myślisz że w zimie "uciągnie" piec powietrze z komina działającego w końcu przy takiej temp. prawidłowo? Ten kanał ma wyciągać powietrze a nawiew powinien być przez nieszczelne drzwi, okna lub poprzez doprowadzenie powietrza z zewnątrz poprzez tak zwaną "zetkę" Nie wiem czy nie da się wtedy podpiąć wyciągu WM w kotłowni żeby spełnić przepisy o kanale wentylacyjnym.

- Garaż bd musiał ocieplić na ścianie między domem.

- Chyba każda kondygnacja powinna mieć tyle samo powietrza doprowadzonego co odebranego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to pytałem, to by mi pasowało. W pralni nawiew, w kotłowni wywiew WM, a do pieca zetka z zewnątrz, do tego podcięte drzwi do ww pomieszczeń i wilgoć wyleci z pralni, a syf zostanie w kotłowni i ciepełko się odzyska. Garaż podpięty do WG i oczywiście ocieplenie między domem i nim, okap kuchenny do WM i wszystko jak chciałem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...