Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pozwolenie na dwa budynki


Recommended Posts

Witam.Wystąpiłem o warunki zabudowy dla dwóch budynków jednorodzinnych i otrzymałem je.Ze względu ,że jeden budynek będzie budowany dużo póżniej wystąpiłem o pozwolenie na budowę jednego z nich. Warunki potraktowałem jako informację ,że będzie istniała możliwośc wybudowania dwóch domów na tej działce.Starostwo natomiast żąda bym wystąpił o pozwolenie na budowę obydwu.Czy ma do tego prawo i czy ew.będę musiał wystąpić o nowe warunki zabudowy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedż.Mam jeszcze jedno pytanie.W WZ jest zapis" szerokość elewacji od ulicy 12m/z tolerancją do 20%/.Rozpatrując wniosek o PNB starostwo napisało ,ż"projekt niezgodny z ustaleniami określonymi w WZ a mianowicie szerokość elewacji o dstrony ulicy wynosi 9,60m a nie 12m /z tolerancją do 20%/.Z zamierzchłej przeszłości szkoły podstawowej pamiętam ,że 12m-20%=9,60m.Na zwróconą uwagę pani w urzędzie przyznała mi rację lekko zawstydzona.Chciałbym mieć jednak absolutną pewność więc pytam ,czy niema czasem w tym jakiegoś haczyka.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzmy co mówi na to prawo budowlane:

Art. 34. 1. Projekt budowlany powinien spełniać wymagania określone w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, lub w pozwoleniu, o którym mowa w art. 23 i art. 23a ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, jeżeli jest ono wymagane.

 

Art. 35. 1. Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego właściwy organ sprawdza:

1) zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu, a także wymaganiami ochrony środowiska, w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko;

 

Zostawia jednak małą furtkę.

Art. 33. 1. Pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli pozwolenie na budowę dotyczy wybranych obiektów lub zespołu obiektów, inwestor jest obowiązany przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1, dla całego zamierzenia budowlanego.

 

W art. 33 ust. 1 sformułowana została zasada - pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. Zasada ta czasem może być jednak trudna do zrealizowania, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z projektem wieloobiektowym. W takiej sytuacji ustawodawca dopuścił możliwość wydania więcej niż jednego pozwolenia, czyli etapowania budowy takiego zamierzenia. Możliwe to jest jednak tylko pod warunkiem, że obiekty (lub zespoły obiektów) po zrealizowaniu będą mogły samodzielnie funkcjonować. Projekt zagospodarowania działki lub terenu musi jednak w takiej sytuacji obejmować całe zamierzenie budowlane. Będzie więc wówczas jeden projekt zagospodarowania działki lub terenu i kilka, a czasem nawet kilkanaście projektów architektoniczno-budowlanych poszczególnych obiektów.

Zasada, że pozwolenie na budowę powinno obejmować całe zamierzenie budowlane, a tylko w przypadku zamierzenia wieloobiektowego może być dzielone, oznacza, że niedopuszczalne jest dzielenie pozwolenia na budowę przy zamierzeniu jednoobiektowym. Tym samym ustawodawca opowiedział się przeciw praktyce wydawania pozwoleń na budowę na przykład na tzw. stan zerowy i kolejnych, na następne etapy realizacji obiektu.

Do wniosku o pozwolenie na budowę inwestor jest obowiązany dołączyć dokumenty wymienione w ust. 2 artykułu 33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc sprawdź w słowniku co oznacza zgodność.

Jeśli ktoś wystąpił o decyzję wz na dwa budynki to jego zamierzenie budowlane to dwa budynki a nie jeden. Jak by chciał budować jeden to by wystąpił o jeden.

Jeśli ktoś chce wnosić argument miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to przypominam że wypis i wyrys z planu dostaje się na konkretną działkę lub działki. I zazwyczaj ograniczenie w planie jest takie, że na jednej działce może być jeden budynek

Edytowane przez aglig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...