Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odbiór domu-instalacja elektryczna


Recommended Posts

Witam

Robię odbiór domu i mam taki problem.

Miesiąc temu elektryk wyposażył mi skrzynkę w niezbędne zabezpieczenia, zrobił pomiary i wystawił protokoły. Do energetyki też złożył jakieś papiery.

Energetyka odesłała mi je ponieważ są nie potrzebne,bo ja już mam umowę a do zmiany taryfy z budowlanej wystarczy meldunek.(parę złotych w plecy)

 

Starostwo chce ode mnie protokół przyłącza do budynku i teraz jest problem,bo skąd taki protokół mam wziąć ?

 

Energetyka nie robi takich protokołów a ja mam umowę na przyłącze do działki i oni na zmianę umowy potrzebują tylko mój meldunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energetyka robiła Ci przyłącze do działki i (niech zgadnę) stawiała skrzynkę (a jeśli sam stawiałeś skrzynkę to energetyka odbierała). I o ten protokół chodzi. Składasz pisemko z prośbą o przekazanie przyłącza energetycznego, czekasz i dostajesz.

 

A od elektryka potrzebujesz dokumentu : pomiaru rezystancji instalacji elektrycznej i wyłącznika różnicowo-prądowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,energetyka postawiła skrzynkę i podłączyła do słupa.Pani ze Starostwa domaga się jednak protokołu z energetyki dotyczącego przyłączenia do budynku.Jak twierdzi umowa o dostarczeniu energii jest na plac budowy a nie do budynku.W energetyce zaś twierdzą,że takich protokołów już nie wypisują,gdyż zmieniło się prawo i nie ma takiej potrzeby.I tak w kółko macieja,starostwo swoje,energetyka swoje,a mi ręce opadają.I co dalej???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo "do budynku" oznacza "do skrzynki". Od skrzynki do domu energetyka nie odbiera. Na podstawie dokumentacji elektryka podpisali umowę i dostarczenie prądu.

NIe zawsze skrzynka jest na budynku. Nie wiem czy zmieniły się przepisy - ja składam o odbiór w grudniu, przed Świętami i też musiałam mieć odbiór przyłącza. Ale mnie energetyka wydała bez słowa

Złóż pismo do energetyki - niech Ci odpowiedzą na piśmie - bo muszą - pokażesz pani w Starostwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ze energetyka chce od Ciebie meldunek.

Ja zmienialem taryfe tego roku z budowalnej na docelowa bez zadnego odbioru, tylko potrzebne mi bylo jakies zaswiadczenie elektryka, ktore zalatwilem u Pana w enegetyce u ktorego skladalem wszystkie dokumenty powiedzial ze moze mi takie zalatwic za 100 zl :) Kazal mi isc na miasto na pol godziny i po tym czasie moje wszystkie papiery byly podbite i wypelnione jak nalezy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ze energetyka chce od Ciebie meldunek.

Ja zmienialem taryfe tego roku z budowalnej na docelowa bez zadnego odbioru, tylko potrzebne mi bylo jakies zaswiadczenie elektryka, ktore zalatwilem u Pana w enegetyce u ktorego skladalem wszystkie dokumenty powiedzial ze moze mi takie zalatwic za 100 zl :) Kazal mi isc na miasto na pol godziny i po tym czasie moje wszystkie papiery byly podbite i wypelnione jak nalezy :)

 

W W-wie trzeba mieć odbiór domu. Ale Twoja metoda nie wygląda na "zgodną z przepisami" :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,energetyka postawiła skrzynkę i podłączyła do słupa.Pani ze Starostwa domaga się jednak protokołu z energetyki dotyczącego przyłączenia do budynku.Jak twierdzi umowa o dostarczeniu energii jest na plac budowy a nie do budynku.W energetyce zaś twierdzą,że takich protokołów już nie wypisują,gdyż zmieniło się prawo i nie ma takiej potrzeby.I tak w kółko macieja,starostwo swoje,energetyka swoje,a mi ręce opadają.I co dalej???

 

Poproś (napisz pismo) w energetyce (co to za firma - bo każda jest inna) o kopię protokołu "przyłącza elektrycznego". Nie pisz jakiego tylko napisz nr działki. U nas też w momencie stawiania skrzynki dali prąd od ręki i na etapie odbioru to był jedyny protokół, którego nie miałem. Enion bez kłopotu (prośbę napisałem na miejscu) wydał kopię protokołu przyłącza i on starczył do odbioru.

Meldunek nic nie ma do odbioru domu. Przecież odbiór też w zasadzie nie istnieje. Jest zakończenie budowy, które najczęściej odbywa się bez wizyt w "odbieranym" domu.

W Enionie dałem zgłoszenie o zakończeniu budowy z pieczątką PINB "Nie wniesiono sprzeciwu" i to zgłoszenie wszędzie służyło za odbiór.

Do dziś (a to już drugi rok) nie jestem zameldowany w nowym domu, a wszystko mam zakończone, łącznie ze zwrotem VATu i umowami o wszystkie media. Podałem tylko nowy adres zamieszkania do ZUSu, US i w miejscu pracy.

Edytowane przez BigPiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Robię odbiór domu i mam taki problem.

Miesiąc temu elektryk wyposażył mi skrzynkę w niezbędne zabezpieczenia, zrobił pomiary i wystawił protokoły. Do energetyki też złożył jakieś papiery.

Energetyka odesłała mi je ponieważ są nie potrzebne,bo ja już mam umowę a do zmiany taryfy z budowlanej wystarczy meldunek.(parę złotych w plecy)

 

Starostwo chce ode mnie protokół przyłącza do budynku i teraz jest problem,bo skąd taki protokół mam wziąć ?

 

Energetyka nie robi takich protokołów a ja mam umowę na przyłącze do działki i oni na zmianę umowy potrzebują tylko mój meldunek.

 

Jaki masz rejon energetyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rejon energetyczny to Środa Śląska.

 

Ja mam protokół przyłącza energetycznego i w ogóle to energetyka skopiowała mi całe archiwum jakie mają z moim nazwiskiem.

Na protokole jest napisane przyłącze do działki budowlanej nr.94/2 a starostwo chce taki protokół tylko napisane przyłącze do budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd taka wiedza? I gdzie tak wymagają? Bo słyszę pierwszy raz, a sporo tych instalacji zdawałem...

 

Z Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ? Wystarczy zajrzeć na stronę - nie ja to sobie wymyśliłam :):) Można spróbować zrobić odbiór domu bez tego ... wszystkiego najlepszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do odbioru domu ? - polecam pierwszy post, bo my chyba o dokumentacji do odbioru czy nie ?.

 

Mylisz dwie rzeczy. Odbiór oświadczenia elektryka dla ZE przed podaniem napięcia i Zgodę Starostwa na zamieszkanie. To dla Starostwa potrzebne są m.in. pomiary rezystancji izolacji, pomiary pętli zwarcia, ewentualnie wyłączników różnicowo-prądowych w instalacji. Całość tych zagadnień reguluje norma PN-HD 60364-6:2008.

Natomiast ZE nie ma nic do naszej instalacji domowej poza licznikiem. Więc i wyniki pomiarów po prostu wyrzuci. Natomiast jest mu niezbędny uproszczony schemat przyłącza i WLZ oraz oświadczenie wykonawcy (z nr uprawnień), że instalacja wykonana została zgodnie z normami i przepisami oraz że jest gotowa do podania napięcia. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz dwie rzeczy. Odbiór oświadczenia elektryka dla ZE przed podaniem napięcia i Zgodę Starostwa na zamieszkanie. To dla Starostwa potrzebne są m.in. pomiary rezystancji izolacji, pomiary pętli zwarcia, ewentualnie wyłączników różnicowo-prądowych w instalacji. Całość tych zagadnień reguluje norma PN-HD 60364-6:2008
.

No i właśnie o tym piszę. W końcu autor chciałby wiedzieć co mu potrzebne do wniosku do Starostwa. Nic innego nie piszę .

Natomiast ZE nie ma nic do naszej instalacji domowej poza licznikiem. Więc i wyniki pomiarów po prostu wyrzuci. Natomiast jest mu niezbędny uproszczony schemat przyłącza i WLZ oraz oświadczenie wykonawcy (z nr uprawnień), że instalacja wykonana została zgodnie z normami i przepisami oraz że jest gotowa do podania napięcia. I tyle.

Dokładnie tak samo przy wodzie,gazie i kanalizacji. Ale my tu dyskutujemy o dokumentacji potrzebnej do uzyskania pozwolenia na użytkowanie (popularnie zwanej ODBIOREM domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...

A tak szczerze to co mieliście na protokole pomiarów od elektryka z tej listy:

a) ciągłość przewodów,

b) rezystancja izolacji instalacji elektrycznej,

c) ochrona za pomocą SELV, PELV lub separacji elektrycznej,

d) rezystancja/impedancja podłóg i ścian,

e) samoczynne wyłączenie zasilania,

f) ochrona uzupełniająca,

g) sprawdzanie biegunowości,

h) sprawdzanie kolejności faz,

i) próby funkcjonalne i operacyjne,

j) spadek napięcia.

Widziałem protokól gdzie byla wpisana tylko rezyncja uziemienia i potwierdzenie zadziałania różnicówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...