Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

pytanie


emka79

Recommended Posts

Bader,

"Sarkazm to najniższa forma dowcipu, za to najwyższa forma inteligencji", Oskar Wilde.

To tak, coby nie urazić:D

Dobra, idę na układ: czekam na pomysł jak sprawdzić nieszczelność wkładu?

I to nie jest misja dla poprawy Twojego, frankofońskiego humoru, tylko dla mojego bezpieczenstwa!

Miałem wizję, żeby szczelnie przykryć komin i do wkładu swiece dymną...

 

D...ę mam twardą, więc bez obaw:D

Myślę,że z bezpieczeństwem niewiele ma to wspólnego, raczej ze sterowalnością i w lansowanych przypadkach z ekonomią.

Pomysł ze świecą też przyszedł mi do głowy, ale podobnie jak z popiołem i sprężarką zostanie zaałszowany np. standardową nieszczelnością na uszczelce drzwiczek.

Łatwiejszą metodą byłoby użycie anemometru przyłożonego np. do wlotu powietrza na zew. budynku przy całkowicie zamkniętej przepustnicy przy wkładzie- to załatwiłoby sprawdzenie szczelności poboru z zew.

Ukryty pobór z pomieszczenia to trochę trudniejsza sprawa ( przy zabudowanym wkładzie ) - trzeba byłoby zatkać szczelnie dolot zew. i np. zbadać przepływ powietrza na wylocie z komina ( przy pewności ,że ów komin mamy szczelny )

Ew. prześlij na priv. model wkładu- może będę wiedział gdzie szukać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Dwukrotnie miałem wątpliwą przyjemność przekonywać się o szczelności palenisk i to takich, które uważałem wcześniej nie do końca za szczelne ... właściwie zrobili to za mnie posiadacze kominków instruowani wcześniej o tym, że przepustnicy z powietrzem pod żadnym pozorem nie wolno zamykać jak palenisko jest jeszcze pełne pięknie się palącego drewna.

Raz za sprawą całej choinki (świerk - pięknie wysuszony i pełen żywicy oraz olejków eterycznych zawartych w igłach), drugi raz była to cała paczka "zgazowanego" brykietu drzewnego.

Myślę że nie chcieli byście przeżyć takiej próby szczelności, bo wyczystka z komina, tudzież kawał szyby czy rama paleniska może np. komuś urwać głowę czy w najlepszym przypadku okaleczyć "tylko" ...

Onegdaj podobnie z piecami bywało - bo niczym się od nich nie różnią kominki z paleniskami szczelnymi. Jak piec "pierdyknął" to potrafiło to wyglądać prawie tak samo jak przy wybuchu butli z gazem ... Tyle że ludzie pozapominali już o tym. No i przyzwyczaiły ich do tego wyroby z odlewni ... nie powiem jakich bo się Bader obruszy ...

Pozdrawiam.

 

Pieców nie zapomniałem- sam jeden wysadziłem:D ( koronę miałem w całym pokoju w kawałkach) ale Ty chyba zapomniałś ,że wcale nie trzeba było całkowicie zamykać takiego pieca :D

Spalanie dużej ilości gazu potrzebuje dużej ilości tlenu a gdy go brak , przy dużej koncentracji gazu wystarczy nagle dostarczyć małą ilość tlenu, aby zaszło gwałtowne spalanie - prawie detonacja. Wiedzą coś o tym strażacy otwierający zamknięte pomieszczenia podczas pożaru.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieców nie zapomniałem- sam jeden wysadziłem:D ( koronę miałem w całym pokoju w kawałkach) ale Ty chyba zapomniałś ,że wcale nie trzeba było całkowicie zamykać takiego pieca :D

Spalanie dużej ilości gazu potrzebuje dużej ilości tlenu a gdy go brak , przy dużej koncentracji gazu wystarczy nagle dostarczyć małą ilość tlenu, aby zaszło gwałtowne spalanie - prawie detonacja. Wiedzą coś o tym strażacy otwierający zamknięte pomieszczenia podczas pożaru.

pzdr.

 

Taką detonację można wywołać także w e wkładzie kominkowym.. W dobrych konstrukcjach wkładów jest coś takiego jak " szczerbina bezpieczeństwa" , w praktyce jeśli ktoś przez przypadek zamknie " na 100%":( dolot powietrza .. to uratuje go 3 % nieszczelności wykonanej fabrycznie . We wkładach Romotop jest to 3% które podajemy nad płomień , oczywiście to powietrze dostarczane jest przez CDP .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Szybko się te "romki" zmieniają ... do niedawna były to jedne z najszczelniejszych palenisk. Teraz jednak nie. I zastanawia mnie jedno ... jak się zamknie szczelną przepustnicę ręczną na dolocie albo sterowniku to którędy sobie to powietrze najdzie do środka ? Musi inna dziura być tajemna o której nie wiemy ... tak jak nie wiedział świat cały o takich dziurach np. w "romkach - telewizorkach".

Znów będą płacze i żale że firmy nie lubię ... dementuję od razu - lubię. Coraz bardziej.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Szybko się te "romki" zmieniają ... do niedawna były to jedne z najszczelniejszych palenisk. Teraz jednak nie. I zastanawia mnie jedno ... jak się zamknie szczelną przepustnicę ręczną na dolocie albo sterowniku to którędy sobie to powietrze najdzie do środka ? .

 

Szczelna są bo nie pobierają do spalania NIC z pomieszczenia , mogą pracować np w domach z rekuperacją . Całe powietrze dostarczane jest przez dolot z poza domu , CDP - Centralne Doprowadzenie Powietrza , fabrycznie na klapach sterujących ilością tego powietrza jest zostawiona zaplanowane "nieszczelność" ... i już. AUTOMATYKA do sterowania spalaniem/pracą wkładu kominkowego posiada w programie takie funkcje jak zabezpieczenie przed wybuchem , no chyba że jest to urządzenie z oferty "okazyjna cena 500zł " ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D...ę mam twardą, więc bez obaw:D

Myślę,że z bezpieczeństwem niewiele ma to wspólnego, raczej ze sterowalnością i w lansowanych przypadkach z ekonomią.

Pomysł ze świecą też przyszedł mi do głowy, ale podobnie jak z popiołem i sprężarką zostanie zaałszowany np. standardową nieszczelnością na uszczelce drzwiczek.

Łatwiejszą metodą byłoby użycie anemometru przyłożonego np. do wlotu powietrza na zew. budynku przy całkowicie zamkniętej przepustnicy przy wkładzie- to załatwiłoby sprawdzenie szczelności poboru z zew.

Ukryty pobór z pomieszczenia to trochę trudniejsza sprawa ( przy zabudowanym wkładzie ) - trzeba byłoby zatkać szczelnie dolot zew. i np. zbadać przepływ powietrza na wylocie z komina ( przy pewności ,że ów komin mamy szczelny )

Ew. prześlij na priv. model wkładu- może będę wiedział gdzie szukać ;)

 

Eniu mnie zdemaskował.

Lubię techniczne niuanse i dlatego spodobał mi się hakadek. Szczególnie wzięło mnie jak w przekrojach odkryłem, że ma podwójne ścianki w których podgrzewane jest wtórne powietrze. Patent wyrafinowany i przez to technicznie bardziej złożony niż pospawane blaszane akwarium, tym bardziej, że ścianki są żeliwne, więc mogły się pojawić nieszczelności na łączeniach.

Szczęście, że nie jest składany jak "francuz" (szpilki i twarda mastyka):p, bo na miękkich uszczelkach da się go dokręcić.

Tylko ta obudowa z szamotu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczalem palic w kominku w tym sezonie. Wklad KFD 1320. Niestety wyglada na to, ze mimo wysokiej ceny i ladnego wygladu nieszczelny. Podczas palenia, slysze caly czas swist zasysanego powietrza z prawej strony drzwiczek. Nie jest to bardzo glosne, ale mnie wkur... bo chce slyszec tylko szum ognia i trzaskajace drewno. Sprawdzilem drzwi dookola dymem /papieros/ i rzeczywiscie po bokach zasysa, ze az milo. Dol drzwiczek szczelny, gora wypychala dym do pokoju, wiec jest OK. Poniewaz jestem perfekcjonista zamierzam z tym walczyc. Bede wdzieczny za wskazowki jak sie za to zabrac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na początek dobra rada, która może rozwiązać problem - wymiana uszczelki na taką o numer (średnicę) większą.

 

Greg - a teraz nie obraź się o to co napiszę. Niech przynajmniej inni wyciągną wnioski. Jesteś można powiedzieć forumowym wyjadaczem, a pomimo tego strzeliłeś sobie gola ... a to jest kolejny wątek "ratunkowy" na FM, w stylu - "zrobiłem kominkową głupotę i poradźcie teraz co robić".

Zrobiłeś eksperyment i zamiast sprawdzonej marki skusiłeś się na wcale niewiele tańszy dizajn a nie urządzenie grzewcze. To że paląc w nim będzie przy okazji trochę ciepła - ok. Ale tego ciepła to będzie dopiero jak zamiast 3-4 kg drewna wpakujesz 10-15 kg naraz. Widziałeś jaką sprawność podaje producent? Na poziomie niewiele większym od dobrze i ciekawie technicznie zrobionego kominka otwartego ... Dałeś około 11,5 tysiaka za coś co teraz chcesz poprawiać ... No nie o to przecież chodzi. Dałbyś ze 2-3 tysiaki więcej za "niemca" czy "austriaka" i zamiast sprawności 63 % miałbyś po prostu szczelne palenisko ze sprawnością o dwadzieścia procent większą ... mógłbyś też wtedy mieć np. podwójną szybę żeby nie zrobić sahary z salonu (bo w tamtych firmach można ...) i dołożyć jeszcze jakiś wymiennik konwekcyjny obniżający temperaturę spalin do przyzwoitego poziomu ... Oczywiście za to trzeba dopłacić ... ale "tutaj" jak pisałem można ... a "tam" nie wiedzą co to jest ... No i cieszył byś się zarówno i dizajnem i ciepłem oraz ... dużo wolniej znikającym z drewutni opałem.

Dałbyś mniej za polską produkcję - było by ... może tak samo jak masz ... ale z kilkoma tysiakami w kieszeni.

No w każdym razie wybór jest. Tymczasem wybranie złotego środka ... hm... U nas na rynku kominkowym naprawdę nie ma warstwy średniej produktu ...

Albo są urządzenia na najwyższym poziomie i ... kosztują odpowiednio. Bo muszą takie być i tyle kosztować. Albo są urządzenia dużo tańsze ale odbiegające znacznie też technologicznie od powyższych. Te wszystkie "średniaki" to tak naprawdę ten poziom dużo niższy ale ... z dobrym marketingiem.

O jeszcze niższych poziomach pisać nie będę, bo nie o nich wątek.

 

Jeszcze jedna rada - zgłoś reklamację ... bo w końcu masz przecież nieszczelne palenisko ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o widzę info o podwójnej szybie

ja do końca tego nie rozumię - przecież i tak cieplo wyjdzie z kominka to w pokoju i tak będzie gorąco

a może taka szyba pozwala wydłużyć czas oddawania ciepła?

 

 

Okna w domu po co masz podwójne, skoro pojedyncze wystarczą ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu mnie zdemaskował.

Lubię techniczne niuanse i dlatego spodobał mi się hakadek. Szczególnie wzięło mnie jak w przekrojach odkryłem, że ma podwójne ścianki w których podgrzewane jest wtórne powietrze. Patent wyrafinowany i przez to technicznie bardziej złożony niż pospawane blaszane akwarium, tym bardziej, że ścianki są żeliwne, więc mogły się pojawić nieszczelności na łączeniach.

Szczęście, że nie jest składany jak "francuz" (szpilki i twarda mastyka):p, bo na miękkich uszczelkach da się go dokręcić.

Tylko ta obudowa z szamotu...

Jeżeli wierzysz w super trwałość uszczelek to powodzenia . Jedyne ,które przez wiele lat zachowywały niezmienność były wykonane z cholernego azbestu :D

Problem wyrafinowania ....... zachowam milczenie, lub doradzę poszukania dziury w pozornie całym;) A nuż coś Ci przyjdzie do głowy :D

 

Mój wkład, fakt nie tani , mimo że używany przez ok. 18000h :D jakoś nie wykazuje cech rozszczelnienia i dalej raczy " bić na łeb" regulowalnością szybkości spalania większość znanych mi zaodrzańców :D

 

Ale też fakt- nie jest KUŹNIĄ ( tą mam w pracowni ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczalem palic w kominku w tym sezonie. Wklad KFD 1320. Niestety wyglada na to, ze mimo wysokiej ceny i ladnego wygladu nieszczelny. Podczas palenia, slysze caly czas swist zasysanego powietrza z prawej strony drzwiczek. Nie jest to bardzo glosne, ale mnie wkur... bo chce slyszec tylko szum ognia i trzaskajace drewno. Sprawdzilem drzwi dookola dymem /papieros/ i rzeczywiscie po bokach zasysa, ze az milo. Dol drzwiczek szczelny, gora wypychala dym do pokoju, wiec jest OK. Poniewaz jestem perfekcjonista zamierzam z tym walczyc. Bede wdzieczny za wskazowki jak sie za to zabrac.

 

 

Wkład ten ma dosyć nieszczelną przepustnicę- zainstaluj dodatkową np. z Darko - też jast nieszczelna ,ale wyciszy Ci wkład. Poza tym nie przejmuj się Spartherm jest równie nieszczelny ale robi to ciszej :D Chociaż Varia FD ostatnio gwizdała mi jak stado szpaków w maju :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...