Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy studentka dziedziczy długi alimentacyjne ojca


kalawok0

Recommended Posts

Witam.Moja siostra rozwiodła sie z męzem ok 15 lat temu(z winy męża-alkoholik) .Byli współwłaścicielami mieszkania ,które spłacała tylko ona (ma imienne rachunki).W mieszkaniu przez cały ten czas mieszkała tylko siostra z ich wspólna córka,oraz synem z innego związku.Przez ten cały okres po rozwodzie ojciec dziecka nie kontaktował sie z córka ,a alimenty dostawała z funduszu alimentacyjnego.Teraz ojciec zmarł,nie miał żadnego innego majatku prócz tego udziału w mieszkaniu i długi alimentacyjne,z tego co nam wiadomo nigdzie nie pracował,mieszkał z swoją matka.Córka dziś ma 22 lata i jest studentka studiów dziennych 3 roku.Pytanie,jezeli siostrzenica nie dostanie już alimentów z funduszu to czy ma szanse na jakiekolwiek pieniadze na utrzymanie,oraz co z mieszkaniem ,komu przypada częśc po zmarłym .Co z długami alimentacyjnymi ojca,czy zostaną w spadku córce,która przecież jeszcze się uczy i nie ma zadnego dochodu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na prawie spadkowym, ale podam przykład z mojego otoczenia:

 

również zmarł ojciec dzieci w wieku studenckim; alimenty dostawali z Funduszu Alimentacyjnego, ojciec był po rozwodzie z matką dzieci, był alkoholikiem, nigdzie nie pracowal, nie utrzymywał z dziecmi kontaktu; wiem na pewno,że nikt dzieci z tytułu zadłużenia w Funduszu nie ścigał, minęły już 4 lata, częściowo się już usamodzielniły i mają swoje dochody.

Na logikę to sytuacja byłaby trochę kuriozalna - to tak jakby dzieci musiały oddać do Funduszu to, co wcześniej dostały z tytułu alimentów.

 

Jeśli chodzi o mieszkanie - nie wypowiem się, tu chyba istotne jest jak sprawa majątkowa została załatwiona przy rozwodzie.

 

Najrozsądniej byłoby zasięgnąć porady prawnika gdzieś w swoim otoczeniu - żeby sprawa była jasna i pewna.

Im szybciej tym lepiej, w sprawach spadkowych również czas odgrywa rolę; wiem,że istnieje czasookres, w którym można odrzucić spadek ( jeśli spadkodawca posiadał udokumetowane długi, albo po prostu spadkobierca nie chce należnego spadku).

 

To są takie moje pobieżne wiadomości i informacje, ale każda sytuacja jest inna, dlatego szukajcie porady u doradcy, nie na forum.

Edytowane przez gahan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi alimentacyjne nie są dziedziczne, więc córka siostry ich nie odziedziczy.

 

Jeśli chodzi o udział w mieszkaniu - jeśli nie było testamentu to wg dziedziczenia ustawowego dziedziczy córka oraz rodzice lub rodzeństwo zmarłego (w częściach ułamkowych).

 

Alimenty z FA już nie przysługują, bo zobowiązany do alimentacji nie żyje, jednak Twoja siostra może się teraz starać o zasiłek dla matki samotnie wychowującej dziecko (ojciec dziecka nie żyje) w wysokości chyba 170 zł / miesięcznie.

 

Czy po rozwodzie był przeprowadzony podział majątku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...