Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nordpeis-co to warte


malux20

Recommended Posts

może ktoś mi pomóc

ktoś używa Nordpeys n-20?

 

tu co nieco :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179505-Northstar-N-21-i-sterowanie-powietrza-z-zewn%C4%85trz

 

i tu Liwko :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30120-KOMINKI-nasze-!!!&p=5137182&viewfull=1#post5137182

 

 

Gdzie mieszkasz na Białorusi ? Sporo kręciłem się kiedyś koło

Lidy i Nowogródka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 358
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie ale Ciotki tam do dzisiaj mieszkają . Promem przez Nieman

i piaszczystą drogą do wsi. Teraz to może i asfalt tam jest ?

Nie byłem nad tą rzeką już pewnie z 30 lat... Ehhh, ten samogon

czystszy od Wyborowej czy Żytniówki...

 

Dziadek uczył mnie tam pierwsze piece stawiać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było, ale trza odświeżać :) Doświadczenia ostatnich 25 lat

mówią ,że tylko dobre żeliwo wytrzymuje konkurencję ze

stalą. Oczywiście stali towarzyszy szamot, lub inna okładzina

ceramiczna. Jak się okazuje dobre żeliwo tez lubuje się w

towarzystwie szamotu, ale wówczas trudno uniknąć

wysokiej ceny, co w przypadku stali zdarza się coraz

częściej (np Pama :))

 

Invicta w PL to baaaaaardzo popularna firma. Popularna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest, czy posiadasz wiedzę dot. szczelności Salzburga? Z instrukcji wynika, że można podłączyć zewnętrzne doprowadzenie powietrza, ale dziś otrzymałem informację od sprzedawcy, że "Wkład nie ma możliwości doprowadzenie powietrza z zewnątrz, sama obudowa posiada taką opcję."

 

Znajdź mądrzejszego sprzedawcę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salzburg to piec. Ma palenisko szamotowe z drzwiczkami żeliwnymi. Podłączenie zewnętrznego air jest opisane w instrukcji, ale pod drzwiczkami jest jakieś tajemnicze pokrętło. Może jest nieszczelne? Zerknij to i ja się chętnie dokształcę.

 

Eniu - myślałeś kiedyś, aby prowadzić szkolenia ze strzelania np. dla oficerów WP? Tak celnie strzelasz w ciemno, a oni .....:jawdrop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ten piec ma jak najbardziej doprowadzenie powietrza do paleniska z zewnątrz. Seryjnie z tyłu pieca, ale można i też od spodu przerobić.

Hmm ... nie sprzedałem żadnego a wiem ... ciekawe skąd ... ;)

Toż dystrybutor też raczej wiedzieć musi ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś gdy namawiałem żonę na akumulucyjnego salzburga stwierdziła że bezsensu kupiliśmy pompę do grzania skoro wystarczy z 2-3 razy na dobę dolożyć do kominka.

ja ją podpuszczam no raczej sugeruję że będzie mogła wygrzewać się nim przez wiele godzin.

dzisiaj byłem w energetyce i zobaczyłem faktyczne koszty kilowata [0,70 brutto] ten akumulacyjny salzburg muszę potraktować jak inwestycje na czas mojej wypasionej emerytury

 

malux niestety muszę przyznać rację żonie co jako były i przyszły mąż niechętnie czynię (nie lubię jak baba mądrzejsza ;-) ). Otóż sam rozwijałem aspekt akumulacji i odzysku ciepła ze spalin w kominku i doszedłem do takich oto wniosków, które pewnie u Ciebie będą podobne. Masz najtańsze (pod względem eksploatacji) źródło ciepła na ziemi czyli pompę ciepła (w taniej taryfie). Po jakiego grzyba chcesz palić w kominku i akumulować to ciepło skoro pewnie masz ogrzewanie podłogowe, które samo w sobie jest akumulacyjne. Poza tym palenie drewnem jest obecnie chyba DROŻSZE albo porównywalne z kilowatem energii cieplnej uzyskanym z PCi w tańszej taryfie. A dodając wkład pracy w dowiezienie, pocięcie, porąbanie, wybudowanie wiaty, składowanie, noszenie do salonu i sprzątanie po syfie, który leci z drewna podczas noszenia do salonu i wkladania do kominka jest na pewno droższe. Więc po co kominek? Jak dla mnie w takim domu kominek może służyć tylko do:

 

1. nastrój i miłe ciepło od ognia

2. szybkie dogrzanie jak np, zmarzniesz po odśnieżaniu i chciałbyś się oprócz żony przytulić do czegoś cieplejszego ;-)

 

W pierwszym przypadku - potrzeba jak najmniejszego wkładu aby paliło się w nim cały wieczór. Po co kominek w którym napalisz raz i będzie ogień godzinę a potem zgaśnie i będzie tylko ciepły? Gdzie widok buchającego ognia? Gdzie nastrój?

 

W drugim przypadku akumulacja wręcz przeszkadza. Wpadasz do domu, chcesz się rozgrzać, palisz w kominku i ..... czekasz 5 godzin aż się obudowa nagrzeje. Oczywiście to tylko moje przemyślenia ale zajęły mi pół roku więc może warto skorzystać? ;-)

 

 

A co do samego nordpeisa to Liwko mnie nim zaczarował i już wiem że tylko ten i żaden inny. Niestety N21 jak dla mnie ma w środku strasznie mało miejsca. Uważajcie bo nie widać tego od razu na zdjęciach ale ten model w środku nie ma w przekroju poziomym prostokątnego paleniska tyko trapez! Tuż przy szybie włożysz klocek 30 cm w poprzek kominka ale przy tylnej ściance już się nie zmieści. Dlatego zastanawiam się nad N20 ale na żywo jeszcze nie widziałem.

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...