Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM teraz, rekuperacja kiedyś


Recommended Posts

Kombinuję tak:

1. na razie rekuperator jest wg mnie urządzeniem zbyt drugim w stosunku do korzyści

2. wentylacja grawitacyjna wpuszcza zimne powietrze, a ciepłe wypuszcza kominem

3. wentylacja mechaniczna robi to samo, tylko w sposób wymuszony

 

Czy nie można by po prostu zrobić wentylacji mechanicznej bez rekuperatora, a kiedyś, kiedy uznam to za opłacalne, wpiąć w to rekuperator? Czy to ma sens ekonomiczny (o pieniądze się temat rozbija w moim przypadku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jakim etapie budowy jesteś,bo to jest istotne,ze względu na prostotę prowadzenia instalacji.Rozumiem,że względy ekonomiczne determinują twoje decyzje.Na taką chwilę zrobił bym tak.40-50mb rurowego GWC z nagrzewnicą z CO + kratki wentylacyjne higrostatyczne,regulujące wentylacją na podstawie wilgotności powietrza.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperaj znajdziesz opis,GWC rurowego ,o ile warunki terenowe na to pozwolą.W mrozy będziesz miał powietrze ok. 0 oC , a tak jak dzisiaj +5-8 oC. Co do wentylacji higrostatycznej to wybór należy do twojej intuicji bo rozumiem, że nie bardzo się na tym znasz.Może kangaxx się odezwie i posłuchasz argumentacji i wybierzesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich sytuacjach montuję normalną WM z nawiewami i wyciągiem, z czerpnią i wyrzutnią, po czym część nawiewną zaślepiam w miejscu gdzie w przyszłości będzie rekuperator, a do wywiewu wstawiam wentylatorek i podłączam do wyrzutni. Po roku, dwóch zwykle wstawiam reku, i wszystko hula.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Witam! Czy może ktoś mi doradzić jaki rekuperator przeciwprądowy zakupić do mojego domu. Obecnie jestem na etapie budowy i myślę jak to rozprowadzić żeby to miało ręce i nogi. Spróbuje wrzucić plan domu. Reku będzie współdziałało z gwc. Powierzchnia użytkowa ok 200m2. Może ktoś łopatologicznie wyjaśni jak się przelicza wydajność reku i jakich przekrojów rur użyć do montażu.

rzut00.jpgrzut01.jpg

 

Pomóżcie proszę i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...