Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

Fascynuje mnie jak dziala mechanizm wyswietlania dziennika budowy. Jesli wchodze w swoj dziennik widze pojedyncze wpisy, link wklejony w stopce takze kieruje do pojedynczych wpisow. A np u Arturo to jest ciag wpisow. Probowalem zmienic majstrujac w linku z blog.php na showthread.php ale tylko rozwalilem wyswietlanie wiec wrocilem do oryginalnego linka. Tylko mi sie wydaje ze cos tu jest mocno nieintuicyjne?

 

bo uzywasz blogowj wersji dziennika:)

 

znajdz na forum dzial :"dzienniki budowy - dzien po dniu" i tam dopisz swoj watek a bedziasz mial jak artura czy my :)

 

 

EDIT:

 

o tu

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?18-Dzienniki-budowy-dzie%C5%84-po-dniu

Edytowane przez Tomasz Antkowiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Proponuje przed podjęciem decyzji o ogrzewaniu dokształcić się trochę ;)

Na takim dokształceniu się można trochę kasy zarobić i nie dać się uwieść marketingowi.

Ja kupiłem powietrzną pompę Atlantica za 14tys.zł i dobrana tak,że do -20st.C nie będzie grzała grzałką :)

To czy grzałka będzie się włączała zależy tylko i wyłącznie od doboru mocy grzewczej pompy ciepła do konkretnego domu,do konkretnego zapotrzebowania.

Ja mam przy -20st.C zapotrzebowanie ok.4kW a pompa ciepła przy -20st.C ma moc cieplną ok.5,2kW czyli bez wspomagania grzałką da radę :)

Nie wiem o jakim marketingu mówisz, a jeśli chodzi o dokształcanie, to naprawdę dużo i od dawna o tym czytam. Rozmawiałam dzisiaj z monterem pomp ciepła i ze specjalistą do spraw technicznych firmy NIBE. Obaj mają interes w tym by sprzedać mi pompę. A jednak obaj niezależnie od siebie stwierdzili, że pompa powietrzna owszem działa przy -25, ale działa dzięki grzałce. Nie wiem jak to możliwe, że u Ciebie grzałka się nie włącza, chyba że Ty tylko zakładasz że tak będzie? Poza tym masz niesamowicie małe zapotrzebowanie energetyczne (podziwiam), więc może to jest odpowiedź. Tyle ciepła może jest w stanie pompa wytworzyć (choć nadal trudno mi w to wierzyć), ale na standardowy dom nie starczy. Mam nadzieję że mój będzie jak najbardziej zbliżony do Twojego ideału, ale raczej to mało prawdopodobne choćby z racji wielkości domu.

 

A dla mnie genialne rozwiązanie. Prowizorka to lanie betonu bezpośrednio w dziurę w ziemi ;) Dziwię się, że Ty - zafiksowany na energooszczędność - nie doceniasz rozwiązania, w którym fundamenty są zaizolowane ze wszystkich stron. Możesz mi wyjaśnić dlaczego jesteś przeciw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie wiem o jakim marketingu mówisz, a jeśli chodzi o dokształcanie, to naprawdę dużo i od dawna o tym czytam. Rozmawiałam dzisiaj z monterem pomp ciepła i ze specjalistą do spraw technicznych firmy NIBE. Obaj mają interes w tym by sprzedać mi pompę. A jednak obaj niezależnie od siebie stwierdzili, że pompa powietrzna owszem działa przy -25, ale działa dzięki grzałce. Nie wiem jak to możliwe, że u Ciebie grzałka się nie włącza, chyba że Ty tylko zakładasz że tak będzie? Poza tym masz niesamowicie małe zapotrzebowanie energetyczne (podziwiam), więc może to jest odpowiedź. Tyle ciepła może jest w stanie pompa wytworzyć (choć nadal trudno mi w to wierzyć), ale na standardowy dom nie starczy. Mam nadzieję że mój będzie jak najbardziej zbliżony do Twojego ideału, ale raczej to mało prawdopodobne choćby z racji wielkości domu.

Czyli wynika z tego,że im dom ma niższe zapotrzebowanie tym kupujemy tańszą pompę ciepła.Zapotrzebowanie jest konieczne w przypadku doboru powietrznej pompy ciepła,jesli masz 8kW przy -20st.C to dobierasz pompę,która ma moc cieplną lekko powyżej 8kW przy -20st.C i grzałka Ci się nie włączy :)

Tego instalator Nibe nie powiedział ?

Nibe jest drogą pompą,jeśli chcecie gruntową to na forum są ludziki,którzy za połowę z tego co pisałaś(25-30tys.zł)posiadają gruntowe pompy takich firm jak ekopol czy ecopower a ostatnio exotherm.

Drugi aspekt marketingu to straszenie "minusami",Nibe nie posiada w ofercie powietrznych i straszy a dni z -25st.C ile będzie w sezonie ? klilka,kilkanaście na 200 dni ? Średnia sezonu grzewczego to -2,-5st.C :)

Ale na starcie,przy zakupie zyskujesz ok.30tys.zł na różnicy cenowej między pompami.

Druga sprawa,że moja pompa w katalogu Atlantica kosztuje 23tys.zł czyli...trzeba umieć i wiedzieć z kim gadać ;)

 

Swoją drogą cały czas jestem za ideą grzania bezpośrednio prądem :)

 

A dla mnie genialne rozwiązanie. Prowizorka to lanie betonu bezpośrednio w dziurę w ziemi ;) Dziwię się, że Ty - zafiksowany na energooszczędność - nie doceniasz rozwiązania, w którym fundamenty są zaizolowane ze wszystkich stron. Możesz mi wyjaśnić dlaczego jesteś przeciw?

Jak pisałem,dla mnie samo wykonanie tego to prowizorka i bez przekonania patrzę na to,nawet jeśli jest to XPS ale cieniutki to nacisk na niego będzie kosmiczny i można sobie wyobrazić co stanie się z nim za jakiś czas.

Przeczytaj sobie dkładnie co o tym piszą na innym forum.

Zdecydowanie wolę moją płytę ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S.P. GRATULACJE!! :)

 

Czyli wynika z tego,że im dom ma niższe zapotrzebowanie tym kupujemy tańszą pompę ciepła.Zapotrzebowanie jest konieczne w przypadku doboru powietrznej pompy ciepła,jesli masz 8kW przy -20st.C to dobierasz pompę,która ma moc cieplną lekko powyżej 8kW przy -20st.C i grzałka Ci się nie włączy :)

Tego instalator Nibe nie powiedział ?

Powiedział mi co innego, i jeden i drugi, że ta moc uzyskiwana jest za pomocą grzałki. Że sprawność jest taka, że z 1kW dostarczonego prądu pompa wytwarza 1,7 (gruntowa nawet 5kW, dlatego większość z nich w ogóle nie ma grzałek). Powiedział też, że sprawność pomp powietrznych jest tym mniejsza, im niższa jest temperatura. Jeśli zatem Twoja pompa przy mrozie ma wystarczającą moc, to znaczy to niechybnie, że przy wyższej temperaturze ma tę moc zdecydowanie za wysoką, czyli jakby jest przewymiarowana?

 

Drugi aspekt marketingu to straszenie "minusami",Nibe nie posiada w ofercie powietrznych i straszy a dni z -25st.C ile będzie w sezonie ? klilka,kilkanaście na 200 dni ? Średnia sezonu grzewczego to -2,-5st.C :)

Mylisz się, Arturo i nie wiem po co się wypowiadasz skoro nie wiesz. Nibe ma w ofercie pompy powietrzne i to takie, które działają przy -25st :p Ale panowie uczciwie przyznali, że wówczas grzeje grzałka (wydajność j.w.) I właśnie nikt mi nie mówił o temp. -25, tylko o "bardzo zimnych dniach poniżej -5" ;) To ja zaprotestowałam, że -5 to nie jest mroźny dzień w naszym klimacie, i średnia temp okresu grzewczego do mnie nie przemawia, skoro ogrzewamy nawet gdy jest +15, bo nie mam ochoty przez całą mroźną zimę być skazana na palenie w kominku.

 

Ale na starcie,przy zakupie zyskujesz ok.30tys.zł na różnicy cenowej między pompami.
Tylko jeśli potem twoja energooszczędna pompa grzeje prądem, to trzeba pomyśleć czy aby nie mija się to z celem. I może rzeczywiście lepiej grzać prądem, jak piszesz, bo też się nad tym zastanawiamy.

Swoją drogą cały czas jestem za ideą grzania bezpośrednio prądem :)

 

(...)

 

 

Jak pisałem,dla mnie samo wykonanie tego to prowizorka i bez przekonania patrzę na to,nawet jeśli jest to XPS ale cieniutki to nacisk na niego będzie kosmiczny i można sobie wyobrazić co stanie się z nim za jakiś czas.

Przeczytaj sobie dkładnie co o tym piszą na innym forum.

Zdecydowanie wolę moją płytę ;)

 

To mi się właśnie nie podoba. Rzucasz koledze, który pyta o technologię, linka do badziewiastego filmiku, na którym niewiele widać. Dlaczego nie podałeś linka do strony z informacjami i dobrego filmu? Niech ludzie sami decydują, ale na podstawie rzetelnych informacji. I nie muszę sobie wyobrażać co się stanie z XPS, skoro są na to badania. Czytałeś?

I byłam na innym forum, gdzie jakiś inny kolega, który nic nie przeczytał - chyba tak samo jak Ty - stwierdza, że to bez sensu, bo bez sensu, a w ogóle jeśli działa, to na pewno jest drogie, ale pewnie nie działa, bo czemu miałoby działać. Irytują mnie takie posty. Skoro ktoś nie chce poznać nowych technologii, to niech się na ich temat nie wypowiada. Dyskutujmy rzeczowo.

A Twoja zacna płyta ma jedną wadę. Kosztowała "trochę" więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Powiedział mi co innego

Bez komentarza ;)

Słuchaj "sprzedawców",widocznie masz sporo kasy ;)

Nie mój portfel :)

Powiedział też, że sprawność pomp powietrznych jest tym mniejsza, im niższa jest temperatura

Tutaj jedynie powiedzieli prawdę...

Powiedział mi co innego, i jeden i drugi, że ta moc uzyskiwana jest za pomocą grzałki. Że sprawność jest taka, że z 1kW dostarczonego prądu pompa wytwarza 1,7 (gruntowa nawet 5kW, dlatego większość z nich w ogóle nie ma grzałek)..

Ale tutaj kłamią jak z nut i widać,że zależy im głównie na kliencie "owcy" którą można ostrzyc równo :)

Nie moje runo,także śmiało możesz je zrzucać ;)

 

A Twoja zacna płyta ma jedną wadę. Kosztowała "trochę" więcej...

Tak ? Jesteś pewna ? Mi na kalkulatorze wychodzi inaczej :)

Ale ja widocznie mam "nie firmowy" kalkulator a Ty liczysz na firmowym ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Jesteś strasznie uszczypliwy, Arturo i nie mam ochoty kontynuować z Tobą konwersacji w tym tonie.

No cóż,Twoje "runo",także Ty lepiej wiesz komu je zrzucić ;)

Ja starałem się podpowiadać gdzie korzystniej "je" zrzucić lub wogóle nie zrzucać ale jeśli znalazłaś lepszego "fryzjera" to trzymaj się go ;)

Asolta też nie słuchasz...

Powodzenia :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to cza się pochwalić. 9 marca ława fundamentowa 1 czerwca jak na załączonym obrazku.

 

No S.P. naprawdę chylę czoła, budowa ekspresowa tylko czy aby nie powiennieneś się troszkę wstrzymać z oknami i troche odczekać aż mury wyschną? Chyba że teraz wstrzymasz się z tynkami, ale ja się a murowaniu nie specjalnie znam ;)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś strasznie uszczypliwy, Arturo i nie mam ochoty kontynuować z Tobą konwersacji w tym tonie.

 

Jesteś strasznie uszczypliwy, Arturo i nie mam ochoty kontynuować z Tobą konwersacji w tym tonie.

 

 

@marta&robert NIE obrażaj się ale Arturo72 dobrze gada. Ja przerobiłem 5 "fachowców" od pomp ciepła obiecywali cuda na kiju a po głębszej rozmowie i szczegółowych pytaniach wysypywali się.Bo nie sztuka jest wydać X tyś PLN na system grzewczy. Musisz im instalatorom zawierzyć że proponowane rozwiązanie zrobią dobrze i będzie działać tj ogrzeje ci dom w mrozy i nie zabije rachunkamik za prąd.

Napisałaś że Ci z nibe

 

"Powiedział mi co innego, i jeden i drugi, że ta moc uzyskiwana jest za pomocą grzałki. Że sprawność jest taka, że z 1kW dostarczonego prądu pompa wytwarza 1,7 (gruntowa nawet 5kW, dlatego większość z nich w ogóle nie ma grzałek"

 

Powietrzna z 1kw robi 1,7 kw COP 1,7 OK realny

Gruntowa z 1 KW robi 5 KW ? COP 5 sciemniali coś

 

realny koszt gruntówki z dolnym źródłem poziomym i podłogówka to 30-40 tyś zł. U mnie wchodziły w grę tylko odwierty pionowe więc + 20.000-25000 zł lita skała Wapienna i takie ceny są wierceń u mnie.

Jeśli nie masz jeszcze postawionego budynku to zamontuj powietrzną pompę a skup się na Szczelnym i ciepłym domku dopilnuj aby było jak najmniej mostków i pompa powietrzna na pewno a rade ogrzać.W postawionym budynku tradycyjnie z grzejnikami ,standardowym ociepleniem powietrzna może zabić kieszen i tu gruntówka na 100% lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

racja, tez jestem przekonany do powietrznej. Dodatkowym argumentem dla mnie jest to ze w każdej chwili można ją wywalić i założyć nową. A co zrobić jak ci się skopie dolne źródło pionowym odwiercie? A czytałem tu na forum takie kwiatki i to firmowych pomp. Normalnie horror.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuję wszystkim za gratulacje.

Tommanek, ja buduję na klej, więc za bardzo nie ma co schnąć, jest to cienka warstwa i mało w niej wody. Strop też stał 4 tygodnie zanim został pokryty folią. Poza tym dużo jeszcze nieszczelności właśnie przy dachu.

To mój drugi dom i poprzedni też miał takie tempo. Ja muszę się w listopadzie przeprowadzić. Właśnie zaczęła się elektryka a za tydzień tynki. Pogoda jest fajna, wieje więc dobrze schnie.

Teraz już czekam na urlop, żebym mogła założyć ogród, mam na to cztery tygodnie i plan będzie wykonany.

P.S. Tommanek, ja jestem ona, hihi.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S.P. gratulacje - jestem tego samego zdania - można zamykać i lecieć dalej z pracami

 

Artur - niestety są owce które nie lubią prawdy - co już przerabialiśmy gdzieś w lutym gdzie wiele osób przygotowywało się do budowy i była rozmowa o różnych rozwiązaniach technologicznych ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mechu Wiosna przyszłego roku, to jest termin na spokojnie, na pewno uda się zrealizować. Gratuluję budowy parterówki, takie lubię najbardziej.

Gosia Okna wzięłam z M&S na Gdańskiej, to jest tytan termo, złoty dąb obustronnie. Ogród zrobimy własnymi rękami tj. ja, mąż i synowie. Oczywiście to będzie dopiero początek, wyrównanie terenu, ogrodzenie i pierwsze nasadzenia.

R&K Dziękuję za gratulacje. No więc lecimy, lecimy ;).

Na tematy pomp się nie wypowiadam, bo się po prostu na tym nie znam, ale życzę trafnych wyborów.

Edytowane przez S.P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...