Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli to drzewo liściaste to ja bym zostawił. Cień rzuca tylko kiedy ma liście czyli wtedy kiedy na dworze ciepło i cień się przyda, żeby chronić dom przed przegrzaniem. Zimą liście opadną cienia nie ma. To taki pradawny sposób jak jeszcze nie wymyślili klimatyzacji, sprawdzał się znakomicie ;-)

niestety, mamy sosenki :-(

 

gratuluję postępów w budowie my zaczynamy robić więźbę i już nie mogę się doczekać takiego etapu jak u Was :) jaką dachówkę położyliście?

Oj, to Wy już też blisko :-) Dachówka firmy Nelskamp, model Nibra F7, bardzo duża dachówka- 7 szt/ m2, kolor stara czerń angobowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do drzew, to widzę, że się rozpętało :) Myślę, że z tym jest jak ze wszystkim - punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. A drzewo drzewu nie równe. Co innego sosenki czy brzozy, co innego olszyny.

Postąpiliśmy za radą, i przez ostatnie dwa dni wycięliśmy chwasty. Teraz dużo lepiej widać ile jest drzew. Widać też, że sąsiada zasłaniały bardziej chwasty niż drzewa (wystarczy więc posadzić tuje pod płotem), oraz że w tym gąszczu drzewa mają niewiele uroku. Trochę się jeszcze waham, ale raczej z prawej wytniemy wszystko oprócz trzech brzóz, może zostawimy dwie duże olszyny po środku (może, bo tam chyba będzie plac zabaw dla dzieci) i brzozy po lewej stronie, których jest nie wiem nawet ile... Dużo. Mój brat ma tylko trzy brzozy w ogrodzie, ale na tle zielonego trawnika prezentują się pięknie - moje jak na razie są ledwie widoczne w tym gąszczu. No i rzeczywiście drzewa dają dużo cienia - nawet przy niezbyt gorącym dniu różnica temperatur pod drzewami i na nieosłoniętej części działki była wyraźnie odczuwalna, ale jest pod nimi nieprzyjemnie.. To na pewno kwestia nieuporządkowanego dotąd terenu, ale jest ciemno i wilgotno, ziemię miejscami pokrywa mech. To nie jest szczególnie przyjemne miejsce.

bitter, słówko do Ciebie. Twoja działka jest sucha i czysta, z kilkoma sosenkami. Spójrz jak wygląda moja. My nie możemy rozpocząć żadnych prac bez uporządkowania "zieleni" i nasza zieleń jest zupełnie inna od Twojej. Dlatego też ja trochę inaczej patrzę na swoje drzewa, których mam kilkadziesiąt a nie kilka.

 

Wklejam zdjęcia po naszych pracach. Na tym dużym zdjęciu nawet nie bardzo widać ile tam jest drzew i jakich... Więc dodaję dwa z bliska obrazujące bardziej to pobojowisko pod drzewami (częściowo wycięte).

 

 

Zapodaj może te zdjęcia na wątku ogrodowym u naszego Guru czyli Elfir- przy odrobinie czasu podeśle Ci pewnie ciekawe inspiracje co zrobić z takim potencjałem:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki&highlight=elfir

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapodaj może te zdjęcia na wątku ogrodowym u naszego Guru czyli Elfir- przy odrobinie czasu podeśle Ci pewnie ciekawe inspiracje co zrobić z takim potencjałem:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184529-Pytania-do-Elfir-forumowej-ogrodniczki&highlight=elfir

 

Bardzo Ci dziękuję, MARCHEW. Tak zrobię! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale boski las! Ale jak piszesz każdy ma inne patrzenie na świat. Tylko jak wytniesz to gdzie będzie wisieć ta huśtawka? ;-)

 

He he, powiem Ci, że na zdjęciach te drzewa tez mi się podobają dużo bardziej niż w realu :) Huśtawka będzie wisiała na placu zabaw ;)

 

Mam takie pytanie, czy ktoś z Was myślał o ogrzewaniu nadmuchowym? http://www.ogrzewanie-nadmuchowe.pl/ Niby wydaje się to dość logiczne w momencice gdy się planuje pompę ciepła i rekuperator (tak, jak my), jednak nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak się odczuwa takie ogrzewanie, no i co z podgrzewaniem c.w.u? I jeszcze nie wiadomo jaka cena tego cuda...

 

lilly pochwal sie jakimś zdjęciem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, czy ktoś z Was myślał o ogrzewaniu nadmuchowym? http://www.ogrzewanie-nadmuchowe.pl/

 

Dla mnie nadmuchowe ma sens tylko przy domkach kanadyjskich, które mają małą bezwładność cieplną. Wtedy jak cię nie ma w domu obniżasz temperaturę i dom szybko stygnie, jak przychodzisz włączasz i momentalnie się nagrzewa. Można pewnie kilka złotych zaoszczędzić. Minus - trzeba mieć mocno zorganizowane życie bo jak nie to wpadamy do wyziębionej chaty. Drugi ogromny minus - zimna podłoga. Dlatego wolałem dom dobrze ocieplić zejść z rachunkami do 2 tys rocznie, mieć ciepłą podłogę i dobowe wahania temperatury nie większe niż 1 stopień.

 

Na razie to tylko teoria ale takie były założenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

A ja mam troszkę inne pytanie.

Na razie złożyliśmy warunki zabudowy, więc ciągle czekamy.

Zakupiliśmy okazyjnie blaszak i siatkę leśną.

Czy są jakieś wytyczne odnośnie ogrodzenia tą siatką? czy można w dowolnym momencie zacząć grodzić?

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh zazdroszczę Wam tych pięknych zdjęć;) u nas narazie czekanie na projekt i pozwolenie. Architekt mówi, że jeszcze około 6-8 tygodni i powinniśmy otrzymać PnB. A potem kolejny krok- w stronę banku niestety, ciekawe co się tam wydarzy.

Słuchajcie czy braliście kredyt z dopłatami?? Jak to jest z tymi metrami powierzchni użytkowej?? Czy można sobie zaprojektować pseudo "suszarnię" w projekcie indyw. by obniżyć ilość metrów użytkowych tak by nie przekroczyć 140?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max-maniacy, to idziemy prawie równo - u nas od jutra też idą bloczki i też powinno wyjść 12 palet :) Zobaczymy, czy dobrze wyliczyłam :razz:

 

u nas te 12 palet to połowa. drugie tyle czeka na wymurowanie.

powodzenia w dalszych pracach. pewnie szybko nas przegonicie, bo my sami z pomocą kolegi dłubiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw się przywitam :)

 

Witajcie.

A ja mam troszkę inne pytanie.

Na razie złożyliśmy warunki zabudowy, więc ciągle czekamy.

Zakupiliśmy okazyjnie blaszak i siatkę leśną.

Czy są jakieś wytyczne odnośnie ogrodzenia tą siatką? czy można w dowolnym momencie zacząć grodzić?

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

 

Jeżeli chodzi o ogrodzenie, to zgłaszasz tylko część ogrodzenia od strony drogi publicznej i to tylko jeżeli jest ono zamontowane "na stałe" - np. jak słupki masz wbetonowane. Jeżeli będą to tylko drewniane słupki wbite w ziemię i na to siatka - nic nie zgłaszasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ogrodzenie, to zgłaszasz tylko część ogrodzenia od strony drogi publicznej i to tylko jeżeli jest ono zamontowane "na stałe" - np. jak słupki masz wbetonowane. Jeżeli będą to tylko drewniane słupki wbite w ziemię i na to siatka - nic nie zgłaszasz.

 

Dzięki bardzo za pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...