Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Do rozpoczynających budowę wiosną 2012


Recommended Posts

:)DANONKI wyprzedziliscie nas z pracami:razz: U nas prad powoli sie robi a okna beda 23go. Gratuluje tempa A co do kuchenki to bardzo fajna, moze podpatrze pomysl:) Tez mysle nad kuchenka narozna i zlewem naroznym. Masz namiar gdzie taka kuchenke kupic? Ja wypatrzylam kiedys cos takiegohfjy.jpg ale nie wiem czy bedzie na niej dosc miejsca zeby umiescic duze garnki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja tam nie wiem, nie znam się, ale mamy w rodzinie osobę zajmującą się montażem takich pomp i bardzo nam ją poleca twierdząc, że finansowo nam się to dużo bardziej opłaci jeżeli chodzi o późniejsze rachunki za prąd i ciepłą wodę. I nie ma interesu w tym, żeby nas namówić do montażu akurat droższej pompy, ponieważ za daleko mieszka i ktoś inny będzie musiał nam to zrobić. A jeżeli chodzi o tą pompę powietrzną to zgadzam się z osobą, która pisała, że przy niskich temperaturach włącza się grzałka. Z tego co wiem to jest to temp ok -7 stopni ale nigdy nie uwierzę, że grzałka Ci się włącza dopiero przy -25. Także myślę, że masz złe informacje. A co do ceny to ja płacę więc kupuję to, co uważam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, nie znam się, ale mamy w rodzinie osobę zajmującą się montażem takich pomp i bardzo nam ją poleca twierdząc, że finansowo nam się to dużo bardziej opłaci jeżeli chodzi o późniejsze rachunki za prąd i ciepłą wodę. I nie ma interesu w tym, żeby nas namówić do montażu akurat droższej pompy, ponieważ za daleko mieszka i ktoś inny będzie musiał nam to zrobić. A jeżeli chodzi o tą pompę powietrzną to zgadzam się z osobą, która pisała, że przy niskich temperaturach włącza się grzałka. Z tego co wiem to jest to temp ok -7 stopni ale nigdy nie uwierzę, że grzałka Ci się włącza dopiero przy -25. Także myślę, że masz złe informacje. A co do ceny to ja płacę więc kupuję to, co uważam.

 

Uuuu... będzie wojna! :D

To ja pisałam o tej grzałce i w sumie też chętnie poczytam wyjaśnienie dlaczego się nie włącza przy -5 lub -7. :p

A tak poważnie, to my myślimy teraz bardziej w stronę pieca elektrycznego (tylko jakiego:confused:) podłączonego do wodnej podłogówki, który ew. z czasem zamienimy na pompę powietrzną (gdyby jednak grzanie prądem okazało się nieopłacalne).

Moje ostatnie przemyślenia nad energooszczędnością są takie, że aby potem oszczędzać na kosztach ogrzewania, trzeba teraz zainwestować sporą kasę (no np. okna - super energooszczędne okna dachowe Fakro kosztują 6 tys (!!), bdb energooszczędne 3 tys, w miarę przyzwoite okno dachowe tej frimy można kupić za 1,5 tys, a ja mam nsporo okien w dachu...). Przecież dom energooszczędny to nie tylko "10cm więcej styropianu za 3 tys", to szereg inwestycjii na etapie budowy. Ciekawe czy ktoś to kiedyś liczył w ten sposób?

Z racji na ten fakt nie uśmiecha mi się zakup pompy za 20 tys. :(

 

A odnośnie ogrzewania nadmuchowego, to mam informację cenową na ten temat. Firma Polski Komfort zrobiła mi wycenę instalacji, i to jest taki odlot, że się z Wami podzielę :jawdrop: Koszt pompy ciepła pw-pw i instalacji (i montażu tej instalacji) to 50 tys!!!! Do tego musiałabym dokupić rekuperator i inne bajery - filtry itp, bo to cena za zestaw podstawowy. Ta cena to jak żart dla mnie. Za tyle można mieć pompę ciepła gruntową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Uuuu... będzie wojna! :D

To ja pisałam o tej grzałce i w sumie też chętnie poczytam wyjaśnienie dlaczego się nie włącza przy -5 lub -7. :p

A tak poważnie, to my myślimy teraz bardziej w stronę pieca elektrycznego (tylko jakiego:confused:) podłączonego do wodnej podłogówki, który ew. z czasem zamienimy na pompę powietrzną (gdyby jednak grzanie prądem okazało się nieopłacalne).

Moje ostatnie przemyślenia nad energooszczędnością są takie, że aby potem oszczędzać na kosztach ogrzewania, trzeba teraz zainwestować sporą kasę (no np. okna - super energooszczędne okna dachowe Fakro kosztują 6 tys (!!), bdb energooszczędne 3 tys, w miarę przyzwoite okno dachowe tej frimy można kupić za 1,5 tys, a ja mam nsporo okien w dachu...). Przecież dom energooszczędny to nie tylko "10cm więcej styropianu za 3 tys", to szereg inwestycjii na etapie budowy. Ciekawe czy ktoś to kiedyś liczył w ten sposób?

Z racji na ten fakt nie uśmiecha mi się zakup pompy za 20 tys. :(

 

A odnośnie ogrzewania nadmuchowego, to mam informację cenową na ten temat. Firma Polski Komfort zrobiła mi wycenę instalacji, i to jest taki odlot, że się z Wami podzielę :jawdrop: Koszt pompy ciepła pw-pw i instalacji (i montażu tej instalacji) to 50 tys!!!! Do tego musiałabym dokupić rekuperator i inne bajery - filtry itp, bo to cena za zestaw podstawowy. Ta cena to jak żart dla mnie. Za tyle można mieć pompę ciepła gruntową.

 

A tam zaraz wojna ;)

Decyzja o kotle elektrycznym,domu energooszczędnym i grzaniu prądem to wg mnie dobra decyzja ;)

Co do firmy to polecany jest Kospel a model zależy od tego czego oczekujemy.

Za 2,2tys.zł można już kupić podstawowy piec,golas:

http://kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekcoln2p.html

Ale ja miałem na oku i prawie kupiłem z full wypasem i super sterowaniem w cenie 2,7tys.zł:

http://kospel.pl/pl/produkty/elektryczne-kotly-co/ekcomn.html

 

Ja od początku,jeszcze przed budową nastawiałem się na budowę domu energooszczędnego dlatego zacząłem od...wyboru odpowiedniego projektu ;)

To jest podstawa taniego budowania z niskim zużyciem energii np.moje energooszczędne okna to koszt 12tys.zł,instalacja WM z reku prosta bo w suficie podwieszanym nad całym domem,spokojnie można samemu rozłożyć a koszty takiej wentylacji to jedynie reku+kanały,zmieniłem materiał na ściany na tańszy i lepszy pod względem akumulacyjności.

Oczywiście zlikwidowałem kominy,pozostał tylko jeden do kominka co także przyniosło sporo oszczędności.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Co do włączających się grzałek w powietrznej pompie ciepła przy -7st.C to zależy od doboru pompy ciepła pod konkretne zapotrzebowanie.

Jak wiadomo pompa powietrzna wraz ze spadkiem temperatury dysponuje mniejszą mocą grzewczą i mniejszą sprawnością i dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór,żeby nie było zdziwienia i żeby grzałka nie włączała się właśnie już przy -7st.C.

Dobrze dobrana pompa spokojnie będzie grzała nawet przy -20st.C bez wspomagania grzałkami(są powietrzne pompy ciepła,które nie posiadają wogóle grzałek !!)

Z drugiej strony dobieranie pompy strikte pod -20st.C też według mnie nie ma sensu ponieważ takie temperatury nie panują wiecznie a jak nawet grzałka włączy się,żeby uzupełnić brak mocy to będzie to promil kosztów biorąc pod uwagę cały okres grzewczy gdzie średnia temperatura całego okresu grzewczego to -2st.C a według innych źródeł 5st.C.

Przykład z moją pompą o mocy grzewczej 8kW.Taką moc pompa osiąga przy +7st.C i zasilaniu 35st.C i ma COP3,5 ale już przy -20st.C moc pompy spada do 5,2kW,jeśli wyliczone zapotrzebowanie naszego domu na moc przy takiej temperaturze jest np.8kW to pompa żeby osiągnąć te 8kW wspomaga się grzałkami,jeśli nie chcemy włączających się grzałek to dobieramy pompę o większej mocy :)

Ja mam zapotrzebowanie na moc przy -20st.C wyliczone na 4kW także pompka 8kW da radę bez grzałek :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo - co do projektu domu, to zgadzam się z Tobą. Tyle, że to nie zawsze jest takie proste. Chęci to nie wszystko. Np nasza działka jest z wjazdem od południa - już z racji na to trudno było nam znaleźć sensowny projekt. A najgorzej było znaleźć dom z czterema sypialniami. Takich domów jest bardzo mało. Nie wiem jak dużą masz rodzinę - ja mam troje małych dzieci i buduję dom po to, by móc w nim komfortowo żyć. A nie tylko tanio. :( Szukaliśmy domu energooszczędnego - dlatego wybraliśmy dach dwuspadowy i prostą (w miarę) bryłę. Ale dom jest duży. Przez duży kąt nachylenia dachu (miejscowe warunki zagospodarowania przestrzennego określały, że dom może być tylko z poddaszem użytkowym) mamy w nim zaprojektowane dużo okien. Niestety, jeśli chce się patrzeć na ekologię, to trzeba zrezygnować z wielu innych rzeczy. Np. z marzeń. A dla mnie dom to spełnienie marzeń. :) Ogladaliśmy też projekty domów pasywnych, ale moim zdaniem to dla "hobbystów" - dom w którym nie można mieć kominka, okna tylko po jednej stronie itp, itd. I dziwaczne bryły.

Jeśli Twoje okna kosztowały 12 tys to wnioskuję iż masz mały dom. A taki łatwiej zbudowac i ogrzać tanio. Po prostu. Ale podejrzewam, że byłoby Ci w nim ciasno z trójką dzieci. Choć oczywiście można mieszkać z trójką dzieci w M4. Tylko nie po to sie buduje dom, żeby w nim mieć komfort jak w mieszkaniu... Moim zdaniem w realnych warunkach wcale nie jest tak łatwo zbudować dom wysokoenergooszczędny.

 

A co do tej nieszczęsnej grzałki, to nadal nie rozumiem idei. Wytłumacz mi to, proszę. Czy masz kupioną pompę o dużo większej mocy niz potrzebujesz po to, żeby nie włączała się grzałka przy -5??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie wiem, nie znam się, ale mamy w rodzinie osobę zajmującą się montażem takich pomp i bardzo nam ją poleca twierdząc, że finansowo nam się to dużo bardziej opłaci jeżeli chodzi o późniejsze rachunki za prąd i ciepłą wodę. I nie ma interesu w tym, żeby nas namówić do montażu akurat droższej pompy, ponieważ za daleko mieszka i ktoś inny będzie musiał nam to zrobić. A jeżeli chodzi o tą pompę powietrzną to zgadzam się z osobą, która pisała, że przy niskich temperaturach włącza się grzałka. Z tego co wiem to jest to temp ok -7 stopni ale nigdy nie uwierzę, że grzałka Ci się włącza dopiero przy -25. Także myślę, że masz złe informacje. A co do ceny to ja płacę więc kupuję to, co uważam.

 

 

 

Kasieta to wcale nie jest tak, że ten znajomy to się zna. Podał Ci jakieś liczby? A dlaczego 50 tys za pompę a nie 100? Skoro to Twoja kasa i robisz z nią co chcesz to zapłać stówę ;-) a jak masz ochotę posłuchać tych co się znają to polecam posłuchać Arturo. Zapytam dlaczego np. nie zapłacisz robotnikowi 300 zł na godzinę za kopanie rowu? Bo można taniej i za 300zł się nie opłaca. Tak samo z pompą. Wydatek 50 tys zł byłby rozsądny dla domu o powierzchni co najmniej 300m2 albo i więcej. Dlatego pytałem o powierzchnię chcąc doradzić. Ja będę miał dom 100m2 i wydam na piec na prąd 3 tys. Ty wydasz 50 tys. Moje roczne rachunki w tym domu na ogrzewanie wyniosą 2 tys. Twoje przy takiej powierzchni domu wyniosły by przy tej pompie pewnie 700 zł. Oszczędzisz co roku 1300 zł .... Ja 47 tys wrzucę na lokatę a z odsetek będę jeździł na wakacje i opłacał te 1300zł więcej za prąd, dalej mając na lokacie 50 tys.

 

Nie obraź się ale skoro stać cię na pompę i masz kasę to powinnaś umieć ją inwestować a nie trwonić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do tej nieszczęsnej grzałki, to nadal nie rozumiem idei. Wytłumacz mi to, proszę. Czy masz kupioną pompę o dużo większej mocy niz potrzebujesz po to, żeby nie włączała się grzałka przy -5??

 

Przykład z moją pompą o mocy grzewczej 8kW.Taką moc pompa osiąga przy +7st.C i zasilaniu 35st.C i ma COP3,5 ale już przy -20st.C moc pompy spada do 5,2kW,jeśli wyliczone zapotrzebowanie naszego domu na moc przy takiej temperaturze jest np.8kW to pompa żeby osiągnąć te 8kW wspomaga się grzałkami,jeśli nie chcemy włączających się grzałek to dobieramy pompę o większej mocy :)Ja mam zapotrzebowanie na moc przy -20st.C wyliczone na 4kW także pompka 8kW da radę bez grzałek :)
:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... A dla mnie dom to spełnienie marzeń. :) Ogladaliśmy też projekty domów pasywnych, ale moim zdaniem to dla "hobbystów" - dom w którym nie można mieć kominka, okna tylko po jednej stronie itp, itd. I dziwaczne bryły.

Jeśli Twoje okna kosztowały 12 tys to wnioskuję iż masz mały dom. A taki łatwiej zbudowac i ogrzać tanio. Po prostu. Ale podejrzewam, że byłoby Ci w nim ciasno z trójką dzieci. Choć oczywiście można mieszkać z trójką dzieci w M4. Tylko nie po to sie buduje dom, żeby w nim mieć komfort jak w mieszkaniu... Moim zdaniem w realnych warunkach wcale nie jest tak łatwo zbudować dom wysokoenergooszczędny.

 

dla mnie wybór projektu był ściśle związany z usytuowaniem domu na działce jak również pod kątem jak najniższego zapotrzebowania na energię

zona miała nieco inne priorytety i finalnie stanęło na innym projekcie niż mi się podobał - dom ma 4 pokoje, 2 lazienki, wc kuchnie z salonem i garaz w bryle budynku - powierzchnia uzytkowa (bez garazu i pomieszczenia technicznego oraz pomieszczeń nieużytkowych - choć pełnić będą rolę np schowków czy sauny) to ok 150 m2 - czyli nie tak mało , koszt moich okien to 20 tys (okna z najwyższej możliwej półki) czyli nie mam aż tak dużo okien , nie mam kominów , mam WM i Reku , mam kolektor powietrzny dachowy (koszt hmm? 300 zł ?) i mam dom prawie pasywny .... czy wygląda dziwacznie? czy to dom dla "hobbysty"

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=113905&d=1335728697

 

dla przypomnienia

dom pasywny to taki którego zapotrzebowanie na ciepło (ogrzewanie) to 15 kWh/1m2/rok

moj dom wg wyliczeń z OZC liczonych przez Asolt EAH=18,9 kWh/m2/rok

 

= 2850 kWh / rok * 0,6 zł (UWAGA !!! liczę w drogiej taryfie !!!) = 1700 zl (w taniej ok 1200 zł)

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC_0018.jpgWitam,rozpoczynam w tym roku budowę,a w zasadzie planuję zrobić pierwszy etap-"zero".Właśnie podłączono mi na działce prąd.Czy istnieje mozliwość zawieszenia umowy z ZE na czas,w którym nie będę nic robił(1 rok)?Z góry dziękuję za odp.

Ps na foto ciekawostka,którą odkryłem po ściągnięciu humusu-poniemiecki bunkier strzelecki z II wojny św...zaczyna sie nieżle:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytaj sie w BOK w Twoim ZE - najprościej i najpewniej

a w tym bunkrem to nie tak prosto ... musisz w PINB zglosić , uzyskac zgodę na rozbiórkę , udokumentować to ... a niedajboże ktoś uzna to za zabytek ... to masz w plecy czasi i kase... kupa nerwów i kłopotów

 

a że pochwaliłeś się tym publicznie ... pod dywan nie zamieciesz tego ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapytaj sie w BOK w Twoim ZE - najprościej i najpewniej

a w tym bunkrem to nie tak prosto ... musisz w PINB zglosić , uzyskac zgodę na rozbiórkę , udokumentować to ... a niedajboże ktoś uzna to za zabytek ... to masz w plecy czasi i kase... kupa nerwów i kłopotów

 

a że pochwaliłeś się tym publicznie ... pod dywan nie zamieciesz tego ...

 

a nie daj boze znajdziesz tam ludzkie szczatki... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję posiadania takiego bunkra na działce, mogą jeszcze być z tego niezłe problemy. Zanim to ktoś poogląda, zastanowi się co z tym zrobić itd... A co jak nie pozwolą budować w tym miejscu, bo się okaże, że zaliczą to do jakiegoś zabytku???!!! Współczuję, bo możesz mieć wstrzymną budowę i NIE chwal się tym publicznie ;) Pozdrawiam i powodzenia życzę!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda mnie wykończy psychicznie, wszystko od początku szło tak dobrze na budowie!!! A teraz od dwóch tygodni leje :bash: Strop czeka na zalanie, więźba leży pod daszkiem z folii i trzeba ją troszkę poprzekładać bo źle leży na paletach :( jakaś masakra się zaczęła!!!!!!! Jedyne co, to nam się udało posprzątać gruz i ziemię rozplantować :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...